Novinky

Vianočný darček Slovenskej filharmónie

Vianočný darček SF

Vianoce sú sviatky lásky, pokoja a porozumenia. Obdarúvame svojich blízkych darčekom, úsmevom či objatím. Slovenská filharmónia a medzinárodný hudobný festival Bratislavské hudobné slávnosti pre vás pripravili tiež malé vianočné prekvapenie. Počas tohtoročných sviatkov od 24. – 31. 12. 2022 Slovenská filharmónia daruje svojmu publiku HUDBU. Nájdete ju na stream.filharmonia.sk.

Program koncertu, ktorý zaznel na tohtoročných 57. Bratislavských hudobných slávnostiach, naštudoval s orchestrom Slovenská filharmónia nemecký dirigent Markus Poschner, súčasný umelecký šéf Brucknerovho orchestra v Linzi. Markus Poschner si získal renomé predovšetkým ako autentický interpret diel nemeckého klasicizmu a vrcholného romantizmu (nedávno slávil triumf na tohoročných Bayreuthských hudobných slávnostiach svojou kreáciou Wagnerovej opery Tristan a Izolda), preto aj program jeho premiérového vystúpenia v Bratislave bol dramaturgicky zameraný na túto oblasť. Po boku  orchestra vystúpil Radek Baborák, fenomenálny český hráč na lesnom rohu.

Koncert nebol zaradený po jeho odznení na stream.filharmonia.sk, pretože jeho vysielacie obdobie je obmedzené. Rozhodli sme sa zaradiť ho a zverejniť pre vás počas vianočných sviatkov, kedy ho môžete sledovať z pohodlia vašich domovov,” prezradila nám Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF.   

Vianočný darček poteší priaznivcov hudby

Na koncerte v rámci BHS zaznel program s dielami troch skladateľov. Od Ludwiga van Beethovena to bola predohra Egmont, op. 84 zo scénickej hudby k slávnej Goetheho dráme o hrdinskom flámskom šľachticovi, ktorý v 16. storočí viedol ozbrojený boj proti španielskym dobyvateľom. Poslucháčom prináša hudbu plnú melodiky a vášnivého dramatizmu. Johannesa Brahmsa zastupovala jedna z jeho najznámejších diel, ktorou je jeho Symfónia č. 4 e mol, op. 98. Ňou vrcholí orchestrálna tvorba viedenského majstra. Koncerty pre lesný roh sú v porovnaní s inými sólovými nástrojmi uvádzané zriedka. Vyžadujú totiž muzikalitu, majstrovstvo, ale i veľké hudobné srdce, také, aké má fenomenálny český umelec Radek Baborák. Ten sa ako sólista predstavil v náročnom druhom koncerte Richarda Straussa.

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »