Novinky

Region Art opäť predstaví tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov

Region Art 2022

Súťaž Region Art nechýba ani tento rok. Po minulom ročníku v online podobe verme, že bude v tradičnom predpandemickom duchu. Opäť predstaví tvorbu neprofesionálnych výtvarníkov.

V Krajskom osvetovom stredisku (KOS) v Nitre sa už začala príprava na 59. ročník celoštátnej postupovej súťaže Region Art. Súčasťou stretnutia boli aj konzultácie o súťažných dielach s odborníkmi a lektormi. Vyhlasovateľom  súťaže je Národné osvetové centrum Bratislava.

Hlavnou témou je pamäť a krajina

Odporúčanou témou aktuálneho ročníka výtvarnej súťaže Region Art sú pamäť a krajina. Súťažiť sa bude v rôznych vekových i technických kategóriách. Svoje diela môžu prihlasovať umelci, ktorí sa venujú maľbe, kresbe, grafike či priestorovému umeniu. Bez rozlíšenia veku (minimálny vek je 15 rokov – pozn. red.) sa bude súťažiť v kategóriách insitná a digitálna tvorba i experiment. Súťaž bude pozostávať z regionálneho, krajského a napokon celoštátneho kola. 

Výtvarné spektrum

Most k profesionálnej kariére

Celoštátne kolo sa realizuje pod názvom Výtvarné spektrum.  Amatérskym výtvarníkom poskytuje priestor na prezentáciu svojej výtvarnej tvorby a vzájomnú konfrontáciu s ostatnými. Súťaž nadväzuje na viacročnú tradíciu podujatia Výtvarná Dubnica, ktoré vzniklo v roku 1963 v Dubnici nad Váhom. Výtvarné spektrum je vrcholné podujatie svojho druhu na Slovensku. Podporuje rozvoj neprofesionálnej, žánrovo rozmanitej, výtvarnej tvorby  – v kresbe, grafike, maľbe, plastike či úžitkovej tvorbe. Nevynecháva ani práce intermediálneho charakteru. Vyhľadáva a podporuje nové výrazné talenty.

Pomocou sprievodných podujatí a odborných seminárov podporuje ďalšie vzdelávanie amatérskych výtvarníkov a metodických pracovníkov. Od svojho vzniku sa v rámci Výtvarného spektra prezentovalo mnoho výtvarníkov. Súťaž sa pre nich stala odrazovým mostíkom ku kariére profesionálneho umelca.

Na Region Art sa môže prihlásiť každý

Prihlásiť sa môžu neprofesionálni výtvarníci, ktorí majú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky. Propozície k tomuto ročníku nájdete TU. Deadline na podanie prihlášky je pre súťažiacich 10. február 2022.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »