Novinky

Simona Šaturová v bratislavskej Redute s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta

Simona Šaturová v bratislavskej Redute s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta

Novembrový program v bratislavskej Redute uzavrie a decembrový otvorí dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra večer so začiatkom o 19:00 hod. Tentoraz po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda Šaturová s dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra uzavrie novembrovú a otvorí decembrovú ponuku Slovenskej filharmónie. Ich dramaturgia predstaví návštevníkom diela dvoch velikánov 18. storočia: českého skladateľa Josefa MyslivečkaWolfganga Amadea Mozarta. Skladatelia sa osobne poznali, Mysliveček mladého Mozarta podporoval. Preslávil sa už počas svojho života, po smrti však jeho dielo  upadlo do zabudnutia. Čiastočne zabudnutý príbeh Josefa Myslivečka  aktuálne ožil prostredníctvom filmu Il Boemo režiséra Petra Václava, v hlavnej úlohe s Vojtechom Dykom. Jednou z interpretiek Myslivečkových a Mozartových árii vo filme bola práve Simona Houda Šaturová.

Výber ich bohatého hudobného odkazu predstaví návštevníkom koncertu. Josef Mysliveček, autor mnohých  opier, oratórií, symfónií, kantát, komorných diel a árií mal v Taliansku kde žil prezývku „ Il divino Boemo“ – „Božský Čech“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Po boku Slovenského komorného orchestra doplneného hráčmi orchestra Slovenská filharmónia, ktorí sa budú snažiť navodiť dojem klasicistickej dvornej kapely, vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda Šaturová. V jej interpretácii zaznejú diela Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Prahe / Simona Houda Šaturová
Slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda-Šaturová sa predstavila po boku slovenských filharmonikov. Foto: Matej Krén

Simona Houda Šaturová predstaví Josefa Myslivečka prostredníctvom árie Aristey z 2. dejstva opery L’Olimpiade, árie Rinalda z 3. dejstva opery Armida a recitatívu a árie Cleonice z 2. dejstva opery Demetrio.  Z diel Wolfganga Amadea Mozarta zaznejú v jej interpretácii recitatív a ária Elettry z 2. dejstva opery Idomeneo a Crudele, recitatív a ária Donny Anny z 2. dejstva opery Don Giovanni. Program doplnia Symfónie a predohry k operám oboch skladateľov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Pri príležitosti premiéry filmu Il Boemo Simona Houda Šaturová hovorila o interpretácii diel oboch skladateľov: Estetika interpretácie oboch skladateľov si je skutočne blízka, dokonca by som povedala, že na nejaké rozlišovanie Mozarta od Myslivečka nie je vo vokálnom prístupe žiaden priestor.  Pred pár rokmi som mala možnosť nahrať diela oboch autorov. Skladby sme vyberali z rovnakej dekády, keď bol Mysliveček na vrchole svojej tvorby a Mozart iba začínal. Bolo to nesmierne zaujímavé porovnanie. Od tej doby mám dojem, že Mozart na Myslivečka v podstate plynule nadviazal a rozvinul jeho vklad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Posledná aktualizácia – oprava technickej chyby: 2023-11-29 (adm/terval)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »