Novinky

Najkrajšia česká kniha roka 2020 je známa

Najkrajšia česká kniha roka 2020

Súťaž Ministerstva kultúry Českej republiky a Památníka národního písemnictví „Nejkrásnější české knihy roku 2020“ pozná svojho víťaza. Vyhlásili ho na slávnostnom galavečere 8. septembra tohto roka.

Z 323 prihlásených kníh, premenilo svoje nominácie 31 z nich. Ceny si odniesli grafickí dizajnéri, študenti a vydavatelia. Najviac ocenení napriek kategóriami získala v súťaži “Nejkrásnější české knihy roku 2020” grafická dizajnérka Adéla Svobodová s publikáciou Výstava jako médium – České umění 1957–1999. Porota ocenila profesionalitu a skúsenosť grafičky, ale aj spracovanie grafických podkladov v knihe do ľahko čítavej podoby. Kniha z dielne Akademie výtvarných umění prináša nové pohľady na doterajšiu interpretáciu vývoja českého výtvarného umenia po roku 1957. Svobodová s ňou zvíťazila v kategórii odbornej literatúry a cenou ju ovenčila tiež Unie grafického designu.

Najkrajšia česká kniha roka 2020
Najkrajšia česká kniha roka 2020. Foto: © Jiří Thýn

Prvé miesto získala Adéla Svobodová s Terezou Hejmovou taktiež v kategórii katalógov za publikáciu Móda v modré z dielne pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Vydalo ju k svojej chystanej výstave o tradícii a súčasnosti českého a japonského textilu a odevu farbeného indigom. Ocenené grafičky sa tak budú môcť podieľať na príprave vizuálnej identity ďalšieho ročníku súťaže.

Najkrajšia česká kniha roka 2020 / Móda v modré
Móda v modré. © Uměleckoprůmyslové museum

Medzi beletriou zaujala porotu monografická esej venovaná básnikovi Rimbaudovi z nakladateľstva Revolver Revue. Autorkou grafickej úpravy je Josefina Karlíková. V kategórii detskej literatúry zvíťazila kniha z produkcie nakladateľstva Baobab Safíroví ledňáčci a Glutaman s ilustráciami Jindřicha Janíčka. Táto dostala tento rok aj cenu Magnesia Litera.

www.martinus.sk

Tohto roku bolo netradične nominovaných najviac kníh v študentskej kategórii. Medzi nimi kniha Zuzany Vanišovej, Ženský, ktorú za vynikajúce ilustrácie ocenilo aj  Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V kategórii učebníc vybrala porota z nominovaných trojicu projektov. Prvé miesto získala Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka.

Najkrajšou knihou o výtvarnom umení sa stal autorský projekt maďarskej umelkyne Andi Schmiedovej, Private Views: A High-Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery. Študentskú Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákovej Spiritus Noctis.

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »