Novinky

Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice

Štátna filharmónia Košice

Dnešný večer patrí v košickom Dome umenia Otváraciemu koncertu 53. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice. Sólistka večera, jubilujúca sopranistka Jolana Fogašová s novým šéfdirigentom Robertom Jindrom vystúpia so zaujímavým programom.

Sopranistka Jolana Fogášová. Foto: Štátna filharmónia Košice

Na úvod zaznie predohra k opere Pád Arkuna Zdenka Fibicha, ktorá tvorí dôležitú súčasť celého diela. Zavedie nás do starej slovanskej svätyne Arkuny, ktorú dobyli dánski dobyvatelia v 12. storočí. Jej dejovú os tvorí víťazstvo kresťanstva nad pohanstvom z obdobia stredoveku. Ďalej zaznejú lyrické scény z ranej kantáty Smrť Kleopatry Hectora Berlioza. Libretom k nej je dielom francúzskeho básnika Pierre-Angea Vieillarda. Inšpiráciou mu bola samovraždy Kleopatry. Dielo vybudoval Berlioz na pôdoryse kantáty so striedajúcimi sa recitatívmi a áriami. Jeho hudba s neuveriteľnou intenzitou a bezprostrednosťou popisuje posledné chvíle života egyptskej cisárovnej oplakávajúcej zašlú slávu svojej ríše. Berlioz neskôr využíval časti diela vo svojich neskorších skladbách. Zaujímavosťou je, že kantáta za jeho života nebola nikdy uvedená. Na záver koncertu naplánovali Symfóniu E dur Hansa Rotta.

S novým šéfdirigentom i premiérami

V tejto sezóne Štátna filharmónia Košice naštuduje pod vedením nového šéfdirigenta Roberta Jindra Symfóniu E dur rakúskeho skladateľa Hansa Rotta i málo hrávaný Massenetov Klavírny koncert. Návštevníci môžu okrem iných na jej tohto sezónnom programe nájsť aj jedinú symfóniu francúzskeho skladateľa Ernesta Chaussona, raritné dielo Césara Franka Sedem slov Kristových na kríži či atraktívny výber z opery Lohengrin od Richarda Wagnera.

Nový šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Štátna filharmónia Košice

V programe bude tiež reflektovať 125. výročie úmrtia Johannesa Brahmsa a 110. výročie úmrtia Gustava Mahlera. Premiérovo uvedie Koncert pre husle a orchester slovenského skladateľa žijúceho v Prahe Juraja Filasa a dielo Birds and Fishes Mariána Lejavu. 

Na koncertoch zaznie i trojčasťová symfónia Maliar Mathis od Paula Hindemitha, ako aj Ligetiho San Francisco Polyphony či Schöenbergovo „Farben“ z piatich orchestrálnych kusov. A nebudú chýbať ani populárne diela orchestrálneho repertoáru, ako Čajkovského Symfónia č. 4, Dvořákova Symfónia č. 9 „Z nového sveta“ či Mozartovo Rekviem. 

Spojenie hudby s poéziou

Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov ŠfK pripravila aj nový cyklus komorných koncertov. V prvej polovici sezóny predstaví slovenských interpretov v rôznych komorných zoskupeniach, pričom ťažisko programovej línie tvoria klavírne recitály a súčasťou sú aj projekty s názvom „Hudba a poézia“.

Účinkujúci prinesú medzinárodný aj slovenský rozmer

V aktuálnej koncertnej sezóne sú bohato zastúpení slovenskí interpreti – huslista Dalibor Karvay, kontrabasista Roman Patkoló, trubkár Stanislav Masaryk, klaviristi Ladislav Fančovič, Ryan Martin Bradshaw, sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenorista Pavol Bršlík, dirigenti Oliver Dohnányi, Ondrej Lenárd, Marián Lejava, Maroš Potokár, Martin Leginus a iní.

Medzinárodné interpretačné umenie zastúpia huslista Ivan Ženatý, violončelista Václav Petr, saxofonista Pawel Gusnar, klavirista Henri Sigfridsson, sopranistka Maida Hundeling, českí dirigenti Leoš Svárovský, Robert Kružík, hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, ako aj britský dirigent Finnegan Downie Dear či švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder. 

One thought on “Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice”

Comments are closed.

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »