Výlet do minulosti s Golden Age Festivalom!

Golden Age Festival 2022

V septembri sa Bratislava pomyselne premiestni v čase takmer o 100 rokov do minulosti, do 20. až 40. rokov minulého storočia, do atmosféry medzivojnového života, kedy aj Bratislavou znel hot jazz a swing, a neraz aj v podaní zahraničných kapiel. V sobotu 17. septembra 2022 sa vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 8. ročník medzinárodného festivalu autentického tradičného jazzu a swingu Golden Age Festival.

Pozvanie od organizátora Golden Age Festivalu a nášho najlepšieho swingového orchestra FATS JAZZ BAND-u tento rok prijala britská kapela s francúzskym bandleadrom BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA a výnimočné medzinárodné saxofónové sexteto SIX BROWN BROTHERS. Po troch hodinových koncertoch nasleduje už tradičná, poslucháčmi i hudobníkmi obľúbená, improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.

Jediný festival s jazzom tzv. Golden Age

Golden Age Festival je jediný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu, jeho tzv. zlatej éry (Golden Age). Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, vyberajú s veľkými nárokmi na kvalitu.

Festival s veľkými menami

Riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič o ôsmom ročníku festivalu povedal: BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA je jednou z najžiadanejších kapiel v Londýne. Svoj repertoár orientujú na odkaz velikánov ako Duke Ellington, Cab Calloway či Charles Trenet. Benoit Viellefon nahrával hudbu do populárneho netflixovského seriálu Koruna (The Crown), do hollywoodskych filmov Summerland, Piano to Zanskar, Hurricane, Allied a mnohých ďalších dobovo ladených produkcií. Práve pred týždňom donahrával hudbu aj do nového filmu Dance First o spisovateľovi Samuelovi Beckettovi režiséra Jamesa Marsha, ktorý sa aktuálne nakrúca v Prahe. Získať na festival tak vyťažené a populárne teleso je pre nás skutočne cťou.

Benoit Viellefon Orchestra 1
Benoit Viellefon Orchestra

“Nemenej veľkým šťastím je aj zoskupenie SIX BROWN BROTHERS, ktoré vzniklo špeciálne pre náš festival. Šesť špičkových saxofonistov z Holandska, Španielska, Nemecka, Česka a Slovenska venuje tribute 100-ročnici rovnomenného amerického zoskupenia, ktoré zažívalo svoju najväčšiu slávu práve v 20. rokoch minulého storočia. Oživia u nás v takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa hrával cca v rokoch 1910-1920, v unikátnom nástrojovom zložení šiestich saxofónov. A to nie hocijakých – sexteto bude hrať na originálnych nástrojoch z historickej zbierky lídra zoskupenia Andreasa van Zoelena z rokov 1920-1925. Ak si to neviete predstaviť, príďte na náš festival.“ pozýva L. Fančovič.

Vystúpi aj Fats Jazz Band

Trojicu účinkujúcich už tradične uzavrie hostiteľský orchester Fats Jazz Band. Ten si na festival vybral najzaujímavejšie skladby zo svojho repertoáru. „Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle. dodal Fančovič.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Toto je presný program aj s malou ochutnávkou

18:00 hod. – SIX BROWN BROTHERS (NL, ES, DE, CZ, SK)

19:20 hod. – FATS JAZZ BAND (SK)

20:40 hod. – BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA (UK)

Na záver čaká na návštevníkov skvelá improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.  Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Partneri podujatia: RTVS, Hotel Saffron, Rádio Devín, Rádio Slovensko, Citylife, J. C. Decaux, inBA, Hudobný život, Citylife.sk, Mojakuktura.sk, Musicpress.sk, Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, Bratislavské kultúrne leto, jazz.sk.

Zdroj foto: Jana Dekánková

Redakciu informovala Jana Dekánková, singer & manager Fats Jazz Band

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »