Knihou roka Magnesia Litera je príbeh Karla Gotta

Magnesia litera

Do súťaže o najlepšie české knihy sa dostalo rekordných 504 titulov. Z nich porotcovia 21. ročníka literárnych cien Magnesia Litera vyberali tie najlepšie knihy minulého roka. Medzi laureátov rozdelila tento rok rekordnú čiastku 370 tisíc českých korún vrátane odmeny pre víťaza v hlavnej kategórii 200 tisíc. Triumfoval príbeh Karla Gotta.

Hlavnú cenu Kniha roku získal na tohtoročnom udeľovaní cien Magnesia Litera hudobný publicista Pavel Klusák s titulom Gott: Československý príbeh. Najlepšou prózou sa stal román Deštrukcia od sociológa, novinára a spisovateľa Stanislava Bilera. Prinášame prehľad tohtoročných ocenených knižných titulov.

Gott: Československý príbeh sa stal knihou roka

Magnesia litera / Pavel Klusák: Gott: Československý príbeh

Knihou roku 2022 sa stala publikácia Gott: Československý príbeh o spevákovi Karlovi Gottovi. Autor Pavel Klusák ju vsadil do politických a kultúrnych dejín i vývojových premien pop-music. Podľa poroty je kniha zrkadlom niekoľkých generácii. Nie je to klasická biografia českej speváckej legendy ale ukazuje, ako sa Gott stával stále viacej tvorcom i obeťou obrazu, ktorý si z veľkej časti aj sám vytváral. Okrem hlavnej ceny získala aj ocenenie v publicistickej kategórii.

Búranie mýtov

Autor zrod a osud prvej českej popovej hviezdy zasadzuje s nadhľadom k absurdite popisovaných situácií. Sleduje všetko čo stálo pri zrode Gottovej hviezdy, čo ju udržiavalo a ako si sama pomáhala k vytváraniu vlastného obrazu. Autorovi sa najviac podarilo rozprávanie, ktoré zoskupil okolo niekoľko kľúčových momentov života Karla Gotta. Bolo to jeho pôsobenie v Semafore, krátky exil v Nemecku a Anticharta.

Deštrukcia – najlepšia próza podľa poroty Magnesia Litera

Absurdita spája s Knihou roka aj víťaznú prózu uplynulého roka, románom Deštrukcia od sociológa a publicistu Stanislava Bilera. Rozpráva o učiteľovi, ktorý sa rozhodol odísť z mesta na vidiek. Tam chcel nájsť kľud, poriadok a istotu. Miesto pokojného návratu odhalil svet v rozvrate. Porotcovia označili knihu za „novodobý dedinský román odkazujúci ku kafkovskej absurdite i musilovskému odcudzeniu“. 

Najlepšia kniha pre deti je Kabát a kabelka

V kategórii literatúry pre deti a mládež s knihou Kabát a kabelka obhájila spisovateľka Marka Míková už šieste víťazstvo. Hlavní hrdinovia sú kabát a kabelka. Autorka v nej opisuje dobrodružstvo jednej ružovej kabelky a pánskeho kabáta. Tí sa za pandemického núdzového stavu ocitnú na ulici vyľudnenej Prahy, ktorú neopustilo dobrodružstvo ani city.

Ďalšie ocenené diela cenou Magnesia Litera

Debutom roka je Tajomstvo – Neskutočný príbeh Anežky Českej z pera Terezy Dobiášovej. Román rozpráva príbeh života Anežky Českej, ktorý sa ako uvádza autorka asi nestal.

Ako najlepší nakladateľský čin porota ocenila vydanie Lipnickej biblii. Vyznamenala ním Spolok Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého i autorov Luciu Doležalovú, Karla Pacovského a kol.. Lipnická biblia vyšla pri príležitosti 600. výročia vzniku tejto rukopisnej pamiatky. Publikácia o vzniku rukopisu, jeho výzdobe a rozbor textov je prácou takmer dvadsiatich autorov.

Literu za poéziu dostal Vladimír Mikeš za zbierku Odkiaľ to prichádza? Tradičnú cenu čitateľov získal stand-up komik Pavel Tomeš za osobitú knihu o smrti Až na ten koniec dobré. Humorný román o smrti. A je v tom všetko. Láska, smrť, vtip, vesmír, sex i zázrak.

Prehľad všetkých víťazov Magnesia Litera za rok 2021

Kniha roka: Pavel Klusák – Gott: Československý príbeh (Host)
Palmknihy Litera za prózu: Stanislav Biler – Deštrukcia (Druhé mesto)
Moleskine Litera za poéziu: Vladimír Mikeš – Odkiaľ to prichádza? (Protimluv)
Cena Magnesia Litera za knihu pre deti a mládež: Marka Míková – Kabát a kabelka (Argo)
Litera za náučnú literatúru: Jan Žďárek – Ohrozenie hmyzom? (Academia)
Magnesia Litera za nakladateľský čin: Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kol. – Lipnická biblia (Spolok Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého)
Litera za preklad knihy: Jacek Dukaj – Led (Prel. Michael Alexa a Michala Benešová, Host)
Aktuálně.cz Litera za publicistiku: Pavel Klusák – Gott: Československý príbeh (Host)
DILIA Litera za debut roka: Tereza Dobiášová – Tajomstvo. Neskutočný príbeh Anežky Českej (Jota)
Magnesia Blog roku: Kateřina Panou – Grécke šťastie (Facebook)
Kosmas Cena čatateľov: Pavel Tomeš – Až na ten koniec dobré (OTOČ)

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2022
Hudba News Odporúčame

Jún v znamení Pro Musica Nostra už aj v Trnave

Festival Pro musica nostra sa blíži! Prináša 22 koncertov vynikajúcej, predovšetkým komornej hudby, ktorá má svojou intimitou silu rozozvučať nádherné historické pamiatky regiónov. Už v júni zavíta do troch regiónov Slovenska. Začne v Trnavskom kraji, presunie sa do Žilinského a svoju púť v druhej polovici mesiaca zavŕši v Prešovskom kraji. Medzinárodný hudobný festival Pro musica […]

Read More
Nová dráma/New Drama 2022
Divadlo News

Víťazi festivalu Nová dráma sú známi

Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal minulý týždeň v bratislavských divadlách. Poukázal pritom na nové prúdy a tendencie. Hlavný program dopĺňalo niekoľko sprievodných podujatí – vrátane tradičnej súťaže Dráma. Tá už pozná svojich víťazov. Počas víkendu ocenili šesť inscenácií a ďalších víťazov súťaže DRÁMA 2021. Festival súčasnej drámy Nová dráma/New Drama 2022 prebiehal […]

Read More
Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája 2022 / Kam na výstavu?
História News Odporúčame Výtvarné umenie

Tipy na výstavy: čo vidieť do konca mája

Máme pre vás aj zopár tipov na výstavy. Nuž, aby sme odľahčili článok s tipmi na koncertné a divadelné podujatia, rozhodli sme sa, že tie výstavné vám tento raz ponúkneme v samostatnom článku. To, ktoré divadelné predstavenia za návštevu stoja a skvelé tipy na koncertné podujatia rôznych žánrov a divadelné predstavenia v posledný májový týždeň […]

Read More
Translate »