Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku… lákajú na putovanie po hradoch a zámkoch s Dášou Zázvůrkovou, Spiritual kvartet a Jaroslavom Svěceným.

Chyše, Kost a Nové Hrady pri Litomyšle – to je trojlístok hradov a zámkov, ktoré tentoraz bdú  dejiskom letného poetického projektu Šľachtické sídla v súzvuku… Úspešná séria troch hudobných večerov sa koná na českých sídlach šľachtických rodov. Opäť, už piaty rok, pozýva širokú verejnosť  spoznávať históriu a kultúrne rozjímať.

História s hudbou alebo Šľachtické sídla v súzvuku

Každý z večerov totiž sprevádza hudobné vystúpenie niektorej z významných osobností českej scény. To všetko dýcha letnou atmosférou. Večer pri pohári vína s krásnou scenériou i hudbou sľubuje nevšedný zážitok. Účasť tentoraz prisľúbili  herečka a speváčka Dáša Zázvůrková, nové zoskupenie Spiritual kvartet a husľový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Od zámku Chyše cez Hrad Kost po Nové Hrady

Putovanie sa otvorí už zajtra 18. júna koncert na zámku Chyše u rodiny Lažanských.

Zámek Chyše

Tu vystúpi charizmatická dáma Dáša Zázvůrková, v podaní ktorej zaznejú známe šansóny Hany Hegerovej.

Dáša Zázvůrková
Dáša Zázvůrková. Foto: Lenka Hatašová

Druhé stretnutie bude 30. júna, a to na hrade Kost, ktorý patrí rodine Kinský dal Borgo.

Hrad Kost

Na tomto večeri si návštevníci užijú hudobné vystúpenie nového zoskupenia Spirituál kvartet.

Spiritual kvartet
Spiritual kvartet

Tretí a posledný zámocký večer hostia navštívia 20. augusta na zámku Nové Hrady pri Litomyšli, ktorý vlastnia manželia Kučerovci.

Nové Hrady

Záverečný večer bude patriť klasickej hudbe. Vystúpi pán Jaroslav Svěcený, ktorý po skončení hudobnej časti záujemcom predstaví unikátne husle z dielne starých talianskych majstrov zo 16. storočia.

Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený

Hrady a zámky z inej persepktívy

Šľachtické sídla v súzvuku… si kladú za cieľ ponúknuť návštevu hradov a zámkov z inej perspektívy. Večery koncipujú organizátori  ako spoločenské stretnutie za účasti majiteľov panstva. Tí hosťom pri čaši kvalitného vína sprostredkujú zaujímavosti o svojom rode a histórii objektu a večer zavŕšia komentovanou prehliadkou. Súčasťou zhruba trojhodinového programu je vždy hudobné vystúpenie v podobe koncertu či recitálu osobnosti českej hudobnej scény rôznych hudobných žánrov. Projekt v sebe vždy nesie pečať dobročinnosti. „V tomto roku som sa rozhodla predstaviť a podporiť na všetkých troch večeroch mobilní hospic Cesta domov. Šľachtické sídla tak majú dva druhy vstupného. Základné a VIP vstupné. Zakúpením VIP vstupenky hostia podporia čiastkou 500 Kč zmienený mobilní hospic, ďalej potom ako poďakovanie dostanú pri vchode malý darček a majú rezervované miesto v sále,“ vysvetľuje usporiadateľka Jitka Bláhová.

Vstupenky?

Vstupenky sú v predaji v kategóriách VIP – benefičná vstupenka a základné vstupné nasledovne:  Chyše 1050 Kč / 550 Kč, Kost 1150 Kč / 650 Kč, Nové Hrady pri Litomyšli 1250 Kč / 750 Kč. Súčasťou benefičnej vstupenky je malý darček a rezervácia miesta na meno. Obe kategórie zahŕňajú pozvanie na čašu vína pred koncertom. Vstupenky je možné objednať mailom jb.jitka.blahova@seznam.cz. Koncerty sa začínajú o 18:30 hod. Ďalšie informácie nájdete  na www.jitkablahova.cz.

Zdroj: Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková – PR Šlechtická sídla v souznění…

Letné kurzy / Slovenský mládežnícky orchester
News

Dnes začínajú letné kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra

Košice sa stanú dejiskom letného sústredenia Slovenského mládežníckeho orchestra. Na jednom pódiu sa tu v dňoch 1. až 8. júla 2022 stretne 55 mladých slovenských hudobníkov. V Košiciach sa 1. až 8. júla 2022 uskutoční letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Organizuje ho Hudobné centrum na pôde spoluorganizátorov, Konzervatória Timonova 2 v Košiciach a Štátnej filharmónie […]

Read More
Peter a Lucia
Divadlo News Odporúčame

Operné štúdio SND uvádza operu Peter a Lucia

Koniec 102. sezóny prináša v prvý júlový víkend poslednú premiéru aktuálnej divadelnej sezóny SND. V piatok 1. a v nedeľu 3. júla uvedie Operné štúdio SND jedinú operu slovenského skladateľa Mira Bázlika, Peter a Lucia. Operné štúdio SND svojim novým projektom pokračuje v tradícii uvádzania diel slovenských skladateľov. Iniciátorom projektu bol Marek Mokoš. Vybral si […]

Read More
SND
News Nezaradené

Okolie SND čakajú počas leta stavebné úpravy. Treba rátať aj s obmedzeniami

Okolie a parkovisko SND čakajú počas leta stavebné úpravy. Parkovisko SND bude počas letných mesiacov úplne uzatvorené pre verejnosť aj zamestnancov divadla. V súvislosti s výstavbou komplexu Eurovea 2 budú na parkovisku SND aj priľahlých komunikáciách prebiehať stavebné úpravy, ktoré na svoje náklady realizuje developer. Výsledkom bude nová dopravná infraštruktúra v celom okolí divadla, ktorá […]

Read More
Translate »