Novinky

Temperamentná južanská hudba v Slovenskej filharmónii

Miriam Rodriguez Brüllová a Ricardo Casero / Temperamentná južanská hudba v Slovenskej filharmónii

Virtuozita i španielsky temperament – to všetko a ešte viac sľubuje ďalší z koncertnej ponuky tohto týždňa v Slovenskej filharmónii. Programu počas štvrtkového koncertu (13.4.) dominujú španielske a talianske capricciá ruských skladateľov Rimského-Korsakova a Čajkovského. Zaznejú na ňom ale aj diela Morenu-Buendía či Pucciniho v podaní Slovenskej filharmónie a zaujímavých hudobných hostí.

Vo štvrtok 13. apríla sa o 19:00 hod. v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie začne piaty koncert Populárneho cyklu. Španielsky ladený večer so slovenskou gitaristkou  Miriam Rodriguez Brüllovou zaznie pod taktovkou  Ricarda Casera,  šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa Orquesta Reino de Aragón. Po boku Slovenskej filharmónie sa rodák z Valencie predstaví debutovo. 

Koncert otvorí Španielske capriccio, op. 34 Nikolaja Rimského Korsakova, ktorý  sa stal námorným kadetom a mal pokračovať v dráhe námorného dôstojníka. Neskôr  študoval na petrohradskom konzervatóriu a venoval sa hudbe. Jeho plavby v službách námorníctva ho inšpirovali pri komponovaní jeho mnohých diel, medzi ktoré patrí aj Španielske capriccio, op. 34. Nasledovať bude Concierto del Buen Amor (Koncert dobrej lásky), súčasného španielskeho skladateľ Manuela Morena-Buendía (1932).

Článok pokračuje pod reklamou
Allegretto Žilina 2023

Päťčasťový  koncert pre gitaru a orchester patrí medzi jeho najznámejšie opusy. V Slovenskej filharmónii zaznie, ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, v interpretácii Miriam Rodriguez Brüllovej. Treťou skladbou večera bude Capriccio sinfonico Giacoma Pucciniho, dielo s ktorým skladateľ ukončil štúdium na  milánskom konzervatóriu. Koncert uzavrie Čajkovského Talianske capriccio, op. 45, ktoré skladateľ skomponoval počas svojho pobytu v Ríme.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív Slovenskej filharmónie

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Culture Eventy News PR

Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

Pri príležitosti svojich 68. narodenín porozpráva Daniel Hevier príbehy, čítať zo svojej tvorby, zaspieva vlastné piesne a vystaví aj svoje obrazy.

Read More
Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Translate »