Do Univerzitnej knižnice za výstavami

Univerzitná knižnica - výstavy

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé novembrové a decembrové výstavy. Budú v znamení fotografií a výročia Dostojevského. Je sa na čo tešiť.

Prvou z nich je od 3. novembra výstava Okamihy tanca. Nájdete ju na barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice. 

Okamihy tanca
Výstava Okamihy tanca Zdroj: abp.sk

Výstava fotografií Ctibora Bachratého predstavuje estetickú i výtvarnú hodnotu produkcií a výrečnosť obrazu pohybových kompozícií. Prúdi z nich príval bezprostrednosti emócií. Zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií. 

Ctibor Bachratý už viac ako tri desaťročia fotí najmä divadelnú, tanečnú fotografiu a hudobné festivaly. Okrem našich i zahraničných divadelných scén pravidelne dokumentuje filmové, hudobné a divadelné festivaly. Spomeňme z nich Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohodu v Trenčíne, Bratislavu v pohybe či Divadelnú Nitru.

Ambíciou výstavy Okamihy tanca je reprezentatívnou formu predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Jej prvú časť sme mohli vidieť v priebehu augusta v uliciach Bratislavy. Jej druhú časť prezentovali počas októbra v priestoroch Slovenského národného divadla.

Univerzitnej knižnici potrvá výstava do 28. novembra 2021.

Za mesiacom fotografie do Univerzitnej knižnice

November je mesiac fotografie. A rezonuje aj v Univerzitnej knižnici.

Ďalšou zaujímavou výstavou je 100 najlepších fotografických kníh v strednej a východnej Európe 2000 – 2020. Môžeme ju navštíviť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Predstavuje stovku najlepších fotografických publikácií z regiónu strednej a východnej Európy publikovaných za posledných dvadsať rokov.  Súčasťou výstavy sú aj knižné tituly, ktoré ocenili v rokoch 2000 – 2020  v súťaži o najlepšiu fotografickú publikáciu v strednej a východnej Európe. Tú každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.

Výstava ULIB

Pocta Dostojevskému

Dostojevskij

Len čo odinštalujú výstavu Okamihy tanca, hneď na druhý deň ju vystrieda výstava F. M. Dostojevskij – Epizódy. Výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána ruskej literatúry zostavili zo zbierok Dostojevského múzeaLiterárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu. Tvoria ju digitálne kópie litografií, rytín a fotografií z 19. storočia. Rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa ruskej literatúry. Jeho svet vnímame zvyčajne v tlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch. Dostojevského hrdinovia však nosia oblečenie často jasné a pestré, a ani Petrohrad nie je vždy pochmúrny. Sám Dostojevskij bol pri výbere oblečenia veľmi prieberčivý. Sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niekedy prepožičiaval hrdinom svoj vkus. Kabát od Šarmera, u ktorého si odevy nechával šiť Dostojevský, „donosil“ Raskoľnikov. Myškina odel velikán do saka, aké nosil on sám.

Výstavu na barokovom nádvorí pripravila Univerzitná knižnica v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR, Ruským centrom vedy a kultúry Bratislava a Múzeom  F. M. Dostojevského v Petrohrade. Navštíviť ju môžeme do 20. decembra 2021.

Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Třeboňská nocturna zakončí zimnú koncertnú sériu programom Madrigal včera a dnes

Festival Třeboňská nocturna zakončí zimnú koncertnú sériu programom Madrigal včera a dnes. Program Madrigal včera a dnes v podaní Czech Ensemble Baroque Quintet uzavrie 23. marca v Divadle J. K. Tyla v Třeboni 26. ročník zimných Abonentných koncertov Třeboňských nocturien. Zimná séria končí. Posledné stretnutie 26. ročníka patrí programu Madrigal včera a dnes. Vystúpi s […]

Read More
Translate »