Novinky

Vianočné trhy v Mozartovom meste

Vianočné trhy v Mozartovom meste

Návšteva vianočných trhov je pre mnohých tradíciou a jedným zo symbolov najkrajšieho obdobia v roku. Mesto Mozarta je ako stvorené pre rozprávkovú atmosféru (pred)vianočného obdobia! Vianočný trh v Salzburgu s neopakovateľnou atmosférou pohody patrí medzi najstaršie a najkrajšie. Svoju tradíciu píše už 500 rokov. Jeho vianočné trhy, adventné koncerty a tradičné podujatia očaria každého návštevníka. Nájdete tu nádhernú zbierku betlehemov i najväčšie betlehemské svetlo.

Tandlmarkt, Nikolaimarkt a dnes Christkindlmarkt. Historický salzburský vianočný trh (Salzburger  Christkindlmarkt) na námestí Domplatz a Residenzplatz je jedným z najkrajších a najstarších vianočných trhov na svete. Býva uprostred starého mesta Salzburg, ktoré je svetovým dedičstvom. Tradičné stánky a dlhá história robia zo salzburského vianočného trhu niečo veľmi výnimočné. Jeho začiatky siahajú do 15. storočia. Vtedy na námestí pred chrámom v historickom centre býval trh s rozličným tovarom „Tandlmarkt“. V 17. storočí ho volali aj „Nikolaimarkt” (Mikulášský trh). Začínal sa 2 týždne pred sviatkom sv. Mikuláša a trval ďalšie 2 týždne po ňom. Mikulášsky trh už vtedy patril spolu s trhmi v Norimbergu, Viedni či Paríži k najslávnejším v Európe. Od roku 1903 až do 30. rokov minulého storočia sa obmedzil iba na arkády chrámu.

Preteky čertov vás vydesia i zabavia

V Salzburgu môžete byť od konca novembra do začiatku januára svedkami, keď Krampusi (čerti) a Perchtenovia (zimní démoni) robia v meste neplechu. Čas strašidelných postáv, hrôzostrašných masiek a zvoniacich zvonov. Behy Krampusov a Perchtenov majú v Rakúsku dlhú tradíciu. Krampus je desivá postava, ktorá sprevádza svätého Mikuláša. Kým Mikuláš obdarúva dobré deti, tie nezbedné potrestá Krampus. Mimochodom, viete, že aj Bratislava mala svojho Krampusa? Podľa povesti býval pod Kostolom sv. Mikuláša pod Bratislavským hradom. Perchten zaháňa zimu a chlad v období drsných zimných nocí. Dôležitým náčiním Perchtena je zvon, ktorým sa podľa ľudovej tradície vyháňa zima alebo zlí duchovia zimy. Salzburčania i návštevníci sa aj tento rok môžu presvedčiť o rozmanitosti miestnych skupín Krampusov a Perchtenov. V novembri, decembri a aj v januári 2023 sa ich bude po uliciach túlať opäť nespočetné množstvo a vzbudzovať hrôzu. Presný čas pretekov v Salzburgu, ak ho navštívite, nájdete TU.

Mozartovo mesto / preteky krampusov a prechtenov / vianočné trhy
Preteky Krampusov a Prechtenov v Mozartovom regióne. Zdroj: https://www.salzburg.info/

Pre návštevníkov magnet a milujú ich aj Salzburčania: vianočné trhy

Vianočné trhy v Salzburgu návštevníkov uchvátia svojou príjemnou atmosférou. Stánky ponúkajú rôzne pochúťky či vianočné ozdoby, z ktorých väčšina je vyrobená ručne. Na trhoch pri zámku Hellbrunn nájdete aj netradičný adventný kalendár. Samotné priečelie zámku má presne 24 okien. V dnešnej podobe sa Salzburger Christkindlmarkt (Salzburgský Ježiškov trh) koná od roku 1974.  Odvtedy každoročne začína vo štvrtok pred prvou adventnou nedeľou a trvá do 1. januára. Jeho otvorenie je vždy slávnostné. Z rôznych kútov sa ozývajú vianočné koledy a šíri sa omamná vôňa punču, pečených gaštanov a vareného vína. Nenapodobiteľnú atmosféru okrem okolitých pamiatok umocňuje špeciálne navrhnuté „hviezdne nebo“ ako osvetlenie.

Stretnutia detí s Ježiškom

Pôvodný salzburský Ježiško od roku 2018 víta návštevníkov počas adventných nedieľ pred salzburskou katedrálou. Teraz každú stredu a nedeľu v advente navštevuje salzburský vianočný trh spolu so svojimi 2 anjelmi. Potom sa Ježiško so svojimi anjelmi prechádza cez Domplatz a Residenzplatz a rozdáva deťom sladké prekvapenia.

Tento rok to bude v nedeľu 27. 11. a 4., 11. a 18. 12. 2022 o 16:00 na Domplatz. Navyše, Ježiška nájdete vždy v stredu od 16:00 na detských čítaniach pod veľkým vianočným stromčekom na Residenzplatz. Navyše tento rok deti môžu od Ježiška počas adventu vždy o 16,00 hod. v stredu 23. 11. ako aj 30. 11. a 7., 14., 21. 12.2022 získať fotografiu a podpis. Salzburský Christkind (Ježiško) pomáha deťom napísať aj želania, ktoré sa potom balónom pošlú do neba, čo je veľmi u detí obľúbené.

Ježiško / Vianočné trhy / Salzburg
Ježiško prichádza aj do Salzburgu. Zdroj: christkindlmarkt.co.at

Hudobné vystúpenia „Young Tower Wind Players“

Zvláštnosťou je tiež salzburská veža s vianočnou hudbou dychových nástrojov. Hudobnou atrakciou na salzburskom vianočnom trhu sú vystúpenia „Young Tower Wind Players“. Súbory tvorí až 15 mladých hudobníkov zo salzburského Musikum. So svojimi trúbkami a dychovými nástrojmi hrajú vianočné koledy a melódie, čím potešia návštevníkov na námestí Domplatz. Predstavenia sa konajú počas adventu vždy v stredu od 18:00 hod.

Rozprávkové mesto Mozarta neponúka iba vianočné trhy

Ak sa vyberiete na vianočné trhy do Salzburgu, mesto vám ponúkne nielen trhy, ale aj adventné koncerty a tradičné akcie. A samozrejme, tú pravú mozartovskú atmosféru! Slávnostne vyzdobené mesto i zmes vôni sa nesú uličkami starého mesta. V stánkoch si môžete kúpiť jedlo čokolády, perníky i pečené gaštany. Ak vám bude zima treba sa zahriať ponúkaným punčom, vareným vínom. V zhruba sto stánkoch nájdete aj veľa darčekov pre seba či blízkych.

Zdroj: https://www.salzburg.info/

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »