Novinky

Slovenský mládežnícky orchester už v nedeľu opäť v košickej filke

Slovenský mládežnícky orchester

Slovenský mládežnícky orchester z radov študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl zavíta už túto nedeľu do košickej filky. O 19:00 hod. si v Dome umenia môžete vypočuť diela Mendelssohna-Bartholdyho, Haydna i Beethovena. Sólovo sa po ich boku predstaví violončelista Juraj Škoda.

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra. Teleso podporuje mladú generáciu hudobníkov vo veku od 16 do 28 rokov na ceste za profesionálnou praxou. Orchester okrem iného v roku 2019 účinkoval so sólistom Daliborom Karvayom pod vedením Igora Karška na medzinárodnom festivale Košická hudobná jar. Slovenský mládežnícky orchester na pôde Štátnej filharmónie Košice povedie tentoraz dirigent Dionysis Grammenos. Umelca pozývajú na popredné európske pódiá a magazín Die Welt ho označil za jednu z najsľubnejších hviezd zajtrajška. Má za sebou debut s London Philharmonic Orchestra a v novembri sa po prvý raz predstaví v slávnej Carnegie Hall v New Yorku.

Slovenský mládežnícky orchester / Allegretto Žilina 2023
Slovenský mládežnícky orchester. Zdroj: HC

Nedeľné podujatie je vyvrcholením letných kurzov Slovenského mládežníckeho orchestra pod gesciou Hudobného centra. Ešte koncom júna sa v Košiciach stretlo 45 mladých hudobníkov, aby s pomocou popredných orchestrálnych hráčov pretavili tri partitúry do koncertnej podoby. Študenti pracovali aj pod vedením hráčov Štátnej filharmónie Košice. Skupinu huslistov a sláčikové nástroje zverili Marošovi Potokárovi a Róbertovi Lenártovi. Violončelistov si vzala pod svoje krídla Zuzana Ďurčeková a tympanista naberal skúsenosti od Miroslava Gremana.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)
Kam za kultúrou v prvý prázdninový týždeň? TOTO odporúčame (27/2024)

Koncert bude ovocím letného sústredenia mládežníckeho telesa, ktorého členom skúsenosti už tradične odovzdali aj teraz košickí filharmonici. Úvod nedeľného večera pod vedením gréckeho dirigentského talentu patrí koncertnej predohre Felixa Mendelssohna Bartholdyho Hebridy. Skladateľ pre ňu našiel inšpiráciu počas svojej návštevy Škótska, to na neho podmanivo zapôsobilo najmä veľkolepou a drsnou prírodou hebridského súostrovia. Nasledovať bude Koncert pre violončelo a orchester č. 1 C dur z pera Josepha Haydna. Sólovo sa publiku predstaví absolvent Akadémie Českej filharmónie a študent Akadémie múzických umení v Prahe Juraj Škoda. Druhá polovica koncertu sa ponesie tónmi Symfónie č. 1 C dur Ludwiga van Beethovena.

Slovenský mládežnícky orchester
Slovenský mládežnícky orchester v košickom Dome umenia. Foto: Miriama Fencíková

Koncert Slovenského mládežníckeho orchestra v Dome umenia v Košiciach sa začne túto nedeľu 7. júla o 19:00. Vstup na podujatie je voľný a miesta si záujemcovia nemusia vopred rezervovať. Výsledok intenzívnej práce mladých hudobníkov si môžete vypočuť aj v sobotu 6. júla o 16:00 v Mestskom kultúrnom stredisku v Michalovciach.

TS, Štátna filharmónia Košice, www.sfk.sk

Zdroj: ŠFK

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Tomalová, PR manažérka ŠFK

*** Posledná aktualizácia: 2024-07-07 (adm/mk)

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »