Novinky

Štátna filharmónia Košice pozýva na Novoročný koncert v rytme valčíkov

Novoročný koncert v rytme valčíkov

Sviatočná atmosféra napĺňa aj ponuku koncertov počas prvého týždňa začínajúceho sa roka 2024. Nový rok privíta Novoročným koncertom aj Štátna filharmónia Košice. Prvý koncert v novom roku pritom odohrá v sviatočný trojkráľový večer v znamení uvoľnenej atmosféry, objavného programu i milých prekvapení.

Štátna filharmónia Košice pozýva návštevníkov na slávnostný Novoročný koncert pod taktovkou Rastislava Štúra. Špecialitou večera bude nielen objavný program, ale aj spoločný novoročný prípitok a malé prekvapenie. Poslucháči sa môžu tešiť na odľahčený program veselšieho ladenia. Ľubozvučné valčíky a inštrumentálne predohry z operiet navodia tú pravú povznesenú atmosféru. Cieľom ŠFK je optimisticky privítať nový rok a spoločne sa naladiť krásnou hudbou. Mimoriadny koncert sa uskutoční na Troch kráľov 6. januára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Podujatiu bude predchádzať verejná generálka o 10:00.

Novoročný koncert v rytme valčíkov
ŠFK & Rastislav Štúr. Foto: Jaroslav Ľaš

Novoročný koncert ŠFK predstaví vzletný program naplnený tanečným rytmom valčíka, operetných melódií a trblietavej hudobnej zábavy očarujúcej už celé generácie poslucháčov. V programe zaznejú príjemné melódie skladateľov prepojených so Slovenskom.

Od Lehára k Dusíkovi, od Kélera k Cikkerovi

Počas zlatého veku viedenskej operety bol Franz Lehár protipólom Johanna Straussa ml., predovšetkým so svojou slávnou operetou Veselá vdova. Jeho celosvetovo najpopulárnejším valčíkom je Zlato a striebro, ktorý sa dodnes uvádza veľmi často, podobne ako jeho Valčík Adria. Autorom čardáša Spomienka na Bardejov je Béla Kéler, hoci sa v minulosti mylne prisudzoval Brahmsovi. Vo valčíku Od Rýna k Dunaju využíva melodickosť nemeckých i rakúskych ľudových piesní. Na koncerte ďalej zaznejú aj tóny legendárneho Hrnčiarskeho bálu Gejzu Dusíka, Valčík zo suity z baletu Majáles od Ľudovíta Rajtera či Kavalier Walzer z operety Poľská krv od Oskara Nedbala. Ako kontrastné diela voči toku valčíkov a operiet zaznejú klasická symfonická kompozícia Selanka, v ktorej sa Ján Cikker utieka do vnútorného, pastorálneho a idylického sveta a pôsobivé dielo Michala Vileca Romanca pre husle a orchester.

Novoročný koncert v rytme valčíkov
ŠFK & Rastislav Štúr. Foto: Jaroslav Ľaš

Na podujatie pozýva držiteľ Krištáľového krídla v kategórii Hudba dirigent Rastislav Štúr: Novoročný koncert so Štátnou filharmóniou Košice považujem za mimoriadny, keďže je zložený najmä zo skladieb skvelých skladateľov prepojených so Slovenskom, v ktorých zaznieva naša história, náš folklór a teda sú nám veľmi blízke. Teším sa na naše spoločné vykročenie do nového roka v dobrej nálade a s pozitívnym nábojom, čo nám, verím, vydrží po celý rok.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF

Novoročný koncert sa uskutoční 6. januára 2024 o 19:00 v Dome umenia. Cena vstupného je 20/18/16 € – zľavnené 17/15/13 € – lóža 24 €. Vstupenky na podujatia Štátnej filharmónie Košice sú v predaji aj so zľavami vo vstupenkovej pokladnici Domu umenia od pondelka do štvrtka (10:00 – 12:00, 14:00 – 17:00) a hodinu pred podujatím. Vstupenky sú v predaji aj online na webe Štátnej filharmónie Košice alebo cez link https://program-sfk.colosseum.eu/. Zľavy je možné uplatniť aj pri online nákupe.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024 / TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou v prvý týždeň roka 2024? TOTO sú naše TIPY!

PR článok, Štátna filharmónia Košice

Foto: A. Trizuljak, archív SF, Jaroslav Ľaš, archív ŠFK

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Lucia Radzová, PR manažérka ŠFK

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »