Štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe

V piatok štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe / Koncert Vilecov Prešov / Manželia Milan Paľa & Katarína Paľová

Štartuje nový ročník projektu Cesty k hudbe. Prichádza do prešovského Divadla Viola, kde bude prebiehať počas roka 2022. Prvý koncert je na programe už tento piatok, 22. apríla 2022.

Aj tento ročník projektu Cesty k hudbe koncerty a hudobné podujatia viacerých tematických zameraní. Sú to ViolaKlasik / V retrospektíve / Umelci v exile – emigrácii – novom domove či Vilecov Prešov. Prvým podujatím nového ročníka Cesty k hudbeDivadle Viola je najbližší koncert už tento piatok. Predstaví sa na ňom duo – husľový virtuóz Milan Paľa a jeho manželka a tiež umelecká partnerka klaviristka Katarína Paľová. Predtým, než zavítajú v sobotu do Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku a odohrajú svoj koncert v rámci projektu Hudba u Fullu, čaká manželov ešte v piatok spoločný koncert v Prešove.  Ich koncert v Divadle Viola v Prešove bude súčasťou posledného spomínaného cyklu s názvom Vilecov Prešov, ktorý tento rok píše svoj tretí ročník. 

Cesty k hudbe s mladými i pre mladých

Zámerom usporiadateľov je sústrediť sa na podstatu a význam interpretačného umenia či na status umelca. Prvé dva ročníky sa zameriavali na koncertné umenie a interpretačné kurzy oslovujúc žiakov ZUŠ a konzervatórií. Naznačili východiská pre zásadnejšie pôsobenie a iniciovanie spolupráce profesionálov so začiatočníkmi. Aj tretí ročník chce osloviť mladých. Snahou je motivovať ich, aby sa učili systematicky pracovať na rozvíjaní svojho talentu. 

Aktívna percepcia živej hudby

REKLAMA
Košická hudobná jar 2022

Súčasťou aktuálneho ročníka tohto projekt by nevyhnutne mala byť aj aktívna percepcia živej hudby.  Širšia verejnosť tak dostane príležitosť intenzívnejšie vnímať prácu profesionálnych hudobníkov. Tí, aby dosiahli métu virtuóznych umeleckých výkonov, potrebujú byť v neustálej kondícii. Preto potrebujú pravidelne koncertovať.

Súčasťou sú aj diskusie

Samozrejmou súčasťou budú opäť spoločné diskusie. Tie dovedú zúčastnených k bližšiemu poznaniu témy a odpovedia aj na otázky. Aké sú súčasné možnosti umelca pôsobiaceho v slobodnom povolaní dostatočne prezentovať svoje interpretačné majstrovstvo?  Ako veľmi závažná je aj zodpovednosť spoločnosti za podporu talentov?

Manželia Paľovci a odkaz skladateľa Michala Vileca

Organizátori v ňom odkazujú na hudobného skladateľa Michala Vileca (1902 – 1979), ktorý v Prešove aktívne pôsobil. A to nie len ako pedagóg v hudobnej škole ale aj ako aktívny umelec, ktorý pravidelne v meste koncertoval. V tomto duchu prezentujú v rámci cyklu tiež aktívnych hudobníkov, ktorí sú s Prešovom nejakým spôsobom spätí. Tentoraz chcú organizátori vytvoriť aj priestor pre intenzívnejšiu prezentáciu činnosti dvoch profesionálnych umelcov žijúcich v zahraničí. Svojimi koreňmi sú však stále spätí so Slovenskom. V prípade Milana Paľu je spojitosť s Prešovom nespochybniteľná. Ide totiž o tamojšieho rodáka. S manželkou momentálne žije v Brne, svojimi koreňmi však stále spätých so Slovenskom.  

Milan Paľa a Katarína Paľová
Milan Paľa a Katarína Paľová. Zdroj: SNG

Na programe  prvého koncertu sú diela Pascala Dusapina  a Valentina Bibika. Od Pascala Dusapina sú to Iti pre sólové husle a Forma fluens pre husle a klavír. Z diel Valentina Bibika zahrajú Sonátu č. 2, op. 111 pre husle a klavír.

Najbližšie Cesty k hudbe budú s Mucha Quartet

Ďalší koncert z cyklu Cesty k hudbe prinesie koncert 7. mája 2022. S programom z tvorby dvoch jubilantov Mikuláša Moyzesa (1872 – 1944) a Ilju Zeljenku (1932 – 2007) sa prešovskému publiku predstaví Mucha Quartet a Lucia Duchoňová.

 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je aj hlavným partnerom projektu.

Zdroj: Divadlo Viola Prešov

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »