Poznáme laureátov cien SOZA

Ceny SOZA 2021

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) po ročnej pauze opäť odovzdá nielen svoje honorárne ceny za roky 2019 a 2020, ale aj štatistické ceny za rok 2020. Sú medzi nimi  známy spevák a maliar Pavol Hammel či skladatelia Eugen Suchoň a Milan Novák

Galavečer 25. ročníka podujatia sa uskutoční 28. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Ocenenia v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika budú od sochárky Jany Brisudovej.

Udelia až štrnásť cien

SOZA tento rok udelí nie desať každoročne udeľovaných cien, ale až štrnásť. Organizátori si chcú touto formou slávnostne uctiť a oceniť autorov, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o slovenskú hudobnú tvorbu v honorárnych kategóriách.  Rozhodnutie o držiteľoch honorárnych cien SOZA má na starosti jeho dozorná rada. Veľkú cenu SOZA za rok 2019 udelila Pavlovi Hammelovi, jednému zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby. Pavol Hammel má na konte 25 autorských albumov (od legendárnych Zvonky zvoňte až po minuloročné Srdce bez anjela), muzikály Cyrano z predmestia či Šľahačková princezná, hudbu k baletu Everest, ako aj viacero koncertných albumov a kompilácií.

Veľká cena sa v zmysle štatútu udeľuje žijúcemu autorovi. Za rok 2020 ju však po prvý raz odovzdajú in memoriam skladateľovi Milanovi Novákovi, ktorý medzičasom – 18. mája 2021 vo veku 94 rokov zomrel. Skladateľ napísal okolo 700 kompozícií. Ako dirigent, hudobný skladateľ a umelecký vedúci viedol v rokoch 1952 až 1988 Vojenský umelecký súbor kpt. Jána Nálepku v Bratislave, ktorý pod jeho vedením žal úspechy doma i v zahraničí.

Cenu SOZA za rok 2020 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí  získa speváčka a skladateľka Jana Kirschner.

Ocenili aj skladateľa Eugena Suchoňa

Zápis do Zlatej knihy SOZA, ktorý sa udeľuje in memoriam, získajú za rok 2019 skladateľ a dirigent Tibor Frešo či hudobný a autorský líder skupiny Hex, skladateľ a producent Peter Dudák.  Zápis do Zlatej knihy SOZA získajú za rok 2020 jazzový hudobník, skladateľ a pedagóg Dušan Húščava a muzikológ, skladateľ a pedagóg Jozef Kresánek, zakladateľ slovenskej hudobnej vedy.

Štvrtú honorárnu Cenu SOZA za rok 2019 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získa skladateľ Eugen Suchoň, od úmrtia ktorého uplynuli už takmer tri desaťročia. Jeho diela sú však nesmrteľné a aj v zahraničí sa tešia trvalému ohlasu.     

To, kto získa štatistické ocenenia za rok 2020 sa ešte len dozvieme

Okrem honorárnych cien odovzdajú na galavečere aj štatistické ocenenia za rok 2020. Tieto čerpajú z výsledkov matematického spracovania hlásení používateľov hudby z radov rozhlasových a televíznych staníc či usporiadateľov koncertov. SOZA v polovici septembra zverejní užšie nominácie troch najúspešnejších v jednotlivých kategóriách. Mená víťazov vyhlásia priamo na galavečere.

One thought on “Poznáme laureátov cien SOZA”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »