Novinky

Slovenský komorný orchester a výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk v Malej sále SF

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia

Ponuku toho najzaujímavejšieho zo sveta hudby v 21.týždni roka 2024 popri festivalových koncertov obohacuje aj koncertná ponuka Slovenskej filharmónie. Už v utorok hostí Malá sála Slovenskej filharmónie siedme vydanie koncertného cyklu SKO. Slovenský komorný orchester tentoraz po svojom boku ako sólistu privíta trubkára Stanislava Masaryka. Pripravený majú inšpiratívny program.

V Malej sále Slovenskej filharmónie sa v utorok 21. mája 2024 s úderom 19:00 hod. začne siedmy koncert cyklu SKO. Ostatne tak ako avizujeme v aktuálnom vydaní Kam za kultúrou, návštevníkom koncertu pozve Slovenský komorný orchester (um. vedúci Ewald Danel) započúvať sa do programu z diel Míču, Mozarta, Telemanna  a Boccheriniho. Sólistom koncertu SKO s názvom Míča / Mozart  /Telemann / Boccherini bude výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Slovenský komorný orchester pozýva na výlet do klasicizmus

Výnimočný slovenský trubkár Stanislav Masaryk zastáva od roku 2020 post prvého trubkára Českej filharmónie. Mladý interpret sa už ako trinásťročný stal mimoriadnym žiakom Konzervatória v Bratislave. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave v triede Rastislava Suchana, prvého trubkára orchestra Slovenskej filharmónie. Rok 2017 priniesol Masarykovi absolútne víťazstvo na medzinárodnej súťaži Žestě Brno. Účinkoval v hot-jazzovom orchestri Bratislava Hot Serenaders. Od roku 2020 zastáva post prvého trubkára v Českej filharmónii. Na základe jej spolupráce s Royal Academy of Music viedol v roku 2022 trojdňové interpretačné kurzy v Londýne.

Stanislav Masaryk / SFK
Stanislav Masaryk. Zdroj: Štátna filharmónia Košice / Foto Petra Hajská-ČF1

Ako sólista pravidelne vystupuje so slovenskými komornými a symfonickými telesami. Výnimkou nie je ani bratislavská Reduta a umelecké telesá Slovenskej filharmónie.

Mozart i Telemann so sólistom Stanislavom Masarykom

Ako sólista sa po boku orchestra Slovenská filharmónia predstavil viackrát. Bolo to v Šostakovičovom Koncerte pre klavír, trúbku a sláčikový orchester a ďalej v Haydnovom či Hummelovom koncerte pre tento nástroj. Stanislava Masaryka sme v Bratislave naposledy počuli ako sólistu v Hummelovom koncerte pre trúbku. Tentokrát sa predstaví s členmi Slovenského komorného orchestra (um. vedúci Ewald Danel) na ich siedmom koncerte cyklu SKO. Aj teraz pôjde opäť o kompozíciu z obdobia klasicizmu. V interpretácii Stanislava Masaryka zaznie v utorok Koncert pre trúbku a orchester rakúskeho skladateľa, huslistu a pedagóga Leopolda Mozarta, otca slávneho Wolfganga Amadea Mozarta, ktorého tvorba býva uvádzaná na koncertoch, napriek tomu je pre nás takmer neznáma. Dvojčasťový Koncert pre trúbku vznikol v roku 1762.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov
Kam za kultúrou? 21. týždeň v znamení TOP umeleckých zážitkov

Predpokladá sa, že dielo premiéroval jeden z dvojice salzburských dvorných trubkárov. Treba mať na pamäti, že trúbku s klapkovým systémom, akú dnes bežne vídame, hráči do druhej polovice 18. storočia nemali. Presná intonácia bola na vtedajších nástrojoch nesmierne náročná, čo bude nepochybne výzvou i v barokovom diele Georga Philippa Telemanna.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

V interpretácii slovenského trubkára zaznie aj Sonáta pre trúbku a orchester barokového majstra Georga Philippa Telemanna. Program otvorí Sinfonia in D Františka Adama Míču, ktorý v 18. storočí pôsobil v Jaroměřiciach nad Rokytnou a program uzavrie Boccheriniho Symfónia č. 6 d mol La Casa del diavolo, G 506. Na stranu poslednej časti symfónie dopísal skladateľ  slová, ktoré o diele veľa napovedajú: „Chaconna reprezentuje peklo, bola napísaná pod vplyvom Gluckovho Dona Juana.“ Dokonca si pri zobrazení úpadku hrdinu prepožičiava i Gluckovu hlavnú tému. Dramatická hudba vychádza z tradície operného žánru a jeho exponovaného a afektového zobrazenia pekla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Košická hudobná jar sa blíži. 68. ročník oslávi aj Brucknera či Rok českej hudby

PR / TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Petra Hajská

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »