Novinky

Slovenský filharmonický zbor s Rossinim zdvihli zo sedadiel publikum v Istanbule

Slovenský filharmonický zbor

Dôkazom toho, že Turecko nežije len prezidentskými voľbami, ale aj krásnou hudbou, bol slávnostný koncert, ktorý sa konal tento týždeň v Istanbule. Najväčšia turecká metropola, rozprestierajúca sa na európskom i ázijskom brehu Bosporskej úžiny, má dnes takmer 20 miliónov obyvateľov a patrí k najvýznamnejším hospodárskym, politickým, finančným i kultúrnym centrám sveta. Pomenovanie Meeting point of the world, ktorým ju predstavujú už pri pristávaní na jej pôde domáce aerolínie, ju teda dobre vystihuje. Atmosféru výnimočného podujatia priblížil aj generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner. Slovenský filharmonický zbor a Gioacchino Rossini zdvihli zo sedadiel publikum v Istanbule.

Slovenský filharmonický zbor absolvoval, ako sme avizovali, krátky umelecký zájazd do Turecka. Vo štvrtok 25. mája 2023 večer vystúpil na pódiu prestížneho Zorlu Centre Istanbul s veľkým úspechom Slovenský filharmonický zbor, pod vedením svojho zbormajstra Jozefa Chabroňa.

Slovenský filharmonický zbor v Turecku

Prvé slovenské reprezentačné vokálne teleso, ocenené vo februári Oper! Awards ako najlepší európsky zbor za minulý rok, tu účinkovalo v diele Gioacchina Rossiniho Stabat Mater. Predstavilo sa v spolupráci s Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra a sólistami – sopranistkou Jay Jang, mezzosopranistkou Ezgi Karakaya, tenoristom Theodore Brownem a basbarytónistom Burakom Bilgilim.

Slávnostný koncert, ktorý dirigoval Talian Carlo Tenan,  usporiadali pri príležitosti spomienky na 15. výročie úmrtia slávnej tureckej sopranistky Ayse Leyly Gencer. Túto umelkyňu operný svet poznal pod prezývkou La Diva Turca. V 70-tych a 80-tych rokoch 20. storočia dosiahla pozoruhodnú medzinárodnú kariéru.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Aj za účasti vzácnych hostí

Koncert Slovenského filharmonického zboru v Istanbule navštívil generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie, pán Marián Turner.

Slovenský filharmonický zbor s generálnym riaditeľom Slovenskej filharmónie
Poďakovanie čestných hostí SFZ v zákulisí Zorlu Centre Istanbul veľvyslanec SR v Turecku Ján Pšenica, predchádzajúca veľvyslankyňa SR v Turecku Anna Tureničová, generálna konzulka Veronika Lomb

Atmosféru tohto významného kultúrneho podujatia s účasťou našej zborovej jednotky opísal nasledovne. Pozvanie na koncert prijali aj významní hostia, mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Turecku Ján Pšenica s manželkou Julianou Beňovou, generálna konzulka SR v Istanbule Veronika Lombardini, predchádzajúca veľvyslankyňa SR v Turecku Anna Tureničová, manželský pár bývalých veľvyslancov Tureckej republiky na Slovensku Tunç Ügdül a Hatice Asligül Ügdül, honorárni konzuli SR v Turecku Onur Sümer s manželkou a Hüseyin Özdilek, ako aj ďalší významní predstavitelia spoločenského života. Tí všetci nielen osobne pozdravili slovenských zborových filharmonikov, ale ústami pána veľvyslanca sa aj poďakovali za vynikajúcu reprezentáciu Slovenska a jeho špičkového interpretačného umenia v zahraničí. Spolu s publikom v sále potom ocenili výkon umelcov zaslúženým záverečným standing ovation.”

SFZ / Istanbul 2023

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto / Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakcii informácie a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »