Novinky

Do Univerzitnej knižnice za výstavami

Univerzitná knižnica - výstavy

Univerzitná knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé novembrové a decembrové výstavy. Budú v znamení fotografií a výročia Dostojevského. Je sa na čo tešiť.

Prvou z nich je od 3. novembra výstava Okamihy tanca. Nájdete ju na barokovom nádvorí Univerzitnej knižnice. 

Okamihy tanca
Výstava Okamihy tanca Zdroj: abp.sk

Výstava fotografií Ctibora Bachratého predstavuje estetickú i výtvarnú hodnotu produkcií a výrečnosť obrazu pohybových kompozícií. Prúdi z nich príval bezprostrednosti emócií. Zachytáva tanečné predstavenia uplynulých ročníkov medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe v reprezentatívnej forme veľkoformátových fotografií. 

Ctibor Bachratý už viac ako tri desaťročia fotí najmä divadelnú, tanečnú fotografiu a hudobné festivaly. Okrem našich i zahraničných divadelných scén pravidelne dokumentuje filmové, hudobné a divadelné festivaly. Spomeňme z nich Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach a Košiciach, Pohodu v Trenčíne, Bratislavu v pohybe či Divadelnú Nitru.

Ambíciou výstavy Okamihy tanca je reprezentatívnou formu predstaviť tento umelecký žáner širokej verejnosti. Jej prvú časť sme mohli vidieť v priebehu augusta v uliciach Bratislavy. Jej druhú časť prezentovali počas októbra v priestoroch Slovenského národného divadla.

Univerzitnej knižnici potrvá výstava do 28. novembra 2021.

Za mesiacom fotografie do Univerzitnej knižnice

November je mesiac fotografie. A rezonuje aj v Univerzitnej knižnici.

Ďalšou zaujímavou výstavou je 100 najlepších fotografických kníh v strednej a východnej Európe 2000 – 2020. Môžeme ju navštíviť vo výstavnej sále Univerzitnej knižnici v Bratislave. Predstavuje stovku najlepších fotografických publikácií z regiónu strednej a východnej Európy publikovaných za posledných dvadsať rokov.  Súčasťou výstavy sú aj knižné tituly, ktoré ocenili v rokoch 2000 – 2020  v súťaži o najlepšiu fotografickú publikáciu v strednej a východnej Európe. Tú každé dva roky v rámci Mesiaca fotografie organizuje Stredoeurópsky dom fotografie.

Výstava ULIB

Pocta Dostojevskému

Dostojevskij

Len čo odinštalujú výstavu Okamihy tanca, hneď na druhý deň ju vystrieda výstava F. M. Dostojevskij – Epizódy. Výstavu pri príležitosti 200. výročia narodenia velikána ruskej literatúry zostavili zo zbierok Dostojevského múzeaLiterárneho múzea Puškinovho domu z Petrohradu. Tvoria ju digitálne kópie litografií, rytín a fotografií z 19. storočia. Rozpráva o živote a diele veľkého spisovateľa ruskej literatúry. Jeho svet vnímame zvyčajne v tlmených, ponurých, sivo-hnedých tónoch. Dostojevského hrdinovia však nosia oblečenie často jasné a pestré, a ani Petrohrad nie je vždy pochmúrny. Sám Dostojevskij bol pri výbere oblečenia veľmi prieberčivý. Sledoval módu a mal prehľad o nových módnych trendoch. Niekedy prepožičiaval hrdinom svoj vkus. Kabát od Šarmera, u ktorého si odevy nechával šiť Dostojevský, „donosil“ Raskoľnikov. Myškina odel velikán do saka, aké nosil on sám.

Výstavu na barokovom nádvorí pripravila Univerzitná knižnica v Bratislave spolu s Veľvyslanectvom Ruskej federácie v SR, Ruským centrom vedy a kultúry Bratislava a Múzeom  F. M. Dostojevského v Petrohrade. Navštíviť ju môžeme do 20. decembra 2021.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Steinway / Piano Days / Kam za kultúrou
Culture Eventy Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Festival PIANO DAYS 2024 sa začína. Klavírom a hudbou prepojí tri mestá

Festival Piano Days predstavuje most súčasnej a starej hudby, most, na ktorého oboch koncoch poslucháč nachádza klavír. V roku 2024 prepojí tri mestá so zaujímavým programom a účinkujúcimi.

Read More
Translate »