Novinky

Viedenskí filharmonici hrajú už vo štvrtok pod nebeskou klenbou na zámku Schönbrunn

Letná noc na koncerte Viedenských filharmonikov

Viedenskí filharmonici aj tento rok pozývajú na svoj tradičný letný koncert. Konať sa bude vo štvrtok 8. júna 2023 vo večerných hodinách pod hviezdnym nebom v záhradách letnej rezidencie rakúskych cisárov, na zámku Schönbrunn. Tohtoročné vydanie však prináša aj novinku. Po prvý raz sa koncert uskutoční pod taktovkou kanadského dirigenta Yannicka Nézet-Séguina. Ako sólistka vystúpi svetoznáma diva, mezzosopranistka Elīna Garanča. Kultúrne podujatie navštívia aj teraz široké vrstvy medzinárodnej verejnosti, a tak aj vstup bude pre všetkých priaznivcov klasickej hudby zdarma.

V júnovom kalendári kultúrnych podujatí mesta Viedeň sa milovníci klasickej, presnejšie vážnej hudby môžu tešiť na jedinečný zážitok v dych berúcej atmosfére nočných kulís letnej cisárskej rezidencie, zámku Schönbrunn. Viedenskí filharmonici zverejnili bližšie detaily k ich mimoriadne očakávanému letnému koncertu, ktorý sa už od roku 2004 tradične koná vo večerných hodinách v záhradách schönbrunnského zámockého areálu. Filharmonici tohto roku  vystúpia vo štvrtok 8. júna od 20:30 hod. Milovníkom vážnej hudby z blízkeho i vzdialeného okolia bude vstup do areálu umožnený už od 17 hod., a to celkom zdarma. Bude to zážitok, ktorý prinesie zimomriavky!

Letná noc na zámku Schoenbrunn / koncert Viedenských filharmonikov / Viedenskí filharmonici
Letná noc na koncerte Viedenských filharmonikov patrí k výnimočným zážitkom už roky. Foto: Max Parovsky

Pod vedením maestra Yannicka Nézet-Séguina, hudobného riaditeľa Metropolitnej opery v New Yorku, orchestra vo Filadelfii a kanadského Orchestre Métropolitain, sa Viedenskí filharmonici tentoraz tematicky zameria najmä na diela z historických období od francúzskeho romantizmu až po impresionizmus. Po prvýkrát sa v programe objaví aj dielo Lili Boulangerovej, francúzskej hudobnej skladateľky a prvej ženskej laureátky prestížnej Rímskej ceny z roku 1913. Jej skladbu Viedenskí filharmonici venujú výročiu Všeobecnej deklarácii ľudských práv, ktorú podpísali pred 75 rokmi a posilnili pred 30 rokmi práve vo Viedni na Svetovej konferencii o ľudských právach. „Jasný záväzok k ľudským právam je dnes dôležitejší než kedykoľvek predtým,“ hovorí Daniel Froschauer, člen predstavenstva Viedenskej filharmónie. Ako sólistka výnimočného koncertného večera sa predstaví svetoznáma diva, mezzosopranistka Elīna Garanča. 

Letná noc na koncerte Viedenských filharmonikov bude veľkolepá aj tento rok. Foto: Max Parovsky
Náš tip pre Bratislavu
Dni starej hudby

Nestíhate prísť do Viedne? Atraktívny koncert príde aj na televízne obrazovky

Ide o podujatie, ktoré nielen vo Viedni patrí medzi najočakávanejšie hudobné udalosti roka. Jedná sa o návštevníkmi a vďaka živému prenosu aj divákmi verejnoprávnych médií mimoriadne populárnu akciu. Tú, pokiaľ, to počasie dovolí, v minulosti navštívilo aj viac než 100 000 divákov. Koncert aj tento rok budú môcť, ostatne ako vždy, zhliadnúť i diváci, ktorí sa na miesto konania z rôznych príčin osobne nedostanú. Unikátny zážitok sprostredkuje verejnoprávna televízna stanica  ORF 2 v živom prenose s časovým posunom od 21:20 hod. Stanice 3sat bude koncert vysielať tiež, ale až od 21:45 hod.

Všetky potrebné informácie o programe, ako aj inštrukcie pre návštevníkov tohtoročného Letného nočného koncertu nájdete na webe Viedenských filharmonikov – TU.

TS, Medzinárodná kancelária mesta Viedeň v Prahe, www.viennaoffices.cz

Foto: Max Parovsky

Zdroj: Medzinárodná kancelária mesta Viedeň v Prahe

Redakciu informovala a fotografie poskytla Kateřina Kuklíková, Medzinárodná kancelária mesta Viedeň v Prahe

Do slovenčiny preložila Silvia Mária Petrovitsová

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »