Štartuje nový online eduprojekt Hudobná trieda

Hudobná trieda

Hudobné centrum sa systematicky venuje hudobno-edukačným projektom. Najnovším prírastkom je nový online eduprojekt HUDOBNÁ TRIEDA. V ňom sa zameriava žiakov základných škôl. Prvý diel zverejnili na svojom youtube kanáli dnes.

Medzi edukačné projekty Hudobného centra pribudla koncom marca Hudobná trieda. Idea vznikla v roku 2020 ako odozva na vynútené zastavenie koncertnej činnosti pre detské publikum v dôsledku pandémie. Na deti čaká pútavý i zábavný cyklus. Prvý diel – o husliach – si už deti mohli so svojimi pedagógmi a rodičmi pozrieť.

Hudobná trieda je škola hrou o hudbe

Cyklus tvorí niekoľko tematických sérií krátkych edukačno-inštruktážnych filmov. V nich sa deti prostredníctvom neformálnych rozhovorov moderátora Tobiáša Jauru s profesionálnymi umelcami dozvedia zaujímavosti zo sveta klasickej hudby. Medzi jeho hostí patria profesionálni hudobníci z popredných slovenských orchestrálnych telies. Cieľom projektu je postupne spracovať viaceré hudobné tematické okruhy prirodzenou, pútavou, vtipnou a časovo primeranou formou.

Prvá séria predstavuje nástroje

Prvú sériu projektu spustilo Hudobné centrum už v marci 2022. V nej sa zameriavajú tvorcovia projektu nielen na predstavenie jednotlivých nástrojových skupín symfonického orchestra. Do pozornosti sa dostávajú i jednotlivé hudobné nástroje, ktoré do nich patria. Z rozhovorov s profesionálnymi umelcami sa deti dozvedia odpovede na rôzne otázky. Napríklad z čoho sa nástroje vyrábajú, z akých častí sa skladajú, ako sa na ne hrá či na ktorom mieste v orchestri ich môžeme nájsť. Zároveň spoznajú ich zvuk, ich úlohu v orchestri a mnoho ďalších zaujímavostí.

Do tajov sláčikových nástrojov

Úvodné diely priblížia detskému publiku sláčikové nástroje. Predstavia ich poprední orchestrálni hudobníci – huslista Daniel Rumler (Slovenská filharmónia), violista Martin Petrík (Slovenský komorný orchester), violončelista Michal Haring (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Ján Prievozník (Orchester Opery Slovenského národného divadla). Ku každému dielu patrí aj metodický list, ktorý slúži ako pomôcka pre učiteľov pri vyučovaní. Dopĺňa informácie o hudobnom nástroji, jeho histórii, stavbe či technikách hry. Uvádza tiež príklady skladateľov, slávnych virtuózov a hudobných diel pre daný nástroj. V závere obsahuje súhrn otázok a tvorivých úloh pre mladých poslucháčov.

Dostupná online nielen pre deti

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na webovej stránke www.hudobna-trieda.sk a na sociálnych sieťach projektu, aktualizovaných v mesačných intervaloch.

Zdroj: Hudobné centrum

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Translate »