Do Prahy prichádza slávny falzifikát

Výstava "Falza? Falza!"

Falzifikáty a falzátori tu boli a sú od nepamäti. Ako rozoznať originál od falza? Napodobeniny významných diel vznikajú dodnes a sú hrozbou nielen pre múzeá a galérie, ale aj pre súkromných zberateľov.

Chystáte sa do Prahy alebo ste v Prahe? Nenechajte si ujsť mimoriadne zaujímavú výstavu. Falzifikáty si našli svoj priestor na výstave s názvom “Falza? Falza!” v Šternberskom paláci na Hradčianskom námestí v Prahe. Otvorili ju ešte minulý rok v novembri. Predstavuje napodobeniny stredovekých obrazov, sôch i kresieb. Nechýbajú ani falzá v štýle holandských majstrov 17. storočia i  známych českých maliarov 19. storočia a začiatku 20. storočia. Výstava pripomína aj práce napodobňujúce mimoeurópske umelecká diela ako⁠ orientálne koberce či predmety úžitkového umenia. Expozícia predstavuje aj niekoľko ikonických falzifikátov zo zahraničných zbierok, ktoré preslávili svojho tvorcu po celom svete. Návštevníkov zoznámi aj s falzifikátmi v zbierkach Národní galerie Praha. Pozornosť venuje aj signatúram slávnych majstrov na obrazoch, ktoré vôbec nemusia znamenať, že ich aj dotyčný maliar sám namaľoval.

Výstava naučí odhaliť falzifikát

Na návštevníkov výstava aj jej interaktívna časť, na ktorej si možno skúsiť samostatne odhaliť falzifikát. Počas workshopov spoznáte niektoré spôsobí falšovania, ktoré vám názorne ukážu reštaurátori Národnej galérie Praha. Súčasťou budú aj zaujímavé prednášky naprieč odbormi včítane kriminalistiky. Aký je program workshopov sa dozviete TU.

Emauzskí učeníci sú v Prahe

Teraz ju obohatí originál snáď najznámejšieho falzifikátu v dejinách maliarstva. Zo zbierok rotterdamského Museum Boijmans Van Beuningen zapožičali do Národnej galérie Praha slávne falzum “Emauzskí učeníci” z roku 1937 od Hana van Meegerena.

Priznal sa až na súde

Meegerenov obraz zakúpilo zmienené múzeum v roku 1938 ako originál holandského barokového majstra Johannesa Vermeera. Odborníci na holandskú maľbu 17. storočia vtedy tvrdili, že ide o  chýbajúci článok medzi umelcovými historickými a žánrovými dielami. Han van Meegeren povzbudený úspešným predajom svojich “Emauzských učeníkov” následne namaľoval ďalších šesť “Vermeerov”, medzi nimi aj plátno “Kristus a cudzoložnice”. Mimochodom, aj tieto nájdete na výstave v Prahe. Ako sa zistilo, že ide o podvod? Han van Meegeren sa krátko po 2. svetovej vojne počas súdneho procesu priznal k „falšovaniu“ obrazov starých holandských majstrov. Práve klenot výstavy – “Emauzskí učeníci” je zo všetkých jeho prác najvydarenejšie. Ide zrejme o najslávnejší falzifikát v dejinách maliarstva vôbec.  

Zaujímavú výstavu “Falza? Falza!” môžete v Prahe navštíviť až do 1. mája 2022. Zatiaľ ju videlo viac ako 11.000 návštevníkov.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »