Najkrajšia česká kniha roka 2020 je známa

Najkrajšia česká kniha roka 2020

Súťaž Ministerstva kultúry Českej republiky a Památníka národního písemnictví „Nejkrásnější české knihy roku 2020“ pozná svojho víťaza. Vyhlásili ho na slávnostnom galavečere 8. septembra tohto roka.

Z 323 prihlásených kníh, premenilo svoje nominácie 31 z nich. Ceny si odniesli grafickí dizajnéri, študenti a vydavatelia. Najviac ocenení napriek kategóriami získala v súťaži “Nejkrásnější české knihy roku 2020” grafická dizajnérka Adéla Svobodová s publikáciou Výstava jako médium – České umění 1957–1999. Porota ocenila profesionalitu a skúsenosť grafičky, ale aj spracovanie grafických podkladov v knihe do ľahko čítavej podoby. Kniha z dielne Akademie výtvarných umění prináša nové pohľady na doterajšiu interpretáciu vývoja českého výtvarného umenia po roku 1957. Svobodová s ňou zvíťazila v kategórii odbornej literatúry a cenou ju ovenčila tiež Unie grafického designu.

Najkrajšia česká kniha roka 2020
Najkrajšia česká kniha roka 2020. Foto: © Jiří Thýn

Prvé miesto získala Adéla Svobodová s Terezou Hejmovou taktiež v kategórii katalógov za publikáciu Móda v modré z dielne pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Vydalo ju k svojej chystanej výstave o tradícii a súčasnosti českého a japonského textilu a odevu farbeného indigom. Ocenené grafičky sa tak budú môcť podieľať na príprave vizuálnej identity ďalšieho ročníku súťaže.

Najkrajšia česká kniha roka 2020 / Móda v modré
Móda v modré. © Uměleckoprůmyslové museum

Medzi beletriou zaujala porotu monografická esej venovaná básnikovi Rimbaudovi z nakladateľstva Revolver Revue. Autorkou grafickej úpravy je Josefina Karlíková. V kategórii detskej literatúry zvíťazila kniha z produkcie nakladateľstva Baobab Safíroví ledňáčci a Glutaman s ilustráciami Jindřicha Janíčka. Táto dostala tento rok aj cenu Magnesia Litera.

www.martinus.sk

Tohto roku bolo netradične nominovaných najviac kníh v študentskej kategórii. Medzi nimi kniha Zuzany Vanišovej, Ženský, ktorú za vynikajúce ilustrácie ocenilo aj  Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V kategórii učebníc vybrala porota z nominovaných trojicu projektov. Prvé miesto získala Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka.

Najkrajšou knihou o výtvarnom umení sa stal autorský projekt maďarskej umelkyne Andi Schmiedovej, Private Views: A High-Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery. Študentskú Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákovej Spiritus Noctis.

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »