Novinky

Homo illustrator ovládne Bratislavský hrad

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Na Západnej terase Bratislavského hradu bude nová výstava. Homo Illustrator predstaví tvorbu ilustrátora Dávida Ursinyho. Vernisáž bude 2. marca o 18:00 hod. a výstava potrvá do 27. marca 2022.

V stredu 2. marca 2022 podvečer sa Západná terasa Bratislavského hradu naplní verejnosťou v očakávaní otvorenia novej výstavy. Výstava ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) predstavuje jeho tvorbu – ilustrácie 13 knižných titulov ilustrovaných od roku 2004. Potrvá do 27. marca 2022 a verejnosť ju môže navštíviť  každý deň popoludní okrem pondelka. Súčasťou budú tiež komentované prehliadky s autorom. Na nich  Dávid Ursiny porozpráva o tvorbe ilustrácií. Stane sa tak 9. a 27. marca 2022. 

Homo illustrator / Dávid Ursiny

Homo illustrator s tvorbou Dávida Ursínyho

Výstavu na Bratislavský hrad prináša Fond na podporu umenia a Moncolova Artadvisor. Spoznáme na nej ilustrátora Dávida Ursinyho (1978) a jeho tvorbu. Predstaví nám trinástku knižných titulov, ktoré ilustroval od roku 2004. Ilustrátorsky vizualizoval knihy ako Rozprávky starých Slovákov, Príbehy zo Sumhuramu (Marenčin PT, 2010), 5. zväzok Tisíc a jedna noc (Ikar, 2010), Erbenova Panna z Jabĺčka (Buvik, 2012), Jorinda a Joringel bratov Grimmovcov (Albartros, 2015), Pohádky vánočního zvonku (Albatros, 2012), Zázračný džbán – Indické rozprávky (Petrus, 2021), Strom života – či Rozprávky veľkej Amazónie (Petrus, 2020).

Inšpirácia v symbolizme, v prírode i v tradíciách

Nebude chýbať ani zásadné dielo, ktoré vymedzilo jeho smerovanie. Je to Bhagavad Gítá (Spev vznešeného), predstavujúce najvýznamnejšiu hinduistickú literatúru. Jej vplyv na vývoj indického myslenia a literatúry je veľký. Ursinyho uchvátil duchovný rozmer tohto eposu. A všetky jeho ďalšie ilustrácie sa vedomým rozhodnutím autora viažu k duchovnej literatúre a jej tradícii.

David Ursiny našiel inšpiráciu vo všetkých možných umelecko-historických obdobiach. Ale najmä v tých, v ktorých ľudia (umelci, maliari, tvorcovia) často anonymní – ohmatávali realitu a predstavivosť s veľkou dávkou malých skúseností. Snáď aj preto ich diela dnes vnímame prvotne, naivne alebo primitívne. Ursinyho fascinuje táto prvotná skúsenosť s (nad)reálnom, nevysvetliteľným, alebo symbolicky ešte výtvarne nedefinovanou vizualitou, z ktorých čerpá.  Výstava aj komentované prehliadky sú zdarma.

Zdroj: Moncolova Artadvisor

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »