Knihou roka Magnesia Litera je príbeh Karla Gotta

Magnesia litera

Do súťaže o najlepšie české knihy sa dostalo rekordných 504 titulov. Z nich porotcovia 21. ročníka literárnych cien Magnesia Litera vyberali tie najlepšie knihy minulého roka. Medzi laureátov rozdelila tento rok rekordnú čiastku 370 tisíc českých korún vrátane odmeny pre víťaza v hlavnej kategórii 200 tisíc. Triumfoval príbeh Karla Gotta.

Hlavnú cenu Kniha roku získal na tohtoročnom udeľovaní cien Magnesia Litera hudobný publicista Pavel Klusák s titulom Gott: Československý príbeh. Najlepšou prózou sa stal román Deštrukcia od sociológa, novinára a spisovateľa Stanislava Bilera. Prinášame prehľad tohtoročných ocenených knižných titulov.

Gott: Československý príbeh sa stal knihou roka

Magnesia litera / Pavel Klusák: Gott: Československý príbeh

Knihou roku 2022 sa stala publikácia Gott: Československý príbeh o spevákovi Karlovi Gottovi. Autor Pavel Klusák ju vsadil do politických a kultúrnych dejín i vývojových premien pop-music. Podľa poroty je kniha zrkadlom niekoľkých generácii. Nie je to klasická biografia českej speváckej legendy ale ukazuje, ako sa Gott stával stále viacej tvorcom i obeťou obrazu, ktorý si z veľkej časti aj sám vytváral. Okrem hlavnej ceny získala aj ocenenie v publicistickej kategórii.

Búranie mýtov

Autor zrod a osud prvej českej popovej hviezdy zasadzuje s nadhľadom k absurdite popisovaných situácií. Sleduje všetko čo stálo pri zrode Gottovej hviezdy, čo ju udržiavalo a ako si sama pomáhala k vytváraniu vlastného obrazu. Autorovi sa najviac podarilo rozprávanie, ktoré zoskupil okolo niekoľko kľúčových momentov života Karla Gotta. Bolo to jeho pôsobenie v Semafore, krátky exil v Nemecku a Anticharta.

Deštrukcia – najlepšia próza podľa poroty Magnesia Litera

Absurdita spája s Knihou roka aj víťaznú prózu uplynulého roka, románom Deštrukcia od sociológa a publicistu Stanislava Bilera. Rozpráva o učiteľovi, ktorý sa rozhodol odísť z mesta na vidiek. Tam chcel nájsť kľud, poriadok a istotu. Miesto pokojného návratu odhalil svet v rozvrate. Porotcovia označili knihu za „novodobý dedinský román odkazujúci ku kafkovskej absurdite i musilovskému odcudzeniu“. 

Najlepšia kniha pre deti je Kabát a kabelka

V kategórii literatúry pre deti a mládež s knihou Kabát a kabelka obhájila spisovateľka Marka Míková už šieste víťazstvo. Hlavní hrdinovia sú kabát a kabelka. Autorka v nej opisuje dobrodružstvo jednej ružovej kabelky a pánskeho kabáta. Tí sa za pandemického núdzového stavu ocitnú na ulici vyľudnenej Prahy, ktorú neopustilo dobrodružstvo ani city.

Ďalšie ocenené diela cenou Magnesia Litera

Debutom roka je Tajomstvo – Neskutočný príbeh Anežky Českej z pera Terezy Dobiášovej. Román rozpráva príbeh života Anežky Českej, ktorý sa ako uvádza autorka asi nestal.

Ako najlepší nakladateľský čin porota ocenila vydanie Lipnickej biblii. Vyznamenala ním Spolok Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého i autorov Luciu Doležalovú, Karla Pacovského a kol.. Lipnická biblia vyšla pri príležitosti 600. výročia vzniku tejto rukopisnej pamiatky. Publikácia o vzniku rukopisu, jeho výzdobe a rozbor textov je prácou takmer dvadsiatich autorov.

Literu za poéziu dostal Vladimír Mikeš za zbierku Odkiaľ to prichádza? Tradičnú cenu čitateľov získal stand-up komik Pavel Tomeš za osobitú knihu o smrti Až na ten koniec dobré. Humorný román o smrti. A je v tom všetko. Láska, smrť, vtip, vesmír, sex i zázrak.

Prehľad všetkých víťazov Magnesia Litera za rok 2021

Kniha roka: Pavel Klusák – Gott: Československý príbeh (Host)
Palmknihy Litera za prózu: Stanislav Biler – Deštrukcia (Druhé mesto)
Moleskine Litera za poéziu: Vladimír Mikeš – Odkiaľ to prichádza? (Protimluv)
Cena Magnesia Litera za knihu pre deti a mládež: Marka Míková – Kabát a kabelka (Argo)
Litera za náučnú literatúru: Jan Žďárek – Ohrozenie hmyzom? (Academia)
Magnesia Litera za nakladateľský čin: Lucie Doležalová, Karel Pacovský a kol. – Lipnická biblia (Spolok Za záchranu rodného domu Jana Zrzavého)
Litera za preklad knihy: Jacek Dukaj – Led (Prel. Michael Alexa a Michala Benešová, Host)
Aktuálně.cz Litera za publicistiku: Pavel Klusák – Gott: Československý príbeh (Host)
DILIA Litera za debut roka: Tereza Dobiášová – Tajomstvo. Neskutočný príbeh Anežky Českej (Jota)
Magnesia Blog roku: Kateřina Panou – Grécke šťastie (Facebook)
Kosmas Cena čatateľov: Pavel Tomeš – Až na ten koniec dobré (OTOČ)

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »