Symfonický koncert v Košiciach s Paganinim kontrabasu

ŠfK / Symfonický koncert - Roman Patkoló / Košice

Štátna filharmónia Košice si pre svoje publikum v novom mesiaci pripravila opäť symfonický koncert. Veľká koncertná sála Domu umenia bude vo štvrtok 3. 2. 2022 o 19:00 hod. hostiť koncert s výberovým programom ROSSINI – BOTTESINI – ČAJKOVSKIJ a špičkovým sólistom.

Košickí filharmonici sa tento raz predstavia pod taktovkou Maroša Potokára. Symfonický koncert prináša nie až tak často uvádzané diela zato však technicky náročné skladby, za čo musíme dramaturgov oceniť.

Roman Patkoló

Sólistom večera v Bottesiniho Koncerte pre kontrabas bude uznávaný kontrabasista Roman Patkoló. Roman Patkoló patrí k najlepším kontrabasistom sveta. Hráva na kontrabase talianskeho majstra N. Gagliana z roku 1725, ktorý predtým patril legendárnemu dirigentovi S. Koussevitzkemu.

Symfonický koncert preverí sólistu

Okrem sólistu bude lákavý aj program koncertu. Na úvod večera zaznie elegantná predohra k opere Gioacchina Rossiniho Straka zlodejka. Nasleduje Koncert pre kontrabas a orchester h mol č. 2 Giovanna  Bottesiniho. Taliansky skladateľ a kontrabasový virtuóz 19. storočia dal kontrabasu vo svojich kompozíciách novú identitu virtuózneho nástroja. Mnohé z jeho skladieb pre tento nástroj sa pre ich technickú náročnosť uvádzajú len zriedka. Jeho Koncert č. 2, ktorý odznie  na štvrtkovom koncerte košických filharmonikov, patrí k najvýznamnejším kontrabasovým dielam. Je emočne bohatý. Prvá časť je technicky mimoriadne bravúrna. Nasledujúca pomalá ária je plná vrúcnosti a lyriky. Záverečné finále vrcholí ráznou, dramatickou témou.

Čajkovského Osudová zaznie na záver

Koncertný večer uzavrie Piotr Iljič Čajkovskij a jeho Symfónia č. 4 f mol, op. 36 z roku 1878. Skladateľ ju venoval svojej dlhoročnej priateľke a mecenáške Nadežde von Meckovej. „Zvykne sa jej hovoriť aj ‚Osudová‛, nie však v rovnakom zmysle ako je to u Beethovena. Tu je osudový motív akýmsi Damoklovým mečom, ktorý sa počas celej symfónie neustále vracia, aby nekompromisne zmaril akékoľvek vyrastajúce emócie túžby, lásky, radosti či nádeje tak, aby nikdy nedosiahli naplnenie. Je to boj s neporaziteľnou silou, ktorú nie je možné prekonať i keď sa o to neprestávame snažiť…“, hovorí o symfónii dirigent Maroš Potokár.

So životodarnou radosťou i melanchóliou

Symfónia vznikala v ťažkom období skladateľovho krátkeho a nevydareného manželstva a táto skúsenosť sa v nej odráža. Sám skladateľ ju však pokladal za jedno zo svojich najlepších diel. Prvá časť prináša tajuplné tóny fanfár. Obsahuje akýsi motív osudu, neúprosnej a neporaziteľnej sily, ktorej sa treba podrobiť. Pôvabné Andantino odhaľuje Čajkovského typickú lyriku, nežnú melanchóliu a stopy smútku. Tretia časť predstavuje pestrú arabesku plnú inštrumentálnej farebnosti a delikátneho pizzicata sláčikov. Finále vychádza z motívu známej ruskej ľudovej piesne, ktorý autor nepretržite transformuje. Hudba tu prináša prvky životodarnej radosti v plasticky sviežom obraze dedinskej veselice.

 

Koncert sa uskutoční v režime OP. Vstupenky zakúpite TU.

 

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »