Novinky

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Saxophobia Bratislava

Začiatok marca bude v hlavnom meste už tradične patriť saxofónovej udalosti roka – festivalu SAXOPHOBIA BRATISLAVA. Popri majstrovských kurzoch prinesie ôsmy ročník aj dva verejné koncerty venované nie džezovej, ale klasickej hudbe na saxofónoch.

Saxophobia Bratislava je už pevnou súčasťou nielen bratislavského, ale i celoslovenského hudobného života. Každoročne prináša publiku saxofón trochu inak – ako plnohodnotný nástroj klasickej a súčasnej hudby. Vyše 80 saxofonistov z celej Európy sa v Bratislave zíde, aby si na štvordňových majstrovských kurzoch (29.2. – 3.3.2024) na pôde Vysokej školy múzických umení rozširovali svoje zručnosti pod vedením šiestich špičkových zahraničných lektorov z USA, Nemecka, Holandska, zo Švajčiarska, Španielska a Slovinska. Organizátori však nechcú saxofón zavrieť iba do učebných tried a pre verejnosť pripravili dva výnimočné koncerty s rozmanitosťou štýlov od klasickej hudby obdobia baroka, romantizmu, cez tango, valčík až po súčasné kompozície.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!
Kam za kultúrou na sklonku februára 2024? TOTO odporúčame!

Sobotný večer s lektormi

Galakoncert zahraničných lektorov sa bude už tradične konať v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v sobotu 2. marca. Účinkovať bude jedno z najlepších saxofónových kvartet na svete, Raschèr Saxophone Quartet v zložení Christine Rall, Elliot Riley, Andreas van Zoelen a Iria Garrido Meira. Vystúpia tiež sólisti Harry White a Lev Pupis s klavírnym sprievodom Ladislava Fančoviča. Výkony svetovo uznávaných umelcov sa v závere koncertu spoja do saxofónového septeta všetkých účinkujúcich. V programe zaznejú skladby pre naše publikum menej známych, ale aj známych autorov v úpravách pre saxofónové kvarteto, sólový saxofón s klavírom či saxofónové septeto a tiež originálne kompozície pre saxofóny, z ktorých viaceré boli venované práve účinkujúcim.

Saxophobia - koncert lektorov 2019 / Kam za kultúrou

Koncert lektorov prináša na Slovensko naozaj výnimočnú kvalitu klasických saxofonistov. V podstate sa nič podobné na Slovensku nedá inde zažiť. Sme nesmierne šťastní, že naše pozvanie prijali lektorky a lektori, ktorí majú nielen úspešné sólové dráhy, sú sólistkami a sólistami symfonických orchestrov, ale sú aj pedagogicky činní na tých najlepších školách. Mimoriadne sa teším z účinkovania fantastického saxofónového kvarteta Raschèr Saxophone Quartet, ktoré tento rok oslavuje 55. výročie od svojho založenia,“ uviedol riaditeľ festivalu Ladislav Fančovič. 

Článok pokračuje pod reklamou

Viac než 80 saxofonistov sa predstaví v nedeľu pod Pyramídou

Veľkou raritou festivalu je vyše 80-členný saxofónový orchester, ktorý pod vedením dirigenta Andreasa van Zoelena priamo na kurzoch naskúša program na záverečný koncert. Ten sa uskutoční v nedeľu 3. marca v Slovenskom rozhlase, kde odznie aj niekoľko premiér. Orchester zložený z vyše 80-tich saxofonistov a jednej sady bicích nástrojov uvedie pod taktovkou Andreasa van Zoelena skladby od J. S. Bacha, L. van Beethovena, H. Berlioza, M. P. Musorgského, G. Kastnera a E. Suchoňa v úpravách pre saxofónový orchester. Program doplnia skladby od Philipa Glassa, Thierryho Escaicha a Jérôma Naulaisa v interpretácii troch rôznych saxofónových kvartet. V slovenskej premiére odznejú kompozície od Viliama Gräffingera a Jevgenija Iršaia v podaní Pressburg Saxophone Quartet.

Saxophobia - Saxofonovy orchester 2021

Už druhý rok evidujeme záujem o majstrovské kurzy Saxophobia Bratislava enormným množstvom študentov. Je ich už viac, než dokážeme kapacitne prijať. Tento rok príde vyše 80 saxofonistov z 8 krajín. Program koncertu saxofónového orchestra bude zložený z diel klasickej hudby od Baroka až po 20. storočie a doplnia ho štyri zaujímavé saxofónové kvartetá. Dramaturgiu sa snažíme zostaviť tak, aby si publikum naplno vychutnalo možnosti saxofónu ako veľmi variabilného nástroja, pretože sa na ňom dá nielen hrať krásna melódia, ale môže sa používať napríklad aj ako perkusívny nástroj alebo sa na ňom dajú vyludzovať rôzne zvukové efekty. Už druhý rok budeme premiérovať aj skladbu pre saxofónový orchester a raritný kontrabasový saxofón zapožičaný zo zbierky riaditeľa festivalu L. Fančoviča, ktorý je jediným takýmto nástrojom na Slovensku a ani v Česku sa žiadny nenachádza. Preto je možnosť vypočuť si skladbu priamo napísanú pre tento nástroj tak vzácna, že by ju mali všetci milovníci saxofónu určite využiť,“ informovala organizátorka festivalu Jana Dekánková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Smetana Gala
Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Vstupenky na podujatie zakúpite v sieti Ticketportal.

TS, Saxophobia

Zdroj: Saxophobia

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Rukopisy majstrov
Culture Divadlo Podujatia PR

Balet Rukopisy majstrov čaká v SND derniéra

Baletný titul Rukopisy majstrov už 3. sezónu ponúka v Balete SND to najlepšie zo svetového baletu a tento týždeň ho čaká derniéra.

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Translate »