Novinky

Simona Šaturová v bratislavskej Redute s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta

Simona Šaturová v bratislavskej Redute s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta

Novembrový program v bratislavskej Redute uzavrie a decembrový otvorí dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra večer so začiatkom o 19:00 hod. Tentoraz po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda Šaturová s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra uzavrie novembrovú a otvorí decembrovú ponuku Slovenskej filharmónie. Ich dramaturgia predstaví návštevníkom diela dvoch velikánov 18. storočia: českého skladateľa Josefa MyslivečkaWolfganga Amadea Mozarta. Skladatelia sa osobne poznali, Mysliveček mladého Mozarta podporoval. Preslávil sa už počas svojho života, po smrti však jeho dielo  upadlo do zabudnutia. Čiastočne zabudnutý príbeh Josefa Myslivečka  aktuálne ožil prostredníctvom filmu Il Boemo režiséra Petra Václava, v hlavnej úlohe s Vojtechom Dykom. Jednou z interpretiek Myslivečkových a Mozartových árii vo filme bola práve Simona Houda Šaturová.

Výber ich bohatého hudobného odkazu predstaví návštevníkom koncertu. Josef Mysliveček, autor mnohých  opier, oratórií, symfónií, kantát, komorných diel a árií mal v Taliansku kde žil prezývku „ Il divino Boemo“ – „Božský Čech“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Po boku Slovenského komorného orchestra doplneného hráčmi orchestra Slovenská filharmónia, ktorí sa budú snažiť navodiť dojem klasicistickej dvornej kapely, vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda Šaturová. V jej interpretácii zaznejú diela Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Prahe / Simona Houda Šaturová
Slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda-Šaturová sa predstavila po boku slovenských filharmonikov. Foto: Matej Krén

Simona Houda Šaturová predstaví Josefa Myslivečka prostredníctvom árie Aristey z 2. dejstva opery L’Olimpiade, árie Rinalda z 3. dejstva opery Armida a recitatívu a árie Cleonice z 2. dejstva opery Demetrio.  Z diel Wolfganga Amadea Mozarta zaznejú v jej interpretácii recitatív a ária Elettry z 2. dejstva opery Idomeneo a Crudele, recitatív a ária Donny Anny z 2. dejstva opery Don Giovanni. Program doplnia Symfónie a predohry k operám oboch skladateľov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Pri príležitosti premiéry filmu Il Boemo Simona Houda Šaturová hovorila o interpretácii diel oboch skladateľov: Estetika interpretácie oboch skladateľov si je skutočne blízka, dokonca by som povedala, že na nejaké rozlišovanie Mozarta od Myslivečka nie je vo vokálnom prístupe žiaden priestor.  Pred pár rokmi som mala možnosť nahrať diela oboch autorov. Skladby sme vyberali z rovnakej dekády, keď bol Mysliveček na vrchole svojej tvorby a Mozart iba začínal. Bolo to nesmierne zaujímavé porovnanie. Od tej doby mám dojem, že Mozart na Myslivečka v podstate plynule nadviazal a rozvinul jeho vklad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Posledná aktualizácia – oprava technickej chyby: 2023-11-29 (adm/terval)

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »