Novinky

Slovenská filharmónia v znamení filmových legiend

Obrovskej popularite u poslucháčov naprieč generáciami i s rôznorodými hudobnými preferenciami sa veľmi teší filmová hudba. Ďalšie koncertné stretnutie s ňou ponúka počas najbližších dní Slovenská filharmónia. Vzhľadom na veľký poslucháčsky záujem pripravila koncerty počas troch dní – od 20. do 22. apríla 2023 v celkovo štyroch termínoch. Do sveta filmovej hudby sa ponoríte s orchestrom Slovenská filharmónia, Slovenským filharmonickým zborom a sólistami – hobojistom Matúšom Veľasom a huslistom Jarolímom Emmanuelom Ružičkom

Filmová hudba je jedným z najžiadanejších a najobľúbenejších hudobných žánrov. Nečudo, že po nej siahla aj Slovenská filharmónia. Súčasťou jej koncertnej ponuky sa stala od roku 2010 a teší sa veľkej popularite. Aj v 74. sezóne budú znieť filmové melódie  v naštudovaní Rastislava Štúra, ktorý prišiel s myšlienkou uvádzať tento program v rámci koncertných sezón Slovenskej filharmónie. Po prvýkrát sme spoločne uviedli takýto program pred trinástimi rokmi  – Holstove Planéty a suitu Hviezdne vojny Johna Williamsa,hovorí dirigent. Návštevníci si tento týždeň v bratislavskej Redute  opäť  vychutnajú  jedinečnú dramaturgiu filmových melódií.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Najznámejšia filmová hudba aj so Slovenským filharmonickým zborom

Aprílové koncerty Filmovej hudby uvedie Slovenská filharmónia tradične pod taktovkou Rastislava Štúra vo štvrtok, piatok a v sobotu 20., 21. a 22. apríla o 19.00. Po prvýkrát sa v populárnom programe predstaví s orchestrom  aj Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jozef Chabroň). Pre veľký záujem sa, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou, okrem večerných koncertov uskutoční  vo štvrtok o 10.00 verejná generálka.

Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš
Slovenský filharmonický zbor a zbormajster Jozef Chabroň. Foto: J. Lukáš

V interpretácii našich popredných telies zaznejú aj v tejto sezóne známe filmové melódie viacerých skladateľov. Od Hansa Zimmera to bude Suita z filmu Gladiátor a od Ennia Morriconeho Suita z filmu Vtedy na Západe či Gabrielova téma z filmu Misia. Z diel Maxa Steinera zaznie Hlavná téma z filmu Odviate vetrom.

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

Od Johna Williamsa to budú slávne Dobrodružstvá na zemi z filmu E. T. – Mimozemšťan. Tento kúsok ovenčili štyrmi Oscarmi vrátane kategórie „Najlepšia pôvodná filmová hudba“. Na svoje si prídu aj milovníci Harryho Potera. Tešiť sa môžete na Harryho podivuhodný svet z filmu Harry Potter a Kameň mudrcov či Súboj dvoch osudov z legendárneho filmu Star Wars. Aj priaznivcov Piráta Jacka Sparrowa potešíme. Zaznie hudba od Klausa Badelta z filmu Piráti z Karibiku. Vypočujete si tiež Suitu z filmu Avatar Jamesa Hornera a mnohých ďalších. Sólistami budú  koncertný majster Jarolím Emmanuel Ružička a 1. hobojista Matúš Veľas.

Odporúčame / Inzercia
Allegretto Žilina 2023

TS, Slovenská filharmónia, filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, J. Lukáš, A. Trizuljak

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Správu sme redakčne upravili.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »