Novinky

Jack London – Démon alkohol (recenzia)

Knižné recenzie

Démon alkohol je geniálnou spoveďou autora Jacka Londona, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu.

Táto kniha je geniálnou autobiografickou spoveďou autora, ktorý sa v nej vyznáva zo svojej závislosti od alkoholu. Jack London (1876 – 1916) je svetoznámy americký spisovateľ, jeho diela pre deti a mládež ako sú: Biely tesák a Volanie divočiny pozná snáď takmer každý.

„Je to živá, poctivá, prostá, dojemná, klasická kniha o pití. Jediná vada je, že jsem v té knize nepověděl celou pravdu, poněvadž jsem si netroufal. Ví se, že alkohol je král lhářů, zabiják se zkrvavenýma rukama a ničitel mládí, ale i vznešený chlapík, v jehož společnosti si připadáte jako ve společnosti bohů.“

Jack London o svojej knihe

Životné skúsenosti Jack London geniálne pretavil do literárneho textu. Výnimkou nie je ani kniha Démon alkohol.

Jack London

Jeho život bol síce krátky, ale zato mimoriadne pestrý, plný dobrodružstiev, víťazstiev i pádov. Za spoločný znak všetkých jeho kníh možno považovať reflexiu o vzťahu medzi človekom a prírodou a situácie, v ktorých ide o život a prežije ten, kto má silnú vôľu. London takisto dokázal geniálnym spôsobom pretaviť svoje drsné životné skúsenosti do literárneho textu.

Otvorená spoveď

Hneď v úvode recenzie musím vyjadriť veľký obdiv autorovi, pretože je len málo ľudí, ktorí si dokážu uznať svoje chyby a nemajú problém s tým, aby o nich aj otvorene hovorili. Z autorovho života je známe, že tomuto ,,démonovi“ holdoval v naozaj veľkej miere, čiže veľmi dobre vedel, o čom píše. Príbeh sa začína jeho prvou skúsenosťou s ,,démonom alkoholom“, ktorú zažil už vo veku piatich rokov, keď ho otec poslal do pohostinstva po pivo.

Dej i filozofia autora pútajú od prvých stránok

Kniha ma svojim pútavým dejom a zaujímavou filozofiou autora oslovila takmer ihneď, po prečítaní prvej kapitoly. Cieľom autora nebolo ospravedlňovať svoje chyby, ale skôr varovať čitateľa pred tým, aké je ľahké prepadnúť ,,démonovi alkoholu“ a aké je náročné potom prekonať túto závislosť. Za hlavný nedostatok knihy považujem trochu krkolomný a ťažkopádny český preklad a miestami sa vyskytujúce zdĺhavé opisy prostredia.

Jack London - Démon alkohol (tiráž)

Názov knihy : Démon alkohol

Autor : Jack London

Vydavateľstvo : ALPRESS, s. r. o.

Rok vydania : 2017

ISBN : 978 – 80 – 7543 – 254 – 4

Počet strán: 246

Dĺžka čítania: 3 – 4 hodiny

William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda
Culture Divadlo História Literatúra Osobnosti Výročia

William Shakespeare: herec, dramatik, génius i nesmrteľná legenda

Apríl je mesiacom výročí anglického herca, nesmrteľnej legendy svetovej drámy, literárneho génia, ktorého meno je William Shakespeare.

Read More
Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass
Culture Literatúra News Odporúčame

Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, povedie v Bratislave masterclass

Nigérijský spisovateľ a dramatik Wole Soyinka, laureát Nobelovej ceny za literatúru, bude mať v Bratislave masterclass.

Read More
Dráma 2023
Culture Divadlo Literatúra News Odporúčame PR

Poznáme víťazné texty súťaže o najlepší dramatický text DRÁMA 2023

Vieme, ktoré dramatické texty sa dostali do finále súťaže o najlepší dramatický text v slovenskom a českom jazyku DRÁMA 2023.

Read More
Translate »