Novinky

Do Prahy prichádza slávny falzifikát

Výstava "Falza? Falza!"

Falzifikáty a falzátori tu boli a sú od nepamäti. Ako rozoznať originál od falza? Napodobeniny významných diel vznikajú dodnes a sú hrozbou nielen pre múzeá a galérie, ale aj pre súkromných zberateľov.

Chystáte sa do Prahy alebo ste v Prahe? Nenechajte si ujsť mimoriadne zaujímavú výstavu. Falzifikáty si našli svoj priestor na výstave s názvom “Falza? Falza!” v Šternberskom paláci na Hradčianskom námestí v Prahe. Otvorili ju ešte minulý rok v novembri. Predstavuje napodobeniny stredovekých obrazov, sôch i kresieb. Nechýbajú ani falzá v štýle holandských majstrov 17. storočia i  známych českých maliarov 19. storočia a začiatku 20. storočia. Výstava pripomína aj práce napodobňujúce mimoeurópske umelecká diela ako⁠ orientálne koberce či predmety úžitkového umenia. Expozícia predstavuje aj niekoľko ikonických falzifikátov zo zahraničných zbierok, ktoré preslávili svojho tvorcu po celom svete. Návštevníkov zoznámi aj s falzifikátmi v zbierkach Národní galerie Praha. Pozornosť venuje aj signatúram slávnych majstrov na obrazoch, ktoré vôbec nemusia znamenať, že ich aj dotyčný maliar sám namaľoval.

Výstava naučí odhaliť falzifikát

Na návštevníkov výstava aj jej interaktívna časť, na ktorej si možno skúsiť samostatne odhaliť falzifikát. Počas workshopov spoznáte niektoré spôsobí falšovania, ktoré vám názorne ukážu reštaurátori Národnej galérie Praha. Súčasťou budú aj zaujímavé prednášky naprieč odbormi včítane kriminalistiky. Aký je program workshopov sa dozviete TU.

Emauzskí učeníci sú v Prahe

Teraz ju obohatí originál snáď najznámejšieho falzifikátu v dejinách maliarstva. Zo zbierok rotterdamského Museum Boijmans Van Beuningen zapožičali do Národnej galérie Praha slávne falzum “Emauzskí učeníci” z roku 1937 od Hana van Meegerena.

Priznal sa až na súde

Meegerenov obraz zakúpilo zmienené múzeum v roku 1938 ako originál holandského barokového majstra Johannesa Vermeera. Odborníci na holandskú maľbu 17. storočia vtedy tvrdili, že ide o  chýbajúci článok medzi umelcovými historickými a žánrovými dielami. Han van Meegeren povzbudený úspešným predajom svojich “Emauzských učeníkov” následne namaľoval ďalších šesť “Vermeerov”, medzi nimi aj plátno “Kristus a cudzoložnice”. Mimochodom, aj tieto nájdete na výstave v Prahe. Ako sa zistilo, že ide o podvod? Han van Meegeren sa krátko po 2. svetovej vojne počas súdneho procesu priznal k „falšovaniu“ obrazov starých holandských majstrov. Práve klenot výstavy – “Emauzskí učeníci” je zo všetkých jeho prác najvydarenejšie. Ide zrejme o najslávnejší falzifikát v dejinách maliarstva vôbec.  

Zaujímavú výstavu “Falza? Falza!” môžete v Prahe navštíviť až do 1. mája 2022. Zatiaľ ju videlo viac ako 11.000 návštevníkov.

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »