Košická hudobná jar vrcholí. Čo prináša v piaty týždeň?

Košická hudobná jar / 5. týždeň 2023

V Košiciach už vrcholí prestížny medzinárodný festival klasickej hudby Košická hudobná jar. Záverečný týždeň 67. ročníka prináša dvojicu koncertov. Ponúkne komorný koncert s osobným príbehom a symfonický koncert s hlbokým spoločenským odkazom.

Piaty festivalový týždeň MHF Košická hudobná jar už odštartoval. Ako avizujeme v prehľade Kam za kultúrou, ponúka dvojicu koncertov s exkluzívnymi hosťami. Prvým –v utorok 23.5.2023 – je komorný recitál, ktorý v Dome umenia ponúkne špičkovú interpretáciu dvoch výrazných osobností slovenského a českého hudobného umenia. Dlhoročné priateľstvo a vzájomný súlad sú mimohudobné atribúty, čo poslucháči ocenia na Husľovom recitáli českého virtuóza Ivana Ženatého s klaviristom Marianom Lapšanským. Košické publikum spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka. Od komornej nálady s osobným príbehom sa presunieme vo štvrtok 25.5.2023 na symfonický koncert s mimohudobným posolstvom spoločnosti. Slávnostné záverečné stretnutie s hudbou sa ponesie nielen na čarovných tónoch harfy v interpretácii Claudie Lucie Lamanny. Bude niesť posolstvo apelu na ľudské hodnoty v podaní orchestra Štátnej filharmónie Košice pod taktovkou dirigenta Ilyicha Rivasa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická hudobná jar 2023
Aký program prináša Košická hudobná jar?

Talianska umelkyňa Claudia Lucia Lamanna zároveň publiku premiérovo sólovo predstaví novú harfu, ktorá nedávno pribudla do rodiny nástrojov v košickej filharmónii. Vyvrcholením festivalu bude, ako sme avizovali, uvedenie Symfónie č. 7 „Leningradskej“ od Dmitrija Šostakoviča. Dielo je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii. Orchester Štátnej filharmónie Košice povedie charizmatický dirigent Ilyich Rivas.

Súlad huslí s klavírom

Prvý koncert posledného festivalového týždňa Košickej hudobnej jari zaznie v utorok 23.5.2023 v Dome umenia. Komorný recitál ponúkne špičkovú interpretáciu dvoch výrazných osobností slovenského a českého hudobného umenia. Sú to český husľový virtuóz Ivan Ženatý v sprievode slovenského klavírneho virtuóza Mariána Lapšanského. Duo výnimočných sólistov iste nemusíme nikomu predstavovať. Košické publikum spoločne prevedú poslucháčov skladbami Beethovena, Dvořáka, Debussyho a Francka.

Komorný koncert v Malej sále SF
Archív SF

Časť recitálu približuje Ivan Ženatý: Naše vystúpenie zahájime Romantickými kusmi Antonína Dvořáka, čo je pre mňa osobne najprirodzenejšou voľbou. Zároveň ma fascinuje, že aj po tom, čo tieto krátke skladby hrávam po celom svete už štyridsať rokov, mi stále pripadajú dojemné a nové.

Kučerová & Lapšanský / Viva Musica!
Marián Lapšanský počas piesňového recitálu Adriany Kučerovej na Viva Musica! festivale. Zdroj: Zdenko Hanout / Viva Musica!

V znamení vzácnych hostí predposledného koncertu

Ivan Ženatý
Ivan Ženatý. Zdroj: www.ivanzenaty.com

Klavirista Marian Lapšanský je pravidelným hosťom na prestížnych koncertných pódiách doma i vo svete. Uskutočnil množstvo sólových recitálov i komorných koncertov na prestížnych festivaloch, napr. Wiener Festwochen, Salzburger Festspiele, Berliner Festtage, Dresdner Musikfestspiele, Pražská jar, Bratislavské hudobné slávnosti. Marian Lapšanský je nielen vynikajúci sólista, ale aj komorný hráč. Zohráva významnú úlohu aj ako organizátor slovenského hudobného života. Či už ako umelecký riaditeľ festivalu Musica nobilis, prezident Medzinárodnej klavírnej súťaže J. N. Hummela v Bratislave, ako aj generálny riaditeľ  Slovenskej filharmónie. Je často pozývaný do porôt prestížnych klavírnych medzinárodných súťaží. Pedagogicky pôsobí na AU v Banskej Bystrici a v nedávnej minulosti aj na AMU v Prahe a na VŠMU v Bratislave.

Husľový virtuóz Ivan Ženatý opakovane hosťuje so slávnymi medzinárodnými telesami, ako sú BBC Symphony Orchestra London, Symphonieorchester des Bayerischen Rundfunks, Berliner Symphoniker, Orchesta Nacional de Madrid, ale aj poprednými českými orchestrami ako Česká filharmonie, FOK či Symfonický orchester Českého rozhlasu. Svojím mimoriadne bohatým repertoárom zahŕňajúcim vyše päťdesiat husľových koncertov oslovuje široké publikum bez toho, aby na okamih opustil svet klasickej hudby. Okrem samozrejmej technickej dokonalosti býva oceňovaný jeho vkus pre štýl a podmanivá krása tónu. Ivan Ženatý prijal profesúru na Vysokej hudobnej škole v Drážďanoch a zároveň je profesorom Meadowmount School of Music v New Yorku.

Marian Lapšanský
Marian Lapšanský

Spojení aj dlhoročným priateľstvom

Ivana Ženatého a Mariana Lapšanského spája okrem hudby aj dlhoročné priateľstvo a vzájomná úcta. O spolupráci sa Ivan Ženatý zmienil nasledovne: Mojím prianím bolo zakončiť večer Sonátou Césara Francka a začal som sa hneď tešiť na všetky farby, ktoré dokáže klavirista tohto formátu vykúzliť. Je potešením a požehnaním, keď sa huslista môže v romantickej hudbe do tohto zvukového ´mechu´ ponoriť s absolútnou istotou, že úroveň všetkých hlasov zostane presne vyvážená, pretože vedľa seba má partnera s neuveriteľným citom práve pre balanc.

Veľkolepé finále už vo štvrtok

V poradí 67. ročník festivalu Košická hudobná jar zakončí štvrtý festivalový symfonický koncert. Stane sa tak už vo štvrtok 25.5.2023 taktiež v Dome umenia.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Košická hudobná jar aj s apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii

Košická hudobná jar nie je iba fórom s možnosťou konfrontácie interpretačných výkonov, ale prináša aj mimohudobné témy silno rezonujúce v spoločnosti. V programe záverečného koncertu zaznie dvojica diel. Tým prvým je Koncert pre harfu a orchester Es dur od Reinholda Glièra. Je inštrumentovaný pre pomerne malé obsadenie, čo len zvyšuje jeho šarm a delikátnosť. Štýlovo prepája prvky klasickej formy s prísadou ruského romantizmu v jemne archaickej žánrovej zmesi. Na programe je aj ikonická Symfónia č. 7 C dur „Leningradská“  od Dmitrija Šostakoviča. Patrí k najslávnejším dielam histórie a býva charakterizovaná ako symfónia tragizmu. Napísaná je pre veľký symfonický orchester s bohato zastúpenými dychovými nástrojmi a bicími. Dodnes sa teší obrovskej obľube publika vďaka Šostakovičovmu veľkolepému a majstrovskému hudobnému stvárneniu.

Napriek tomu, že bola propagandisticky zneužívaná sovietskym režimom, predstavuje Šostakovičova symfónia nadčasový apel na univerzálne humanistické hodnoty a symbol boja proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii.
Šfk - Lucia Potokárová
Generálna riaditeľka ŠFK, pani Lucia Potokárová. Zdroj: ŠFK

Na záver festivalu zahráme Šostakovičovu legendárnu Symfóniu č. 7 „Leningradskú“, jednoznačne protivojnové dielo. Zaradenie tohto diela v aktuálnej situácii, keď Rusko vedie okupačnú vojnu v Ukrajine, môže vyvolať otázniky. Dielo – zneužité sovietskou propagandou ako symbol a oslava hrdinskej obrany obliehaného Leningradu počas 2. svetovej vojny, má však univerzálny rozmer. Symfónia je univerzálnym apelom proti akémukoľvek totalitarizmu a agresii. Toto dielo so Štátnou filharmóniou Košice naštuduje charizmatický venezuelský dirigent Ilyich Rivas, prezradila nám v apríli 2023 generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice a dramaturgička Košickej hudobnej jari, pani Lucia Potokárová.

Nový nástroj v rukách talianskej harfistky

Claudia Lucia Lamanna / Košická hudobná jar
Claudia Lucia Lamanna

Po boku košických filharmonikov sa pod taktovkou Ilyicha Rivasa v Glièreovom Koncerte Es dur pre harfu a orchester predstaví sólistka večera – harfistka Claudia Lucia Lamanna. Slávnostné záverečné stretnutie s hudbou sa ponesie aj na vlnách krásy harfových tónov. Svoje vystúpenie na Záverečnom koncerte Košickej hudobnej jari približuje harfistka nasledovne: „Koncert Es dur pre harfu a orchester od Reinholda Glièrea je miliárnym kameňom harfového repertoáru, ktorý vtiahne poslucháča do hudobného štýlu od viedenského klasicizmu až po ruský romantický nacionalizmus. Nie náhodou je to azda jeden z najkrajších a najťažších koncertov pre harfu a u publika sa vždy teší veľkému úspechu. Bol skomponovaný v roku 1938 a venovaný harfistke Ksenii Erdeli, profesorke Moskovského konzervatória, ktorá prvýkrát vystúpila so Štátnym filharmonickým orchestrom a je prvým dielom tejto formy v skladateľovej tvorbe. Osobne milujem tento koncert, pretože som ho prvýkrát hrala na finále 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli, jednej z najväčších na svete, ktorú som minulý rok vyhrala.“ Neskôr mala Claudia Lucia Lamanna možnosť zahrať si Glièreov koncert s Národným orchestrom v Cannes vo Francúzsku, v Teatro Petruzzelli v Bari v Taliansku a s Orquesta Sinfónica de Xalapa v Mexiku.

Oceňovaná harfistka a skúsený dirigent

Víťazka prestížnej 21. Medzinárodnej harfovej súťaže v Izraeli v roku 2022 – talianska harfistka Claudia Lucia Lamanna je jednou z najpodnetnejších sólistov novej generácie. Spomedzi viac ako tridsiatich víťazstiev na súťažiach získala prvú cenu na London Camac Harp Competition 2019 a na Premio Claudio Abbado 2015 – XI Edizione del Premio Nazionale delle Arti konajúcej sa v Turíne. Ako sólistka Lamanna koncertovala na mnohých miestach, napríklad v Oslo Opera House, Salle Colonne v Paríži, Sala Baldini v Ríme, Sheung Wan Civic Center v Hong Kongu, Art and Culture Hall v Bangkoku a je pozývaná aj na festivaly a spolupráce s orchestrami.

Illyich Rivas / Košická hudobná jar
Illyich Rivas. Foto: Mark McNulty

Americký dirigent venezuelského pôvodu Ilyich Rivas profesionálne debutoval vo veku 16 rokov s Atlantským symfonickým orchestrom a následne s mnohými významnými orchestrami v Európe a USA, vrátane Londýnskej filharmónie, Swedish Radio Symphony či Royal Stockholm Philharmonic. Ilyich Rivas získal dvojročný post dirigenta v Baltimore Symphony Orchestra, študoval dirigovanie na Peabody Conservatory pod vedením legendárneho pedagóga Gustava Meiera a úzko spolupracoval s Marin Alsopovou a Baltimore Symphony. K vrcholom posledných sezón patria jeho debuty s Minnesotským orchestrom, Orchestre National de Lyon, Auckland Philharmonia či Royal Liverpool Philharmonic. Rivas získal dirigentské ceny Bruno Walter Conducting Prize a Prix Julius Baer vo Švajčiarsku, ktoré udeľuje festival vo Verbier hudobníkom s výnimočným talentom.

Máte už svoje vstupenky na záverečný festivalový týždeň?

Cena vstupného na HUSĽOVÝ RECITÁL aj na symfonický ZÁVEREČNÝ KONCERT KHJ je 13/12/11 €, zľavnené 10/9/8 €, lóža 17 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: archív ŠFK, archív SF, Miriama Fenciková, Zdenko Hanout, Mark McNulty

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »