Novinky

Štartuje nový online eduprojekt Hudobná trieda

Hudobná trieda

Hudobné centrum sa systematicky venuje hudobno-edukačným projektom. Najnovším prírastkom je nový online eduprojekt HUDOBNÁ TRIEDA. V ňom sa zameriava žiakov základných škôl. Prvý diel zverejnili na svojom youtube kanáli dnes.

Medzi edukačné projekty Hudobného centra pribudla koncom marca Hudobná trieda. Idea vznikla v roku 2020 ako odozva na vynútené zastavenie koncertnej činnosti pre detské publikum v dôsledku pandémie. Na deti čaká pútavý i zábavný cyklus. Prvý diel – o husliach – si už deti mohli so svojimi pedagógmi a rodičmi pozrieť.

Hudobná trieda je škola hrou o hudbe

Cyklus tvorí niekoľko tematických sérií krátkych edukačno-inštruktážnych filmov. V nich sa deti prostredníctvom neformálnych rozhovorov moderátora Tobiáša Jauru s profesionálnymi umelcami dozvedia zaujímavosti zo sveta klasickej hudby. Medzi jeho hostí patria profesionálni hudobníci z popredných slovenských orchestrálnych telies. Cieľom projektu je postupne spracovať viaceré hudobné tematické okruhy prirodzenou, pútavou, vtipnou a časovo primeranou formou.

Prvá séria predstavuje nástroje

Prvú sériu projektu spustilo Hudobné centrum už v marci 2022. V nej sa zameriavajú tvorcovia projektu nielen na predstavenie jednotlivých nástrojových skupín symfonického orchestra. Do pozornosti sa dostávajú i jednotlivé hudobné nástroje, ktoré do nich patria. Z rozhovorov s profesionálnymi umelcami sa deti dozvedia odpovede na rôzne otázky. Napríklad z čoho sa nástroje vyrábajú, z akých častí sa skladajú, ako sa na ne hrá či na ktorom mieste v orchestri ich môžeme nájsť. Zároveň spoznajú ich zvuk, ich úlohu v orchestri a mnoho ďalších zaujímavostí.

Do tajov sláčikových nástrojov

Úvodné diely priblížia detskému publiku sláčikové nástroje. Predstavia ich poprední orchestrálni hudobníci – huslista Daniel Rumler (Slovenská filharmónia), violista Martin Petrík (Slovenský komorný orchester), violončelista Michal Haring (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Ján Prievozník (Orchester Opery Slovenského národného divadla). Ku každému dielu patrí aj metodický list, ktorý slúži ako pomôcka pre učiteľov pri vyučovaní. Dopĺňa informácie o hudobnom nástroji, jeho histórii, stavbe či technikách hry. Uvádza tiež príklady skladateľov, slávnych virtuózov a hudobných diel pre daný nástroj. V závere obsahuje súhrn otázok a tvorivých úloh pre mladých poslucháčov.

Dostupná online nielen pre deti

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na webovej stránke www.hudobna-trieda.sk a na sociálnych sieťach projektu, aktualizovaných v mesačných intervaloch.

Zdroj: Hudobné centrum

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »