Najkrajšia česká kniha roka 2020 je známa

Najkrajšia česká kniha roka 2020

Súťaž Ministerstva kultúry Českej republiky a Památníka národního písemnictví „Nejkrásnější české knihy roku 2020“ pozná svojho víťaza. Vyhlásili ho na slávnostnom galavečere 8. septembra tohto roka.

Z 323 prihlásených kníh, premenilo svoje nominácie 31 z nich. Ceny si odniesli grafickí dizajnéri, študenti a vydavatelia. Najviac ocenení napriek kategóriami získala v súťaži “Nejkrásnější české knihy roku 2020” grafická dizajnérka Adéla Svobodová s publikáciou Výstava jako médium – České umění 1957–1999. Porota ocenila profesionalitu a skúsenosť grafičky, ale aj spracovanie grafických podkladov v knihe do ľahko čítavej podoby. Kniha z dielne Akademie výtvarných umění prináša nové pohľady na doterajšiu interpretáciu vývoja českého výtvarného umenia po roku 1957. Svobodová s ňou zvíťazila v kategórii odbornej literatúry a cenou ju ovenčila tiež Unie grafického designu.

Najkrajšia česká kniha roka 2020
Najkrajšia česká kniha roka 2020. Foto: © Jiří Thýn

Prvé miesto získala Adéla Svobodová s Terezou Hejmovou taktiež v kategórii katalógov za publikáciu Móda v modré z dielne pražského Uměleckoprůmyslového muzea. Vydalo ju k svojej chystanej výstave o tradícii a súčasnosti českého a japonského textilu a odevu farbeného indigom. Ocenené grafičky sa tak budú môcť podieľať na príprave vizuálnej identity ďalšieho ročníku súťaže.

Najkrajšia česká kniha roka 2020 / Móda v modré
Móda v modré. © Uměleckoprůmyslové museum

Medzi beletriou zaujala porotu monografická esej venovaná básnikovi Rimbaudovi z nakladateľstva Revolver Revue. Autorkou grafickej úpravy je Josefina Karlíková. V kategórii detskej literatúry zvíťazila kniha z produkcie nakladateľstva Baobab Safíroví ledňáčci a Glutaman s ilustráciami Jindřicha Janíčka. Táto dostala tento rok aj cenu Magnesia Litera.

www.martinus.sk

Tohto roku bolo netradične nominovaných najviac kníh v študentskej kategórii. Medzi nimi kniha Zuzany Vanišovej, Ženský, ktorú za vynikajúce ilustrácie ocenilo aj  Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V kategórii učebníc vybrala porota z nominovaných trojicu projektov. Prvé miesto získala Typokniha aneb průvodce tvorbou tiskovin Filipa Blažka.

Najkrajšou knihou o výtvarnom umení sa stal autorský projekt maďarskej umelkyne Andi Schmiedovej, Private Views: A High-Rise Panorama of Manhattan vydaný pražskou VI PER gallery. Študentskú Cenu Arna Sáňky získala autorská kniha Judity Košťákovej Spiritus Noctis.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »