Homo illustrator ovládne Bratislavský hrad

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Na Západnej terase Bratislavského hradu bude nová výstava. Homo Illustrator predstaví tvorbu ilustrátora Dávida Ursinyho. Vernisáž bude 2. marca o 18:00 hod. a výstava potrvá do 27. marca 2022.

V stredu 2. marca 2022 podvečer sa Západná terasa Bratislavského hradu naplní verejnosťou v očakávaní otvorenia novej výstavy. Výstava ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) predstavuje jeho tvorbu – ilustrácie 13 knižných titulov ilustrovaných od roku 2004. Potrvá do 27. marca 2022 a verejnosť ju môže navštíviť  každý deň popoludní okrem pondelka. Súčasťou budú tiež komentované prehliadky s autorom. Na nich  Dávid Ursiny porozpráva o tvorbe ilustrácií. Stane sa tak 9. a 27. marca 2022. 

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Homo illustrator s tvorbou Dávida Ursínyho

Výstavu na Bratislavský hrad prináša Fond na podporu umenia a Moncolova Artadvisor. Spoznáme na nej ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) a jeho tvorbu. Predstaví nám trinástku knižných titulov, ktoré ilustroval od roku 2004. Ilustrátorsky vizualizoval knihy ako Rozprávky starých Slovákov, Príbehy zo Sumhuramu (Marenčin PT, 2010), 5. zväzok Tisíc a jedna noc (Ikar, 2010), Erbenova Panna z Jabĺčka (Buvik, 2012), Jorinda a Joringel bratov Grimmovcov (Albartros, 2015), Pohádky vánočního zvonku (Albatros, 2012), Zázračný džbán – Indické rozprávky (Petrus, 2021), Strom života – či Rozprávky veľkej Amazónie (Petrus, 2020).

Inšpirácia v symbolizme, v prírode i v tradíciách

Nebude chýbať ani zásadné dielo, ktoré vymedzilo jeho smerovanie. Je to Bhagavad Gítá (Spev vznešeného), predstavujúce najvýznamnejšiu hinduistickú literatúru. Jej vplyv na vývoj indického myslenia a literatúry je veľký. Ursinyho uchvátil duchovný rozmer tohto eposu. A všetky jeho ďalšie ilustrácie sa vedomým rozhodnutím autora viažu k duchovnej literatúre a jej tradícii.

David Ursiny našiel inšpiráciu vo všetkých možných umelecko-historických obdobiach. Ale najmä v tých, v ktorých ľudia (umelci, maliari, tvorcovia) často anonymní – ohmatávali realitu a predstavivosť s veľkou dávkou malých skúseností. Snáď aj preto ich diela dnes vnímame prvotne, naivne alebo primitívne. Ursinyho fascinuje táto prvotná skúsenosť s (nad)reálnom, nevysvetliteľným, alebo symbolicky ešte výtvarne nedefinovanou vizualitou, z ktorých čerpá.  Výstava aj komentované prehliadky sú zdarma.

Zdroj: Moncolova Artadvisor

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »