Nielen umelecký svet, ale aj česká a slovenská verejnosť smúti. V stredu 31. augusta prebieha v priestoroch Divadla Kalich verejná rozlúčka s legendárnou českou speváčkou Hanou Zagorovou (†75), ktorá skonala 26. augusta 2022.
Niet človeka, ktorý by meno a aspoň niekoľko piesní tejto ostravskej rodáčky nepoznal. Hana Zagorová sa stala legendou vo svete populárnej hudby. Verejnosť ako v Česku, tak aj na Slovensku, ju milovala. Jej koncerty patrili medzi okamžite vypredané a doslova praskali vo švíkoch. Mnohí sa často po celý rok tešili na jej tradičné decembrové koncerty v pražskej Lucerne. Svojim zamatovým nežným hlasom a typickými mäkkými sykavkami si podmaňovala generácie poslucháčov nielen doma ale aj u nás na Slovensku. A hoci mala naplánovaný návrat ohlásený na október a s ním aj nové piesne, tých sa už, žiaľ, nedočkáme.
Trefné texty, podmanivé melódie i Hankin vysoko kultivovaný prejav ľudia milovali
Deväťnásobná zlatá slávica a najpredávanejšia česká speváčka mala na konte neuveriteľných viac ako deväť stovák piesní na pomedzí šansónu a popu a predaných viac ako 12 miliónov albumov. Nesršali len krásou hudby, ale aj podmanivého a trefného textu z pera Hany Zagorovej i pohotovosti českej divy. Každú pesničku brala ako malé divadelné predstavenie a rada prepojovala spev s herectvom, čo zúročila počas svojho účinkovania v muzikáloch Jack Rozparovač a Mona Lisa. Ešte koncom augusta sa tešila na muzikál Biograf láska zložený z jej hitov.
Hoci od minulého roku zápasila s následkami postcovidového syndrómu, mala pred sebou ešte mnoho plánov. Hodlala sa pustiť do natáčania nových pesničiek a na október ohlásila svoj veľký návrat. Začiatkom augusta oslávila narodeniny svojho manžela, košického rodáka a svetoznámeho tenoristu Štefana Margitu.
Veľký talent odhalila súťaž
Veľký spevácky talent ostravskej rodáčky pre verejnosť objavila v roku 1963 súťaž Hledáme nové talenty. Hneď po súťaži ju pozval šéf ostravského rozhlasu František Trnka natočiť niekoľko piesní ako napr. Písnička v bílém.
Hanu Zagorovú, ktorej publikom dodnes nepovie ináč ako Hanka či Hanička, ale vtedy väčšmi lákalo herectvo, a tak vyštudovala JAMU v Brne. Medzitým spievala v Brne s Orchestrom Gustava Broma, a zároveň sa v roku 1966 stala speváčkou ostravskej pop-soulovej a beatovej skupiny Flamingo, ktorú viedol skladateľ Richard Kovalčík. Ten jej tiež napísal hudbu k jej prvému hitu Svatej kluk.
Neskôr sa presťahovala do Prahy, kde rozbehla svoju spevácku kariéru. Mávala aj 350 koncertov ročne a natáčala hit za hitom – spomeňme z nich niekoľko ako Biograf láska, Je naprosto nezbytné, Já se vznáším, Usnul nám, spí či Můj čas.
Priekopníčka beatového šansónu
Keďže často spievala smutné texty a aj jej hlas bol trošku chrapľavý so soulovým až šansónovým zafarbením, začalo sa hovoriť o jej piesňach ako o „beatovom šansóne“. So skupinou Flamingo naspievala pieseň Mrtvá láska s vlastným textom. Ďalej to boli songy ako Cyganicha, Obraz smutný slečny či Jsou v blátivý cestě koleje. S touto kapelou nahrala viaceré SP-dosky, na ktorých participovala aj so songami Prý jsem zhýralá alebo Zlá dáma. S kapelou sa v decembri 1968 zúčastnila aj 2. Československého beat festivalu v pražskej Lucerne. V ostravskom štúdiu ČST získala aj svoju vlastnú televíznu reláciu Písničky pro Hanku, do ktorého si pozývala umelcov z našej beatovej a popovej scény.
Spolupracovala s veľkými menami českej scény
Hana Zagorová spolupracovala s najlepšími muzikantmi, textármi a spevákmi svojej doby. Na prelome 60. a 70. rokov spolupracovala s triom Sodoma-Gomora, Divadlom Apollo či Orchestrom Ladislava Štaidla. Výsledkom spolupráce so skladateľom Karlom Svobodom bol napríklad aj song Tisíc nových jmen. Hana Zagorová spievala i s TOČRom, väčšinou pod dirigentskou taktovkou Josefa Vobruba. Texty piesní si písala nielen ona sama, ale aj rôzni textári. Z nich najväčšmi to bol práve Pavel Žák.
Bludička – bol prvý Hankin veľký hit
Prvý Hankin skutočne veľký hit Bludička Julie vznikol v spolupráci s orchestrom Václava Zahradníka, s ktorým taktiež nahrala svoje prvé LP „Bludička“ (1970) i svoj prvý televízny recitál. V rokoch 1972 – 1974 získala angažmán v divadle Semafor a zároveň začala spolupracovať s producentom a basgitaristom Karlom Vágnerom (80), s ktorým ju spájalo viac než len dobré priateľstvo. S „maestrom basov“ na konci roku 1972 založili kapelu. Práve z tejto doby pochádzajú hity ako Gvendolína, Já jsem tvá neznámá, Pan Tydlitýt a pan Tydlitát a Sliby chyby, čo bol cover skupiny Sweet. Nasledoval aj ďalší cover s českým textpom Náš dům zní smíchem. Po nich nahrala songy Já se vznáším Jaroslava Uhlířa, Studánko stříbrná Karla Svobodu a prvé terno Vágnerovej skupiny Tvá žena Růžena.
Pop pre nenáročných
V 70. rokoch sa zamerala na pop pre nenáročných, ktorý vzrastal ako v celej Európe tak aj u nás v Československu. Vznikli hity ako Zima zima zima zima, Kamarád ale aj covery skupiny ABBA. Občas sa vrátila aj k šansónom, z ktorých sa napríklad preslávili Žákovo Maluj zase obrázky nebo Já mám pár tónů dvojice Hapka-Rytíř.
Kultová Duhová víla s Petrom Rezkom
Keď s Vágnerovou kapelou začal spievať aj Petr Rezek (79), napísal kapelník legendárny song Duhová víla (1977), ktorý Hana Zagorová v duetu s Petrom Rezkom pretavila na obrovský hit. Mimochodom, tento hit nielenže dlhé roky spievala s Petrom Rezkom, nevynechala ho ani na žiadnom z koncertov.
Hit Duhová víla nasledoval ďalší hit, ktorý tiež kapele priniesol veľkú slávu. O vlastný Hankin text obohatili známy song talianskeho speváka Drupiho a vznikol úspešný hit Málokdo ví.
Karlovi Vágnerovi sa v nasledujúcich rokoch podarilo z Hanky Zagorovej vytvoriť speváčku, ktorú každý prijal za svoju a ktorej piesne už zľudoveli. Zo speváčky sa tak stala „naša Hanka“, „Hanička – slniečko“ alebo ľudovo „Zagorka“. V prestížnej ankete Český slavík sa umiestňovala od svojich speváckych začiatkov. Vďaka veľkému úspechu s hitmi ako Duhová víla získala od roku 1977 Zlatého slávika deväťkrát za sebou. Post kráľovnej potvrdila v roku 1982, kedy získala viac hlasov od fanúšikov než všetky speváčky v ankete dohromady.
Duet si strihla aj s hviezdnym Drupim
Karel Vágner ako manažér a producent Hany Zagorovej bol všestranný. Nielenže jej písal piesne ako Kosmický sen, Počítadlo lásky, Dáme autu trochu pít či Je tu doba dešťů, ale aj navrhoval a schvaľoval prevzaté piesne či sprostredkovával kontakty s európskymi spevákmi. Takto vznikla aj kooperácia s talianskou legendou Drupim (75), ktorú v roku 1979 korunovali spoločným duetom – piesňou Setkání so speváčkiným textom a hudbou Jaromíra Klempířa.
Scenáre k svojim reláciám si písala sama
V roku 1980 začalo s kapelou spievať spevácke duo Petr Kotvald (63) a Stanislav Hložek (67). Okrem toho, že Hana Zagorová bola skvelá speváčka, bola aj výborná scenáristka, moderátorka a herečka. Podľa jej vlastného scenára vznikli televízne relácie ako Dluhy Hany Zagorové (celkom 8 dielov) a Výtah v hotelu Sen (2 diely), kam si pozývala rôzne zaujímavé osobnosti.
Muzikálová i spevácka hviezda
Stala sa hviezdou filmového muzikálu Trhák (1980), kde si zahrala jednu z hlavných postáv a spievala duet so slovenským hercom a riaditeľom Divadla Aréna, Jurajom Kukurom, Lásko, amore. Ten sa stal hitom.
V 80. rokoch v podstate každý rok vydávala veľké i malé albumy, ktoré radovo tvorilo aspoň jedno LP a tri singly, z ktorých sa stali veľké hity. V tomto období vznikli aj známe piesne Dotazník a Ta pusa je tvá (obidve duety Zagorová-Rezek), ďalej Závrať, Proč ti na tom tak záleží, Benjamin, Líto je mi líto, Diskohrátky, Biograf Láska, Mimořádná linka, Vím málo, Nápad, To by nebylo fér či Spěchám. Kultové boli aj triety s Petrom Kotvaldom a Stanislavom Hložkom Jinak to nejde, Ahoj léto a Můj čas.
Ten posledný sa stal ústrednou témou kultového seriálu Sanitka. Svoje úspechy rozšírila aj o titul Zaslúžila umelkyňa, ktorý získala v roku 1983 na Pražskom hrade a mimoriadny úspech zaznamenal jej festivalový koncert v Poľsku.
Niekoľko viet jej na čas dalo stopku
V roku 1989 pre podpísanie petície Několik vět nasledoval pre ňu zákaz spievania. Generálny tajomník ÚV KSČ Miloš Jakeš (†97) ju v legendárnom prejave z Červeného Hrádku, počastoval titulom „milá holka“, ktorá mu ale leží v žalúdku, pretože už tri roky po sebe zarába 600 tisíc korún ročne. Zákaz účinkovať, vyhrážky a odporné anonymy trvali až do Nežnej revolúcie. Počas nej spievala po boku Jaroslava Hutka (75) a Marty Kubišovej (79) hymnu na Václavskom námestí.
Autobiografia a relácie legendy Hany Zagorovej
V porevolučných rokoch napísala spolu s Michaelou Zindlerovou knižnú autobiografiu Hana Zagorová…než to zapomenu (1996) a popri koncertnej činnosti sa venovala tvorbe televíznych programov. V rokoch 1993–1998 nahrala 39-dielnu reláciu Když nemůžu spát, ktorú aj sama moderovala. Stála aj za ďalším programom, ktorý vysielali v rokoch 2000–2004 pod názvom Hogo Fogo. Vrátila sa aj na scénu, tentoraz už s novou kapelou Boom Boom Band. V roku 2006 vyšlo bilančné 4CD „S úctou“ a kniha jej básní a piesňových textov s názvom Milostné. V roku 2010 napísala so Scarlett Wilkovou svoju ďalšiu biografiu Legenda Hana Zagorová – Málokdo ví.
Koniec, ktorý nik nečakal
Správa o úmrtí legendy Hany Zagorovej prišla nečakane. Mala mnoho plánov, chystala nové piesne a tešila sa na muzikál zložený z jej hitov. Do hviezdneho neba odišla 26. augusta 2022 len niekoľko dní pred svojimi 76. narodeninami, ktoré by oslávila v utorok, 6. septembra. V utorok poobede prebehla v Kostole sv. Tomáša na Malej Strane zádušná omša za prítomnosti rodiny a najbližších priateľov. Zo známych osobnosti to boli bývalá prvá dáma Dagmar Havlová, speváčky Jitka Zelenková a Lucie Bílá, Ivana Gottová, spolupracovníci Karel Vágner, Stanislav Hložek, ďalej Dagmar Patrasová s manželom Felixom Slováčkom, herec Josef Polášek, moderátor Honza Musil, prezidentka Kapky naděje Vendula Pizingerová, zabávač Richard Genzer či operný spevák Adam Plachetka.
Hanka, chýbaš nám!
Rodina myslela aj na záujem širokej verejnosť prísť sa rozlúčiť a povedať svoje „zbohom“ obľúbenej speváčke v stredu 31. augusta 2022 v pražskom Divadle Kalich. Kvetinové dary sa po verejnom rozlúčení prevezú na improvizované pietne miesto v blízkosti vstupnej brány vyšehradského cintorína, kde budú umiestnené až do večera 3. septembra. Tí, ktorí sa s ňou nestihli rozlúčiť v stredu, majú šancu sa jej naposledy pokloniť na tomto pietnom mieste. No, kvetiny, odkazy či sviečky ležia i pred domom v pražskom Podolí, kde Hanka s manželom Štefanom Margitom (66) žila.
Česť jej pamiatke!
Celá redakcia Art & History Magazine vyslovuje rodine úprimnú sústrasť!
Foto: hanazagorova_official/instagram