Novinky

Zvuk mora na koncerte s Benjaminom Baylom, Kristinou Fialovou a orchestrom ŠFK

Takto znie more / ŠFK / Kam za kultúrou / Kam na koncert

Jedným z TOP podujatí 11. kalendárneho týždňa roka je koncert s programom z diel F. Mendelssohn-Bartholdyho, C. Debussyho a H. Berlioza. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pozýva snímať, cestovať i okúsiť more. Ako ináč - hudbou.

Téma cestovania a mora spája diela troch skladateľov v koncerte MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ z ponuky Štátnej filharmónie Košice. Podujatie otvorí koncertná predohra Tiché more a šťastná plavba od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Po nej zaznejú tri orchestrálne skice pod názvom More od Clauda Debussyho. V druhej časti večera si poslucháči vychutnajú nádherné dielo Hectora Berlioza –Harold v Taliansku so sólovou violou, ktorej sa ujme česká violistka Kristina Fialová. Orchester ŠFK povedie holandsko-austrálsky dirigent Benjamin Bayl. Koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia.

ŠFK / Štátna filharmónia Košice
ŠFK. Foto: Jaroslav Ľaš

Ako povrazochodec

Dirigent Benjamin Bayl je zástupcom riaditeľa The Hanover Band a spoluzakladateľom austrálskeho Romantic & Classical Orchestra. Bol vymenovaný za asistenta dirigenta Ivána Fischera v budapeštianskom Festival Orchestra a Konzerthausorchester Berlin. Benjamin Bayl zaznamenal v posledných sezónach veľmi úspešné debuty s Hong Kong Philharmonic Orchestra, symfonickými orchestrami v Sydney, Melbourne, Queensland a Canberra i s Royal Philharmonic Orchestra. Jeho široká škála repertoáru zahŕňa veľkých viedenských klasikov, historicky poučenú barokovú a romantickú hudbu i svetové premiéry. V oblasti opery diriguje vo významných medzinárodných domoch ako Wiener Staatsoper, Holandská národná opera, Staatsoper Berlin, Staatsoper Stuttgart, Kráľovská dánska opera či Nórska národná opera a iné.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Bayl je mimoriadne aktívny aj v oblasti starej hudby, z posledných spoluprác tohto zamerania vynikajú najmä projekty s Collegium Vocale Gent a Akademie für Alte Musik Berlin, s ktorou absolvuje aj európske turné. Vo veľkej miere tiež spolupracuje s mladými hudobníkmi, často vedie projekty pre vzdelávacie organizácie vrátane Slovenského mládežníckeho orchestra. Nemecký portál Der Westen o dirigentovi napísal: „Bayl držal hudobné parametre v dokonalej rovnováhe – ako povrazochodec.“

Cesta, plavba, osud človeka

Dramaturgiu koncertu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ približuje Benjamin Bayl nasledovne: „Ide o veľmi špeciálny program spájajúci témy cestovania, plavby, prírody a osudu. V Mendelssohnovi nachádzame zobrazenie mora, inšpirované Goetheho poéziou, v pokojnom aj prudko sa rozvíjajúcom stave. More zobrazuje neodvratnosť a neúprosnosť cesty. Podobne aj Debussy ako hudobný impresionista maľuje tri kontrastné obrazy oceánu, avšak viac obrazným spôsobom.“

Benjamin Bayl
Benjamin Bayl

V druhej časti podujatia ponúkne orchester dielo Harold v Taliansku od Hectora Berlioza. Aj tu je prítomný motív cesty, avšak už osobnejšej. Skladateľ čerpal inšpiráciu z pitoreskných zážitkov zo svojho talianskeho pobytu. S hudobnou inšpiráciou od Paganiniho a poetickou inšpiráciou od Byrona prináša Berlioz jedinečné novinky o viole ako sólovom hlase reprezentujúcom Harolda, ktorý je podľa vlastných slov ,melancholickým snílkom´,“ ilustruje Benjamin Bayl a na záver dodáva: „program koncertu je zároveň istým spôsobom trojuholníkom. Mendelssohn a Debussy sú prepojení témou mora a Debussy s Berliozom sú spojení svojím francúzskym pôvodom.”

Zamatový tón

Violistka Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňovaná za dokonalú techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudobné cítenie. Okrem pozvania na dánsky Tivoli festival debutovala v Tonhalle Zürich, Sumida Triphony Hall v Tokiu, Gran Teatro Nacional v Lime, v sále Kolínskej filharmónie a na Medzinárodnom hudobnom festivale Pražská jar.

Kristina Fialova
Kristina Fialova

Vystupovala s poprednými českými i zahraničnými orchestrami pod vedením významných dirigentov, akými sú Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Jakub Hrůša či Case Scaglione. Ako komorná hráčka spolupracuje s radom uznávaných interpretov, spomeňme mená Radovan Vladkovič, Sophia Jaffé, Ivan Ženatý či Václav Hudeček. Koncertovala vo väčšine štátov Európy, v Afrike, Ázii, Rusku a v Južnej i Severnej Amerike. Do jej portfólia patrí rad medzinárodných festivalov a je absolútnou víťazkou či laureátkou rôznych medzinárodných súťaží.

Kristina Fialová je riaditeľkou Jihočeského komorního festivalu a zakladateľkou Medzinárodnej violovej súťaže Oskara Nedbala v Prahe. Vydala 10 CD v českých vydavateľstvách Supraphon, Arcodiva, Sound Trust a v dánskom vydavateľstve Dacapo. Viedla majstrovské kurzy v New Yorku, Delaware, Lime, Kodani, Pekingu a Čching-tao. Pravidelne nahráva pre Český rozhlas, Českú televíziu či Dánsky rozhlas. Kritici aj vydavatelia sa zhodujú, že pre Kristinu Fialovú je typický zamatový tón.

Abonentný koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 €, lóža: 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/.

Mendelssohn - Debussy - Berlioz / Kam za kultúrou / ŠFK

PR/TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Jaroslav Ľaš, archív ŠFK

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »