Novinky

Jack London – Démon alkohol (recenzia)

Knižné recenzie

Démon alkohol je geniálnou spoveďou autora Jacka Londona, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu.

Táto kniha je geniálnou autobiografickou spoveďou autora, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu. Jack London (1876 – 1916) je svetoznámy americký spisovateľ, jeho diela pre deti a mládež ako sú: Biely tesák a Volanie divočiny pozná snáď takmer každý.

„Je to živá, poctivá, prostá, dojemná, klasická kniha o pití. Jediná vada je, že jsem v té knize nepověděl celou pravdu, poněvadž jsem si netroufal. Ví se, že alkohol je král lhářů, zabiják se zkrvavenýma rukama a ničitel mládí, ale i vznešený chlapík, v jehož společnosti si připadáte jako ve společnosti bohů.“

Jack London o svojej knihe

Životné skúsenosti Jack London geniálne pretavil do literárneho textu. Výnimkou nie je ani kniha Démon alkohol.

Jack London

Jeho život bol síce krátky, ale zato mimoriadne pestrý, plný dobrodružstiev, víťazstiev i pádov. Za spoločný znak všetkých jeho kníh možno považovať reflexiu o vzťahu medzi človekom a prírodou a situácie, v ktorých ide o život a prežije ten, kto má silnú vôľu. London takisto dokázal geniálnym spôsobom pretaviť svoje drsné životné skúsenosti do literárneho textu.

Otvorená spoveď

Hneď v úvode recenzie musím vyjadriť veľký obdiv autorovi, pretože je len málo ľudí, ktorí si dokážu uznať svoje chyby a nemajú problém s tým, aby o nich aj otvorene hovorili. Z autorovho života je známe, že tomuto ,,démonovi“ holdoval v naozaj veľkej miere, čiže veľmi dobre vedel, o čom píše. Príbeh sa začína jeho prvou skúsenosťou s ,,démonom alkoholom“, ktorú zažil už vo veku piatich rokov, keď ho otec poslal do pohostinstva po pivo.

Dej i filozofia autora pútajú od prvých stránok

Kniha ma svojim pútavým dejom a zaujímavou filozofiou autora oslovila takmer ihneď, po prečítaní prvej kapitoly. Cieľom autora nebolo ospravedlňovať svoje chyby, ale skôr varovať čitateľa pred tým, aké je ľahké prepadnúť ,,démonovi alkoholu“ a aké je náročné potom prekonať túto závislosť. Za hlavný nedostatok knihy považujem trochu krkolomný a ťažkopádny český preklad a miestami sa vyskytujúce zdĺhavé opisy prostredia.

Jack London - Démon alkohol (tiráž)

Názov knihy : Démon alkohol

Autor : Jack London

Vydavateľstvo : ALPRESS, s. r. o.

Rok vydania : 2017

ISBN : 978 – 80 – 7543 – 254 – 4

Počet strán: 246

Dĺžka čítania: 3 – 4 hodiny

Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Culture Literatúra News Odporúčame

Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Keďže do Vianoc zostáva niečo vyše mesiaca, prinášame pár tipov na zaujímavé knihy. Literárny fond ocenil v októbri 2023 viaceré publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelými tipmi na darček pod stromček.

Read More
Horor
Culture Divadlo Film História Literatúra

Pohľad na hororovú literatúru v minulosti a súčasnosti

Máte radi hororovú literatúru? S redaktorom Pavlom Blahom sa pozrieme na jej vývoj a rozoberieme si diela dvoch autorov minulosti i dneška.

Read More
Rita Kindlerová
Culture Literatúra PR

Rita Kindlerová nielen o preklade knihy „Stopy na ceste“ (rozhovor)

Rita Kindlerová patrí u našich západných susedov k najrešpektovanejším prekladateľom z/do ukrajinčiny. Preložila diela významných ukrajinských literátov ako napríklad Jurij Vynnyčuk, Oksana Zabužko, či práce arcibiskupa Svjatoslava Ševčuka alebo výtvarníčky Oksany Bully. Za svoju činnosť získala ukrajinsku medzinárodnú literárnu cenu Hryhorija Skovoroda „Záhrada božských piesni“ za rok 2012. Rita Kindlerová je intelektuálka, publicistka a žena […]

Read More
Translate »