Výlet do minulosti s Golden Age Festivalom!

Golden Age Festival 2022

V septembri sa Bratislava pomyselne premiestni v čase takmer o 100 rokov do minulosti, do 20. až 40. rokov minulého storočia, do atmosféry medzivojnového života, kedy aj Bratislavou znel hot jazz a swing, a neraz aj v podaní zahraničných kapiel. V sobotu 17. septembra 2022 sa vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 8. ročník medzinárodného festivalu autentického tradičného jazzu a swingu Golden Age Festival.

Pozvanie od organizátora Golden Age Festivalu a nášho najlepšieho swingového orchestra FATS JAZZ BAND-u tento rok prijala britská kapela s francúzskym bandleadrom BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA a výnimočné medzinárodné saxofónové sexteto SIX BROWN BROTHERS. Po troch hodinových koncertoch nasleduje už tradičná, poslucháčmi i hudobníkmi obľúbená, improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.

Jediný festival s jazzom tzv. Golden Age

Golden Age Festival je jediný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu, jeho tzv. zlatej éry (Golden Age). Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, vyberajú s veľkými nárokmi na kvalitu.

Festival s veľkými menami

Riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič o ôsmom ročníku festivalu povedal: BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA je jednou z najžiadanejších kapiel v Londýne. Svoj repertoár orientujú na odkaz velikánov ako Duke Ellington, Cab Calloway či Charles Trenet. Benoit Viellefon nahrával hudbu do populárneho netflixovského seriálu Koruna (The Crown), do hollywoodskych filmov Summerland, Piano to Zanskar, Hurricane, Allied a mnohých ďalších dobovo ladených produkcií. Práve pred týždňom donahrával hudbu aj do nového filmu Dance First o spisovateľovi Samuelovi Beckettovi režiséra Jamesa Marsha, ktorý sa aktuálne nakrúca v Prahe. Získať na festival tak vyťažené a populárne teleso je pre nás skutočne cťou.

Benoit Viellefon Orchestra 1
Benoit Viellefon Orchestra

“Nemenej veľkým šťastím je aj zoskupenie SIX BROWN BROTHERS, ktoré vzniklo špeciálne pre náš festival. Šesť špičkových saxofonistov z Holandska, Španielska, Nemecka, Česka a Slovenska venuje tribute 100-ročnici rovnomenného amerického zoskupenia, ktoré zažívalo svoju najväčšiu slávu práve v 20. rokoch minulého storočia. Oživia u nás v takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa hrával cca v rokoch 1910-1920, v unikátnom nástrojovom zložení šiestich saxofónov. A to nie hocijakých – sexteto bude hrať na originálnych nástrojoch z historickej zbierky lídra zoskupenia Andreasa van Zoelena z rokov 1920-1925. Ak si to neviete predstaviť, príďte na náš festival.“ pozýva L. Fančovič.

Vystúpi aj Fats Jazz Band

Trojicu účinkujúcich už tradične uzavrie hostiteľský orchester Fats Jazz Band. Ten si na festival vybral najzaujímavejšie skladby zo svojho repertoáru. „Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle. dodal Fančovič.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Toto je presný program aj s malou ochutnávkou

18:00 hod. – SIX BROWN BROTHERS (NL, ES, DE, CZ, SK)

19:20 hod. – FATS JAZZ BAND (SK)

20:40 hod. – BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA (UK)

Na záver čaká na návštevníkov skvelá improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.  Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Partneri podujatia: RTVS, Hotel Saffron, Rádio Devín, Rádio Slovensko, Citylife, J. C. Decaux, inBA, Hudobný život, Citylife.sk, Mojakuktura.sk, Musicpress.sk, Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, Bratislavské kultúrne leto, jazz.sk.

Zdroj foto: Jana Dekánková

Redakciu informovala Jana Dekánková, singer & manager Fats Jazz Band

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »