Deň nezávislosti Ukrajiny si dnes uctí aj Bratislava

Deň nezávislosti Ukrajiny / Gala balet si pripomenie aj Bratislava

V Bratislave sa uskutoční sprievod a benefičný koncert ku Dňu nezávislosti Ukrajiny už dnes. Deň nezávislosti Ukrajiny si 24.8.2022 na Slovensku uctíme benefičným koncertom “Ukrajina: melódia nezlomných“, ktorý sa uskutoční na Hlavnom námestí v Bratislave od 20:00. Predchádzať mu bude slávnostný sprievod, ktorý o 18:00 odštartuje na ukrajinskom veľvyslanectve. Cez Staré Mesto sa presunie na miesto konania sa koncertu.

Ukrajina prešla dlhú cestu k vyhláseniu nezávislosti. V roku 2021 Ukrajina oslávila  výročie – 30 rokov nezávislosti. Konali sa vojenské prehliadky, koncerty, festivaly, Ukrajinci obliekli  vyšívanky a uväzovali si modro-žlte stuhy. V tomto 2022 sa nebudú konať žiadne obvyklé oslavy Dňa nezávislosti Ukrajiny. Ruskí okupanti sa snažia pripraviť Ukrajinu o to najcennejšie – nezávislosť, suverenitu a životy. Je možne, že ukrajinské mestá budú ostreľované agresorom riadenými strelami práve na Deň nezávislosti Ukrajiny a Deň štátnej vlajky.

Výnimočný deň pre každého Ukrajinca

Deň nezávislosti je výnimočný deň pre každého Ukrajinca a tých, ktorí sa rozhodli podporiť Ukrajinu, pretože je to deň obnovenia nezávislosti krajiny. Tento rok je veľmi dôležité ukázať svetu, že Ukrajinci sú  silní, statoční a jednotní. Chceme dnes pripomenúť, že Rusko napadlo Ukrajinu. Preto sa prejdeme ulicami Bratislavy  a ukážeme, že sa nevzdáme a nedovolíme, aby nám niekto vzal nezávislosť. Ukrajinci zaťali vôľu v päsť a nezlomili sa pred agresorom. Plán Ruskej federácie zmocniť sa Ukrajiny do troch dní sa úplne zrútil. Svet obdivuje silu ducha a silu ukrajinskej jednoty. Dnes Ukrajinci brania nie len svoju krajinu, svoju nezávislosť a svoju slobodu, dnes zomierajú aj za našu slobodu“, hovorí  Ľudmila Verbická, zakladateľka Ukrajinsko-Slovenskej iniciatívy, ktorá je hlavným organizátorom podujatia.

Deň nezávislosti Ukrajiny si uctí Bratislava benefičným koncertom

V Bratislave Deň nezávislosti Ukrajiny uctíme veľkým benefičným koncertom Charkivského národného akademického divadla opery a baletu Mykoly Lysenka / East Opera o 20:00 na Hlavnom námestí. Program benefičného koncertu je zostavený z diel  ukrajinských skladateľov a predstavuje širokú panorámu ukrajinskej hudby: od ľudových piesní, najmä takých svetoznámych ako „Ščedryk“, až po diela klasikov (S. Hulak- Artemovský, M. Leontovyč, M. Lysenko atď.) a moderných skladateľov (M. Skoryk, A. Kos-Anatoľský atď.). Koncert  má charitatívny charakter a príspevky  poputujú  na humanitárnu pomoc Ukrajine. Koncertu bude predchádzať slávnostný sprievod od 18:00, počas ktorého účastníci prejdú mestom s ukrajinskými vlajkami od Veľvyslanectva Ukrajiny na Hlavné námestie Bratislavy.

Charkovské divadlo spája v sebe tradíciu i modernosť

Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka / Opera Východ je kolektívom, v ktorom sa organicky spája vernosť najlepším kultúrnym tradíciám s odvážnym hľadaním najmodernejšej formy umeleckého vyjadrenia. Práve táto kombinácia dnes premieňa Operu Východ na skutočnú modernú multikultúrnu základňu na východnej Ukrajine. Významnou udalosťou pre  kolektív  bolo začlenenie do Európskej opernej asociácii – „Opera Europe“ (2019). Mesto Charkiv je od roku 1726 strediskom hudobného školstva.

Generálny riaditeľ Oleh Oriščenko so zborom divadla počas flashmobu na námestí v Trnave
Generálny riaditeľ Oleh Oriščenko so zborom divadla počas flashmobu na námestí v Trnave

Ruska agresia  v Ukrajine umelcom nedovolí účinkovať na domovskej scéne v Charkivskom národnom akademickom divadle opery a baletu M. V. Lysenka  / Opera Východ, ktorá bola založená v roku 1925. Od začiatku totálnej ruskej invázie na Ukrajinu, Charkiv je denne ostreľovaný.

Charkovské divadlo približuje Západu ukrajinské umenie

Napriek zložitosti situácie, keď časť tímu sa nachádza mimo mesta a dokonca aj krajiny, Opera Východ  naďalej funguje. Iniciovala sériu koncertov v protibombových úkrytoch Charkiva, vytvorila projekt „Opera Východ: Prekonávanie vzdialenosti“, pripravila turné  v rámci projektu „Ukrajina teraz a navždy“, ktoré  predstavujú  európskemu publiku jeden z popredných ukrajinských umeleckých kolektívov a  potvrdzuje, že spoločné kultúrne hodnoty,  „európsky kultúrny kód“  spája naše národy“, hovorí generálny riaditeľ divadla Oleh Oriščenko. Každé predstavenie sa stalo jasným emocionálnym vzplanutím a  dôležitou súčasťou hlavného humanitárneho poslania, ktoré divadlo dnes nesie – priblížiť Európanom kultúru Ukrajiny a neustále im pripomínať udalosti, ktoré sa v nej dnes dejú. „Vojna pokračuje – a preto ako symbol nášho odporu voči ruskej agresii  bude pokračovať aj naša sezóna, bude pokračovať humanitárny konvoj, ktorý Európanom predstaví kultúru Ukrajiny a našu nezlomnosť“, dodáva Oleh Oriščenko.

Deň nezávislosti Ukrajiny / Gala balet si pripomenie aj Bratislava
Baletný súbor sa účinkoval na gala predstaveniach na slovenských scénach.

PR článok

Zdroj foto: Charkivské národné akademické divadlo opery a baletu Mykoly Lysenka / Opera Východ

Autor foto: Oleksandr Šachmatov

Zdroj informácií: Ľudmila Verbická, Ukrajinsko-Slovenská Iniciatíva

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »