Novinky

Do Univerzitnej knižnice za výstavami

Univerzitná knižnica - výstavy

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé novembrové a decembrové výstavy. Budú v znamení fotografií a výročia Dostojevského. Je sa na čo tešiť.

Prvou z nich je od 3. novembra výstava Okamihy tanca. Nájdete ju na barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice. 

Okamihy tanca
Výstava Okamihy tanca Zdroj: abp.sk

Výstava fotografií Ctibora Bachratého predstavuje estetickú i výtvarnú hodnotu produkcií a výrečnosť obrazu pohybových kompozícií. Prúdi z nich príval bezprostrednosti emócií. Zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií. 

Ctibor Bachratý už viac ako tri desaťročia fotí najmä divadelnú, tanečnú fotografiu a hudobné festivaly. Okrem našich i zahraničných divadelných scén pravidelne dokumentuje filmové, hudobné a divadelné festivaly. Spomeňme z nich Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohodu v Trenčíne, Bratislavu v pohybe či Divadelnú Nitru.

Ambíciou výstavy Okamihy tanca je reprezentatívnou formu predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Jej prvú časť sme mohli vidieť v priebehu augusta v uliciach Bratislavy. Jej druhú časť prezentovali počas októbra v priestoroch Slovenského národného divadla.

Univerzitnej knižnici potrvá výstava do 28. novembra 2021.

Za mesiacom fotografie do Univerzitnej knižnice

November je mesiac fotografie. A rezonuje aj v Univerzitnej knižnici.

Ďalšou zaujímavou výstavou je 100 najlepších fotografických kníh v strednej a východnej Európe 2000 – 2020. Môžeme ju navštíviť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Predstavuje stovku najlepších fotografických publikácií z regiónu strednej a východnej Európy publikovaných za posledných dvadsať rokov.  Súčasťou výstavy sú aj knižné tituly, ktoré ocenili v rokoch 2000 – 2020  v súťaži o najlepšiu fotografickú publikáciu v strednej a východnej Európe. Tú každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.

Výstava ULIB

Pocta Dostojevskému

Dostojevskij

Len čo odinštalujú výstavu Okamihy tanca, hneď na druhý deň ju vystrieda výstava F. M. Dostojevskij – Epizódy. Výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána ruskej literatúry zostavili zo zbierok Dostojevského múzeaLiterárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu. Tvoria ju digitálne kópie litografií, rytín a fotografií z 19. storočia. Rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa ruskej literatúry. Jeho svet vnímame zvyčajne v tlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch. Dostojevského hrdinovia však nosia oblečenie často jasné a pestré, a ani Petrohrad nie je vždy pochmúrny. Sám Dostojevskij bol pri výbere oblečenia veľmi prieberčivý. Sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niekedy prepožičiaval hrdinom svoj vkus. Kabát od Šarmera, u ktorého si odevy nechával šiť Dostojevský, „donosil“ Raskoľnikov. Myškina odel velikán do saka, aké nosil on sám.

Výstavu na barokovom nádvorí pripravila Univerzitná knižnica v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR, Ruským centrom vedy a kultúry Bratislava a Múzeom  F. M. Dostojevského v Petrohrade. Navštíviť ju môžeme do 20. decembra 2021.

Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Community Culture Divadlo Eventy Film Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy na najatraktívnejšie kultúrne podujatia pre najbližšie decembrové dni!

Read More
V krajine remesiel 2023
Culture Expo News PR Výtvarné umenie

Galéria ÚĽUV otvára novú výstavu V krajine remesiel 2023

Galéria ÚĽUV v Košiciach otvára novú výstavu V krajine remesiel 2023. Predstaví práce 9. ročníka výtvarno-remeselnej súťaže detí a mládeže…

Read More
NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

NDKE uvádza 1. a 3. decembra v premiére operu R. Wagnera Tannhäuser aj s najlepším zborom Európy

Na dosky Národného divadla Košice sa po 65 rokoch vracia Wagnerova opera Tannhäuser v tzv. miešanej verzii. Po boku domácich sólistov a hostí sa predstaví aj Slovenský filharmonický zbor. Premiérovať ich bude košická opera 1. a 3. decembra 2023.

Read More
Translate »