Zahráme vám: jedinečný projekt študentov dramaturgie

Zahráme vám

,,ZAHRÁME VÁM" je autorský projekt študentov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU, ktorý predstavuje sériu troch samostatných koncertov – „Za hranicami“, „U nás doma“ a „Farby sveta“.

Každý z trojice koncertov projektu “Zahráme vám” sa vyznačuje jedinečnou dramaturgiou, obsadením i atmosférou. Koncerty sú prístupné pre širokú verejnosť. Vstup je voľný, no vyžaduje sa rezervácia bezplatného vstupu.

Za hranicami / projekt Zahráme vám

#1_Za_hranicami. Prvý koncert študentského projektu "Zahráme vám"

Prvý koncert Za hranicami organizuje trojica študentov Celine Ollári, Noemi Jílková a Olena Skrypnyk. Uskutoční sa 13. mája o 19.00 hod v Koncertnej sieni Dvorana. Návštevníkom sprostredkuje hudbu zo Slovenska a okolitých krajín (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Rakúsko). Koncert prinesie rozmanitosť farieb, kultúrnych a hudobných tradícií. Hudobná cesta vedie od lyrickej ukrajinskej piesne, ktorá prekvitá v skladbách M. Lysenka a M. Skorika, cez čaro Chopinovej hudby. V piesňach Dvořáka ožívajú hudobné tradície Českej republiky, v hudobných scénach Dopplerovej skladby sa objaví kultúra Rakúsko – Uhorska. Interpretmi sú študenti HTF VŠMU, ktorí na pódiu ponúknu návštevníkom lahodné tóny flauty, fagotu, klavíra, spevu a inštrumentálneho kvinteta. Menovite sa medzi účinkujúcimi predstavia sopranistka Maria Steinhilber, fagotista Danilo Honcharov, Yulianna Selehenieva a Mirtill Karcsai či klaviristky Alona Kolobova a Nika Sidor. Pridanou vizuálnou hodnotou bude počas tohto večera projekcia malieb od Kate Vlakjeska.

#2_U_nás_doma

Druhý koncert z projektu Zahráme vám s názvom “U nás doma” organizuje ďalšia trojica poslucháčov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU. Sú to študenti: Sára Halčisáková, Diana Pokorná a Soňa Jurigová. Koncert v ich réžii sa uskutoční 15. mája 2022 o 19:00 hod. taktiež v KS Dvorana. Poslucháčom predostrie rôznorodosť slovenského folklóru z viacerých regiónov. Zaznie pásmo piesní z Púchovskej doliny, Trenčína, Myjavy, Liptova, Oravy, Horehronia, Detvy, Šariša a Zemplína. Hudbu v interpretácii Folklórneho súboru Váh Púchov bude dopĺňať videoprojekcia a tanečné vystúpenie študentov HTF VŠMU. Umelci návštevníkom predstavia rôzne kroje, zvyky, typické ľudové motívy a priblížia spojenie hudby a pastierstva. Koncert „U nás doma“ je zároveň prvým folklórnym koncertom, ktorý zaznie v Koncertnej sieni Dvorana počas celej histórie sály.

U nás doma / Zahráme vám
Farby sveta / Zahráme vám

#3_Farby_sveta

Aj tretí koncert sa uskutoční v Koncertnej sieni Dvorana. Stane sa tak 17. mája 2022 o 19:00 hod. S názvom Farby svetasľubuje návštevníkom nielen pestrú dramaturgiu vystavanú z diel pre klavír a spev. Prítomné publikum prevedie bohatou hudobnou paletou diel významných svetových skladateľov. Dramaturgovia tohto koncertu Naike Škorecová, Simona Kocúrková, Erik Kadlíček, Lenka Grohmannová do programu zaradili diela pre klavír a spev slávnych skladateľov. Svoje zastúpenie tu majú Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Dmitrij Šostakovič, Michail Ivanovič Glinka, Richard Straus a Bedřich Smetana. Vyvrcholením celého koncertu bude Šostákovičova Suita pre dva klavíry. Zaznie v interpretácii Marianny Majerčíkovej a Róberta Hrušku. Interpretmi obľúbených diel budú študenti HTF VŠMU. Okrem už zmienenej dvojice mladých klaviristov sa môžete tešiť aj na klaviristky Alžbetu Zvijasovú a Michaelu Žiškovú či klaviristu  Samuela Michalca. Na koncerte vystúpi tiež študentky Katedry spevu HTF VŠMU Klára Kullová.  Hudobný zážitok vizuálne podporí špeciálne nasvietenie pódia.

***

Rezervácia bezplatného vstupu na všetky tri koncerty TU.

www.dvorana-vsmu.sk 

 

Redakciu za usporiadateľov informoval Erik Kadlíček, poslucháč dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »