Ponuku toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby v 21.týždni roka 2024 popri festivalových koncertov obohacuje aj koncertná ponuka Slovenskej filharmónie. Už v utorok hostí Malá sála Slovenskej filharmónie siedme vydanie koncertného cyklu SKO. Slovenský komorný orchester tentoraz po svojom boku ako sólistu privíta trubkára Stanislava Masaryka. Pripravený majú inšpiratívny program.
V Malej sále Slovenskej filharmónie sa v utorok 21. mája 2024 s úderom 19:00 hod. začne siedmy koncert cyklu SKO. Ostatne tak ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, návštevníkom koncertu pozve Slovenský komorný orchester (um. vedúci Ewald Danel) započúvať sa do programu z diel Míču, Mozarta, Telemanna a Boccheriniho. Sólistom koncertu SKO s názvom Míča / Mozart /Telemann / Boccherini bude výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk.
Slovenský komorný orchester pozýva na výlet do klasicizmus
Výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk zastáva od roku 2020 post prvého trubkára Českej filharmónie. Mladý interpret sa už ako trinásťročný stal mimoriadnym žiakom Konzervatória v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Rastislava Suchana, prvého trubkára orchestra Slovenskej filharmónie. Rok 2017 priniesol Masarykovi absolútne víťazstvo na medzinárodnej súťaži Žestě Brno. Účinkoval v hot-jazzovom orchestri Bratislava Hot Serenaders. Od roku 2020 zastáva post prvého trubkára v Českej filharmónii. Na základe jej spolupráce s Royal Academy of Music viedol v roku 2022 trojdňové interpretačné kurzy v Londýne.
Ako sólista pravidelne vystupuje so slovenskými komornými a symfonickými telesami. Výnimkou nie je ani bratislavská Reduta a umelecké telesá Slovenskej filharmónie.
Mozart i Telemann so sólistom Stanislavom Masarykom
Ako sólista sa po boku orchestra Slovenská filharmónia predstavil viackrát. Bolo to v Šostakovičovom Koncerte pre klavír, trúbku a sláčikový orchester a ďalej v Haydnovom či Hummelovom koncerte pre tento nástroj. Stanislava Masaryka sme v Bratislave naposledy počuli ako sólistu v Hummelovom koncerte pre trúbku. Tentokrát sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) na ich siedmom koncerte cyklu SKO. Aj teraz pôjde opäť o kompozíciu z obdobia klasicizmu. V interpretácii Stanislava Masaryka zaznie v utorok Koncert pre trúbku a orchester rakúskeho skladateľa, huslistu a pedagóga Leopolda Mozarta, otca slávneho Wolfganga Amadea Mozarta, ktorého tvorba býva uvádzaná na koncertoch, napriek tomu je pre nás takmer neznáma. Dvojčasťový Koncert pre trúbku vznikol v roku 1762.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Predpokladá sa, že dielo premiéroval jeden z dvojice salzburských dvorných trubkárov. Treba mať na pamäti, že trúbku s klapkovým systémom, akú dnes bežne vídame, hráči do druhej polovice 18. storočia nemali. Presná intonácia bola na vtedajších nástrojoch nesmierne náročná, čo bude nepochybne výzvou i v barokovom diele Georga Philippa Telemanna.
V interpretácii slovenského trubkára zaznie aj Sonáta pre trúbku a orchester barokového majstra Georga Philippa Telemanna. Program otvorí Sinfonia in D Františka Adama Míču, ktorý v 18. storočí pôsobil v Jaroměřiciach nad Rokytnou a program uzavrie Boccheriniho Symfónia č. 6 d mol La Casa del diavolo, G 506. Na stranu poslednej časti symfónie dopísal skladateľ slová, ktoré o diele veľa napovedajú: „Chaconna reprezentuje peklo, bola napísaná pod vplyvom Gluckovho Dona Juana.“ Dokonca si pri zobrazení úpadku hrdinu prepožičiava i Gluckovu hlavnú tému. Dramatická hudba vychádza z tradície operného žánru a jeho exponovaného a afektového zobrazenia pekla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
PR / TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: Peter Brenkus, Petra Hajská
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF