Slovenská filharmónia ponúkne už tento týždeň vo štvrtok a piatok decembrovú dvojicu symfonických koncertov so svojšéfdirigentom Danielom Raiskinom a na publikum čaká i populárne predkoncertné stretnutie.
Decembrový program Slovenskej filharmónie pokračuje už tento týždeň vo štvrtok a piatok 12. a 13. decembra 2024 symfonickou koncertnou dvojicou. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou svojho šéfdirigenta Daniela Raiskina. Na programe koncertnej dvojice sú diela Jeana Sibelia, Pēterisa Vasksa a Johanessa Brahmsa. Sólistom večerov bude 1. koncertný majster, Jarolím Emmanuel Ružička. Pred piatkovým koncertom (13. 12. 2024) sa o 18.15 vo foyeri SF uskutoční druhé predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom. Rozhovor s pútavým rozprávaním o programe koncertu vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý ho zároveň tlmočí do slovenského jazyka.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie pravidelne vo svojich programoch uvádza diela súčasného lotyšského autora Pēterisa Vasksa. “Jeho hudba sa vždy pre mňa vyznačovala zvláštnym napätím, emocionalitou, duchovnou silou a hlavne neskutočnou pravdivosťou a čistotou. Zdá sa mi, že táto vnútorná duchovná čistota, ktorú vyžaruje hudba Pēterisa Vasksa, je odrazom jeho spojenia s prírodou: je to farba oblohy, zvuk morských vĺn, šuchot lístia v lese, spev vtákov,” uviedol. Na decembrovej dvojici koncertov zaznie jeho ďalšie dielo Osamelý anjel. Sólový part uvedie 1. koncertný majster orchestra Slovenská filharmónia Jarolím Emmanuel Ružička.
Program doplnia dve symfónie – na úvod Symfónia č. 7 C dur, op. 105 fínskeho skladateľa Jeana Sibelia. Jeho bohatý hudobný odkaz okrem siedmich symfónií obsahuje symfonické básne, piesňové cykly, suity, zbory, množstvo piesňových cyklov, komorných skladieb a jednu operu. Koncert uzavrie Symfónia č. 4 e mol, op. 98 Johannesa Brahmsa. Skladateľ svoje symfónie komponoval v rokoch 1876 až 1885. Svoj prvý symfonický opus skomponoval ako 43-ročný. Predchádzalo mu sedemdesiat opusov. Jeho posledná Symfónia č. 4 e mol vznikla v rokoch 1884 a 1885. V premiére bola uvedená 25. októbra 1885 pod Brahmsovou taktovkou. Následne zaznela na koncertnom turné orchestra v Holandsku aj Nemecku a vo Viedni bola uvedená o rok neskôr.
Ponuka decembrových koncertov v Slovenskej filharmónii vyvrcholí sériou adventných, Vianočných, Silvestrovských a Novoročným koncertom. Bližšie sa o nich dozviete v článku Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj naladiť sa na sviatky.
Slovenská filharmónia prichádza aj s tipmi na vianočné darčeky
Slovenská filharmónia prichádza v predvianočnom čase nielen s koncertmi vo sviatočnom šate, ale aj s atraktívnymi tipmi na vianočné darčeky. V Pokladnici Slovenskej filharmónie alebo online si viete zakúpiť originálne darčeky pre svojich blízkych – vstupenky na koncerty Slovenskej filharmónie. Ak si neviete vybrať, pripravené sú Darčekové poukazy v rôznych hodnotách. Aj tento rok sa môžeme všetci zapojiť aj do Vianočnej pošty Slovenskej filharmónie. Do stredy 18. decembra 2024 môže ktokoľvek z nás zakúpiť a uhradiť vstupenky v Pokladnici SF pre jednu z mamičiek a jej deti, ktoré budú Vianoce tráviť vo svojich dočasných domovoch – v Centre pre deti a rodiny REPULS a v Krízovom stredisku DÚHA. Anjelské vstupenky je možné uhradiť v cene od 4 – 32€, ktoré Slovenská filharmónia spolu so symbolickou anjelskou poukážkou doručí mamičkám s deťmi do 24. decembra 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak
Zdroj: Slovenská filharmónia
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF