Zahráme vám: jedinečný projekt študentov dramaturgie

Zahráme vám

,,ZAHRÁME VÁM" je autorský projekt študentov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU, ktorý predstavuje sériu troch samostatných koncertov – „Za hranicami“, „U nás doma“ a „Farby sveta“.

Každý z trojice koncertov projektu “Zahráme vám” sa vyznačuje jedinečnou dramaturgiou, obsadením i atmosférou. Koncerty sú prístupné pre širokú verejnosť. Vstup je voľný, no vyžaduje sa rezervácia bezplatného vstupu.

Za hranicami / projekt Zahráme vám

#1_Za_hranicami. Prvý koncert študentského projektu "Zahráme vám"

Prvý koncert Za hranicami organizuje trojica študentov Celine Ollári, Noemi Jílková a Olena Skrypnyk. Uskutoční sa 13. mája o 19.00 hod v Koncertnej sieni Dvorana. Návštevníkom sprostredkuje hudbu zo Slovenska a okolitých krajín (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Rakúsko). Koncert prinesie rozmanitosť farieb, kultúrnych a hudobných tradícií. Hudobná cesta vedie od lyrickej ukrajinskej piesne, ktorá prekvitá v skladbách M. Lysenka a M. Skorika, cez čaro Chopinovej hudby. V piesňach Dvořáka ožívajú hudobné tradície Českej republiky, v hudobných scénach Dopplerovej skladby sa objaví kultúra Rakúsko – Uhorska. Interpretmi sú študenti HTF VŠMU, ktorí na pódiu ponúknu návštevníkom lahodné tóny flauty, fagotu, klavíra, spevu a inštrumentálneho kvinteta. Menovite sa medzi účinkujúcimi predstavia sopranistka Maria Steinhilber, fagotista Danilo Honcharov, Yulianna Selehenieva a Mirtill Karcsai či klaviristky Alona Kolobova a Nika Sidor. Pridanou vizuálnou hodnotou bude počas tohto večera projekcia malieb od Kate Vlakjeska.

#2_U_nás_doma

Druhý koncert z projektu Zahráme vám s názvom “U nás doma” organizuje ďalšia trojica poslucháčov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU. Sú to študenti: Sára Halčisáková, Diana Pokorná a Soňa Jurigová. Koncert v ich réžii sa uskutoční 15. mája 2022 o 19:00 hod. taktiež v KS Dvorana. Poslucháčom predostrie rôznorodosť slovenského folklóru z viacerých regiónov. Zaznie pásmo piesní z Púchovskej doliny, Trenčína, Myjavy, Liptova, Oravy, Horehronia, Detvy, Šariša a Zemplína. Hudbu v interpretácii Folklórneho súboru Váh Púchov bude dopĺňať videoprojekcia a tanečné vystúpenie študentov HTF VŠMU. Umelci návštevníkom predstavia rôzne kroje, zvyky, typické ľudové motívy a priblížia spojenie hudby a pastierstva. Koncert „U nás doma“ je zároveň prvým folklórnym koncertom, ktorý zaznie v Koncertnej sieni Dvorana počas celej histórie sály.

U nás doma / Zahráme vám
Farby sveta / Zahráme vám

#3_Farby_sveta

Aj tretí koncert sa uskutoční v Koncertnej sieni Dvorana. Stane sa tak 17. mája 2022 o 19:00 hod. S názvom Farby svetasľubuje návštevníkom nielen pestrú dramaturgiu vystavanú z diel pre klavír a spev. Prítomné publikum prevedie bohatou hudobnou paletou diel významných svetových skladateľov. Dramaturgovia tohto koncertu Naike Škorecová, Simona Kocúrková, Erik Kadlíček, Lenka Grohmannová do programu zaradili diela pre klavír a spev slávnych skladateľov. Svoje zastúpenie tu majú Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Dmitrij Šostakovič, Michail Ivanovič Glinka, Richard Straus a Bedřich Smetana. Vyvrcholením celého koncertu bude Šostákovičova Suita pre dva klavíry. Zaznie v interpretácii Marianny Majerčíkovej a Róberta Hrušku. Interpretmi obľúbených diel budú študenti HTF VŠMU. Okrem už zmienenej dvojice mladých klaviristov sa môžete tešiť aj na klaviristky Alžbetu Zvijasovú a Michaelu Žiškovú či klaviristu  Samuela Michalca. Na koncerte vystúpi tiež študentky Katedry spevu HTF VŠMU Klára Kullová.  Hudobný zážitok vizuálne podporí špeciálne nasvietenie pódia.

***

Rezervácia bezplatného vstupu na všetky tri koncerty TU.

www.dvorana-vsmu.sk 

 

Redakciu za usporiadateľov informoval Erik Kadlíček, poslucháč dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »