Novinky

Temperamentná južanská hudba v Slovenskej filharmónii

Miriam Rodriguez Brüllová a Ricardo Casero / Temperamentná južanská hudba v Slovenskej filharmónii

Virtuozita i španielsky temperament – to všetko a ešte viac sľubuje ďalší z koncertnej ponuky tohto týždňa v Slovenskej filharmónii. Programu počas štvrtkového koncertu (13.4.) dominujú španielske a talianske capricciá ruských skladateľov Rimského-Korsakova a Čajkovského. Zaznejú na ňom ale aj diela Morenu-Buendía či Pucciniho v podaní Slovenskej filharmónie a zaujímavých hudobných hostí.

Vo štvrtok 13. apríla sa o 19:00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie začne piaty koncert Populárneho cyklu. Španielsky ladený večer so slovenskou gitaristkou  Miriam Rodriguez Brüllovou zaznie pod taktovkou  Ricarda Casera,  šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa Orquesta Reino de Aragón. Po boku Slovenskej filharmónie sa rodák z Valencie predstaví debutovo. 

Koncert otvorí Španielske capriccio, op. 34 Nikolaja Rimského Korsakova, ktorý  sa stal námorným kadetom a mal pokračovať v dráhe námorného dôstojníka. Neskôr  študoval na petrohradskom konzervatóriu a venoval sa hudbe. Jeho plavby v službách námorníctva ho inšpirovali pri komponovaní jeho mnohých diel, medzi ktoré patrí aj Španielske capriccio, op. 34. Nasledovať bude Concierto del Buen Amor (Koncert dobrej lásky), súčasného španielskeho skladateľ Manuela Morena-Buendía (1932).

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Päťčasťový  koncert pre gitaru a orchester patrí medzi jeho najznámejšie opusy. V Slovenskej filharmónii zaznie, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, v interpretácii Miriam Rodriguez Brüllovej. Treťou skladbou večera bude Capriccio sinfonico Giacoma Pucciniho, dielo s ktorým skladateľ ukončil štúdium na  milánskom konzervatóriu. Koncert uzavrie Čajkovského Talianske capriccio, op. 45, ktoré skladateľ skomponoval počas svojho pobytu v Ríme.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív Slovenskej filharmónie

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »