Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice

Štátna filharmónia Košice

Dnešný večer patrí v košickom Dome umenia Otváraciemu koncertu 53. koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice. Sólistka večera, jubilujúca sopranistka Jolana Fogašová s novým šéfdirigentom Robertom Jindrom vystúpia so zaujímavým programom.

Sopranistka Jolana Fogášová. Foto: Štátna filharmónia Košice

Na úvod zaznie predohra k opere Pád Arkuna Zdenka Fibicha, ktorá tvorí dôležitú súčasť celého diela. Zavedie nás do starej slovanskej svätyne Arkuny, ktorú dobyli dánski dobyvatelia v 12. storočí. Jej dejovú os tvorí víťazstvo kresťanstva nad pohanstvom z obdobia stredoveku. Ďalej zaznejú lyrické scény z ranej kantáty Smrť Kleopatry Hectora Berlioza. Libretom k nej je dielom francúzskeho básnika Pierre-Angea Vieillarda. Inšpiráciou mu bola samovraždy Kleopatry. Dielo vybudoval Berlioz na pôdoryse kantáty so striedajúcimi sa recitatívmi a áriami. Jeho hudba s neuveriteľnou intenzitou a bezprostrednosťou popisuje posledné chvíle života egyptskej cisárovnej oplakávajúcej zašlú slávu svojej ríše. Berlioz neskôr využíval časti diela vo svojich neskorších skladbách. Zaujímavosťou je, že kantáta za jeho života nebola nikdy uvedená. Na záver koncertu naplánovali Symfóniu E dur Hansa Rotta.

S novým šéfdirigentom i premiérami

V tejto sezóne Štátna filharmónia Košice naštuduje pod vedením nového šéfdirigenta Roberta Jindra Symfóniu E dur rakúskeho skladateľa Hansa Rotta i málo hrávaný Massenetov Klavírny koncert. Návštevníci môžu okrem iných na jej tohto sezónnom programe nájsť aj jedinú symfóniu francúzskeho skladateľa Ernesta Chaussona, raritné dielo Césara Franka Sedem slov Kristových na kríži či atraktívny výber z opery Lohengrin od Richarda Wagnera.

Nový šéfdirigent ŠfK, Robert Jindra. Foto: Štátna filharmónia Košice

V programe bude tiež reflektovať 125. výročie úmrtia Johannesa Brahmsa a 110. výročie úmrtia Gustava Mahlera. Premiérovo uvedie Koncert pre husle a orchester slovenského skladateľa žijúceho v Prahe Juraja Filasa a dielo Birds and Fishes Mariána Lejavu. 

Na koncertoch zaznie i trojčasťová symfónia Maliar Mathis od Paula Hindemitha, ako aj Ligetiho San Francisco Polyphony či Schöenbergovo „Farben“ z piatich orchestrálnych kusov. A nebudú chýbať ani populárne diela orchestrálneho repertoáru, ako Čajkovského Symfónia č. 4, Dvořákova Symfónia č. 9 „Z nového sveta“ či Mozartovo Rekviem. 

Spojenie hudby s poéziou

Okrem abonentných a mimoriadnych koncertov ŠfK pripravila aj nový cyklus komorných koncertov. V prvej polovici sezóny predstaví slovenských interpretov v rôznych komorných zoskupeniach, pričom ťažisko programovej línie tvoria klavírne recitály a súčasťou sú aj projekty s názvom „Hudba a poézia“.

Účinkujúci prinesú medzinárodný aj slovenský rozmer

V aktuálnej koncertnej sezóne sú bohato zastúpení slovenskí interpreti – huslista Dalibor Karvay, kontrabasista Roman Patkoló, trubkár Stanislav Masaryk, klaviristi Ladislav Fančovič, Ryan Martin Bradshaw, sopranistky Jolana Fogašová a Adriana Kučerová, tenorista Pavol Bršlík, dirigenti Oliver Dohnányi, Ondrej Lenárd, Marián Lejava, Maroš Potokár, Martin Leginus a iní.

Medzinárodné interpretačné umenie zastúpia huslista Ivan Ženatý, violončelista Václav Petr, saxofonista Pawel Gusnar, klavirista Henri Sigfridsson, sopranistka Maida Hundeling, českí dirigenti Leoš Svárovský, Robert Kružík, hlavný hosťujúci dirigent Zbyněk Müller, ako aj britský dirigent Finnegan Downie Dear či švajčiarsky dirigent Kaspar Zehnder. 

One thought on “Nová sezóna Štátnej filharmónie Košice”

Comments are closed.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »