Do Prahy prichádza slávny falzifikát

Výstava "Falza? Falza!"

Falzifikáty a falzátori tu boli a sú od nepamäti. Ako rozoznať originál od falza? Napodobeniny významných diel vznikajú dodnes a sú hrozbou nielen pre múzeá a galérie, ale aj pre súkromných zberateľov.

Chystáte sa do Prahy alebo ste v Prahe? Nenechajte si ujsť mimoriadne zaujímavú výstavu. Falzifikáty si našli svoj priestor na výstave s názvom “Falza? Falza!” v Šternberskom paláci na Hradčianskom námestí v Prahe. Otvorili ju ešte minulý rok v novembri. Predstavuje napodobeniny stredovekých obrazov, sôch i kresieb. Nechýbajú ani falzá v štýle holandských majstrov 17. storočia i  známych českých maliarov 19. storočia a začiatku 20. storočia. Výstava pripomína aj práce napodobňujúce mimoeurópske umelecká diela ako⁠ orientálne koberce či predmety úžitkového umenia. Expozícia predstavuje aj niekoľko ikonických falzifikátov zo zahraničných zbierok, ktoré preslávili svojho tvorcu po celom svete. Návštevníkov zoznámi aj s falzifikátmi v zbierkach Národní galerie Praha. Pozornosť venuje aj signatúram slávnych majstrov na obrazoch, ktoré vôbec nemusia znamenať, že ich aj dotyčný maliar sám namaľoval.

Výstava naučí odhaliť falzifikát

Na návštevníkov výstava aj jej interaktívna časť, na ktorej si možno skúsiť samostatne odhaliť falzifikát. Počas workshopov spoznáte niektoré spôsobí falšovania, ktoré vám názorne ukážu reštaurátori Národnej galérie Praha. Súčasťou budú aj zaujímavé prednášky naprieč odbormi včítane kriminalistiky. Aký je program workshopov sa dozviete TU.

Emauzskí učeníci sú v Prahe

Teraz ju obohatí originál snáď najznámejšieho falzifikátu v dejinách maliarstva. Zo zbierok rotterdamského Museum Boijmans Van Beuningen zapožičali do Národnej galérie Praha slávne falzum “Emauzskí učeníci” z roku 1937 od Hana van Meegerena.

Priznal sa až na súde

Meegerenov obraz zakúpilo zmienené múzeum v roku 1938 ako originál holandského barokového majstra Johannesa Vermeera. Odborníci na holandskú maľbu 17. storočia vtedy tvrdili, že ide o  chýbajúci článok medzi umelcovými historickými a žánrovými dielami. Han van Meegeren povzbudený úspešným predajom svojich “Emauzských učeníkov” následne namaľoval ďalších šesť “Vermeerov”, medzi nimi aj plátno “Kristus a cudzoložnice”. Mimochodom, aj tieto nájdete na výstave v Prahe. Ako sa zistilo, že ide o podvod? Han van Meegeren sa krátko po 2. svetovej vojne počas súdneho procesu priznal k „falšovaniu“ obrazov starých holandských majstrov. Práve klenot výstavy – “Emauzskí učeníci” je zo všetkých jeho prác najvydarenejšie. Ide zrejme o najslávnejší falzifikát v dejinách maliarstva vôbec.  

Zaujímavú výstavu “Falza? Falza!” môžete v Prahe navštíviť až do 1. mája 2022. Zatiaľ ju videlo viac ako 11.000 návštevníkov.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »