Novinky

Štátna filharmónia Košice uzatvára 54. koncertnú sezónu s Berliozom, Lisztom a Suchoňom

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK. / Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice pozýva návštevníkov rozlúčiť sa s 54. koncertnou sezónou a načerpať pred letnými dovolenkami energiu z krásnej hudby. Záverečný koncert pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera prinesie bezstarostnú koncertnú predohru Rímsky karneval od Hectora Berlioza a Lisztov bravúrny Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur, ktorý kladie na interpreta vysoké nároky. Úlohy sólistu sa ujal maďarský pianista Zoltán Fejérvári.

Virtuóz v pravom slova zmysle je žiadaný na svetových koncertných pódiách. V druhej časti večera si Štátna filharmónia Košice pripomenie 30. výročie úmrtia jedného z najvýraznejších predstaviteľov slovenskej hudobnej tvorby – Eugena Suchoňa. Záverečný koncert 54. sezóny z abonentného A cyklu sa uskutoční 22. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a umelcami o 18:00 v Malej sále.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Fejérvári a Liszt

„Fejérváriho hra je viacvrstvová a precízna, vyžaduje si plnú koncentráciu publika. Každá nota má svoju osobitú dynamiku, charakter a výraz,“ uviedol Kulturvollzug – mníchovský online magazín o kultúre. Zoltán Fejérvári sa ukazuje ako jeden z najzaujímavejších klaviristov novej generácie maďarských hudobníkov. Virtuóz je víťazom súťaže Concours Musical International de Montréal 2017 a držiteľom prestížneho štipendia Borletti-Buitoni Trust Fellowship z roku 2016. Vystupuje ako komorný hráč i ako sólista s orchestrami na európskych aj amerických koncertných pódiách vrátane Carnegie Hall.

Zoltán Fejérvári
Zoltán Fejérvári

Zoltán Fejérvári uvedie v Košiciach spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur od Franza Liszta patriaci medzi najznámejšie inštrumentálne koncerty 19. storočia. Virtuózne napísaný sólový part kladie extrémne nároky na interpreta a umožňuje mu demonštrovať svoje technické i výrazové schopnosti. Koncert bol niekoľkokrát autorom upravovaný. Hlavná téma má robustný charakter a do popredia vystupujú rysy heroizmu. Poslucháča okrem iného zaujme spevný duet s klarinetom, úsmevný motív s trianglom či grandiózne finále.

Článok pokračuje pod reklamou

V diele Rímsky karneval ponúka francúzsky romantický skladateľ Hector Berlioz bezstarostnú zábavu davu masiek a pierotov. Vytvoril tu symfonický obraz plný rytmického temperamentu, orchestrálnej brilancie a jasných farieb v rámci jednej zo svojich najkompaktnejších kompozícií. Koncertnú predohru približuje aj hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller: Berlioz – to je vždy hudobná revolúcia. Nové, vášnivé hudobné myslenie, prekvapivé nápady, harmonické zvraty, originálne inštrumentácie. Nájdeme to i v jednej z jeho najhranejších koncertných predohier, Rímskom karnevale. Zatiaľ čo pomalá úvodná časť má výrazný a až operný taliansky kolorit, nasledujúce Allegro prekypuje energiou, živosťou a zaujme tiež dráždivou asymetriou hudobných fráz. V skladbe znie jasot rímskych ulíc a bujará radosť vo víre hudby a tanca.

ŠfK - Vianočný koncert - účinkujúci
Štátna filharmónia Košice a hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Strhujúce dielo so silným príbehom

Suchoňove Metamorfózy s podtitulom „Päť variácií na vlastné témy“ vznikali v zložitom období rokov 1951–1953 a odzrkadľujú skladateľove vlastné dojmy z vojny, od relatívne pokojného obdobia pred rokom 1939 až po rozorvané vojnové emócie, pričom dielo smeruje k triumfálnemu a optimistickému záveru. Skladba prioritne nesleduje schému tradičných variácií, ale skôr sa uberá novými kompozičnými cestami. Päť častí je spojených cyklickým princípom a spolu vytvárajú ucelený blok v skladateľovej snahe o viacčasťový, homogénny a organicky prepojený monolit.

ŠFK & Zbyněk Müller_foto_Miriama Fenciková / Kam za kultúrou
ŠFK & Zbyněk Müller. Foto: Miriama Fenciková

Dirigent Zbyněk Müller vníma dielo nasledovne: Suchoňove Metamorfózy predstavujú presne ten typ partitúry, ktorú pri skúškach rád rozkrývam. Je to hudba, ktorá vypráva zvoľna sa rozvíjajúce myšlienky, pomaly a postupne ich poslucháčom predostiera, aby potom cez ich zdramatizovanie dospela do záverečného triumfu. Na pozadí variacií vnímam silný príbeh. Ide o brilantné, strhujúce dielo, v ktorom Suchoň prináša vlastné harmonické postupy, osobité orchestrálne farby, hutné, masívne symfonické štruktúry a jedinečný skladateľský jazyk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra 2023
Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

ZÁVEREČNÝ KONCERT 54. SEZÓNY z abonentného A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 22. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu predchádza verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

— TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriam Fencíková, David Hanko, Jaroslav Ľaš

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni
Culture Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? TOTO sú top TIPY pre najbližšie dni

Nový týždeň, nové tipy. Kam za kultúrou v týždni od pondelka 17. júna 2024? Toto sú tie najzaujímavejšie kultúrne podujatia najbližších dní!

Read More
Translate »