Novinky

Štátna filharmónia Košice uzatvára 54. koncertnú sezónu s Berliozom, Lisztom a Suchoňom

Dirigent Zbyněk Müller v ŠFK.

Štátna filharmónia Košice pozýva návštevníkov rozlúčiť sa s 54. koncertnou sezónou a načerpať pred letnými dovolenkami energiu z krásnej hudby. Záverečný koncert pod taktovkou hlavného hosťujúceho dirigenta Zbyňka Müllera prinesie bezstarostnú koncertnú predohru Rímsky karneval od Hectora Berlioza a Lisztov bravúrny Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur, ktorý kladie na interpreta vysoké nároky. Úlohy sólistu sa ujal maďarský pianista Zoltán Fejérvári.

Virtuóz v pravom slova zmysle je žiadaný na svetových koncertných pódiách. V druhej časti večera si Štátna filharmónia Košice pripomenie 30. výročie úmrtia jedného z najvýraznejších predstaviteľov slovenskej hudobnej tvorby – Eugena Suchoňa. Záverečný koncert 54. sezóny z abonentného A cyklu sa uskutoční 22. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie s lektorom dramaturgie Petrom Katinom a umelcami o 18:00 v Malej sále.

Štátna filharmónia Košice
Štátna filharmónia Košice so Zbyňkom Müllerom a Ladislavom Fančovičom. Foto: Miriama Fenciková

Fejérvári a Liszt

„Fejérváriho hra je viacvrstvová a precízna, vyžaduje si plnú koncentráciu publika. Každá nota má svoju osobitú dynamiku, charakter a výraz,“ uviedol Kulturvollzug – mníchovský online magazín o kultúre. Zoltán Fejérvári sa ukazuje ako jeden z najzaujímavejších klaviristov novej generácie maďarských hudobníkov. Virtuóz je víťazom súťaže Concours Musical International de Montréal 2017 a držiteľom prestížneho štipendia Borletti-Buitoni Trust Fellowship z roku 2016. Vystupuje ako komorný hráč i ako sólista s orchestrami na európskych aj amerických koncertných pódiách vrátane Carnegie Hall.

Zoltán Fejérvári
Zoltán Fejérvári

Zoltán Fejérvári uvedie v Košiciach spolu s orchestrom Štátnej filharmónie Košice Koncert pre klavír a orchester č. 1 Es dur od Franza Liszta patriaci medzi najznámejšie inštrumentálne koncerty 19. storočia. Virtuózne napísaný sólový part kladie extrémne nároky na interpreta a umožňuje mu demonštrovať svoje technické i výrazové schopnosti. Koncert bol niekoľkokrát autorom upravovaný. Hlavná téma má robustný charakter a do popredia vystupujú rysy heroizmu. Poslucháča okrem iného zaujme spevný duet s klarinetom, úsmevný motív s trianglom či grandiózne finále.

Článok pokračuje pod reklamou

V diele Rímsky karneval ponúka francúzsky romantický skladateľ Hector Berlioz bezstarostnú zábavu davu masiek a pierotov. Vytvoril tu symfonický obraz plný rytmického temperamentu, orchestrálnej brilancie a jasných farieb v rámci jednej zo svojich najkompaktnejších kompozícií. Koncertnú predohru približuje aj hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller: Berlioz – to je vždy hudobná revolúcia. Nové, vášnivé hudobné myslenie, prekvapivé nápady, harmonické zvraty, originálne inštrumentácie. Nájdeme to i v jednej z jeho najhranejších koncertných predohier, Rímskom karnevale. Zatiaľ čo pomalá úvodná časť má výrazný a až operný taliansky kolorit, nasledujúce Allegro prekypuje energiou, živosťou a zaujme tiež dráždivou asymetriou hudobných fráz. V skladbe znie jasot rímskych ulíc a bujará radosť vo víre hudby a tanca.

ŠfK - Vianočný koncert - účinkujúci
Štátna filharmónia Košice a hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller. Foto: Jaroslav Ľaš

Strhujúce dielo so silným príbehom

Suchoňove Metamorfózy s podtitulom „Päť variácií na vlastné témy“ vznikali v zložitom období rokov 1951–1953 a odzrkadľujú skladateľove vlastné dojmy z vojny, od relatívne pokojného obdobia pred rokom 1939 až po rozorvané vojnové emócie, pričom dielo smeruje k triumfálnemu a optimistickému záveru. Skladba prioritne nesleduje schému tradičných variácií, ale skôr sa uberá novými kompozičnými cestami. Päť častí je spojených cyklickým princípom a spolu vytvárajú ucelený blok v skladateľovej snahe o viacčasťový, homogénny a organicky prepojený monolit.

ŠFK & Zbyněk Müller_foto_Miriama Fenciková / Kam za kultúrou
ŠFK & Zbyněk Müller. Foto: Miriama Fenciková

Dirigent Zbyněk Müller vníma dielo nasledovne: Suchoňove Metamorfózy predstavujú presne ten typ partitúry, ktorú pri skúškach rád rozkrývam. Je to hudba, ktorá vypráva zvoľna sa rozvíjajúce myšlienky, pomaly a postupne ich poslucháčom predostiera, aby potom cez ich zdramatizovanie dospela do záverečného triumfu. Na pozadí variacií vnímam silný príbeh. Ide o brilantné, strhujúce dielo, v ktorom Suchoň prináša vlastné harmonické postupy, osobité orchestrálne farby, hutné, masívne symfonické štruktúry a jedinečný skladateľský jazyk.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra 2023
Jún 2023 patrí festivalom Pro musica nostra

ZÁVEREČNÝ KONCERT 54. SEZÓNY z abonentného A cyklu sa uskutoční vo štvrtok 22. júna 2023 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu predchádza verejná generálka o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00. Cena vstupného je 12/11/10 €, zľavnené 9/8/7 €, lóža 16 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

— TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Foto: Miriam Fencíková, David Hanko, Jaroslav Ľaš

Zdroj: Štátna filharmónia Košice

Redakciu informovala Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »