Novinky

Slovenská filharmónia pozýva na záverečnú symfonickú dvojicu šéfdirigenta Daniela Raiskina

Kam za kultúrou / Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia

Slovenská filharmónia prinesie aj na záver koncertnej sezóny symfonickú dvojicu so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Záverečná dvojica symfonických koncertov sa ponesie v znamení virtuozity aj rozlúčky. Počas večerov privíta Slovenská filharmónia na svojom pódiu i hosťa - sólistu večera, ktorým bude macedónsky klavírny virtuóz Simon Trpčeski.

Vo štvrtok a piatok 12. a 13. júna 2025 o 19.00 hod. zaznie v Koncertnej sieni bratislavskej Reduty záverečná dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina v rámci 76. sezóny Slovenskej filharmónie. Súčasne práve tieto dva koncerty zavŕšia pôsobenie Daniela Raiskina vo funkcii šéfdirigenta orchestra Slovenská filharmónia, ktorú zastával od 72. sezóny 2020/2021. 

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Na programe tohtosezónnej záverečnej symfonickej dvojice orchestra Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina sú diela Sergeja Rachmaninova a Franza Schmidta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou v týždni od 9. júna 2025? TOTO sú naše TIPY
Kam za kultúrou v týždni od 9. júna 2025? TOTO sú naše TIPY

Večery s oceňovaným hosťom

Slovenská filharmónia privíta v tieto dva večery na svojom pódiu i oceňovaného hosťa. Sólistom večerov bude macedónsky klavírny virtuóz Simon Trpčeski. Je laureátom mnohých medzinárodných cien. Účinkoval v rámci BBC New Generation a v roku 2003 získal cenu Royal Philharmonic Society Young Artist Award. 

Umelec koncertuje po boku orchestrov svetového mena a na svojom konte má mnoho nahrávok, za ktoré získal viacero ocenení. Medzi nimi je aj Koncert pre klavír a orchester č. 1 fis mol, op. 1 Sergeja Rachmaninova, ktorý otvorí program bratislavských večerov. 

Virtuózny Rachmaninov

Toto virtuózne dielo plné energie patrí do ranej tvorby skladateľa, ktorý ho začal komponovať už ako sedemnásťročný študent Moskovského konzervatória. Tretiu časť a inštrumentáciu zrealizoval o rok neskôr. Rachmaninov bol sám klavírny virtuóz. Dielo ho prezentuje ako ambiciózneho a energického autora. Tieto črty zablokovala premiéra Prvej symfónie, ktorá uvalila skladateľa do dlhodobej depresie a melanchólie. V jeho tvorbe sú zastúpené diela pre sólový klavír, štvorručný klavír, skladby pre dva klavíry, ako aj štyri koncerty pre klavír s orchestrom. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Koncert pre klavír a orchester č. 1 fis mol, op. 1 sa najčastejšie uvádza v revidovanej podobe z roku 1917, kedy mal už skladateľ skomponované svoje dva najznámejšie Klavírne koncerty č. 2 a 3, ako aj prvé dve symfónie. Premiéra revidovanej verzie zaznela v New Yorku v roku 1919, v interpretácii samotného skladateľa. 

Simon Trpčeski po boku Chicago Symphony a pod taktovkou Jakuba Hrůšu. Zdroj: archív umelca

Klavírny virtuóz Simon Trpčeski, ktorý ho uvedie v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie k Rachmaninovovmu dielu dodáva:Je svieži a plný energie. Je to ukážka, ako sa Rachmaninov rozvíjal ako hudobník. Napriek jeho mladosti je v ňom veľa neočakávanej zrelosti vo výbere hudobného materiálu a orchestrácie, inštrumentálnych farbách a kombináciách. Je plný bombastických emócií ”. 

Slovenská filharmónia aj s dielom prešporského (bratislavského) rodáka

Nasledovať bude Symfónia č. 4 C dur (1933) bratislavského rodáka Franza Schmidta, ktorá patrí najhrávanejším Schmidtovým dielom. Skladateľ ju nazval ako „rekviem za moju dcéru“. 

SF / filharmonici / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Franz Schmidt sa narodil v roku 1874 v Bratislave, vo vtedajšom Pressburgu. Získal tu svoje prvé hudobné vzdelanie na prestížnom Kráľovskom katolíckom gymnázium na Klariskej ulici, kde študovali aj ďalšie umelecké osobnosti ako Ernst von Dohnányi, Alexander Albrecht či Béla Bartók.  

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Franz Schmidt, ešte počas obdobia, kedy s rodinou žili v Bratislave, začal navštevovať hodiny klavíra vo Viedni, kde sa s rodinou presťahovali, keď mal 14 rokov. Tu študoval kompozíciu a hru na violončele. Schmidt je autorom štyroch symfónií, niekoľkých opier a oratória Kniha so siedmimi pečaťami (1938), ktoré zaznie v naštudovaní Daniela Raiskina na záverečnom koncerte jubilejného 60. ročníka BHS 5. októbra 2025.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia v závere 76. sezóny ponúkne júnový program plný hudobných zážitkov

Vstupenky na koncerty zakúpite online prostredníctvom webu Slovenskej filharmónie. Zakúpiť si ich môžete aj osobne v pokladnici Slovenskej filharmónie v čase otváracích hodín alebo hodinu pred koncertom.

PR, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, Alexander Trizuljak, archív SF, archív umelca

Zdroj: Slovenská filharmónia

(c) Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Hudba Koncerty Kultúra News Odporúčame PR Umenie

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v týždni vysvedčení a mieri na umelecké zájazdy

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty a aj v týždni pred vysvedčeniami ponúkne návštevníkom exkluzívne zážitky.

Read More
Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!
Community Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou Kultúra Lifestyle News PR Umenie

Kam za kultúrou v týždni pred letnými prázdninami? Pozrite si náš výber!

Vysvedčenie rozdávajú už v nadchádzajúci týždeň a začínajú sa letné prázdniny. Kam za kultúrou v najbližšie dni? Inšpirujte sa našim výberom!

Read More
Galakoncert Opery NDKE / Kam za kultúrou
Divadlo Eventy Hudba Kultúra News PR Umenie

Operný galakoncert NDKE prinesie to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu

Operný galakoncert NDKE prinesie už v piatok 20. júna 2025 to najlepšie z piatich operných sezón na jednom pódiu.

Read More
Translate »