Novinky

Region Art opäť predstaví tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov

Region Art 2022

Súťaž Region Art nechýba ani tento rok. Po minulom ročníku v online podobe verme, že bude v tradičnom predpandemickom duchu. Opäť predstaví tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov.

V Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre sa už začala príprava na 59. ročník celoštátnej postupovej súťaže Region Art. Súčasťou stretnutia boli aj konzultácie o súťažných dielach s odborníkmi a lektormi. Vyhlasovateľom  súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava.

Hlavnou témou je pamäť a krajina

Odporúčanou témou aktuálneho ročníka výtvarnej súťaže Region Art sú pamäť a krajina. Súťažiť sa bude v rôznych vekových i technických kategóriách. Svoje diela môžu prihlasovať umelci, ktorí sa venujú maľbe, kresbe, grafike či priestorovému umeniu. Bez rozlíšenia veku (minimálny vek je 15 rokov – pozn. red.) sa bude súťažiť v kategóriách insitná a digitálna tvorba i experiment. Súťaž bude pozostávať z regionálneho, krajského a napokon celoštátneho kola. 

Výtvarné spektrum

Most k profesionálnej kariére

Celoštátne kolo sa realizuje pod názvom Výtvarné spektrum.  Amatérskym výtvarníkom poskytuje priestor na prezentáciu svojej výtvarnej tvorby a vzájomnú konfrontáciu s ostatnými. Súťaž nadväzuje na viacročnú tradíciu podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v roku 1963 v Dubnici nad Váhom. Výtvarné spektrum je vrcholné podujatie svojho druhu na Slovensku. Podporuje rozvoj neprofesionálnej, žánrovo rozmanitej, výtvarnej tvorby  – v kresbe, grafike, maľbe, plastike či úžitkovej tvorbe. Nevynecháva ani práce intermediálneho charakteru. Vyhľadáva a podporuje nové výrazné talenty.

Pomocou sprievodných podujatí a odborných seminárov podporuje ďalšie vzdelávanie amatérskych výtvarníkov a metodických pracovníkov. Od svojho vzniku sa v rámci Výtvarného spektra prezentovalo mnoho výtvarníkov. Súťaž sa pre nich stala odrazovým mostíkom ku kariére profesionálneho umelca.

Na Region Art sa môže prihlásiť každý

Prihlásiť sa môžu neprofesionálni výtvarníci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Propozície k tomuto ročníku nájdete TU. Deadline na podanie prihlášky je pre súťažiacich 10. február 2022.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »