Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku

Šľachtické sídla v súzvuku… lákajú na putovanie po hradoch a zámkoch s Dášou Zázvůrkovou, Spiritual kvartet a Jaroslavom Svěceným.

Chyše, Kost a Nové Hrady pri Litomyšle – to je trojlístok hradov a zámkov, ktoré tentoraz bdú  dejiskom letného poetického projektu Šľachtické sídla v súzvuku… Úspešná séria troch hudobných večerov sa koná na českých sídlach šľachtických rodov. Opäť, už piaty rok, pozýva širokú verejnosť  spoznávať históriu a kultúrne rozjímať.

História s hudbou alebo Šľachtické sídla v súzvuku

Každý z večerov totiž sprevádza hudobné vystúpenie niektorej z významných osobností českej scény. To všetko dýcha letnou atmosférou. Večer pri pohári vína s krásnou scenériou i hudbou sľubuje nevšedný zážitok. Účasť tentoraz prisľúbili  herečka a speváčka Dáša Zázvůrková, nové zoskupenie Spiritual kvartet a husľový virtuóz Jaroslav Svěcený.

Od zámku Chyše cez Hrad Kost po Nové Hrady

Putovanie sa otvorí už zajtra 18. júna koncert na zámku Chyše u rodiny Lažanských.

Zámek Chyše

Tu vystúpi charizmatická dáma Dáša Zázvůrková, v podaní ktorej zaznejú známe šansóny Hany Hegerovej.

Dáša Zázvůrková
Dáša Zázvůrková. Foto: Lenka Hatašová

Druhé stretnutie bude 30. júna, a to na hrade Kost, ktorý patrí rodine Kinský dal Borgo.

Hrad Kost

Na tomto večeri si návštevníci užijú hudobné vystúpenie nového zoskupenia Spirituál kvartet.

Spiritual kvartet
Spiritual kvartet

Tretí a posledný zámocký večer hostia navštívia 20. augusta na zámku Nové Hrady pri Litomyšli, ktorý vlastnia manželia Kučerovci.

Nové Hrady

Záverečný večer bude patriť klasickej hudbe. Vystúpi pán Jaroslav Svěcený, ktorý po skončení hudobnej časti záujemcom predstaví unikátne husle z dielne starých talianskych majstrov zo 16. storočia.

Jaroslav Svěcený
Jaroslav Svěcený

Hrady a zámky z inej persepktívy

Šľachtické sídla v súzvuku… si kladú za cieľ ponúknuť návštevu hradov a zámkov z inej perspektívy. Večery koncipujú organizátori  ako spoločenské stretnutie za účasti majiteľov panstva. Tí hosťom pri čaši kvalitného vína sprostredkujú zaujímavosti o svojom rode a histórii objektu a večer zavŕšia komentovanou prehliadkou. Súčasťou zhruba trojhodinového programu je vždy hudobné vystúpenie v podobe koncertu či recitálu osobnosti českej hudobnej scény rôznych hudobných žánrov. Projekt v sebe vždy nesie pečať dobročinnosti. „V tomto roku som sa rozhodla predstaviť a podporiť na všetkých troch večeroch mobilní hospic Cesta domov. Šľachtické sídla tak majú dva druhy vstupného. Základné a VIP vstupné. Zakúpením VIP vstupenky hostia podporia čiastkou 500 Kč zmienený mobilní hospic, ďalej potom ako poďakovanie dostanú pri vchode malý darček a majú rezervované miesto v sále,“ vysvetľuje usporiadateľka Jitka Bláhová.

Vstupenky?

Vstupenky sú v predaji v kategóriách VIP – benefičná vstupenka a základné vstupné nasledovne:  Chyše 1050 Kč / 550 Kč, Kost 1150 Kč / 650 Kč, Nové Hrady pri Litomyšli 1250 Kč / 750 Kč. Súčasťou benefičnej vstupenky je malý darček a rezervácia miesta na meno. Obe kategórie zahŕňajú pozvanie na čašu vína pred koncertom. Vstupenky je možné objednať mailom jb.jitka.blahova@seznam.cz. Koncerty sa začínajú o 18:30 hod. Ďalšie informácie nájdete  na www.jitkablahova.cz.

Zdroj: Redakciu informovala a fotografie poskytla Barbora Dušková – PR Šlechtická sídla v souznění…

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »