
Trnava opäť žiarila talentom. Nádherná Zrkadlová sála Divadla Jána Palárika v Trnave hostila uplynulý týždeň 26. ročník jednej z najprestížnejších speváckych súťaží v strednej Európe. Tá vyvrcholila v uplynulú sobotu popoludní, kedy sa konalo slávnostné odovzdávanie cien a Koncert víťazov.
Medzinárodná spevácka súťaž Mikuláša Schneidera-Trnavského píše v tomto roku 26. kapitolu svojej histórie. Patrí medzi najprestížnejšie medzinárodné podujatia – spevácke súťaže v strednej Európe. Svojím zameraním na klasickú vokálnu tvorbu si získalo uznanie odbornej i širšej verejnosti. Už roky je platformou pre objavovanie výnimočných mladých talentov z celého sveta. Trnava ňou ožila i tento rok.

Súťaž nesie meno významného slovenského skladateľa, dirigenta, pedagóga a organistu Mikuláša Schneidera-Trnavského (1881 – 1958), rodáka z Trnavy, ktorý sa významne zaslúžil o rozvoj slovenskej vokálnej hudby. Je autorom rozsiahleho diela piesní, duchovnej hudby a spevníkov, ktoré dodnes tvoria základ repertoáru mnohých spevákov. Jeho najznámejším dielom je spevník Slávme to spoločne, no nezabudnuteľné sú aj jeho sólové piesne, ktoré vyžadujú cit pre výslovnosť slovenského jazyka, lyriku a štýlovú interpretáciu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
„Trnava zase ožila hudbou, privítali sme veľa spevákov a speváčok z rôznych krajín. Veľkým prínosom tejto súťaže je, že jednou z podmienok súťažiť je naštudovať pieseň od Mikuláša Schneidera–Trnavského. Vďaka tomu sa tvorba tohto významného slovenského skladateľa ďalej šíri naprieč všetkými kontinentmi,“ hovorí o súťaži predsedníčka poroty, profesorka spevu na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Eva Blahová.

Ďalšími členmi medzinárodnej poroty bol v Nemecku pôsobiaci tenorista a pedagóg Mihailo Arsenski so severomacedónskymi koreňmi či umelecký riaditeľ operného festivalu Opernspiele Munot Wiktor Bockman zo Švajčiarska.

Do porotcovského kresla si zasadala aj sólistka Opery Slovinského národného divadla a profesorka spevu Martina Zadro či Atilla Kiss, profesor a generálny riaditeľ Divadla operety v Budapešti. Medzi členmi poroty boli aj riaditeľ speváckych festivalov a súťaží z Poľska Tadeusz Pszonka alebo Ariane Hollaender-Calix, riaditeľka umeleckej agentúry z Rakúska. Členmi poroty boli aj Peter Dvorský – emeritný sólista Štátnej opery Viedeň či Jozef Kundlák – sólista Opery Slovenského národného divadla.
Trnava hostila takmer 100 mladých spevákov
V tohtoročnom ročníku súťažilo takmer 100 mladých spevákov z viac než 20 krajín v dvoch vekových kategóriách. Do nich boli rozdelení podľa veku a interpretačnej vyspelosti účastníkov. Výkony mladých spevákov počas súťažných dní, ktorým organizátori venovali minulý týždeň, hodnotila renomovaná medzinárodná porota.

Do finále, ktoré sa uskutočnilo v piatok, postúpilo celkom 26 finalistov. Laureátov verejnosť spoznala v sobotu 24. 5. 2025 popoludní, kedy sa v Zrkadlovej sále Divadla Jána Palárika v Trnave uskutočnilo slávnostné odovzdávanie cien a Koncert víťazov 26. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže Mikuláša Schneidera-Trnavského.

Tento ročník potvrdil vysokú umeleckú úroveň súťaže a jej význam v objavovaní nových speváckych talentov. Organizátori vyjadrujú poďakovanie všetkým zúčastneným spevákom, klaviristom, porotcom, pedagógom, partnerom a priaznivcom vokálneho umenia, ktorí svojou účasťou a podporou prispeli k úspešnému priebehu podujatia.
26. ročník Medzinárodnej speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského pozná laureátov
Trnava sa tak v sobotu niesla v znamení koncertu i oceňovania. Verejnosť spoznala v sobotu popoludní laureátov 26. ročníka Medzinárodnej speváckej súťaže M. Schneidera-Trnavského, ktorých vybrala medzinárodná porota.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
V prvej kategórií žien ocenila dve finalistky, pričom druhú cenu neudelili. Prvú cenu získala Leila Alina Schöfer z Nemecka a tretia cena poputovala do Chorvátska, Mariji Žalac. Prvú kategóriu mužov takmer úplne ovládli poľské mladé talenty. Pomyselné zlato v tejto kategórii neudelili. Striebornú druhú cenu si odniesol Benedykt Szostok z Poľska. Tretia cena si našla až troch príjemcov. Porotu zaujali dvaja poľskí finalisti Piotr Bujnowski, Łukasz Miarka či Vilém Cupák z Českej republiky.

Druhá kategória priniesla tiež zaujímavý menoslov. V mužskej časti sa medzinárodná porota rozhodla udeliť iba prvú cenu. Pomyselné zlato si odniesol Daniel Kfelíř z Českej republiky.

Pódium víťazov druhej kategórie u žien bol plne obsadený. Bronzovú tretiu cenu si odniesli dve finalistky, pričom tu malo zastúpenie aj Slovensko. Tretiu cenu si prevzali Paulina Makarowska z Poľska a Ildikó Javorková zo Slovenska. Striebro – druhá cena poputovala do Thajska. Získala ju Duangamorn Fu. Prvú cenu získala ruská sopranistka a talentovaná operná skladateľka, známa aj z javiska Slovenského národného divadla, Zoe Hippius.

Okrem týchto laureátov spoznala verejnosť aj držiteľov mimoriadnych cien, ktoré poskytli partneri hlavného organizátora súťaže, ktorým je Hudobné centrum. Cenu primátora Mesta Trnava si prevzala Marianna Čurková a Cena predsedu Trnavského samosprávneho kraja ovenčila Zuzanu Jeřábkovú.
Nielen Trnava spoznala i držiteľov mimoriadnych cien
Ďalšie mimoriadne ceny oceňovali interpretáciu súťažných piesní a árií či vyjadrovali zámer sprístupniť koncertné pódium pre ten-ktorý mladý talent. Vilém Cupák si odniesol cenu Dr. Janka Blahu pre nádejného tenoristu. Cenu prof. Evy Blahovej za interpretáciu Mozartovej árie získala Duangamorn Fu z Thajska. S prázdnymi rukami neodišla ani Tereza Kotlánová, ktorej udelili Cenu prof. Márie Kišonovej-Hubovej za interpretáciu piesne Ružičky. Nechýbala ani cena JUDr. Štefana Bugalu za interpretáciu piesne M. Schneidera-Trnavského. Tú si tohto roku odniesla Wiktoria Giemza.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Ocenenia prinesú mladým nielen koncertné pozvánky, ale aj divadelné predspievania či hosťovania
Okrem týchto cien svoje ceny udelili aj viaceré divadlá. Laureátom z radov finalistov prinášajú možnosť hosťovania alebo predspievania v danom divadle. Marianna Čurková spolu s Ildikó Javorkovou získali Cenu riaditeľa Divadla operety Budapešť. Národné divadlo Košice si vybralo Wiktoriu Boroń z Poľska Operu a balet Slovinského národného divadla v Ľubľane najväčšmi zaujala ruská sopranistka Zoe Hippius.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Okrem mladých spevákov nechýbali ani ocenenia pre klaviristov, ktorí mladé talenty počas celého týždňa sprevádzali. Cenu za najlepšiu klavírnu spoluprácu si odniesli Lana Bradić a Grzegorz Biegas. Špeciálna cena pre mimoriadne nasadenie počas celého priebehu speváckej súťaže putovala klaviristke a pedagogičke najstaršieho slovenského konzervatória Xénie Maskalíkovej.

Z redakcie portálu laureátom a laureátkam srdečne gratulujeme.
Foto: Anton Sládek
Zdroj: Hudobné centrum