Novinky

Štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe

V piatok štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe / Koncert Vilecov Prešov / Manželia Milan Paľa & Katarína Paľová

Štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe. Prichádza do prešovského Divadla Viola, kde bude prebiehať počas roka 2022. Prvý koncert je na programe už tento piatok, 22. apríla 2022.

Aj tento ročník projektu Cesty k hudbe koncerty a hudobné podujatia viacerých tematických zameraní. Sú to ViolaKlasik / V retrospektíve / Umelci v exile – emigrácii – novom domove či Vilecov Prešov. Prvým podujatím nového ročníka Cesty k hudbeDivadle Viola je najbližší koncert už tento piatok. Predstaví sa na ňom duo – husľový virtuóz Milan Paľa a jeho manželka a tiež umelecká partnerka klaviristka Katarína Paľová. Predtým, než zavítajú v sobotu do Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku a odohrajú svoj koncert v rámci projektu Hudba u Fullu, čaká manželov ešte v piatok spoločný koncert v Prešove.  Ich koncert v Divadle Viola v Prešove bude súčasťou posledného spomínaného cyklu s názvom Vilecov Prešov, ktorý tento rok píše svoj tretí ročník. 

Cesty k hudbe s mladými i pre mladých

Zámerom usporiadateľov je sústrediť sa na podstatu a význam interpretačného umenia či na status umelca. Prvé dva ročníky sa zameriavali na koncertné umenie a interpretačné kurzy oslovujúc žiakov ZUŠ a konzervatórií. Naznačili východiská pre zásadnejšie pôsobenie a iniciovanie spolupráce profesionálov so začiatočníkmi. Aj tretí ročník chce osloviť mladých. Snahou je motivovať ich, aby sa učili systematicky pracovať na rozvíjaní svojho talentu. 

Aktívna percepcia živej hudby

REKLAMA
Košická hudobná jar 2022

Súčasťou aktuálneho ročníka tohto projekt by nevyhnutne mala byť aj aktívna percepcia živej hudby.  Širšia verejnosť tak dostane príležitosť intenzívnejšie vnímať prácu profesionálnych hudobníkov. Tí, aby dosiahli métu virtuóznych umeleckých výkonov, potrebujú byť v neustálej kondícii. Preto potrebujú pravidelne koncertovať.

Súčasťou sú aj diskusie

Samozrejmou súčasťou budú opäť spoločné diskusie. Tie dovedú zúčastnených k bližšiemu poznaniu témy a odpovedia aj na otázky. Aké sú súčasné možnosti umelca pôsobiaceho v slobodnom povolaní dostatočne prezentovať svoje interpretačné majstrovstvo?  Ako veľmi závažná je aj zodpovednosť spoločnosti za podporu talentov?

Manželia Paľovci a odkaz skladateľa Michala Vileca

Organizátori v ňom odkazujú na hudobného skladateľa Michala Vileca (1902 – 1979), ktorý v Prešove aktívne pôsobil. A to nie len ako pedagóg v hudobnej škole ale aj ako aktívny umelec, ktorý pravidelne v meste koncertoval. V tomto duchu prezentujú v rámci cyklu tiež aktívnych hudobníkov, ktorí sú s Prešovom nejakým spôsobom spätí. Tentoraz chcú organizátori vytvoriť aj priestor pre intenzívnejšiu prezentáciu činnosti dvoch profesionálnych umelcov žijúcich v zahraničí. Svojimi koreňmi sú však stále spätí so Slovenskom. V prípade Milana Paľu je spojitosť s Prešovom nespochybniteľná. Ide totiž o tamojšieho rodáka. S manželkou momentálne žije v Brne, svojimi koreňmi však stále spätých so Slovenskom.  

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

Na programe  prvého koncertu sú diela Pascala Dusapina  a Valentina Bibika. Od Pascala Dusapina sú to Iti pre sólové husle a Forma fluens pre husle a klavír. Z diel Valentina Bibika zahrajú Sonátu č. 2, op. 111 pre husle a klavír.

Najbližšie Cesty k hudbe budú s Mucha Quartet

Ďalší koncert z cyklu Cesty k hudbe prinesie koncert 7. mája 2022. S programom z tvorby dvoch jubilantov Mikuláša Moyzesa (1872 – 1944) a Ilju Zeljenku (1932 – 2007) sa prešovskému publiku predstaví Mucha Quartet a Lucia Duchoňová.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Divadlo Viola Prešov

Collegium Technicum
Culture Hudba Koncerty News PR

Collegium Technicum oslávi 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou

Collegium Technicum oslávi už vo štvrtok 28. septembra 2023 svoje 40. výročie koncertom s košickou filharmóniou.

Read More
Pro musica nostra Gömöriensi 2023
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň aj na Gemeri

Obľúbený festival Pro musica nostra spestrí hudobnú jeseň okrem Nitrianskeho kraja aj viaceré lokality na Gemeri. Pozrite si, čo prináša!

Read More
Divadelný Spiš
Culture Divadlo Festivaly News Odporúčame PR

Divadelný Spiš s atraktívnymi novinkami štartuje 28. septembra 2023

Vo štvrtok 28. septembra sa začína najväčší medzinárodný divadelný festival na východe Slovenska Divadelný Spiš aj s atraktívnymi novinkami

Read More
Translate »