Novinky

Homo illustrator ovládne Bratislavský hrad

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Na Západnej terase Bratislavského hradu bude nová výstava. Homo Illustrator predstaví tvorbu ilustrátora Dávida Ursinyho. Vernisáž bude 2. marca o 18:00 hod. a výstava potrvá do 27. marca 2022.

V stredu 2. marca 2022 podvečer sa Západná terasa Bratislavského hradu naplní verejnosťou v očakávaní otvorenia novej výstavy. Výstava ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) predstavuje jeho tvorbu – ilustrácie 13 knižných titulov ilustrovaných od roku 2004. Potrvá do 27. marca 2022 a verejnosť ju môže navštíviť  každý deň popoludní okrem pondelka. Súčasťou budú tiež komentované prehliadky s autorom. Na nich  Dávid Ursiny porozpráva o tvorbe ilustrácií. Stane sa tak 9. a 27. marca 2022. 

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Homo illustrator s tvorbou Dávida Ursínyho

Výstavu na Bratislavský hrad prináša Fond na podporu umenia a Moncolova Artadvisor. Spoznáme na nej ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) a jeho tvorbu. Predstaví nám trinástku knižných titulov, ktoré ilustroval od roku 2004. Ilustrátorsky vizualizoval knihy ako Rozprávky starých Slovákov, Príbehy zo Sumhuramu (Marenčin PT, 2010), 5. zväzok Tisíc a jedna noc (Ikar, 2010), Erbenova Panna z Jabĺčka (Buvik, 2012), Jorinda a Joringel bratov Grimmovcov (Albartros, 2015), Pohádky vánočního zvonku (Albatros, 2012), Zázračný džbán – Indické rozprávky (Petrus, 2021), Strom života – či Rozprávky veľkej Amazónie (Petrus, 2020).

Inšpirácia v symbolizme, v prírode i v tradíciách

Nebude chýbať ani zásadné dielo, ktoré vymedzilo jeho smerovanie. Je to Bhagavad Gítá (Spev vznešeného), predstavujúce najvýznamnejšiu hinduistickú literatúru. Jej vplyv na vývoj indického myslenia a literatúry je veľký. Ursinyho uchvátil duchovný rozmer tohto eposu. A všetky jeho ďalšie ilustrácie sa vedomým rozhodnutím autora viažu k duchovnej literatúre a jej tradícii.

David Ursiny našiel inšpiráciu vo všetkých možných umelecko-historických obdobiach. Ale najmä v tých, v ktorých ľudia (umelci, maliari, tvorcovia) často anonymní – ohmatávali realitu a predstavivosť s veľkou dávkou malých skúseností. Snáď aj preto ich diela dnes vnímame prvotne, naivne alebo primitívne. Ursinyho fascinuje táto prvotná skúsenosť s (nad)reálnom, nevysvetliteľným, alebo symbolicky ešte výtvarne nedefinovanou vizualitou, z ktorých čerpá.  Výstava aj komentované prehliadky sú zdarma.

Zdroj: Moncolova Artadvisor

SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024
Culture Eventy Literatúra News PR

V prvý marcový týždeň sa koná Týždeň slovenských knižníc 2024

Týždeň slovenských knižníc sa koná i tento rok. Do podujatia sa pripojilo opäť mnoho slovenských knižníc. Pri tej príležitosti čaká množstvo podujatí na návštevníkov naprieč všetkými vekovými kategóriami…

Read More
Translate »