Výlet do minulosti s Golden Age Festivalom!

Golden Age Festival 2022

V septembri sa Bratislava pomyselne premiestni v čase takmer o 100 rokov do minulosti, do 20. až 40. rokov minulého storočia, do atmosféry medzivojnového života, kedy aj Bratislavou znel hot jazz a swing, a neraz aj v podaní zahraničných kapiel. V sobotu 17. septembra 2022 sa vo Veľkom koncertom štúdiu Slovenského rozhlasu uskutoční 8. ročník medzinárodného festivalu autentického tradičného jazzu a swingu Golden Age Festival.

Pozvanie od organizátora Golden Age Festivalu a nášho najlepšieho swingového orchestra FATS JAZZ BAND-u tento rok prijala britská kapela s francúzskym bandleadrom BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA a výnimočné medzinárodné saxofónové sexteto SIX BROWN BROTHERS. Po troch hodinových koncertoch nasleduje už tradičná, poslucháčmi i hudobníkmi obľúbená, improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.

Jediný festival s jazzom tzv. Golden Age

Golden Age Festival je jediný festival na Slovensku, ktorý sa zameriava na autentickú interpretáciu hudby z počiatkov vzniku jazzu, jeho tzv. zlatej éry (Golden Age). Zoskupenia, ktoré organizátori na festival pozývajú, vyberajú s veľkými nárokmi na kvalitu.

Festival s veľkými menami

Riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič o ôsmom ročníku festivalu povedal: BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA je jednou z najžiadanejších kapiel v Londýne. Svoj repertoár orientujú na odkaz velikánov ako Duke Ellington, Cab Calloway či Charles Trenet. Benoit Viellefon nahrával hudbu do populárneho netflixovského seriálu Koruna (The Crown), do hollywoodskych filmov Summerland, Piano to Zanskar, Hurricane, Allied a mnohých ďalších dobovo ladených produkcií. Práve pred týždňom donahrával hudbu aj do nového filmu Dance First o spisovateľovi Samuelovi Beckettovi režiséra Jamesa Marsha, ktorý sa aktuálne nakrúca v Prahe. Získať na festival tak vyťažené a populárne teleso je pre nás skutočne cťou.

Benoit Viellefon Orchestra 1
Benoit Viellefon Orchestra

“Nemenej veľkým šťastím je aj zoskupenie SIX BROWN BROTHERS, ktoré vzniklo špeciálne pre náš festival. Šesť špičkových saxofonistov z Holandska, Španielska, Nemecka, Česka a Slovenska venuje tribute 100-ročnici rovnomenného amerického zoskupenia, ktoré zažívalo svoju najväčšiu slávu práve v 20. rokoch minulého storočia. Oživia u nás v takmer nehrávaný žáner ragtime, ktorý sa hrával cca v rokoch 1910-1920, v unikátnom nástrojovom zložení šiestich saxofónov. A to nie hocijakých – sexteto bude hrať na originálnych nástrojoch z historickej zbierky lídra zoskupenia Andreasa van Zoelena z rokov 1920-1925. Ak si to neviete predstaviť, príďte na náš festival.“ pozýva L. Fančovič.

Vystúpi aj Fats Jazz Band

Trojicu účinkujúcich už tradične uzavrie hostiteľský orchester Fats Jazz Band. Ten si na festival vybral najzaujímavejšie skladby zo svojho repertoáru. „Sme nesmierne radi, že má festival opäť line-up vystavaný z dokonale dobovo autentických orchestrov a ďalej tak môžeme prinášať túto hudbu na Slovensko v  podobe, v akej to je výnimočné aj v celosvetovom meradle. dodal Fančovič.

Fats Jazz Band
Fats Jazz Band. Foto: Linda Kisková Bohušová

Toto je presný program aj s malou ochutnávkou

18:00 hod. – SIX BROWN BROTHERS (NL, ES, DE, CZ, SK)

19:20 hod. – FATS JAZZ BAND (SK)

20:40 hod. – BENOIT VIELLEFON ORCHESTRA (UK)

Na záver čaká na návštevníkov skvelá improvizovaná jam session všetkých účinkujúcich.  Vstupenky sú v predaji v sieti Ticketportal.

Podujatie z verejných zdrojov podporili: Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.

Partneri podujatia: RTVS, Hotel Saffron, Rádio Devín, Rádio Slovensko, Citylife, J. C. Decaux, inBA, Hudobný život, Citylife.sk, Mojakuktura.sk, Musicpress.sk, Hlavné mesto SR Bratislava, BKIS, Bratislavské kultúrne leto, jazz.sk.

Zdroj foto: Jana Dekánková

Redakciu informovala Jana Dekánková, singer & manager Fats Jazz Band

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »