Démon alkohol je geniálnou spoveďou autora Jacka Londona, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu.
Táto kniha je geniálnou autobiografickou spoveďou autora, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu. Jack London (1876 – 1916) je svetoznámy americký spisovateľ, jeho diela pre deti a mládež ako sú: Biely tesák a Volanie divočiny pozná snáď takmer každý.
„Je to živá, poctivá, prostá, dojemná, klasická kniha o pití. Jediná vada je, že jsem v té knize nepověděl celou pravdu, poněvadž jsem si netroufal. Ví se, že alkohol je král lhářů, zabiják se zkrvavenýma rukama a ničitel mládí, ale i vznešený chlapík, v jehož společnosti si připadáte jako ve společnosti bohů.“
Jack London o svojej knihe
Životné skúsenosti Jack London geniálne pretavil do literárneho textu. Výnimkou nie je ani kniha Démon alkohol.
Jeho život bol síce krátky, ale zato mimoriadne pestrý, plný dobrodružstiev, víťazstiev i pádov. Za spoločný znak všetkých jeho kníh možno považovať reflexiu o vzťahu medzi človekom a prírodou a situácie, v ktorých ide o život a prežije ten, kto má silnú vôľu. London takisto dokázal geniálnym spôsobom pretaviť svoje drsné životné skúsenosti do literárneho textu.
Otvorená spoveď
Hneď v úvode recenzie musím vyjadriť veľký obdiv autorovi, pretože je len málo ľudí, ktorí si dokážu uznať svoje chyby a nemajú problém s tým, aby o nich aj otvorene hovorili. Z autorovho života je známe, že tomuto ,,démonovi“ holdoval v naozaj veľkej miere, čiže veľmi dobre vedel, o čom píše. Príbeh sa začína jeho prvou skúsenosťou s ,,démonom alkoholom“, ktorú zažil už vo veku piatich rokov, keď ho otec poslal do pohostinstva po pivo.
Dej i filozofia autora pútajú od prvých stránok
Kniha ma svojim pútavým dejom a zaujímavou filozofiou autora oslovila takmer ihneď, po prečítaní prvej kapitoly. Cieľom autora nebolo ospravedlňovať svoje chyby, ale skôr varovať čitateľa pred tým, aké je ľahké prepadnúť ,,démonovi alkoholu“ a aké je náročné potom prekonať túto závislosť. Za hlavný nedostatok knihy považujem trochu krkolomný a ťažkopádny český preklad a miestami sa vyskytujúce zdĺhavé opisy prostredia.