Novinky

Jedinečná súťaž Maľba je tu opäť

Maľba 2022

Už po 18. raz pozýva Nadácia VÚB aktuálnu generáciu začínajúcich profesionálnych maliarov a maliarok zapojiť sa do súťaže Maľba. Jeden z najdlhšie fungujúcich programov podpory a zviditeľňovania mladých maliarskych talentov na Slovensku otvorila 1. apríla svoj nový ročník.

Aktívne pôsobiaci umelci do 35 rokov, ktorí sa venujú výtvarnému médiu maľba, môžu prihlásiť svoje diela. V ďalších kolách spomedzi nich medzinárodná porota expertov zostaví dvadsiatku finalistov a na jeseň z nej určí troch víťazov. Tých Nadácia VÚB podporí v rozbehu kariéry sumou 20-tisíc eur a diela všetkých 20 finalistov ponúkne do pozornosti odbornej aj širokej verejnosti na už tradičnej výstave Maľba 2023.

Inzercia / Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Výtvarníci v počiatočných fázach umeleckej dráhy môžu opäť podrobiť svoju tvorbu hodnoteniu renomovaných európskych expertov na súčasnú maľbu a zabojovať o verejné uznanie a titul držiteľa prestížneho ocenenia „Maľba – Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov.“ Zámer tejto najvýraznejšej iniciatívy zameranej na hodnotenie a oceňovanie kvality výtvarnej tvorby ostáva už 18 rokov rovnaký – pomáhať samotným tvorcom, ale tiež dlhodobo ukazovať v danom období najaktuálnejšie mladé výtvarné umenie verejnosti.

Maľba 2022 / trojica laureátov
Trojica laureátov 17. ročníka súťaže MAĽBA s riaditeľom úseku Firemného bankovníctva VÚB banky, pánom Andrejom Viceníkom. Foto: Silvia Mária Petrovits

Ocenila cez štyri desiatky mladých talentovaných maliarov

Od svojho vzniku v roku 2006 udelila súťaž ocenenia už 44 maliarom a maliarkam. Rozdelila im tiež finančnú podporu v celkovej výške 340-tisíc eur. Najlepším maliarom minulého roka sa, ako sme vás informovali, stal Ján Bátorek. So svojím obrazom „Sídliskový chlapec“ získal zaslúžené víťazstvo po tom, ako sa prebojoval medzi finalistov už aj v predošlých dvoch ročníkoch súťaže.

Ján Bátorek a jeho dielo Sídliskový chlapec / Maľba 2022
Víťaz 17. ročníka súťaže Maľba 2022 Ján Bátorek spolu s predsedníčkou poroty Mónikou Zsikla a Andrejom Viceníkom z VÚB banky pred víťazným obrazom. Foto: Silvia Mária Petrovits

Tesne pred víťazstvom v súťaži  Maľba sa mi podarilo vyhrať aj opencall do Studia PRÁM v Prahe a Schemnitz gallery v Banskej Štiavnici. Takže som celý čas pracoval na obrazoch pre tieto dve výstavy. Vnímam len to, že neustále maľujem. Myslím však, že vďaka cene Maľba budem môcť do budúcna vystavovať v galériách, v ktorých by som vystavovať chcel. Pomohlo mi to zviditeľniť sa na umeleckej scéne a zabezpečiť svoju rodinu v tejto dobe,hovorí víťaz súťaže Maľba 2022 Ján Bátorek. Tohtoročným záujemcom odkazuje:Maliari by mali myslieť hlavne na to, aby ostali sami sebou, nejaká taktika, ako sa dopracovať k oceneniu, asi nemá zmysel. Každý z nás je tak jedinečný a individuálny, a to je podstatou všetkého.

Jedinečná šanca pre mladých maliarov je tu opäť. Prihlasovanie na súťaž Maľba potrvá do 10. júna

Podmienky prihlásenia týkajúce sa profilu daného záujemcu ako aj parametrov predkladaných diel, sú k dispozícii na stránke https://www.nadaciavub.sk/malba/. Registrácia prebieha cez tu dostupný online formulár od 1. aprílauzávierka prihlášok je 10. júna 2023.  

Je identitou Nadácie VÚB

Kľúčovým pilierom organizácie každého ročníka súťaže je medzinárodná porota. O nestranné a odborné hodnotenie prihlásených diel sa postarajú opäť renomovaní európski maliari, výtvarní teoretici, kurátori, galeristi a pedagógovia. Porota v priebehu leta zostaví z prihlášok shortlist 20 umelcov. V septembri rozhodne podľa fyzického posúdenia dodaných diel o troch víťazoch. 

Maľba 2022 / Galéria Nedbalka / Tip na výstavy
Výstava finalistov súťaže Maľba 2022 v Galérii Nedbalka. Foto: Silvia Mária Petrovits

Nadácia VÚB im udelí odmeny vo výške 3 500, 6 500 a 10 000 eur. Zároveň zorganizuje verejnú výstavu v Galérii Nedbalka, na ktorú bude mať voľný vstup každý. Tá bude zároveň príležitosťou aj pre ostatných 17 finalistov. Súťaž Maľba je už súčasťou identity Nadácie VÚB a sme hrdí, že tento rok svojím 18-tym ročníkom dosiahne  pomyselný vek dospelosti. Za obdobie svojej existencie podporila v rozlete mnohých výtvarníkov, ktorí dnes tvoria na európskej a svetovej úrovni a prezentujú naplno svoj jedinečný talent a slovenské umenie. Opäť pozývame maliarov mladej generácie, ktorí sú rozhodnutí nasledovať svoje vzory a sny, aby neváhali a ukázali svoj talent a tvorbu svetu, hovorí predseda správnej rady Nadácie VÚB Jozef Kausich.

Maľba 2022

TS, Agentúra GrapePR

Foto: archív Nadácie VÚB, Silvia Mária Petrovitsová

Zdroj: Nadácia VÚB/Agentúra GrapePR

Správu sme redakčne upravili (mk).

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »