Novinky

Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice

Štátna filharmónia Košice

Dnešný večer patrí v košickom Dome umenia Otváraciemu koncertu 53. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice. Sólistka večera, jubilujúca sopranistka Jolana Fogašová s novým šéfdirigentom Robertom Jindrom vystúpia so zaujímavým programom.

Sopranistka Jolana Fogášová. Foto: Štátna filharmónia Košice

Na úvod zaznie predohra k opere Pád Arkuna Zdenka Fibicha, ktorá tvorí dôležitú súčasť celého diela. Zavedie nás do starej slovanskej svätyne Arkuny, ktorú dobyli dánski dobyvatelia v 12. storočí. Jej dejovú os tvorí víťazstvo kresťanstva nad pohanstvom z obdobia stredoveku. Ďalej zaznejú lyrické scény z ranej kantáty Smrť Kleopatry Hectora Berlioza. Libretom k nej je dielom francúzskeho básnika Pierre-Angea Vieillarda. Inšpiráciou mu bola samovraždy Kleopatry. Dielo vybudoval Berlioz na pôdoryse kantáty so striedajúcimi sa recitatívmi a áriami. Jeho hudba s neuveriteľnou intenzitou a bezprostrednosťou popisuje posledné chvíle života egyptskej cisárovnej oplakávajúcej zašlú slávu svojej ríše. Berlioz neskôr využíval časti diela vo svojich neskorších skladbách. Zaujímavosťou je, že kantáta za jeho života nebola nikdy uvedená. Na záver koncertu naplánovali Symfóniu E dur Hansa Rotta.

S novým šéfdirigentom i premiérami

V tejto sezóne Štátna filharmónia Košice naštuduje pod vedením nového šéfdirigenta Roberta Jindra Symfóniu E dur rakúskeho skladateľa Hansa Rotta i málo hrávaný Massenetov Klavírny koncert. Návštevníci môžu okrem iných na jej tohto sezónnom programe nájsť aj jedinú symfóniu francúzskeho skladateľa Ernesta Chaussona, raritné dielo Césara Franka Sedem slov Kristových na kríži či atraktívny výber z opery Lohengrin od Richarda Wagnera.

Nový šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Štátna filharmónia Košice

V programe bude tiež reflektovať 125. výročie úmrtia Johannesa Brahmsa a 110. výročie úmrtia Gustava Mahlera. Premiérovo uvedie Koncert pre husle a orchester slovenského skladateľa žijúceho v Prahe Juraja Filasa a dielo Birds and Fishes Mariána Lejavu. 

Na koncertoch zaznie i trojčasťová symfónia Maliar Mathis od Paula Hindemitha, ako aj Ligetiho San Francisco Polyphony či Schöenbergovo „Farben“ z piatich orchestrálnych kusov. A nebudú chýbať ani populárne diela orchestrálneho repertoáru, ako Čajkovského Symfónia č. 4, Dvořákova Symfónia č. 9 „Z nového sveta“ či Mozartovo Rekviem. 

Spojenie hudby s poéziou

Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov ŠfK pripravila aj nový cyklus komorných koncertov. V prvej polovici sezóny predstaví slovenských interpretov v rôznych komorných zoskupeniach, pričom ťažisko programovej línie tvoria klavírne recitály a súčasťou sú aj projekty s názvom „Hudba a poézia“.

Účinkujúci prinesú medzinárodný aj slovenský rozmer

V aktuálnej koncertnej sezóne sú bohato zastúpení slovenskí interpreti – huslista Dalibor Karvay, kontrabasista Roman Patkoló, trubkár Stanislav Masaryk, klaviristi Ladislav Fančovič, Ryan Martin Bradshaw, sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenorista Pavol Bršlík, dirigenti Oliver Dohnányi, Ondrej Lenárd, Marián Lejava, Maroš Potokár, Martin Leginus a iní.

Medzinárodné interpretačné umenie zastúpia huslista Ivan Ženatý, violončelista Václav Petr, saxofonista Pawel Gusnar, klavirista Henri Sigfridsson, sopranistka Maida Hundeling, českí dirigenti Leoš Svárovský, Robert Kružík, hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, ako aj britský dirigent Finnegan Downie Dear či švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder. 

One thought on “Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice”

Comments are closed.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »