Do Univerzitnej knižnice za výstavami

Univerzitná knižnica - výstavy

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé novembrové a decembrové výstavy. Budú v znamení fotografií a výročia Dostojevského. Je sa na čo tešiť.

Prvou z nich je od 3. novembra výstava Okamihy tanca. Nájdete ju na barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice. 

Okamihy tanca
Výstava Okamihy tanca Zdroj: abp.sk

Výstava fotografií Ctibora Bachratého predstavuje estetickú i výtvarnú hodnotu produkcií a výrečnosť obrazu pohybových kompozícií. Prúdi z nich príval bezprostrednosti emócií. Zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií. 

Ctibor Bachratý už viac ako tri desaťročia fotí najmä divadelnú, tanečnú fotografiu a hudobné festivaly. Okrem našich i zahraničných divadelných scén pravidelne dokumentuje filmové, hudobné a divadelné festivaly. Spomeňme z nich Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohodu v Trenčíne, Bratislavu v pohybe či Divadelnú Nitru.

Ambíciou výstavy Okamihy tanca je reprezentatívnou formu predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Jej prvú časť sme mohli vidieť v priebehu augusta v uliciach Bratislavy. Jej druhú časť prezentovali počas októbra v priestoroch Slovenského národného divadla.

Univerzitnej knižnici potrvá výstava do 28. novembra 2021.

Za mesiacom fotografie do Univerzitnej knižnice

November je mesiac fotografie. A rezonuje aj v Univerzitnej knižnici.

Ďalšou zaujímavou výstavou je 100 najlepších fotografických kníh v strednej a východnej Európe 2000 – 2020. Môžeme ju navštíviť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Predstavuje stovku najlepších fotografických publikácií z regiónu strednej a východnej Európy publikovaných za posledných dvadsať rokov.  Súčasťou výstavy sú aj knižné tituly, ktoré ocenili v rokoch 2000 – 2020  v súťaži o najlepšiu fotografickú publikáciu v strednej a východnej Európe. Tú každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.

Pocta Dostojevskému

Len čo odinštalujú výstavu Okamihy tanca, hneď na druhý deň ju vystrieda výstava F. M. Dostojevskij – Epizódy. Výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána ruskej literatúry zostavili zo zbierok Dostojevského múzeaLiterárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu. Tvoria ju digitálne kópie litografií, rytín a fotografií z 19. storočia. Rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa ruskej literatúry. Jeho svet vnímame zvyčajne v tlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch. Dostojevského hrdinovia však nosia oblečenie často jasné a pestré, a ani Petrohrad nie je vždy pochmúrny. Sám Dostojevskij bol pri výbere oblečenia veľmi prieberčivý. Sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niekedy prepožičiaval hrdinom svoj vkus. Kabát od Šarmera, u ktorého si odevy nechával šiť Dostojevský, „donosil“ Raskoľnikov. Myškina odel velikán do saka, aké nosil on sám.

Výstavu na barokovom nádvorí pripravila Univerzitná knižnica v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR, Ruským centrom vedy a kultúry Bratislava a Múzeom  F. M. Dostojevského v Petrohrade. Navštíviť ju môžeme do 20. decembra 2021.

Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Toto; Ján Švec
Aktuálne/Novinky Výtvarné umenie

TOTO! predstaví ilustrácie Jána Šveca

Bratislavská TOTO! je galéria predstaví na výstave Ján Švec – Ako živé vedecké ilustrácie tohto výtvarníka. Realizuje ju v spolupráci so SNM – Prírodovedeckým múzeom. V bratislavskej TOTO! je galéria na Moskovskej ulici dnes otvárajú zaujímavú výstavu. Verejnosť si bude môcť do 27. januára 2022 vychutnať nádherné diela vedeckej ilustrácie i krásu skrytú v detailoch. […]

Read More
Aktuálne/Novinky Hudba Odporúčame

Ensemble Ricercata pod Pyramídou s premiérami

Cyklus koncertov Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase píše svoj ôsmy ročník. Najbližšie nás už 27. novembra 2021 čaká koncert so zaujímavým programom a dvojicou svetových premiér! Ensemble Ricercata mala podľa pôvodných plánov odohrať pod rozhlasovou Pyramídou celkom tri koncerty. Otvárací sa uskutočnil 16. októbra 2021 a stál za to! Pripomenúť si ho môžete v našom článku či […]

Read More
Translate »