Novinky

Symfonický koncert v Košiciach s Paganinim kontrabasu

ŠfK / Symfonický koncert - Roman Patkoló / Košice

Štátna filharmónia Košice si pre svoje publikum v novom mesiaci pripravila opäť symfonický koncert. Veľká koncertná sála Domu umenia bude vo štvrtok 3. 2. 2022 o 19:00 hod. hostiť koncert s výberovým programom ROSSINI – BOTTESINI – ČAJKOVSKIJ a špičkovým sólistom.

Košickí filharmonici sa tento raz predstavia pod taktovkou Maroša Potokára. Symfonický koncert prináša nie až tak často uvádzané diela zato však technicky náročné skladby, za čo musíme dramaturgov oceniť.

Roman Patkoló

Sólistom večera v Bottesiniho Koncerte pre kontrabas bude uznávaný kontrabasista Roman Patkoló. Roman Patkoló patrí k najlepším kontrabasistom sveta. Hráva na kontrabase talianskeho majstra N. Gagliana z roku 1725, ktorý predtým patril legendárnemu dirigentovi S. Koussevitzkemu.

Symfonický koncert preverí sólistu

Okrem sólistu bude lákavý aj program koncertu. Na úvod večera zaznie elegantná predohra k opere Gioacchina Rossiniho Straka zlodejka. Nasleduje Koncert pre kontrabas a orchester h mol č. 2 Giovanna  Bottesiniho. Taliansky skladateľ a kontrabasový virtuóz 19. storočia dal kontrabasu vo svojich kompozíciách novú identitu virtuózneho nástroja. Mnohé z jeho skladieb pre tento nástroj sa pre ich technickú náročnosť uvádzajú len zriedka. Jeho Koncert č. 2, ktorý odznie  na štvrtkovom koncerte košických filharmonikov, patrí k najvýznamnejším kontrabasovým dielam. Je emočne bohatý. Prvá časť je technicky mimoriadne bravúrna. Nasledujúca pomalá ária je plná vrúcnosti a lyriky. Záverečné finále vrcholí ráznou, dramatickou témou.

Čajkovského Osudová zaznie na záver

Koncertný večer uzavrie Piotr Iljič Čajkovskij a jeho Symfónia č. 4 f mol, op. 36 z roku 1878. Skladateľ ju venoval svojej dlhoročnej priateľke a mecenáške Nadežde von Meckovej. „Zvykne sa jej hovoriť aj ‚Osudová‛, nie však v rovnakom zmysle ako je to u Beethovena. Tu je osudový motív akýmsi Damoklovým mečom, ktorý sa počas celej symfónie neustále vracia, aby nekompromisne zmaril akékoľvek vyrastajúce emócie túžby, lásky, radosti či nádeje tak, aby nikdy nedosiahli naplnenie. Je to boj s neporaziteľnou silou, ktorú nie je možné prekonať i keď sa o to neprestávame snažiť…“, hovorí o symfónii dirigent Maroš Potokár.

So životodarnou radosťou i melanchóliou

Symfónia vznikala v ťažkom období skladateľovho krátkeho a nevydareného manželstva a táto skúsenosť sa v nej odráža. Sám skladateľ ju však pokladal za jedno zo svojich najlepších diel. Prvá časť prináša tajuplné tóny fanfár. Obsahuje akýsi motív osudu, neúprosnej a neporaziteľnej sily, ktorej sa treba podrobiť. Pôvabné Andantino odhaľuje Čajkovského typickú lyriku, nežnú melanchóliu a stopy smútku. Tretia časť predstavuje pestrú arabesku plnú inštrumentálnej farebnosti a delikátneho pizzicata sláčikov. Finále vychádza z motívu známej ruskej ľudovej piesne, ktorý autor nepretržite transformuje. Hudba tu prináša prvky životodarnej radosti v plasticky sviežom obraze dedinskej veselice.

 

Koncert sa uskutoční v režime OP. Vstupenky zakúpite TU.

 

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam sa oplatí ísť
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Za kultúrou aj v 29. týždeň roka 2024. Prezradíme, kam na koncerty sa oplatí ísť

V rubrike Kam za kultúrou pokračujeme aj cez prázdniny. Tentoraz vám prinášame TOP tipy na kultúrne podujatia 29. týždňa roka 2024…

Read More
Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko / Katedrálny organový festival Bratislava / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Leto 2024 prináša organové festivaly s atraktívnymi hosťami aj na západné Slovensko

Leto 2024 praje festivalom, hudbe aj zvuku organa. Medzinárodné organové festivaly prídu aj do regiónov západného Slovenska. Prinášame detaily o programe a účinkujúcich.

Read More
Translate »