Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku… lákajú na putovanie po hradoch a zámkoch s Dášou Zázvůrkovou, Spiritual kvartet a Jaroslavom Svěceným.

Chyše, Kost a Nové Hrady pri Litomyšle – to je trojlístok hradov a zámkov, ktoré tentoraz bdú  dejiskom letného poetického projektu Šľachtické sídla v súzvuku… Úspešná séria troch hudobných večerov sa koná na českých sídlach šľachtických rodov. Opäť, už piaty rok, pozýva širokú verejnosť  spoznávať históriu a kultúrne rozjímať.

História s hudbou alebo Šľachtické sídla v súzvuku

Každý z večerov totiž sprevádza hudobné vystúpenie niektorej z významných osobností českej scény. To všetko dýcha letnou atmosférou. Večer pri pohári vína s krásnou scenériou i hudbou sľubuje nevšedný zážitok. Účasť tentoraz prisľúbili  herečka a speváčka Dáša Zázvůrková, nové zoskupenie Spiritual kvartet a husľový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Od zámku Chyše cez Hrad Kost po Nové Hrady

Putovanie sa otvorí už zajtra 18. júna koncert na zámku Chyše u rodiny Lažanských.

Zámek Chyše

Tu vystúpi charizmatická dáma Dáša Zázvůrková, v podaní ktorej zaznejú známe šansóny Hany Hegerovej.

Dáša Zázvůrková
Dáša Zázvůrková. Foto: Lenka Hatašová

Druhé stretnutie bude 30. júna, a to na hrade Kost, ktorý patrí rodine Kinský dal Borgo.

Hrad Kost

Na tomto večeri si návštevníci užijú hudobné vystúpenie nového zoskupenia Spirituál kvartet.

Spiritual kvartet
Spiritual kvartet

Tretí a posledný zámocký večer hostia navštívia 20. augusta na zámku Nové Hrady pri Litomyšli, ktorý vlastnia manželia Kučerovci.

Nové Hrady

Záverečný večer bude patriť klasickej hudbe. Vystúpi pán Jaroslav Svěcený, ktorý po skončení hudobnej časti záujemcom predstaví unikátne husle z dielne starých talianskych majstrov zo 16. storočia.

Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený

Hrady a zámky z inej persepktívy

Šľachtické sídla v súzvuku… si kladú za cieľ ponúknuť návštevu hradov a zámkov z inej perspektívy. Večery koncipujú organizátori  ako spoločenské stretnutie za účasti majiteľov panstva. Tí hosťom pri čaši kvalitného vína sprostredkujú zaujímavosti o svojom rode a histórii objektu a večer zavŕšia komentovanou prehliadkou. Súčasťou zhruba trojhodinového programu je vždy hudobné vystúpenie v podobe koncertu či recitálu osobnosti českej hudobnej scény rôznych hudobných žánrov. Projekt v sebe vždy nesie pečať dobročinnosti. „V tomto roku som sa rozhodla predstaviť a podporiť na všetkých troch večeroch mobilní hospic Cesta domov. Šľachtické sídla tak majú dva druhy vstupného. Základné a VIP vstupné. Zakúpením VIP vstupenky hostia podporia čiastkou 500 Kč zmienený mobilní hospic, ďalej potom ako poďakovanie dostanú pri vchode malý darček a majú rezervované miesto v sále,“ vysvetľuje usporiadateľka Jitka Bláhová.

Vstupenky?

Vstupenky sú v predaji v kategóriách VIP – benefičná vstupenka a základné vstupné nasledovne:  Chyše 1050 Kč / 550 Kč, Kost 1150 Kč / 650 Kč, Nové Hrady pri Litomyšli 1250 Kč / 750 Kč. Súčasťou benefičnej vstupenky je malý darček a rezervácia miesta na meno. Obe kategórie zahŕňajú pozvanie na čašu vína pred koncertom. Vstupenky je možné objednať mailom jb.jitka.blahova@seznam.cz. Koncerty sa začínajú o 18:30 hod. Ďalšie informácie nájdete  na www.jitkablahova.cz.

Zdroj: Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková – PR Šlechtická sídla v souznění…

CD k muzikálu Jánošík
Divadlo Hudba News

Divadlo Nová scéna vydalo CD so skladbami z muzikálu Jánošík

Divadlo Nová scéna vydalo album JÁNOŠÍK so skladbami z rovnomenného pôvodného slovenského muzikálu. Slávnostný krst albumu sa konal v utorok 23. novembra 2022 pred predstavením muzikálu Jánošík. Na albume sa nachádza 18 skladieb, autorom hudby je Gabo Dušík, lyrické i vtipne hravé texty piesní napísal Daniel Hevier. Interpretmi sú takmer všetci členovia súboru Divadla Nová […]

Read More
Nepovinne po víne
Hudba Literatúra News Odporúčame Podujatia PR

Premiéra hudobno-poetického večera Nepovinne po víne už dnes

Divadlo Nová scéna uvedie v premiére dňa 25. novembra o 19.30 hod. hudobno-poetické pásmo s názvom NEPOVINNE PO VÍNE. Povinná literatúra zaznie v mimoriadnej forme. Pri čaši vína sa počas večera povinná i nepovinná literatúra zmenia na hudbu a súčasne odkryjú vzťahy medzi slovenskými básnikmi a poetkami. Víno samotné naberá aj symbolický význam – pravdy, […]

Read More
Svätenie jari
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľkolepé Svätenie jari v košickej filharmónii

Dnes uznávané dielo Igora Stravinského spôsobilo v dobe svojho vzniku kontroverziu a šok. Veľkolepou baletnou suitou Svätenie jari uzatvára Štátna filharmónia Košice aktuálny 19. ročník festivalu súčasného umenia ARS NOVA. Symfonický koncert doplnia diela Leonarda Bernsteina a Aarona Coplanda. V sprievode orchestra ŠFK a pod taktovkou Tomáša Braunera sa predstaví izraelský klarinetista Jonathan Leibovitz. Koncert BERNSTEIN – […]

Read More
Translate »