Do Univerzitnej knižnice za výstavami

Univerzitná knižnica - výstavy

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé novembrové a decembrové výstavy. Budú v znamení fotografií a výročia Dostojevského. Je sa na čo tešiť.

Prvou z nich je od 3. novembra výstava Okamihy tanca. Nájdete ju na barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice. 

Okamihy tanca
Výstava Okamihy tanca Zdroj: abp.sk

Výstava fotografií Ctibora Bachratého predstavuje estetickú i výtvarnú hodnotu produkcií a výrečnosť obrazu pohybových kompozícií. Prúdi z nich príval bezprostrednosti emócií. Zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií. 

Ctibor Bachratý už viac ako tri desaťročia fotí najmä divadelnú, tanečnú fotografiu a hudobné festivaly. Okrem našich i zahraničných divadelných scén pravidelne dokumentuje filmové, hudobné a divadelné festivaly. Spomeňme z nich Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohodu v Trenčíne, Bratislavu v pohybe či Divadelnú Nitru.

Ambíciou výstavy Okamihy tanca je reprezentatívnou formu predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Jej prvú časť sme mohli vidieť v priebehu augusta v uliciach Bratislavy. Jej druhú časť prezentovali počas októbra v priestoroch Slovenského národného divadla.

Univerzitnej knižnici potrvá výstava do 28. novembra 2021.

Za mesiacom fotografie do Univerzitnej knižnice

November je mesiac fotografie. A rezonuje aj v Univerzitnej knižnici.

Ďalšou zaujímavou výstavou je 100 najlepších fotografických kníh v strednej a východnej Európe 2000 – 2020. Môžeme ju navštíviť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Predstavuje stovku najlepších fotografických publikácií z regiónu strednej a východnej Európy publikovaných za posledných dvadsať rokov.  Súčasťou výstavy sú aj knižné tituly, ktoré ocenili v rokoch 2000 – 2020  v súťaži o najlepšiu fotografickú publikáciu v strednej a východnej Európe. Tú každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.

Výstava ULIB

Pocta Dostojevskému

Dostojevskij

Len čo odinštalujú výstavu Okamihy tanca, hneď na druhý deň ju vystrieda výstava F. M. Dostojevskij – Epizódy. Výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána ruskej literatúry zostavili zo zbierok Dostojevského múzeaLiterárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu. Tvoria ju digitálne kópie litografií, rytín a fotografií z 19. storočia. Rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa ruskej literatúry. Jeho svet vnímame zvyčajne v tlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch. Dostojevského hrdinovia však nosia oblečenie často jasné a pestré, a ani Petrohrad nie je vždy pochmúrny. Sám Dostojevskij bol pri výbere oblečenia veľmi prieberčivý. Sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niekedy prepožičiaval hrdinom svoj vkus. Kabát od Šarmera, u ktorého si odevy nechával šiť Dostojevský, „donosil“ Raskoľnikov. Myškina odel velikán do saka, aké nosil on sám.

Výstavu na barokovom nádvorí pripravila Univerzitná knižnica v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR, Ruským centrom vedy a kultúry Bratislava a Múzeom  F. M. Dostojevského v Petrohrade. Navštíviť ju môžeme do 20. decembra 2021.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »