Homo illustrator ovládne Bratislavský hrad

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Na Západnej terase Bratislavského hradu bude nová výstava. Homo Illustrator predstaví tvorbu ilustrátora Dávida Ursinyho. Vernisáž bude 2. marca o 18:00 hod. a výstava potrvá do 27. marca 2022.

V stredu 2. marca 2022 podvečer sa Západná terasa Bratislavského hradu naplní verejnosťou v očakávaní otvorenia novej výstavy. Výstava ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) predstavuje jeho tvorbu – ilustrácie 13 knižných titulov ilustrovaných od roku 2004. Potrvá do 27. marca 2022 a verejnosť ju môže navštíviť  každý deň popoludní okrem pondelka. Súčasťou budú tiež komentované prehliadky s autorom. Na nich  Dávid Ursiny porozpráva o tvorbe ilustrácií. Stane sa tak 9. a 27. marca 2022. 

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Homo illustrator s tvorbou Dávida Ursínyho

Výstavu na Bratislavský hrad prináša Fond na podporu umenia a Moncolova Artadvisor. Spoznáme na nej ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) a jeho tvorbu. Predstaví nám trinástku knižných titulov, ktoré ilustroval od roku 2004. Ilustrátorsky vizualizoval knihy ako Rozprávky starých Slovákov, Príbehy zo Sumhuramu (Marenčin PT, 2010), 5. zväzok Tisíc a jedna noc (Ikar, 2010), Erbenova Panna z Jabĺčka (Buvik, 2012), Jorinda a Joringel bratov Grimmovcov (Albartros, 2015), Pohádky vánočního zvonku (Albatros, 2012), Zázračný džbán – Indické rozprávky (Petrus, 2021), Strom života – či Rozprávky veľkej Amazónie (Petrus, 2020).

Inšpirácia v symbolizme, v prírode i v tradíciách

Nebude chýbať ani zásadné dielo, ktoré vymedzilo jeho smerovanie. Je to Bhagavad Gítá (Spev vznešeného), predstavujúce najvýznamnejšiu hinduistickú literatúru. Jej vplyv na vývoj indického myslenia a literatúry je veľký. Ursinyho uchvátil duchovný rozmer tohto eposu. A všetky jeho ďalšie ilustrácie sa vedomým rozhodnutím autora viažu k duchovnej literatúre a jej tradícii.

David Ursiny našiel inšpiráciu vo všetkých možných umelecko-historických obdobiach. Ale najmä v tých, v ktorých ľudia (umelci, maliari, tvorcovia) často anonymní – ohmatávali realitu a predstavivosť s veľkou dávkou malých skúseností. Snáď aj preto ich diela dnes vnímame prvotne, naivne alebo primitívne. Ursinyho fascinuje táto prvotná skúsenosť s (nad)reálnom, nevysvetliteľným, alebo symbolicky ešte výtvarne nedefinovanou vizualitou, z ktorých čerpá.  Výstava aj komentované prehliadky sú zdarma.

Zdroj: Moncolova Artadvisor

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »