Novinky

Poznáme laureátov cien SOZA

Ceny SOZA 2021

Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) po ročnej pauze opäť odovzdá nielen svoje honorárne ceny za roky 2019 a 2020, ale aj štatistické ceny za rok 2020. Sú medzi nimi  známy spevák a maliar Pavol Hammel či skladatelia Eugen Suchoň a Milan Novák

Galavečer 25. ročníka podujatia sa uskutoční 28. septembra v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Ocenenia v podobe bronzovej plastiky s názvom Eurydika budú od sochárky Jany Brisudovej.

Udelia až štrnásť cien

SOZA tento rok udelí nie desať každoročne udeľovaných cien, ale až štrnásť. Organizátori si chcú touto formou slávnostne uctiť a oceniť autorov, ktorí sa významným spôsobom zaslúžili o slovenskú hudobnú tvorbu v honorárnych kategóriách.  Rozhodnutie o držiteľoch honorárnych cien SOZA má na starosti jeho dozorná rada. Veľkú cenu SOZA za rok 2019 udelila Pavlovi Hammelovi, jednému zo zakladateľov modernej slovenskej populárnej hudby. Pavol Hammel má na konte 25 autorských albumov (od legendárnych Zvonky zvoňte až po minuloročné Srdce bez anjela), muzikály Cyrano z predmestia či Šľahačková princezná, hudbu k baletu Everest, ako aj viacero koncertných albumov a kompilácií.

Veľká cena sa v zmysle štatútu udeľuje žijúcemu autorovi. Za rok 2020 ju však po prvý raz odovzdajú in memoriam skladateľovi Milanovi Novákovi, ktorý medzičasom – 18. mája 2021 vo veku 94 rokov zomrel. Skladateľ napísal okolo 700 kompozícií. Ako dirigent, hudobný skladateľ a umelecký vedúci viedol v rokoch 1952 až 1988 Vojenský umelecký súbor kpt. Jána Nálepku v Bratislave, ktorý pod jeho vedením žal úspechy doma i v zahraničí.

Cenu SOZA za rok 2020 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí  získa speváčka a skladateľka Jana Kirschner.

Ocenili aj skladateľa Eugena Suchoňa

Zápis do Zlatej knihy SOZA, ktorý sa udeľuje in memoriam, získajú za rok 2019 skladateľ a dirigent Tibor Frešo či hudobný a autorský líder skupiny Hex, skladateľ a producent Peter Dudák.  Zápis do Zlatej knihy SOZA získajú za rok 2020 jazzový hudobník, skladateľ a pedagóg Dušan Húščava a muzikológ, skladateľ a pedagóg Jozef Kresánek, zakladateľ slovenskej hudobnej vedy.

Štvrtú honorárnu Cenu SOZA za rok 2019 za významný podiel uvádzania domácej tvorby v zahraničí získa skladateľ Eugen Suchoň, od úmrtia ktorého uplynuli už takmer tri desaťročia. Jeho diela sú však nesmrteľné a aj v zahraničí sa tešia trvalému ohlasu.     

To, kto získa štatistické ocenenia za rok 2020 sa ešte len dozvieme

Okrem honorárnych cien odovzdajú na galavečere aj štatistické ocenenia za rok 2020. Tieto čerpajú z výsledkov matematického spracovania hlásení používateľov hudby z radov rozhlasových a televíznych staníc či usporiadateľov koncertov. SOZA v polovici septembra zverejní užšie nominácie troch najúspešnejších v jednotlivých kategóriách. Mená víťazov vyhlásia priamo na galavečere.

One thought on “Poznáme laureátov cien SOZA”

Comments are closed.

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »