Novinky

V Slovenskej filharmónii debutuje hobojistka Anna Štrbová

Anna Štrbová

Posledný aprílový týždeň prináša priaznivcom vážnej hudby i kvalitného interpretačného umenia mnoho atraktívnych koncertných podujatí. Jedným z nich je najbližšia symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na koncertnej pôde bratislavskej Reduty sa už v posledný aprílový štvrtok a piatok premiérovo predstaví mladá slovenská hobojistka Anna Štrbová.

Slovenská filharmónia pripravuje v poslednom aprílovom týždni dvojicu koncertov. Jedným z nich je aj najbližšia symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. Uskutočnia sa vo štvrtok a piatok 27. a 28. apríla 2023 od 19:00 hod., na ktorých sa po boku orchestra Slovenská filharmónia debutovo predstaví mladá talentovaná slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová. Napriek mladému veku má za sebou bohatú koncertnú prax a nejednú festivalovú účasť.

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Hoboj v hlavnej úlohe

Témou koncertnej dvojice je hoboj, drevený dychový nástroj s nezameniteľným zvukom, ktorého vývoj sa zavŕšil zavedením klapkového systému Theobalda Böhma v roku 1844. V baroku a klasicizme sekundoval v orchestroch vďaka svojej sopránovej polohe husliam, no nechýbajú i sólové kompozície. Práve tie zaznejú v koncertnej dramaturgie aprílových koncertov so šéfdirigentom Danielom Raiskinom v bratislavskej Redute. Klavírny virtuóz, skladateľ a prešporský rodák Johann Nepomuk Hummel pracoval na diele pre hoboj počas pôsobenia vo Weimare. Striktné variácie kombinuje s voľnými fantazijnými úsekmi. Abstraktnú a rozprávkovú atmosféru iste navodí i koncert Ralpha Vaughana Williamsa, ktorého Londýnsku premiéru v roku 1944 kvôli bombardovaniu Nemcami zrušili.

S dielom Prešporského rodáka

Šéfdirigent Daniel Raiskin uvedie s orchestrom dve diela Johanna Nepomuka Hummela (1778-1837), najznámejšieho bratislavského rodáka – hudobníka  Podobne ako Mozart bol Hummel považovaný za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30-ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa  u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov. Dnes nám ho pripomína Hummelovo múzeum v jeho rodnom dome a tabuľa s bronzovým reliéfom skladateľa na Klobučníckej ulici v Bratislave.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Daniel Raiskin. Foto: P. Brenkus

Anna Štrbová debutuje v Slovenskej filharmónii

Koncerty v bratislavskej Redute otvorí Hummelova Predohra D dur Freudenfest-Ouvertüre, S. 148 a Introdukcia, téma a variácie pre hoboj a orchester, op. 102. Sólový part zaznie v interpretácii talentovanej slovenskej hobojistky žijúcej vo Švajčiarsku  Anny Štrbovej, ktorá študovala na Konzervatóriu v Žiline a od roku 2015 vo Švajčiarsku na Conservatorio della Svizzera italiana v  Lugane a na Haute École de Musique v Lausanne. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Hosťuje v orchestroch ako Teatro alla Scala, Opernhaus Zürich a mnohých ďalších. V súčasnosti zastáva post sólo hobojistky v švajčiarskom Musikkollegium Winterthur, v jednom z najstarších európskych orchestrov. Ako sólistka vystupuje na domácich a zahraničných koncertných pódiách. 

Anna Štrbová

V interpretácii Anny Štrbovej zaznie aj technicky náročný, pre poslucháčov pôsobivý Koncert pre hoboj a sláčikový orchester britského skladateľa a organistu Ralpha Vaughana Williamsa, ktorý skomponoval počas svojho života opery, balety, komornú hudbu, mnoho vokálnych a orchestrálnych diel, medzi ktorými je aj deväť symfónií.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Koncert uzavrie Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena, ktorú šéfdirigent naštuduje s filharmonikmi po marcovom uvedení  Beethovenovej Symfónie č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Štvrtú symfóniu skomponoval  Beethoven  v roku 1806 a v premiére zaznela o rok neskôr.

Nechýba ani stretnutie so šéfdirigentom

Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia svojich návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Uskutoční sa vo foyeri SF o 18.15 a  moderovať ho bude dramaturg SF Juraj Bubnáš.

 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »