Novinky

Do Prahy prichádza slávny falzifikát

Výstava "Falza? Falza!"

Falzifikáty a falzátori tu boli a sú od nepamäti. Ako rozoznať originál od falza? Napodobeniny významných diel vznikajú dodnes a sú hrozbou nielen pre múzeá a galérie, ale aj pre súkromných zberateľov.

Chystáte sa do Prahy alebo ste v Prahe? Nenechajte si ujsť mimoriadne zaujímavú výstavu. Falzifikáty si našli svoj priestor na výstave s názvom “Falza? Falza!” v Šternberskom paláci na Hradčianskom námestí v Prahe. Otvorili ju ešte minulý rok v novembri. Predstavuje napodobeniny stredovekých obrazov, sôch i kresieb. Nechýbajú ani falzá v štýle holandských majstrov 17. storočia i  známych českých maliarov 19. storočia a začiatku 20. storočia. Výstava pripomína aj práce napodobňujúce mimoeurópske umelecká diela ako⁠ orientálne koberce či predmety úžitkového umenia. Expozícia predstavuje aj niekoľko ikonických falzifikátov zo zahraničných zbierok, ktoré preslávili svojho tvorcu po celom svete. Návštevníkov zoznámi aj s falzifikátmi v zbierkach Národní galerie Praha. Pozornosť venuje aj signatúram slávnych majstrov na obrazoch, ktoré vôbec nemusia znamenať, že ich aj dotyčný maliar sám namaľoval.

Výstava naučí odhaliť falzifikát

Na návštevníkov výstava aj jej interaktívna časť, na ktorej si možno skúsiť samostatne odhaliť falzifikát. Počas workshopov spoznáte niektoré spôsobí falšovania, ktoré vám názorne ukážu reštaurátori Národnej galérie Praha. Súčasťou budú aj zaujímavé prednášky naprieč odbormi včítane kriminalistiky. Aký je program workshopov sa dozviete TU.

Emauzskí učeníci sú v Prahe

Teraz ju obohatí originál snáď najznámejšieho falzifikátu v dejinách maliarstva. Zo zbierok rotterdamského Museum Boijmans Van Beuningen zapožičali do Národnej galérie Praha slávne falzum “Emauzskí učeníci” z roku 1937 od Hana van Meegerena.

Priznal sa až na súde

Meegerenov obraz zakúpilo zmienené múzeum v roku 1938 ako originál holandského barokového majstra Johannesa Vermeera. Odborníci na holandskú maľbu 17. storočia vtedy tvrdili, že ide o  chýbajúci článok medzi umelcovými historickými a žánrovými dielami. Han van Meegeren povzbudený úspešným predajom svojich “Emauzských učeníkov” následne namaľoval ďalších šesť “Vermeerov”, medzi nimi aj plátno “Kristus a cudzoložnice”. Mimochodom, aj tieto nájdete na výstave v Prahe. Ako sa zistilo, že ide o podvod? Han van Meegeren sa krátko po 2. svetovej vojne počas súdneho procesu priznal k „falšovaniu“ obrazov starých holandských majstrov. Práve klenot výstavy – “Emauzskí učeníci” je zo všetkých jeho prác najvydarenejšie. Ide zrejme o najslávnejší falzifikát v dejinách maliarstva vôbec.  

Zaujímavú výstavu “Falza? Falza!” môžete v Prahe navštíviť až do 1. mája 2022. Zatiaľ ju videlo viac ako 11.000 návštevníkov.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »