Novinky

V Slovenskej filharmónii debutuje hobojistka Anna Štrbová

Anna Štrbová

Posledný aprílový týždeň prináša priaznivcom vážnej hudby i kvalitného interpretačného umenia mnoho atraktívnych koncertných podujatí. Jedným z nich je najbližšia symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na koncertnej pôde bratislavskej Reduty sa už v posledný aprílový štvrtok a piatok premiérovo predstaví mladá slovenská hobojistka Anna Štrbová.

Slovenská filharmónia pripravuje v poslednom aprílovom týždni dvojicu koncertov. Jedným z nich je aj najbližšia symfonická dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. Uskutočnia sa vo štvrtok a piatok 27. a 28. apríla 2023 od 19:00 hod., na ktorých sa po boku orchestra Slovenská filharmónia debutovo predstaví mladá talentovaná slovenská hobojistka pôsobiaca vo Švajčiarsku Anna Štrbová. Napriek mladému veku má za sebou bohatú koncertnú prax a nejednú festivalovú účasť.

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Hoboj v hlavnej úlohe

Témou koncertnej dvojice je hoboj, drevený dychový nástroj s nezameniteľným zvukom, ktorého vývoj sa zavŕšil zavedením klapkového systému Theobalda Böhma v roku 1844. V baroku a klasicizme sekundoval v orchestroch vďaka svojej sopránovej polohe husliam, no nechýbajú i sólové kompozície. Práve tie zaznejú v koncertnej dramaturgie aprílových koncertov so šéfdirigentom Danielom Raiskinom v bratislavskej Redute. Klavírny virtuóz, skladateľ a prešporský rodák Johann Nepomuk Hummel pracoval na diele pre hoboj počas pôsobenia vo Weimare. Striktné variácie kombinuje s voľnými fantazijnými úsekmi. Abstraktnú a rozprávkovú atmosféru iste navodí i koncert Ralpha Vaughana Williamsa, ktorého Londýnsku premiéru v roku 1944 kvôli bombardovaniu Nemcami zrušili.

S dielom Prešporského rodáka

Šéfdirigent Daniel Raiskin uvedie s orchestrom dve diela Johanna Nepomuka Hummela (1778-1837), najznámejšieho bratislavského rodáka – hudobníka  Podobne ako Mozart bol Hummel považovaný za zázračné dieťa. Ako osemročný sa s rodinou  presťahoval do Viedne, kde sa stal žiakom 30-ročného Wolfganga Amadea Mozarta, vzdelával sa  u J. Albrechtsbergera, A. Salieriho a J. Haydna. Počas svojho života  bol považovaný za jedného z najväčších skladateľov a klaviristov Európy. Svojou tvorbou zasiahol do všetkých žánrov. Dnes nám ho pripomína Hummelovo múzeum v jeho rodnom dome a tabuľa s bronzovým reliéfom skladateľa na Klobučníckej ulici v Bratislave.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Daniel Raiskin. Foto: P. Brenkus

Anna Štrbová debutuje v Slovenskej filharmónii

Koncerty v bratislavskej Redute otvorí Hummelova Predohra D dur Freudenfest-Ouvertüre, S. 148 a Introdukcia, téma a variácie pre hoboj a orchester, op. 102. Sólový part zaznie v interpretácii talentovanej slovenskej hobojistky žijúcej vo Švajčiarsku  Anny Štrbovej, ktorá študovala na Konzervatóriu v Žiline a od roku 2015 vo Švajčiarsku na Conservatorio della Svizzera italiana v  Lugane a na Haute École de Musique v Lausanne. Je držiteľkou viacerých medzinárodných ocenení. Hosťuje v orchestroch ako Teatro alla Scala, Opernhaus Zürich a mnohých ďalších. V súčasnosti zastáva post sólo hobojistky v švajčiarskom Musikkollegium Winterthur, v jednom z najstarších európskych orchestrov. Ako sólistka vystupuje na domácich a zahraničných koncertných pódiách. 

Anna Štrbová

V interpretácii Anny Štrbovej zaznie aj technicky náročný, pre poslucháčov pôsobivý Koncert pre hoboj a sláčikový orchester britského skladateľa a organistu Ralpha Vaughana Williamsa, ktorý skomponoval počas svojho života opery, balety, komornú hudbu, mnoho vokálnych a orchestrálnych diel, medzi ktorými je aj deväť symfónií.

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Koncert uzavrie Symfónia č. 4 B dur, op. 60 Ludwiga van Beethovena, ktorú šéfdirigent naštuduje s filharmonikmi po marcovom uvedení  Beethovenovej Symfónie č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť. Štvrtú symfóniu skomponoval  Beethoven  v roku 1806 a v premiére zaznela o rok neskôr.

Nechýba ani stretnutie so šéfdirigentom

Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia svojich návštevníkov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Uskutoční sa vo foyeri SF o 18.15 a  moderovať ho bude dramaturg SF Juraj Bubnáš.

 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »