Novinky

Najkrajšia česká kniha roka 2020 je známa

Najkrajšia česká kniha roka 2020

Súťaž Ministerstva kultúry Českej republiky a Památníka národního písemnictví „Nejkrásnější české knihy roku 2020“ pozná svojho víťaza. Vyhlásili ho na slávnostnom galavečere 8. septembra tohto roka.

Z 323 prihlásených kníh, premenilo svoje nominácie 31 z nich. Ceny si odniesli grafickí dizajnéri, študenti a vydavatelia. Najviac ocenení napriek kategóriami získala v súťaži “Nejkrásnější české knihy roku 2020” grafická dizajnérka Adéla Svobodová s publikáciou Výstava jako médium – České umění 1957–1999. Porota ocenila profesionalitu a skúsenosť grafičky, ale aj spracovanie grafických podkladov v knihe do ľahko čítavej podoby. Kniha z dielne Akademie výtvarných umění prináša nové pohľady na doterajšiu interpretáciu vývoja českého výtvarného umenia po roku 1957. Svobodová s ňou zvíťazila v kategórii odbornej literatúry a cenou ju ovenčila tiež Unie grafického designu.

Najkrajšia česká kniha roka 2020
Najkrajšia česká kniha roka 2020. Foto: © Jiří Thýn

Prvé miesto získala Adéla Svobodová s Terezou Hejmovou taktiež v kategórii katalógov za publikáciu Móda v modré z dielne pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Vydalo ju k svojej chystanej výstave o tradícii a súčasnosti českého a japonského textilu a odevu farbeného indigom. Ocenené grafičky sa tak budú môcť podieľať na príprave vizuálnej identity ďalšieho ročníku súťaže.

Najkrajšia česká kniha roka 2020 / Móda v modré
Móda v modré. © Uměleckoprůmyslové museum

Medzi beletriou zaujala porotu monografická esej venovaná básnikovi Rimbaudovi z nakladateľstva Revolver Revue. Autorkou grafickej úpravy je Josefina Karlíková. V kategórii detskej literatúry zvíťazila kniha z produkcie nakladateľstva Baobab Safíroví ledňáčci a Glutaman s ilustráciami Jindřicha Janíčka. Táto dostala tento rok aj cenu Magnesia Litera.

www.martinus.sk

Tohto roku bolo netradične nominovaných najviac kníh v študentskej kategórii. Medzi nimi kniha Zuzany Vanišovej, Ženský, ktorú za vynikajúce ilustrácie ocenilo aj  Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V kategórii učebníc vybrala porota z nominovaných trojicu projektov. Prvé miesto získala Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka.

Najkrajšou knihou o výtvarnom umení sa stal autorský projekt maďarskej umelkyne Andi Schmiedovej, Private Views: A High-Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery. Študentskú Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákovej Spiritus Noctis.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »