Štartuje nový online eduprojekt Hudobná trieda

Hudobná trieda

Hudobné centrum sa systematicky venuje hudobno-edukačným projektom. Najnovším prírastkom je nový online eduprojekt HUDOBNÁ TRIEDA. V ňom sa zameriava žiakov základných škôl. Prvý diel zverejnili na svojom youtube kanáli dnes.

Medzi edukačné projekty Hudobného centra pribudla koncom marca Hudobná trieda. Idea vznikla v roku 2020 ako odozva na vynútené zastavenie koncertnej činnosti pre detské publikum v dôsledku pandémie. Na deti čaká pútavý i zábavný cyklus. Prvý diel – o husliach – si už deti mohli so svojimi pedagógmi a rodičmi pozrieť.

Hudobná trieda je škola hrou o hudbe

Cyklus tvorí niekoľko tematických sérií krátkych edukačno-inštruktážnych filmov. V nich sa deti prostredníctvom neformálnych rozhovorov moderátora Tobiáša Jauru s profesionálnymi umelcami dozvedia zaujímavosti zo sveta klasickej hudby. Medzi jeho hostí patria profesionálni hudobníci z popredných slovenských orchestrálnych telies. Cieľom projektu je postupne spracovať viaceré hudobné tematické okruhy prirodzenou, pútavou, vtipnou a časovo primeranou formou.

Prvá séria predstavuje nástroje

Prvú sériu projektu spustilo Hudobné centrum už v marci 2022. V nej sa zameriavajú tvorcovia projektu nielen na predstavenie jednotlivých nástrojových skupín symfonického orchestra. Do pozornosti sa dostávajú i jednotlivé hudobné nástroje, ktoré do nich patria. Z rozhovorov s profesionálnymi umelcami sa deti dozvedia odpovede na rôzne otázky. Napríklad z čoho sa nástroje vyrábajú, z akých častí sa skladajú, ako sa na ne hrá či na ktorom mieste v orchestri ich môžeme nájsť. Zároveň spoznajú ich zvuk, ich úlohu v orchestri a mnoho ďalších zaujímavostí.

Do tajov sláčikových nástrojov

Úvodné diely priblížia detskému publiku sláčikové nástroje. Predstavia ich poprední orchestrálni hudobníci – huslista Daniel Rumler (Slovenská filharmónia), violista Martin Petrík (Slovenský komorný orchester), violončelista Michal Haring (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Ján Prievozník (Orchester Opery Slovenského národného divadla). Ku každému dielu patrí aj metodický list, ktorý slúži ako pomôcka pre učiteľov pri vyučovaní. Dopĺňa informácie o hudobnom nástroji, jeho histórii, stavbe či technikách hry. Uvádza tiež príklady skladateľov, slávnych virtuózov a hudobných diel pre daný nástroj. V závere obsahuje súhrn otázok a tvorivých úloh pre mladých poslucháčov.

Dostupná online nielen pre deti

Projekt Hudobná trieda je voľne dostupný na webovej stránke www.hudobna-trieda.sk a na sociálnych sieťach projektu, aktualizovaných v mesačných intervaloch.

Zdroj: Hudobné centrum

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »