Novinky

Zahráme vám: jedinečný projekt študentov dramaturgie

Zahráme vám

,,ZAHRÁME VÁM" je autorský projekt študentov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU, ktorý predstavuje sériu troch samostatných koncertov – „Za hranicami“, „U nás doma“ a „Farby sveta“.

Každý z trojice koncertov projektu “Zahráme vám” sa vyznačuje jedinečnou dramaturgiou, obsadením i atmosférou. Koncerty sú prístupné pre širokú verejnosť. Vstup je voľný, no vyžaduje sa rezervácia bezplatného vstupu.

Za hranicami / projekt Zahráme vám

#1_Za_hranicami. Prvý koncert študentského projektu "Zahráme vám"

Prvý koncert Za hranicami organizuje trojica študentov Celine Ollári, Noemi Jílková a Olena Skrypnyk. Uskutoční sa 13. mája o 19.00 hod v Koncertnej sieni Dvorana. Návštevníkom sprostredkuje hudbu zo Slovenska a okolitých krajín (Česká republika, Poľsko, Maďarsko, Ukrajina, Rakúsko). Koncert prinesie rozmanitosť farieb, kultúrnych a hudobných tradícií. Hudobná cesta vedie od lyrickej ukrajinskej piesne, ktorá prekvitá v skladbách M. Lysenka a M. Skorika, cez čaro Chopinovej hudby. V piesňach Dvořáka ožívajú hudobné tradície Českej republiky, v hudobných scénach Dopplerovej skladby sa objaví kultúra Rakúsko – Uhorska. Interpretmi sú študenti HTF VŠMU, ktorí na pódiu ponúknu návštevníkom lahodné tóny flauty, fagotu, klavíra, spevu a inštrumentálneho kvinteta. Menovite sa medzi účinkujúcimi predstavia sopranistka Maria Steinhilber, fagotista Danilo Honcharov, Yulianna Selehenieva a Mirtill Karcsai či klaviristky Alona Kolobova a Nika Sidor. Pridanou vizuálnou hodnotou bude počas tohto večera projekcia malieb od Kate Vlakjeska.

#2_U_nás_doma

Druhý koncert z projektu Zahráme vám s názvom “U nás doma” organizuje ďalšia trojica poslucháčov dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU. Sú to študenti: Sára Halčisáková, Diana Pokorná a Soňa Jurigová. Koncert v ich réžii sa uskutoční 15. mája 2022 o 19:00 hod. taktiež v KS Dvorana. Poslucháčom predostrie rôznorodosť slovenského folklóru z viacerých regiónov. Zaznie pásmo piesní z Púchovskej doliny, Trenčína, Myjavy, Liptova, Oravy, Horehronia, Detvy, Šariša a Zemplína. Hudbu v interpretácii Folklórneho súboru Váh Púchov bude dopĺňať videoprojekcia a tanečné vystúpenie študentov HTF VŠMU. Umelci návštevníkom predstavia rôzne kroje, zvyky, typické ľudové motívy a priblížia spojenie hudby a pastierstva. Koncert „U nás doma“ je zároveň prvým folklórnym koncertom, ktorý zaznie v Koncertnej sieni Dvorana počas celej histórie sály.

U nás doma / Zahráme vám
Farby sveta / Zahráme vám

#3_Farby_sveta

Aj tretí koncert sa uskutoční v Koncertnej sieni Dvorana. Stane sa tak 17. mája 2022 o 19:00 hod. S názvom Farby svetasľubuje návštevníkom nielen pestrú dramaturgiu vystavanú z diel pre klavír a spev. Prítomné publikum prevedie bohatou hudobnou paletou diel významných svetových skladateľov. Dramaturgovia tohto koncertu Naike Škorecová, Simona Kocúrková, Erik Kadlíček, Lenka Grohmannová do programu zaradili diela pre klavír a spev slávnych skladateľov. Svoje zastúpenie tu majú Wolfgang Amadeus Mozart, Felix Mendelssohn-Bartholdy, Dmitrij Šostakovič, Michail Ivanovič Glinka, Richard Straus a Bedřich Smetana. Vyvrcholením celého koncertu bude Šostákovičova Suita pre dva klavíry. Zaznie v interpretácii Marianny Majerčíkovej a Róberta Hrušku. Interpretmi obľúbených diel budú študenti HTF VŠMU. Okrem už zmienenej dvojice mladých klaviristov sa môžete tešiť aj na klaviristky Alžbetu Zvijasovú a Michaelu Žiškovú či klaviristu  Samuela Michalca. Na koncerte vystúpi tiež študentky Katedry spevu HTF VŠMU Klára Kullová.  Hudobný zážitok vizuálne podporí špeciálne nasvietenie pódia.

***

Rezervácia bezplatného vstupu na všetky tri koncerty TU.

www.dvorana-vsmu.sk 

 

Redakciu za usporiadateľov informoval Erik Kadlíček, poslucháč dramaturgie a manažmentu Katedry teórie hudby HTF VŠMU

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »