Novinky

Homo illustrator ovládne Bratislavský hrad

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Na Západnej terase Bratislavského hradu bude nová výstava. Homo Illustrator predstaví tvorbu ilustrátora Dávida Ursinyho. Vernisáž bude 2. marca o 18:00 hod. a výstava potrvá do 27. marca 2022.

V stredu 2. marca 2022 podvečer sa Západná terasa Bratislavského hradu naplní verejnosťou v očakávaní otvorenia novej výstavy. Výstava ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) predstavuje jeho tvorbu – ilustrácie 13 knižných titulov ilustrovaných od roku 2004. Potrvá do 27. marca 2022 a verejnosť ju môže navštíviť  každý deň popoludní okrem pondelka. Súčasťou budú tiež komentované prehliadky s autorom. Na nich  Dávid Ursiny porozpráva o tvorbe ilustrácií. Stane sa tak 9. a 27. marca 2022. 

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Homo illustrator s tvorbou Dávida Ursínyho

Výstavu na Bratislavský hrad prináša Fond na podporu umenia a Moncolova Artadvisor. Spoznáme na nej ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) a jeho tvorbu. Predstaví nám trinástku knižných titulov, ktoré ilustroval od roku 2004. Ilustrátorsky vizualizoval knihy ako Rozprávky starých Slovákov, Príbehy zo Sumhuramu (Marenčin PT, 2010), 5. zväzok Tisíc a jedna noc (Ikar, 2010), Erbenova Panna z Jabĺčka (Buvik, 2012), Jorinda a Joringel bratov Grimmovcov (Albartros, 2015), Pohádky vánočního zvonku (Albatros, 2012), Zázračný džbán – Indické rozprávky (Petrus, 2021), Strom života – či Rozprávky veľkej Amazónie (Petrus, 2020).

Inšpirácia v symbolizme, v prírode i v tradíciách

Nebude chýbať ani zásadné dielo, ktoré vymedzilo jeho smerovanie. Je to Bhagavad Gítá (Spev vznešeného), predstavujúce najvýznamnejšiu hinduistickú literatúru. Jej vplyv na vývoj indického myslenia a literatúry je veľký. Ursinyho uchvátil duchovný rozmer tohto eposu. A všetky jeho ďalšie ilustrácie sa vedomým rozhodnutím autora viažu k duchovnej literatúre a jej tradícii.

David Ursiny našiel inšpiráciu vo všetkých možných umelecko-historických obdobiach. Ale najmä v tých, v ktorých ľudia (umelci, maliari, tvorcovia) často anonymní – ohmatávali realitu a predstavivosť s veľkou dávkou malých skúseností. Snáď aj preto ich diela dnes vnímame prvotne, naivne alebo primitívne. Ursinyho fascinuje táto prvotná skúsenosť s (nad)reálnom, nevysvetliteľným, alebo symbolicky ešte výtvarne nedefinovanou vizualitou, z ktorých čerpá.  Výstava aj komentované prehliadky sú zdarma.

Zdroj: Moncolova Artadvisor

Hrad Červený Kameň
Community Culture Koncerty News Podujatia PR

Dožinky na hrade Červený Kameň

Víkend 30. 9. – 1. 10. bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“ – novému podujatiu s názvom Dožinky. Prezradíme, na čo sa môžete tešiť…

Read More
Dominika Kováčiková / 1. miesto / Maľba 2023
Culture News Odporúčame Podujatia PR Výtvarné umenie

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023

Najlepší mladí maliari tohto roka sú známi. Odborná porota vybrala víťazky súťaže Maľba 2023.

Read More
Pro musica nostra Nitriensis 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Už o pár dní štartuje jesenná Pro musica nostra po piatykrát v Nitrianskom kraji

Už 1. októbra štartuje jesenná edícia festivalov Pro musica nostra. Po piatykrát ovládne historické lokality aj v Nitrianskom kraji.

Read More
Translate »