Novinky

Slovenská filharmónia v znamení filmových legiend

Obrovskej popularite u poslucháčov naprieč generáciami i s rôznorodými hudobnými preferenciami sa veľmi teší filmová hudba. Ďalšie koncertné stretnutie s ňou ponúka počas najbližších dní Slovenská filharmónia. Vzhľadom na veľký poslucháčsky záujem pripravila koncerty počas troch dní – od 20. do 22. apríla 2023 v celkovo štyroch termínoch. Do sveta filmovej hudby sa ponoríte s orchestrom Slovenská filharmónia, Slovenským filharmonickým zborom a sólistami – hobojistom Matúšom Veľasom a huslistom Jarolímom Emmanuelom Ružičkom

Filmová hudba je jedným z najžiadanejších a najobľúbenejších hudobných žánrov. Nečudo, že po nej siahla aj Slovenská filharmónia. Súčasťou jej koncertnej ponuky sa stala od roku 2010 a teší sa veľkej popularite. Aj v 74. sezóne budú znieť filmové melódie  v naštudovaní Rastislava Štúra, ktorý prišiel s myšlienkou uvádzať tento program v rámci koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Po prvýkrát sme spoločne uviedli takýto program pred trinástimi rokmi  – Holstove Planéty a suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa,hovorí dirigent. Návštevníci si tento týždeň v bratislavskej Redute  opäť  vychutnajú  jedinečnú dramaturgiu filmových melódií.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Najznámejšia filmová hudba aj so Slovenským filharmonickým zborom

Aprílové koncerty Filmovej hudby uvedie Slovenská filharmónia tradične pod taktovkou Rastislava Štúra vo štvrtok, piatok a v sobotu 20., 21. a 22. apríla o 19.00. Po prvýkrát sa v populárnom programe predstaví s orchestrom  aj Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň). Pre veľký záujem sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, okrem večerných koncertov uskutoční  vo štvrtok o 10.00 verejná generálka.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

V interpretácii našich popredných telies zaznejú aj v tejto sezóne známe filmové melódie viacerých skladateľov. Od Hansa Zimmera to bude Suita z filmu Gladiátor a od Ennia Morriconeho Suita z filmu Vtedy na Západe či Gabrielova téma z filmu Misia. Z diel Maxa Steinera zaznie Hlavná téma z filmu Odviate vetrom.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Od Johna Williamsa to budú slávne Dobrodružstvá na zemi z filmu E. T. – Mimozemšťan. Tento kúsok ovenčili štyrmi Oscarmi vrátane kategórie „Najlepšia pôvodná filmová hudba“. Na svoje si prídu aj milovníci Harryho Potera. Tešiť sa môžete na Harryho podivuhodný svet z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov či Súboj dvoch osudov z legendárneho filmu Star Wars. Aj priaznivcov Piráta Jacka Sparrowa potešíme. Zaznie hudba od Klausa Badelta z filmu Piráti z Karibiku. Vypočujete si tiež Suitu z filmu Avatar Jamesa Hornera a mnohých ďalších. Sólistami budú  koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička a 1. hobojista Matúš Veľas.

Odporúčame / Inzercia
Allegretto Žilina 2023

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Štátna opera
Culture Eventy Hudba News PR

Štátna opera oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom

Štátna opera v Banskej Bystrici na Mikuláša oslávi spoluprácu s Japonskom mimoriadnym koncertom s názvom Japonsko, naša srdcovka.

Read More
Sv. Barbora
Community Culture Folklór História Lifestyle News

Adventný čas: aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

K adventu patria aj rituály. Pozrite sa s nami, čo všetko naši predkovia robievali počas stridžích dní. K ním patril aj deň sv. Barbory. Praje tiež zvykom ochrannej i ľúbostnej mágie či vešteniu.

Read More
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Community Culture Folklór News

Advent – viac než len čas predvianočných príprav

Už v nedeľu 3. decembra 2023 začína adventný čas. Advent – to nie sú len štyri obyčajné decembrové týždne. Pozrite si s nami na jeho symboly.

Read More
Translate »