Novinky

POSLEDNÁ ŠANCA prihlásiť sa na 3. ročník skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie

3. ročník skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie

Už len pár hodín zostáva na prihlásenie skladieb do 3. ročníka skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie, ktorú vyhlásili koncom marca 2023. Súťaž je určená pre slovenských a aj českých skladateľov/-ky do 35 rokov. DEADLINE pre prihlásenie diel je už len do 31. mája 2023.

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie sa na hudobnej scéne pohybuje od roku 2000. Už viac ako dve dekády každoročne vytvára priestor pre umelcov a milovníkov hudby, kde sa môžu priblížiť k rôznym žánrom, projektom a osobnostiam komornej hudby z celého sveta. Konvergencie sa venujú aj vydávaniu CD nahrávok a kníh, či publikovaniu pravidelných podcastov. Okrem týchto aktivít Konvergencie vo veľkej miere upriamujú pozornosť aj na edukatívne projekty. Konkrétne sú to kurzy komornej hudby, majstrovské kurzy s renomovanými zahraničnými hudobníkmi a súbormi či odborné semináre. V neposlednom rade k ním patrí aj skladateľská súťaž, do ktorej od roku 2021 sa prihlásilo už vyše 35 kompozícií. Ešte 27. marca 2023 vyhlásil v poradí 3. ročník skladateľskej súťaže pre mladých skladateľov a skladateľky do 35 rokov. Po úspešných dvoch rokoch sa súťaž rozširuje. Okrem slovenských sa do súťaže môžu zapojiť už aj českí skladatelia a skladateľky. Cieľom súťaže je iniciovať vznik a uvádzanie nových diel a vytvoriť generačné prepojenia medzi skladateľmi a interpretmi.

Prečo sa zúčastniť 3. ročníka skladateľskej súťaže?

Iste vám napadne otázka: prečo sa zúčastniť tejto súťaže? Základnou myšlienkou festivalu Konvergencie je komunikácia medzi skladateľmi, interpretmi a publikom. Tento princíp prenášajú organizátori aj na formát skladateľskej súťaže. Autori troch diel, ktoré získajú najvyšší počet bodov, budú mať možnosť osobnej alebo online konzultácie s členmi poroty. V rámci nej dostanú spätnú väzbu od renomovaných skladateľských osobností a popredných domácich interpretov. Diela 3 autorov, ktorí postúpia do finále, naštudujú formou workshopu absolventi Akadémie komornej hudby festivalu Konvergencie, ako aj etablovaní profesionáli. A navyše ich zaradia aj do programu aktuálneho ročníka festivalu. Uvedenie týchto troch skladieb, ktoré postúpia do finále, bude honorované. Účasť má aj ďalšiu pridanú hodnotu. Jednou z nich je networking, získanie kontaktov na generačne blízkych interpretov či PR prostredníctvom informačných kanálov festivalu Konvergencie a partnerov súťaže. A nielen to.

Napíšte nám kvarteto

Tretí ročník skladateľskej súťaže festivalu Konvergencie  realizujú tiež s podporou Islandu, Lichtenštajnska a Nórska prostredníctvom Grantov EHP a z prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Jednou z tohtoročných podmienok pre zapojenie do súťaže je napísanie skladby s dodržaným obsadením kvarteta v zložení klarinet, husle, violončelo a klavír, prípadne aj s možnosťou použitia elektroniky. Verím, že jednotná inštrumentácia bude výzvou a motiváciou pre mladých skladateľov. Kvarteto v zložení klarinet, husle, violončelo a klavír sa zároveň stalo jedným zo základných obsadení komornej hudby 20. storočia, pre ktoré vzniklo viacero dnes už klasických diel. Stačí spomenúť Oliviera Messiaena a jeho Kvarteto na koniec času. Mladí skladatelia a skladateľky teda majú na čom stavať,” hovorí slovenský skladateľ Adrián Demoč, člen 7-člennej medzinárodnej poroty, ktorá bude rozhodovať o laureátoch súťaže.

Rozhodovať bude medzinárodná porota

Ďalšími členmi poroty sú skladatelia prof. Jevgenij Iršai, Lukáš Borzík, Jaroslav Šťastný a interpreti nórsky huslista Nils Økland, violončelista Jozef Lupták, klaviristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič.

Posúvame hudbu ďalej

Pod heslom „posúvame hudbu ďalej“ sa organizátori súťaže snažia o uvedenie nových kompozícií nielen na Slovensku, ale aj v rámci nadviazaných zahraničných spoluprác. Navyše vybrané skladby – diela tohtoročných laureátov – zaradia aj do koncertnej sezóny 2024/25 PKF — Prague Philharmonie. Jedno z diel vyberú aj na koncert v rámci Skladateľskej súťaže Vladimira Mendelssohna v rámci Ascoli Piceno Festival v Taliansku. Živý záujem mladých skladateľov v prvých dvoch ročníkoch súťaže nás veľmi teší. Sme radi, že sme dokázali vytvoriť priestor pre prezentovanie súčasnej tvorby a prepojenie autorov s interpretmi. Zároveň je skvelé, že víťazná kompozícia bude zaradená okrem Konvergencií aj do programu festivalu v Taliansku aj v Prahe. Veríme, že to bude ďalšou motiváciou pre prihlásenie diel či už našich slovenských alebo českých skladateľov,“ hovorí riaditeľ festivalu Konvergencie a jeden z  porotcov skladateľskej súťaže Jozef Lupták.

Konvergencie / skladateľská súťaž

Uzávierka súťaže je 31. 5. 2023. Všetky informácie o súťaži aj s prihlasovacím formulárom sú dostupné na webe festivalu Konvergencie.

TS, Konvergencie, www.konvergencie.sk

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou v 40. týždeň roka 2023? TOTO sú naše tipy!

S novým týždňom prichádza čas aj na najnovší diel tipov kam za kultúrou. Pozrite sa s nami na
najzaujímavejšie divadelné a koncertné zážitky najbližších dní a nechajte sa opäť inšpirovať!

Read More
Nabucco / Kam za kultúrou
Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Záver septembra v Opere SND s premiérou Verdiho opery Nabucco

Opera Slovenského národného divadla uvádza na prelome septembra a októbra prvý premiérový titul svojej 104. sezóny – operu Nabucco. Pozrite si, čo nájdete v najnovšej bratislavskej inscenácii.

Read More
Už o pár dní začína Zelenka festival Praha - Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Už o pár dní začína Zelenka festival Praha – Drážďany. Otvorí ho koncertom Musica aeterna

Už o pár dní, 4. októbra 2023 začína Zelenka festival Praha – Drážďany so zaujímavým programom. Otvorí ho koncertom Musica aeterna…

Read More
Translate »