Novinky

Třeboňská nocturna zakončí zimnú koncertnú sériu programom Madrigal včera a dnes

Divadlo J. K. Tyla / Zimný cyklus abonentných koncertov Třeboňská nocturna

Festival Třeboňská nocturna zakončí zimnú koncertnú sériu programom Madrigal včera a dnes. Program Madrigal včera a dnes v podaní Czech Ensemble Baroque Quintet uzavrie 23. marca v Divadle J. K. Tyla v Třeboni 26. ročník zimných Abonentných koncertov Třeboňských nocturien.

Zimná séria končí. Posledné stretnutie 26. ročníka patrí programu Madrigal včera a dnes. Vystúpi s ním Czech Ensemble Baroque Quintet. Päťčlenný vokálny ansámbel tvoria mladí sólisti, ktorí sa špecializujú na autentickú interpretáciu staré hudby. Venuje sa taktiež vokálnej tvorbe autorov 20. storočia. Je súčasťou vokálne inštrumentálneho telesa Czech Ensemble Baroque. Krédom súboru je hrať starú hudbu autenticky, ale taktiež sviežo, progresívne a prístupne, tak, aby oslovil celé spektrum poslucháčov, včítane najmladšej generácie. V roku 2017 natočilo kvinteto svoj debutový videoklip k Monteverdiho madrigalom a premiéroval madrigalový cyklus Lukáša Hurníka Poslední léto s Juliet na texty Jana Tůmu.

Czech Ensemble Baroque Quintet
Czech Ensemble Baroque Quintet

Priamo pre Czech Ensemble Baroque Quintet skomponovaný cyklus madrigalov Lukáša Hurníka na texty Jana Tůmu zaznie spoločne so svojimi predobrazmi – madrigalmi vrcholného tvorcu tejto formy Claudia Monteverdiho. „Vznikli príbehy bez deja, v ktorých sa prelínajú radosti života s vidinami jeho konca, renesancie s dneškom, čeština s taliančinou, Harlekýn z Commedie dell‘ arte sa stretáva s Shakespearovou Júliou. V poslednej časti tečie víno prúdom, Júlia bujarým oslavám prizerá zo svojho balkóna, ten už ale nepatrí k našej svetu…,“ hovorí Lukáš Hurník.

Třeboňské nocturna spustili predaj vstupeniek na letný festival

Organizátori taktiež spustili predaj vstupeniek na 20. ročník letného festivalu Třeboňská nocturna, ktorý sa uskutoční v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třeboně. Vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový Big Band Gustava Brom so sólistami Janom Smigmatorom a Tonyou Graves, Jiří Stivín & Jaroslav Šindler, Eliška Weissová s Filharmonií Hradec Králové a mnoho ďalších. Vstupenky na koncert zakúpite TU.

TS, Třeboňská nocturna

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka festivalu Třeboňská nocturna

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »