Novinky

BIBIANA vo februári ponúka zaujímavý program a čaká ju rekonštrukcia

Bibiana

Kam s deťmi za kultúrou? Predsa do bratislavskej BIBIANY, Medzinárodného domu umenia pre deti! Je to miesto, kde sa oplatí stráviť voľný čas v znamení kreativity. Máme pre Vás aktuálne tipy z jej februárového programu. Pri jej návšteve si môžete prezrieť výstavy alebo ísť s deťmi na program, ktorý BIBIANA pre deťúrence nachystala.

Ako naša tradícia velí, aj teraz tu pre vás máme mesačný program BIBIANY. Medzinárodný dom umenia pre deti BIBIANA opäť sľubuje zaujímavé podujatia. Samozrejmosťou sú výstavy, tvorivé dielne i svet rozprávok. Ale pozor! Keďže ju čakajú rekonštrukcie výstavných priestorov, dve výstavy ukončia skôr ako sa pôvodne plánovalo. Takže, ak chcete s deťmi navštíviť výstavy TRESKY PLESKY alebo ANIMANIMALS, máte čas iba do 19. februára.

Dobrodružná cesta s animákmi už len chvíľu

Výstava Tresky Plesky vychádza zo známeho rovnomenného slovenského animovaného seriálu. Návštevník výstavy nadobudne pocit, že vstupuje do unikátneho fantazijného sveta prírodných javov a prežíva dobrodružstvá na vlastnej koži a popritom sa naučíte nové zaujímavosti zo sveta prírodných javov. Vydajte sa na dobrodružnú cestu po stopách reportérky Katy Strofovej na výstave Tresky plesky. Preskúmajte s deťmi sopku, blesk, tsunami a lavínu, stretnite opice aj obrovskú veľrybu, alebo si zalyžujte v centre Bratislavy. 

Druhou končiacou výstavou je Animanimals. Vznikla v spolupráci s nemeckým štúdiom animovaného filmu FILM BILDER v Stuttgarte, podľa rovnomenného seriálu. Deti spoznajú niektoré zvieratká zo seriálu s ich problémami   v trojrozmernej podobe. Malí návštevníci si môžu zatrúbiť na chobote slona, chodiť na „podkovách“ ako koník či krokodíľou papuľou zbierať soletky.  Posedia si na dlhočiznej lavici v podobe jazvečíka. Zažijú aj zebru s popletenými pruhmi i páva, ktorý miluje divadlo.  Môžu sa zahrať na chobotnicu, ktorá potrebuje pomoc pri pečení i na mravce, ktoré nosia listy do mraveniska.

Animanimals / BIBIANA
BIBIANA / Animanimals
MEDZIFÁZA / Bibiana

Výstava artefaktov MEDZIFÁZA

Výstavu mladého výtvarníka Ondřeja Brýnu z jeho tvorby študentských bábkových animovaných filmov MEDZIFÁZA si môžete s deťmi pozrieť od 3.2.2023 do polovičky apríla. Na Slovensku je výstava tohto výtvarníka po prvýkrát. Návštevníci sa oboznámia ako vzniká film od skíc, výtvarných návrhov až po hotové bábky. Výstavu dopĺňajú projekcie, scény a rekvizity, ktoré deti vtiahnu do čarovného sveta. Nájdete na nej aj  produkty z bábkového animovaného videoklipu k pesničke Roboti plzenskej kapely Garyho Hausbót či komediálneho videoklipu českého pesničkára Pokáča Fajčenie je hnusný zvyk.

BIBIANA pamätá na malé i staršie deti

Vo februári prináša deťom zaujímavý písmenkový workshop, i mnoho kreatívnych príležitostí. Vytvoria si originálnu ilustráciu či sa prenesú do sveta rozprávky. Ale nachystali aj niečo pre rodičov detí z dvojjazyčného prostredia.

Keď obrázok písmenka skrýva príbeh

Jedným z nich je písmenkový workshop VESELÉ PÍSMENKÁ pod vedením I. Kleinovej chystajú deťom od 6 rokov. Hravou formou im 7.2. o 14,00 hod. a 8. a 14.2. o 10,00 hod. ukážu ako sa vytvorí písmenko z obrázku alebo obrázok z písmenka. Tak, ako sa za každým slovom skrýva veľa obrázkov, tak môže aj obrázok písmenka veľa povedať. Možno je v ňom ukrytý príbeh, možno veľa farieb. A možno príde aj D ako dinosaurus a zošmykne sa. Kam? To sa deti dozvedia na podujatí.

Veselé písmenka / BIBIANA

Rozprávka prinesie nielen vtip

Ďalším je rozprávka LIETAJÚCA ALŽBETKA, ktorá nesie v sebe nielen vtip, ale aj hlboké posolstvo. Príbeh o Alžbetke, ktorá celý život hľadá krídla, no tie nerastú len tak. Je určená deťom od 4 rokov. Na motívy knihy Rozprávka o lietajúcej Alžbetke od Daniela Pastirčáka ju pripravili študenti Katedry bábkarskej tvorby DF VŠMU. Rozprávku sprevádza živá hudba od Michala Klasa. Deťom ju 14.,15., 16.2. vždy o 10,00 hod. a 19.2. 2023 o 16,00 hod. zahrajú budúci bábkoherci Alžbeta Kamenská a Šimon Peter Králik.

Priestor má aj J.C.Hronský a jeho tri kozliatka

Príbeh je o priateľstve, rodine a dobrodružstve TRI MÚDRE KOZLIATKA PUTUJÚ DO AMERIKY. Bratia Všadebrada, Všadejama, Všadekapusta sú iste tri najmúdrejšie kozliatka na svete, veď putovali zo Slovenska až do Ameriky a nestratili sa. Kozliatkovským rozumom si museli pomôcť aj medzi múdrymi deťmi v škole i medzi zručnými remeselníkmi a námorníkmi. A keď si nevedeli pomôcť, nuž si celkom obyčajne zamekotali. Cesta troch kozliatok odkrýva silu rodinného puta a súdržnosti. Tie sú často jediným pevným bodom, ktorý pomáha prekonať všakovaké prekážky, aké sa aj na vandrovke môžu vyskytnúť.  Rozprávku môžu deti vidieť 5. a 12.2. 2023 o 16,00 hod.

BIBIANA myslí aj na rodičov i na najmenších

Diskusia TENTO JAZYK JE MÔJ s logopédom a psychológom o výhodách aj úskaliach viacjazyčnosti u detí. BIBIANA zorganizovala podujatie pre verejnosť pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka. Moderuje ho Katarína Brychtová.

Prekvapenie

Áno, aj na február pripravili zaujímavé aktivity pre deti od 18 mesiacov. Dominovať im bude čítanie i spev.  Kde som sa tu vzala/vzal? PREKVAPENIE (La Surprise) je príbeh o radosti z potomstva. Ľudského aj zvieracieho. A to všetko  bude 16.2.2023 o 9,30 a 10,30 hod. spojené s prekrásnou knižkou. Jej autorku Janik Coat ocenili za tvorbu jednou z prestížnych na Bienále ilustrácií Bratislava v roku 2011.

Veríme, že sme vás inšpirovali.

 

PR článok

Spracovala: Mária Kleinová

Foto/Zdroj: BIBIANA

Redakciu informovala Natália Cehláriková, PR manažérka BIBIANY

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »