Novinky

Poznáme laureátov cien SOZA

Ceny SOZA 2021

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) po ročnej pauze opäť odovzdá nielen svoje honorárne ceny za roky 2019 a 2020, ale aj štatistické ceny za rok 2020. Sú medzi nimi  známy spevák a maliar Pavol Hammel či skladatelia Eugen Suchoň a Milan Novák

Galavečer 25. ročníka podujatia sa uskutoční 28. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Ocenenia v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika budú od sochárky Jany Brisudovej.

Udelia až štrnásť cien

SOZA tento rok udelí nie desať každoročne udeľovaných cien, ale až štrnásť. Organizátori si chcú touto formou slávnostne uctiť a oceniť autorov, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o slovenskú hudobnú tvorbu v honorárnych kategóriách.  Rozhodnutie o držiteľoch honorárnych cien SOZA má na starosti jeho dozorná rada. Veľkú cenu SOZA za rok 2019 udelila Pavlovi Hammelovi, jednému zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby. Pavol Hammel má na konte 25 autorských albumov (od legendárnych Zvonky zvoňte až po minuloročné Srdce bez anjela), muzikály Cyrano z predmestia či Šľahačková princezná, hudbu k baletu Everest, ako aj viacero koncertných albumov a kompilácií.

Veľká cena sa v zmysle štatútu udeľuje žijúcemu autorovi. Za rok 2020 ju však po prvý raz odovzdajú in memoriam skladateľovi Milanovi Novákovi, ktorý medzičasom – 18. mája 2021 vo veku 94 rokov zomrel. Skladateľ napísal okolo 700 kompozícií. Ako dirigent, hudobný skladateľ a umelecký vedúci viedol v rokoch 1952 až 1988 Vojenský umelecký súbor kpt. Jána Nálepku v Bratislave, ktorý pod jeho vedením žal úspechy doma i v zahraničí.

Cenu SOZA za rok 2020 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí  získa speváčka a skladateľka Jana Kirschner.

Ocenili aj skladateľa Eugena Suchoňa

Zápis do Zlatej knihy SOZA, ktorý sa udeľuje in memoriam, získajú za rok 2019 skladateľ a dirigent Tibor Frešo či hudobný a autorský líder skupiny Hex, skladateľ a producent Peter Dudák.  Zápis do Zlatej knihy SOZA získajú za rok 2020 jazzový hudobník, skladateľ a pedagóg Dušan Húščava a muzikológ, skladateľ a pedagóg Jozef Kresánek, zakladateľ slovenskej hudobnej vedy.

Štvrtú honorárnu Cenu SOZA za rok 2019 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získa skladateľ Eugen Suchoň, od úmrtia ktorého uplynuli už takmer tri desaťročia. Jeho diela sú však nesmrteľné a aj v zahraničí sa tešia trvalému ohlasu.     

To, kto získa štatistické ocenenia za rok 2020 sa ešte len dozvieme

Okrem honorárnych cien odovzdajú na galavečere aj štatistické ocenenia za rok 2020. Tieto čerpajú z výsledkov matematického spracovania hlásení používateľov hudby z radov rozhlasových a televíznych staníc či usporiadateľov koncertov. SOZA v polovici septembra zverejní užšie nominácie troch najúspešnejších v jednotlivých kategóriách. Mená víťazov vyhlásia priamo na galavečere.

One thought on “Poznáme laureátov cien SOZA”

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »