Novinky

Zvuk mora na koncerte s Benjaminom Baylom, Kristinou Fialovou a orchestrom ŠFK

Takto znie more / ŠFK / Kam za kultúrou / Kam na koncert

Jedným z TOP podujatí 11. kalendárneho týždňa roka je koncert s programom z diel F. Mendelssohn-Bartholdyho, C. Debussyho a H. Berlioza. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) pozýva snímať, cestovať i okúsiť more. Ako ináč - hudbou.

Téma cestovania a mora spája diela troch skladateľov v koncerte MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ z ponuky Štátnej filharmónie Košice. Podujatie otvorí koncertná predohra Tiché more a šťastná plavba od Felixa Mendelssohn-Bartholdyho. Po nej zaznejú tri orchestrálne skice pod názvom More od Clauda Debussyho. V druhej časti večera si poslucháči vychutnajú nádherné dielo Hectora Berlioza –Harold v Taliansku so sólovou violou, ktorej sa ujme česká violistka Kristina Fialová. Orchester ŠFK povedie holandsko-austrálsky dirigent Benjamin Bayl. Koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia.

ŠFK / Štátna filharmónia Košice
ŠFK. Foto: Jaroslav Ľaš

Ako povrazochodec

Dirigent Benjamin Bayl je zástupcom riaditeľa The Hanover Band a spoluzakladateľom austrálskeho Romantic & Classical Orchestra. Bol vymenovaný za asistenta dirigenta Ivána Fischera v budapeštianskom Festival Orchestra a Konzerthausorchester Berlin. Benjamin Bayl zaznamenal v posledných sezónach veľmi úspešné debuty s Hong Kong Philharmonic Orchestra, symfonickými orchestrami v Sydney, Melbourne, Queensland a Canberra i s Royal Philharmonic Orchestra. Jeho široká škála repertoáru zahŕňa veľkých viedenských klasikov, historicky poučenú barokovú a romantickú hudbu i svetové premiéry. V oblasti opery diriguje vo významných medzinárodných domoch ako Wiener Staatsoper, Holandská národná opera, Staatsoper Berlin, Staatsoper Stuttgart, Kráľovská dánska opera či Nórska národná opera a iné.

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Bayl je mimoriadne aktívny aj v oblasti starej hudby, z posledných spoluprác tohto zamerania vynikajú najmä projekty s Collegium Vocale Gent a Akademie für Alte Musik Berlin, s ktorou absolvuje aj európske turné. Vo veľkej miere tiež spolupracuje s mladými hudobníkmi, často vedie projekty pre vzdelávacie organizácie vrátane Slovenského mládežníckeho orchestra. Nemecký portál Der Westen o dirigentovi napísal: „Bayl držal hudobné parametre v dokonalej rovnováhe – ako povrazochodec.“

Cesta, plavba, osud človeka

Dramaturgiu koncertu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ približuje Benjamin Bayl nasledovne: „Ide o veľmi špeciálny program spájajúci témy cestovania, plavby, prírody a osudu. V Mendelssohnovi nachádzame zobrazenie mora, inšpirované Goetheho poéziou, v pokojnom aj prudko sa rozvíjajúcom stave. More zobrazuje neodvratnosť a neúprosnosť cesty. Podobne aj Debussy ako hudobný impresionista maľuje tri kontrastné obrazy oceánu, avšak viac obrazným spôsobom.“

Benjamin Bayl
Benjamin Bayl

V druhej časti podujatia ponúkne orchester dielo Harold v Taliansku od Hectora Berlioza. Aj tu je prítomný motív cesty, avšak už osobnejšej. Skladateľ čerpal inšpiráciu z pitoreskných zážitkov zo svojho talianskeho pobytu. S hudobnou inšpiráciou od Paganiniho a poetickou inšpiráciou od Byrona prináša Berlioz jedinečné novinky o viole ako sólovom hlase reprezentujúcom Harolda, ktorý je podľa vlastných slov ,melancholickým snílkom´,“ ilustruje Benjamin Bayl a na záver dodáva: „program koncertu je zároveň istým spôsobom trojuholníkom. Mendelssohn a Debussy sú prepojení témou mora a Debussy s Berliozom sú spojení svojím francúzskym pôvodom.”

Zamatový tón

Violistka Kristina Fialová je odbornou kritikou oceňovaná za dokonalú techniku, ohnivý temperament a sofistikované hudobné cítenie. Okrem pozvania na dánsky Tivoli festival debutovala v Tonhalle Zürich, Sumida Triphony Hall v Tokiu, Gran Teatro Nacional v Lime, v sále Kolínskej filharmónie a na Medzinárodnom hudobnom festivale Pražská jar.

Kristina Fialova
Kristina Fialova

Vystupovala s poprednými českými i zahraničnými orchestrami pod vedením významných dirigentov, akými sú Krzysztof Penderecki, Libor Pešek, Jakub Hrůša či Case Scaglione. Ako komorná hráčka spolupracuje s radom uznávaných interpretov, spomeňme mená Radovan Vladkovič, Sophia Jaffé, Ivan Ženatý či Václav Hudeček. Koncertovala vo väčšine štátov Európy, v Afrike, Ázii, Rusku a v Južnej i Severnej Amerike. Do jej portfólia patrí rad medzinárodných festivalov a je absolútnou víťazkou či laureátkou rôznych medzinárodných súťaží.

Kristina Fialová je riaditeľkou Jihočeského komorního festivalu a zakladateľkou Medzinárodnej violovej súťaže Oskara Nedbala v Prahe. Vydala 10 CD v českých vydavateľstvách Supraphon, Arcodiva, Sound Trust a v dánskom vydavateľstve Dacapo. Viedla majstrovské kurzy v New Yorku, Delaware, Lime, Kodani, Pekingu a Čching-tao. Pravidelne nahráva pre Český rozhlas, Českú televíziu či Dánsky rozhlas. Kritici aj vydavatelia sa zhodujú, že pre Kristinu Fialovú je typický zamatový tón.

Abonentný koncert A cyklu MENDELSSOHN – DEBUSSY – BERLIOZ sa uskutoční vo štvrtok 16. marca 2023 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené: 9/8/7 €, lóža: 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/.

Mendelssohn - Debussy - Berlioz / Kam za kultúrou / ŠFK

PR/TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Jaroslav Ľaš, archív ŠFK

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »