Symfonický koncert v Košiciach s Paganinim kontrabasu

ŠfK / Symfonický koncert - Roman Patkoló / Košice

Štátna filharmónia Košice si pre svoje publikum v novom mesiaci pripravila opäť symfonický koncert. Veľká koncertná sála Domu umenia bude vo štvrtok 3. 2. 2022 o 19:00 hod. hostiť koncert s výberovým programom ROSSINI – BOTTESINI – ČAJKOVSKIJ a špičkovým sólistom.

Košickí filharmonici sa tento raz predstavia pod taktovkou Maroša Potokára. Symfonický koncert prináša nie až tak často uvádzané diela zato však technicky náročné skladby, za čo musíme dramaturgov oceniť.

Roman Patkoló

Sólistom večera v Bottesiniho Koncerte pre kontrabas bude uznávaný kontrabasista Roman Patkoló. Roman Patkoló patrí k najlepším kontrabasistom sveta. Hráva na kontrabase talianskeho majstra N. Gagliana z roku 1725, ktorý predtým patril legendárnemu dirigentovi S. Koussevitzkemu.

Symfonický koncert preverí sólistu

Okrem sólistu bude lákavý aj program koncertu. Na úvod večera zaznie elegantná predohra k opere Gioacchina Rossiniho Straka zlodejka. Nasleduje Koncert pre kontrabas a orchester h mol č. 2 Giovanna  Bottesiniho. Taliansky skladateľ a kontrabasový virtuóz 19. storočia dal kontrabasu vo svojich kompozíciách novú identitu virtuózneho nástroja. Mnohé z jeho skladieb pre tento nástroj sa pre ich technickú náročnosť uvádzajú len zriedka. Jeho Koncert č. 2, ktorý odznie  na štvrtkovom koncerte košických filharmonikov, patrí k najvýznamnejším kontrabasovým dielam. Je emočne bohatý. Prvá časť je technicky mimoriadne bravúrna. Nasledujúca pomalá ária je plná vrúcnosti a lyriky. Záverečné finále vrcholí ráznou, dramatickou témou.

Čajkovského Osudová zaznie na záver

Koncertný večer uzavrie Piotr Iljič Čajkovskij a jeho Symfónia č. 4 f mol, op. 36 z roku 1878. Skladateľ ju venoval svojej dlhoročnej priateľke a mecenáške Nadežde von Meckovej. „Zvykne sa jej hovoriť aj ‚Osudová‛, nie však v rovnakom zmysle ako je to u Beethovena. Tu je osudový motív akýmsi Damoklovým mečom, ktorý sa počas celej symfónie neustále vracia, aby nekompromisne zmaril akékoľvek vyrastajúce emócie túžby, lásky, radosti či nádeje tak, aby nikdy nedosiahli naplnenie. Je to boj s neporaziteľnou silou, ktorú nie je možné prekonať i keď sa o to neprestávame snažiť…“, hovorí o symfónii dirigent Maroš Potokár.

So životodarnou radosťou i melanchóliou

Symfónia vznikala v ťažkom období skladateľovho krátkeho a nevydareného manželstva a táto skúsenosť sa v nej odráža. Sám skladateľ ju však pokladal za jedno zo svojich najlepších diel. Prvá časť prináša tajuplné tóny fanfár. Obsahuje akýsi motív osudu, neúprosnej a neporaziteľnej sily, ktorej sa treba podrobiť. Pôvabné Andantino odhaľuje Čajkovského typickú lyriku, nežnú melanchóliu a stopy smútku. Tretia časť predstavuje pestrú arabesku plnú inštrumentálnej farebnosti a delikátneho pizzicata sláčikov. Finále vychádza z motívu známej ruskej ľudovej piesne, ktorý autor nepretržite transformuje. Hudba tu prináša prvky životodarnej radosti v plasticky sviežom obraze dedinskej veselice.

 

Koncert sa uskutoční v režime OP. Vstupenky zakúpite TU.

 

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »