Novinky

Vianočný darček Slovenskej filharmónie

Vianočný darček SF

Vianoce sú sviatky lásky, pokoja a porozumenia. Obdarúvame svojich blízkych darčekom, úsmevom či objatím. Slovenská filharmónia a medzinárodný hudobný festival Bratislavské hudobné slávnosti pre vás pripravili tiež malé vianočné prekvapenie. Počas tohtoročných sviatkov od 24. – 31. 12. 2022 Slovenská filharmónia daruje svojmu publiku HUDBU. Nájdete ju na stream.filharmonia.sk.

Program koncertu, ktorý zaznel na tohtoročných 57. Bratislavských hudobných slávnostiach, naštudoval s orchestrom Slovenská filharmónia nemecký dirigent Markus Poschner, súčasný umelecký šéf Brucknerovho orchestra v Linzi. Markus Poschner si získal renomé predovšetkým ako autentický interpret diel nemeckého klasicizmu a vrcholného romantizmu (nedávno slávil triumf na tohoročných Bayreuthských hudobných slávnostiach svojou kreáciou Wagnerovej opery Tristan a Izolda), preto aj program jeho premiérového vystúpenia v Bratislave bol dramaturgicky zameraný na túto oblasť. Po boku  orchestra vystúpil Radek Baborák, fenomenálny český hráč na lesnom rohu.

Koncert nebol zaradený po jeho odznení na stream.filharmonia.sk, pretože jeho vysielacie obdobie je obmedzené. Rozhodli sme sa zaradiť ho a zverejniť pre vás počas vianočných sviatkov, kedy ho môžete sledovať z pohodlia vašich domovov,” prezradila nám Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.   

Vianočný darček poteší priaznivcov hudby

Na koncerte v rámci BHS zaznel program s dielami troch skladateľov. Od Ludwiga van Beethovena to bola predohra Egmont, op. 84 zo scénickej hudby k slávnej Goetheho dráme o hrdinskom flámskom šľachticovi, ktorý v 16. storočí viedol ozbrojený boj proti španielskym dobyvateľom. Poslucháčom prináša hudbu plnú melodiky a vášnivého dramatizmu. Johannesa Brahmsa zastupovala jedna z jeho najznámejších diel, ktorou je jeho Symfónia č. 4 e mol, op. 98. Ňou vrcholí orchestrálna tvorba viedenského majstra. Koncerty pre lesný roh sú v porovnaní s inými sólovými nástrojmi uvádzané zriedka. Vyžadujú totiž muzikalitu, majstrovstvo, ale i veľké hudobné srdce, také, aké má fenomenálny český umelec Radek Baborák. Ten sa ako sólista predstavil v náročnom druhom koncerte Richarda Straussa.

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »