Novinky

Slovenský filharmonický zbor vystúpi na záver roka 2022 v Stuttgarte

Slovenský filharmonický zbor

Slovenský filharmonický zbor zavŕši svoje tohtoročné účinkovanie koncertom v Stuttgarte. Na umelecký zájazd odcestuje v stredu 28. decembra 2022 so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou. Naša zborová jednotka vystúpi na Koncoročnom koncerte v stuttgartskej Liederhalle, v piatok 30. decembra 2022 o 20.00. Na programe je Beethovenova Symfónia č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť.

Rok 2022 bol pre našu zborovú jednotku charakteristický nielen úspešnými vystúpeniami na koncertoch v Slovenskej filharmónii, ale aj viacerými hosťovaniami najmä na nemeckých koncertných pódiách. Členovia Slovenského filharmonického zboru zahviezdili v úspešnej spolupráci s Berlínskou filharmóniou a ich šéfdirigentom Kirillom Petrenkom v Baden-Badene a na koncertnom pódiu Berlínskych filharmonikov, v júni sa predstavili v Dortmunde,  v septembri účinkovali v Mannheime. Nasledovala novembrová spolupráca so  šéfdirigentom Konzerthausorchester Berlin Christophom Eschenbachom na abonentných koncertoch v Konzerthause Berlin.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

Bodka za starým rokom

Bodkou za týmito zahraničnými spoluprácami je koncert v Stuttgarte, kde zaznie Beethovenova 9. symfónia d mol op. 125 s Ódou na radosť (na text nemeckého básnika Friedricha Schillera).  Náš zbor sa tentokrát predstaví po boku Stuttgarter Philharmoniker,  Stuttgarter Kantorei,  kvarteta zahraničných sólistov – Estelle Kruger, soprán, Maria Theresa Ullrich, mezzosoprán, Kai Kluge, tenor, Ionut Pascu, barytón. Vokálno-inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní významného izraelského dirigenta Dana Ettingera.

Na sviatok Troch kráľov vystúpi Slovenský filharmonický zbor v Košiciach

Začiatkom nového roka,  6. januára 2023, sa Slovenský filharmonický zbor predstaví v tom istom diele v košickej filharmónii. Beethovenova Symfónia č. 9 zaznie na Trojkráľovom koncerte „S Ódou na radosť“ v Dome umenia Košice, o ktorom sme vás informovali.  Sólistami večera budú  Simona Šaturová, Monika Jägerová, Cosmin Ifrim, Peter Kellner. Orchester Štátnej filharmónie Košice, Slovenský filharmonický zbor a sólisti uvedú slávne dielo Ludwiga van Beethovena v naštudovaní šéfdirigenta Roberta Jindru.

Na domácom pódiu, v Koncertnej sieni SF, Slovenský filharmonický zbor vystúpi s orchestrom Slovenská filharmónia v stredu 19. januára na koncerte Slávne predohry a zbory z opier, ktorý zaznie pod taktovkou Ondreja Olosa.

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Posledná aktualizácia: 2022-12-30 (adm) *** 

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »