Novinky

Kam za kultúrou (25/2023)

Kam za kultúrou

Štartuje nový týždeň a vedno s ním prinášame najnovšie pokračovanie pravidelnej rubriky Kam za kultúrou. Týždeň od pondelka 19. júna 2023 sa ponesie v znamení premiérovej opery, finále tohtoročného talianskeho kina, ale aj mnohých, nielen hudobných festivalových zážitkov.

Prehľadovka Kam za kultúrou nemôže chýbať ani tentoraz. Divadelné i koncertné siene žijú predprázdninovým vrcholom sezóny, a tak i v týždni od pondelka 19. júna 2023 čakajú na návštevníkov zaujímavé tituly vrátane jednej opernej novinky. Ktoré? Aj to sa dozviete v tomto prehľade. Okrem divadelných tipov tu nájdete taktiež niekoľko koncertných prevažne zo sveta vážnej hudby. Nechajte sa s nami inšpirovať!

Kam za kultúrou? Do divadla naprieč Slovenskom

V najnovšom vydaní Kam za kultúrou začíname prechádzkou svetom divadla. Nielenže sa pozrieme na ponuku slovenských divadiel naprieč Slovenskom, ale nevynecháme ani festival Dotyky a spojenia.

Na Novej scéne si uctia Moliéra

Divadelnú prehliadku začneme v Bratislave. Divadlo Nová scéna v Bratislave už v pondelok 19.6.2023 privíta Biele divadlo s titulom Byť a zdať sa. Členovia Bieleho divadla sa rozhodli uctiť si francúzskeho dramatika Jeana – Baptistu Poquelina Moliérai, ktorý tvoril na panovníckom dvore Kráľa Slnka vo Versailles. Tvorcovia adaptácie čerpali  z knihy „ Život pána de Moliér“ – Jean Léonor Le Gallois sier de GRIMAVEST. V dnešnej hektickej dobe sa im zapáčila jeho myšlienka BYŤ A ZDAŤ SA, ktorá v jeho slávnych komédiách ako Tartuffe – Pokrytec, Don Juan – milovník žien a krásy, Meštiak šľachticom, Učené ženy, Harpagon – Lakomec, Versaillské improvizácie, Zdravý – nemocný, dýcha nadčasovosťou.

Odporúčame
Moliére
Moliére - smutný komik alebo túžba každého umelca

Bratislava s hitmi Whitney Houston i Verdiho evergreenom

Divadlo Nová scéna ponúka v nasledujúcom týždni aj zaujímavý titul z vlastnej dielne. Je ním muzikál The Bodyguard s hitmi W. Huston, ktorý je na programe každý deň od štvrtka do nedele.

Nemôžeme vynechať ani Slovenské národné divadlo. Z jeho programu prinášame trojicu tipov. V stredu večer a v nedeľu od 17.00 hod. (21. a 25. 6. 2023) to bude Verdiho La Traviata. Pod taktovkou Enrica Dovica sa v trojlístku hlavných postáv predstavia Mariana Sajko, Pavol Bršlík a Daniel Luis de Vicente.

La Traviata / II. dejstvo, 1. obraz
La Traviata - záber z II. dejstva. Foto: archív SND

Priaznivcov baletného umenia a jedinečného prístupu k móde poteší SND divácky vyhľadávaným titulom Fashion Ballet ’23.  Stane sa tak na večerných predstaveniach v piatok a v sobotu v Sále opery a baletu SND. Aj v novej edícii to budú štyri pôvodné miniatúry, v ktorých sa predstavia v tandemoch choreografi a módni dizajnéri: Andrea Pojezdálová, Terézia Feňovčíková, Lenka Sršňová a Marcel Holubec W. Móda znovu ožije pohybom v originálnych choreografiách a naopak, výtvory módnych tvorcov dokreslia sošnú krásu tanečníkov Baletu SND.

Činohra s derniérou

Z ponuky Činohry SND vyberáme večerné sobotné predstavenie v Modrom salóne. Jedná sa o derniéru divadelného stvárnenia osudu katolíckeho disidenta a lekára Silvestra Krčméryho. V hre Ľ. Feldeka Nepolepšený svätec v réžii K. Žišku uvidíme Richarda Autnera a Mateja Marušina.

Rozlúčkovo pred letom v Astorke, v GUnaGU však sezóna nekončí

Bratislavská divadelná scéna Astorka Korzo ´90 sa s aktuálnom sezónou rozlúči už v sobotu 24.6.2023 predstavením Posledná barónka o neteri nášho maliara svetového formátu, L. Mednyanszkého, Margite Czóbelovej v inšpiratívnom hereckom stvárnení Marty Sládečkovej.

Odporúčame
Ladislav Mednyanszký / Medňanský
Ladislav Medňanský - významná postava stredoeurópskeho maliarstva

Dovolenkovať sa ale nechystá Divadlo GUnaGU, ktoré vo štvrtok poteší divákov sci-fi komediálnym titulom Hups! so Zuzanou Krónerovou. Hra je trochu retro, no všetci sa v nej nájdeme. Nie je to totiž zase až tak dávno, čo sme chodievali do kina na katastrofické filmy. Už nemusíme – jedno béčkové sci-fi s pandémiou teraz pred nedávnom prežíval celý svet. Naša generácia, narodená ešte v minulom storočí, sa dnes nestačí čudovať, kam sa to všetko rúti…

Rozlúčkovo to už bude aj v Trnave

V znamení rozlúčky s aktuálnou sezónou to bude i v Divadle Jána Palárika v Trnave. Autorská komédia Dokonalé dieťa o našich deťoch, ale nie pre naše deti pre všetkých unavených rodičov, je na programe v pondelok 19.6. Hoci dá Trnava bodku za sezónou až na budúci týždeň v utorok (27.6.), v stredu 21.6. uvedie detské predstavenie Ako sa hus vyparádila.

Nitra nielen s Timravou

Nitrianske divadlo poteší divákov v pondelok s bláznivým komediálnym titulom Láska, sex a dane. Ďalším zaujímavým kúskom v tohto týždňovej ponuke nitrianskeho DAB sú Rozsobáše. Ide o adaptáciu piatich dosiaľ nezdivadelnených poviedok B. S. Timravy, ktorá na pôdoryse vzťahov a konfliktov prameniacich z majetkových sporov a dobových konvencií s osobitým humorom. Divadlo tento titul uvedie ostatný raz v aktuálnej sezóne v stredu 21.6.2023.

Kam za kultúrou? Do Martina vo festivalovom šate

Zamierme aj na stredné Slovensko. Martin žije festivalom Dotyky a spojenia. V poradí 18. výberový nesúťažný festival Dotyky a spojenia ponúkne v termíne od 19. – 24. júna v Martine 33 inscenácií z 28 divadiel zo 14 slovenských a českých miest. Prináša 11 predstavení v Hlavnom programe, 5 predstavení v programe Pre mladé publikum i 7 predstavení v programe Junior. Súčasne vo festivalovom programe nájdete 22 rôznych diskusií o divadle, 6 koncertov, 2 výstavy, 2 workshopy a 5 tvorivých dielní pre deti. Predstavia sa tu mnohé slovenské divadlá s repertoárovými novinkami  s premiérou od apríla 2022 do apríla 2023.

Hlavný program otvorí v utorok 20. júna projekt Nikdy Navždy Divadla Petra Mankoveckého. Oficiálnym štartom festivalu ale bude hra Palárik (a to jeho teátro) z Divadla Jána Palárika v Trnave. Streda 21. júna patrí Národnému divadlu Košice s hrou Idioti a Divadlu J.G. Tajovského vo Zvolene s projektom SME KRAJINA: Príbeh ľudí, priehrady a času

Dvojicu titulov v hlavnom programe predstaví aj štvrtok 22. júna. Prvou bude hra Woyzeck Jókaiho divadlo v Komárne a Kocúrkovo, ktoré na festival prináša Slovenské národné divadlo. Piatok 23. júna patrí dvojici predstavení. Prvou je Terra Apathy z Divadla Pôtoň a dvojkou je hra Iokasté z dielne domáceho Slovenského komorného divadla Martin. Festivalová sobota (24.6.2023) prinesie hru Čajka z dielne Divadla z Pasáže a záverečné predstavenie Tí druhí – Offline.

V sekcii pred mladé juniorské publikum to bude 20. júna 2023 titul Stano a Zlá noha z dielne Divadla LUDUS. V stredu 21. júna uvedie Bratislavské bábkové divadlo titul Zbojník a Gašparko. Štvrtok prinesie vystúpenie Bábkového divadla Žilina s predstavením A ako Antarktída. Nové divadlo uvedie 23.6. titul O nič nejde. V sobotu 24. júna na deti čaká Veľká cesta v podaní Bábkového divadla na Rázcestí v Banskej Bystrici.

Za klasickou veselohrou i na operu

Z Martina zamierme aj do Zvolena. Divadlo J.G. Tajovského uvedie na domovskej scéne v utorok 20.6.2023 známu Tajovského veselohru Ženský zákon. Pozrime sa aj do programu Štátnej opery v Banskej Bystrici. Utorok tam patrí opernej novinke tejto sezóny – opere U. Giordana Andrea Chenier. Produkcia v réžii Andrey Hlinkovej a v naštudovaní Stefana Romaniho predstaví jedno z vrcholných diel opery dlhého storočia v podaní Alberta Profetu, Márie Porubčinovej, Šimona Svitka, Michaely Šebestovej, Ivana Zvaríka, Romana Krška, Petra Račka a ďalších.

Za divadlom aj na východné Slovensko

Zamierime aj na východné Slovensko. Než sa Spišské divadlo v pondelok 26.6. rozlúči so sezónou predstaveniami komédie Meno (ako sme informovali pred časom – pozn. red.), prináša bohatú ponuku predstavení pre malých i veľkých Ak holdujete slovenskej klasike, odporúčame Rysavú jalovicu, ktorú si môžete pozrieť už v utorok 20.6.2023. Všetko o ženách sa z pera Mira Gavrana dozviete v piatok 23.6.2023. Streda a štvrtok však budú rozprávkové. V stredu, dokonca v dvoch termínoch o 10.00 a o 14.00 hod. čaká na deti príbeh Krásky a netvora. Štvrtok sa k slovu dostanú slávne Andersenove rozprávky v titule Rozprávky z krivého zrkadla.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

K divadelným tipom patrí aj Divadlo Jonáša Záborského v Prešove. Priaznivcov slovenskej klasiky potešia v utorok, vo štvrtok a v nedeľu Ťapákovci z pera Boženy Slančíkovej – Timravy. Divadelné tipy uzavrieme v Košiciach. Národné divadlo Košicev pondelok prináša pre priaznivcov činoherného divadla Školu žien majstra francúzskej drámy Moliéra.

Medziscéna s jedinečnou Carmen v modernom šate

Ak máte radi tanec, tak je našim tipom moderné tanečné divadlo Carmen s hudbou Bizetovej Carmen v site-specific verzii. NDKE ju uvedie v rámci projektu Medziscéna vo štvrtok 22.6.2023 v Tabačke Kulturfabrik. Známy príbeh od spisovateľa od Prospera Mériméeho sa totiž odohráva práve v Tabakovej továrni.  Klasický príbeh minulosti prenáša NDKE do súčasného kultúrneho centra, otvorenej zóny pre umenie a kreativitu, priamo medzi ľudí, ktorí sa stanú súčasťou predstavenia. Predstavenie sa odohrá na rôznych miestach centra, aj tam, kde sa zvyčajne návštevník s divadlom a tancom nestretáva.

Premiéra na koniec sezóny

NDKE pripravuje na sklonku sezóny ďalšiu premiéru. Vo štvrtok a v piatok (22. a 23.6.) uvedie v Historickej budove NDKE premiéru opery Gaetana Donizettiho Anna Bolena. Tá sa stala medzníkom v skladateľovej tvorbe a otvorila mu cestu k medzinárodnej sláve. Jej príbeh je inšpirovaný historickými okolnosťami z Anglicka v roku 1536. Po tom, ako sa kráľ Henrich VIII. rozviedol so svojou prvou manželkou, aby si mohol vziať Annu Boleynovú, sa po troch rokoch rozhodne zbaviť aj jej. Kráľova priazeň sa obrátila ku kráľovninej dvornej dáme – jej rivalke Jane Seymour a preto ľstivo a zákerne obviní svoju manželku z nevery, ktorej sa mala dopustiť s priateľom z mladosti lordom Percym. Obaja sú odsúdení na smrť, pred popravou Anna odpúšťa…

Opera NDKE v tudorovskej trilógii Gaetana Donizettiho  pokračuje po úspešnom uvedení opery Roberto Devereux, kde je hlavnou predstaviteľkou kráľovná Alžbeta, príbehom jej matky Anny Boleynovej v opere Anna Bolena. Operu Anna Bolena uvádza košická opera v poloscénickej podobe. Operu s milostným príbehom, kde okrem lásky, nechýba zrada či útrapy hlavnej hrdinky hudobne naštudoval Peter Valentovič. V réžii Antona Korenčiho sa v titulnej postave predstavia alternantky Michaela Várady, Lucie Kaňková či Eva Bodorová.

Kam za kultúrou? Na koncerty!

Po divadelných tipoch nemôžu v našom prehľade absentovať ani koncertné tipy. A keďže sme skončili divadelné tipy v Košiciach, nadviažeme na ne koncertným programom Štátnej filharmónie Košice. Záverečný koncert 54. sezóny sa (ako sme avizovali – pozn. red.) uskutoční vo štvrtok 22. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.

Zbynek Muller & ŠfK / Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice a dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Orchester ŠFK pod vedením hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera uzavrie 54. koncertnú sezónu ŠFK dielom Rímsky karneval od francúzskeho skladateľa Hectora Berlioza a skladbou Metamorfózy od Eugena Suchoňa s podtitulom „Päť variácií na vlastné témy”. Sólistom večera bude maďarský klavirista Zoltán Fejérvári, ktorý sa predstaví s Koncertom pre klavír a orchester č. 1 Es dur od Franza Liszta.

Kam za kultúrou? Šariš s festivalovou náladou

Piaty ročník festivalu vážnej hudby prepájajúceho krásu hudby s historickým geniom loci rôznych pamiatok pokračuje v Prešovskom kraji aj počas najbližších dní. Pro Musica Nostra Sarossiensi prinavracia vážnu hudbu na historické miesta. Sprostredkúva zážitky opájajúce všetky zmysly, inšpiratívne dramaturgie koncertov v podaní výnimočných domácich a zahraničných interpretov. Keďže festivalová nálada Slovensko stále neopúšťa, zamierime do Prešovského kraja. Tam je totiž festival Pro musica nostra Sarossiensi v plnom prúde.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra 2023 - Prešovský kraj
Šariš v znamení festivalu vážnej hudby už po piaty raz

V pondelok 19.6. okúsia návštevníci nadčasové umenie G. Rossiniho v priestoroch Renesančného kaštieľa vo Fričovciach.  Rossiniho Les soirées musicales zaznejú v podaní speváckych osobností akými sú Andrea Vizvári, Iwona Wall, Miroslav Dvorský a Gustáv Beláček, s klavírnym sprievodom slovensko-americkej klaviristky Evy Virsik, ktorá nedávno vystúpila aj na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni.

S dielami majstrov naprieč storočiami

Na programe ďalšieho festivalového koncertu v utorok 20. 6. v Rímskokatolíckom kostole Nanebovzatia Panny Márie v Hanušovciach nad Topľou bude taktiež vokálna hudba. Tentokrát ale pôjde o diela majstrov polyfónnej hudby 16. storočia, ktoré zaznejú v podaní kritikmi oceňovaného súboru Corvina Consort z Maďarska. 

Výber skladieb z Levočského pestrého zborníka a iných anonymných zbierok zo 16. storočia, ale i diela skladateľov veľkých mien ako Jean Philippe Rameau, Antonio Vivaldi, Angelo Conti či Ludwig van Beethoven, čaká na festivalových návštevníkov aj v Péchy Castle Hermanovce. Zaznejú v stredu 21. 6. v zaujímavých úpravách v podaní čembalistky Agi Ferienčíkovej a cimbalistky Enikö Ginzery.

Od gregoriánskeho chorálu k spirituálom

Záverečný koncert 5. ročníka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi vo štvrtok 22. 6. v Konkatedrále sv. Mikuláša v Prešove bude patriť Bratislavskému chlapčenskému zboru, pod vedením Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka mladšieho. Na návštevníkov čaká pestrý program, v ktorom zaznejú gregoriánske nápevy, vhodne upravené diela klasikov Dvořáka, Haydna, Schuberta, Délibesa, Francka, gospely, spirituály i diela súčasných autorov. V interpretácii tohto telesa s viac ako 40-ročnou tradíciou je prísľubom nevšedného zážitku. Sólového sopránového partu sa zhostí Miriam Garajová a klavírneho sprievodu Dany Hajóssy, riaditeľky bratislavského Konzervatória.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Zdroj: Viva Musica! festival

V Bardejove s festivalom Bélu Kélera

v pondelok 19.6. podvečer štartuje v Bardejove festival Kultúrne leto Bélu Kélera. Na otváracom koncerte sa predstaví vynikajúca slovenská klaviristka Kristína Smetanová. Na programe sú popri Rachmaninovi, Ravelovi a Suchoňovi aj diela Bélu Kélera.

Žilina s mladými virtuózkami

V utorok 20.6. večer bude žilinský Dom umenia Fatra hostiť Mimoriadny koncert víťaziek medzinárodnej TV súťaže Virtuosos V4+ za roky 2020 a 2022Ajna Marosz a Klára Valentovičová – dve výnimočné a mimoriadne talentované hráčky na zobcovú flautu sa predstavia v sprievode čembalistky Ľubice Navon-Paurovej, klaviristu Martina Suroviaka a inštrumentálneho súboru Zobkáčik. Na programe sú diela baroka i skladateľov ostatných dekád.

Koncert SSE pre Svetielko nádeje 2022 / Marosz
Tento rok sa na Koncerte SSE pre Svetielko nádeje 2022 predstavila s Mariánom Čekovským flautistka Ajna Marosz.

Na záver sezóny ponúka koncert aj Štátna opera v Banskej Bystrici. V koncertnom programe na Námestí Š. Moyzesa – Barbakan uvedie vo štvrtok 22.6. večer Verdiho Requiem. Orchester a spevácky zbor Štátnej opery, ktoré pripravili koncertný majster Oldřich Husák a zbormajster Daniel Simandl bude pod taktovkou dirigenta Jána Procházku sprevádzať medzinárodnú štvoricu sólistov. Predstavia sa maďarská sopranistka Natasa Kátai, brazílsky tenorista Max Jota. Z domácich umelcov to budú mezzosopranistka Michaela Šebestová a basista Ivan Zvarík.

Festivalové zážitky aj v Piešťanoch

Festivalová nálada pokračuje aj v Piešťanoch. Ako sme avizovali, počas najbližších dní privíta 68. music festival Piešťany i štvoricu slávnych tenoristov. V utorok 20. júna 2023 privíta Dom umenia SF Piešťany vo Veľkej sále o 19:00 hod. koncert štvorice českých tenoristov. Zoskupenie 4 Tenoři patrí v súčasnosti k najväčším fenoménom českej medzižánrovej hudby. Vokálne kvarteto tvoria dvaja držitelia ceny Thália, pop muzikálová legenda a sólista Národného divadla v Prahe. Na koncerte vystúpi v zložení Marian Vojtko, Pavel Vítek, Ján Kříž a Michal Bragagnolo. V originálnych aranžmánoch interpretujú repertoár zložený z muzikálových a filmových melódií, od autorov Andrew Lloyd Webbera, Leonarda Bernsteina, Karla Svobodu či Ennia Morriconeho.

Kam za kultúrou? Na open air do Nového Mesta nad Váhom

V poradí 68. music festival Piešťany sa v nedeľu 25.6. popoludní presťahuje do Nového Mesta nad Váhom. Tamojšie  mestské kultúrne stredisko totiž od 15:00 hod. hostí ďalší festivalový open air koncert. Má názov Do kina s Brass Quintetom. Komorné zoskupenia plechových dychových nástrojov boli obľúbenou súčasťou hudobných podujatí, najmä v prostredí exteriérov. Jedným z dôvodov ich atraktivity bola ich priezračná a dobrá počuteľnosť. A navyše, malé inštrumentálne zoskupenie, ktoré hudobne sprevádzalo nemý film, bolo od počiatku obľúbenou praktikou. Tentoraz sa predstaví Slovak Brass Quintet v zložení trúbkarov Rastislava Suchana a Ľubomíra Kamenského, hráča na lesný roh a umeleckého vedúceho Karola Nitrana, hráča na trombón Alberta Hrubovčáka a hráča na tubu Nikolaja Kanišáka. Návštevníkom zahrajú diela T. Morleya, D. Šostakoviča, H. Manciniho, M. Nováka, E. Crespu a G. M. Rodrigueza.

Bratislava v znamení virtuozity

karvay
Husľový virtuóz Dalibor Karvay. Foto: Peter Brichta

Koncertné tipy uzatvoríme v Bratislave dvojicou TOP tipov. Prvý sa koná už v utorok 20. júna 2023 vo Veľkom evanjelickom kostole v Bratislave v rámci festivalu DolceVitaj. Virtuózne Štyri ročné obdobia Antonia Vivaldiho patria medzi najpopulárnejšie diela klasickej hudby. Mimoriadny umelecký zážitok z koncertu umocní hudobná interpretácia Komorného orchestra Sinfonietta Bratislava so sólistom Daliborom Karvayom na legendárnych husliach Stradivari, ročník 1694. Koncertný majster Viedenských symfonikov dostal tento vzácny hudobný nástroj do užívania od Rakúskej národnej banky a slovenskému publiku na ňom zahrá po prvý raz. Koncert nadväzuje na úspešný projekt Stradivari z roku 2014. Vstupenky na koncert, sa dajú zakúpiť cez www.ticketportal.sk.

Oslava 5. výročia

Koncertná sieň bratislavských Klarisiek sa v sobotu 24.6.2023 stane dejiskom výročného koncertu. Zbor Les Sirènes oslavuje 5. výročie a ako ináč, hudbou. Na výročnom koncerte zaznejú diela od klasiky po pop, jazz, musical v podaní oslávenca i vzácnych hostí. Pozvanie zbormajstra a dirigenta Lukáša Kunsta prijali aj hostia Sisa Sklovská, Martin Gyimesi a David Árva. O hudobný sprievod sa postarajú House Band of Les Sirènes, Trio The Ladies Ensemble a klaviristka a pedagogička Andrea Bálešová. Vstupenky zakúpite v sieti Predpredaj.sk.

Les Sirenes (Sirény) / Kam na koncert / Kam za kultúrou
Les Sirènes

Kam za kultúrou? Do kina! Cinevitaj uzavrie bestseller o priateľstve medzi ľuďmi a horou

Cinevitaj uzavrie v utorok 20.6.2023 o 19:30 intímny príbeh o priateľstve a hľadaní zmyslu života v tichu majestátnych hôr. Natočili ho podľa bestselleru Paola Cognettiho OSEM HÔR. „Tento príbeh som začal písať ešte ako dieťa; je to príbeh, ktorý mi patrí, tak ako mi patria moje spomienky. Keď sa ma pýtajú, o čom je, vždy odpoviem: o dvoch priateľoch – mestskému chlapcovi Pietrovi (Luca Marinelli), chlapcovi z alpskej dediny Brunovi (Alessandro Borghi) a jednej hore. Áno, presne o tom,“ uviedol autor literárnej predlohy Paolo Cognetti.

Veríme, že ste sa s našimi tipmi inšpirovali aj tentoraz.

Zdroj: Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Astorka Korzo ´90, Divadlo GUnaGU, Divadlo J. G. Tajovského, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Nová scéna, Hudobné centrum, IIC Bratislava, Les Sirenes, Národné divadlo Košice, Slovenská filharmónia / Dom umenia SF Piešťany, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Štátna opera, Štátna filharmónia Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Predpredaj.sk, Ticketportal

 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »