Pesničky pre Jonatána od Jany Kirschner dostali obrazovú podobu i svoj vlastný merchandise

Pesničky pre Jonatána od Jany Kirschner

V júni tohto roku vydala Jana Kirschner špeciálny album Pesničky pre Jonatána. V jej diskografii ide o jedinečný počin, ktorý svojim obsahom potešil mnohých rodičov a ich ratolesti. Všetky piesne z albumu dostali v týchto dňoch animovanú video podobu i svoj vlastný limitovaný merchandise.

Projekt Pesničky pre Jonatána má podtitul Slovenské ľudové pesničky, tak ako si ich pamätá, pozná a spieva Jana Kirschner. Všetky aranžmány vznikli s cieľom vytvoriť akustiku jednej miestnosti a koncertnú atmosféru priamo u poslucháča doma. Ale kto je to ten Jonatán? Jonatán je naozajstný malý chlapec, ktorý žije s rodičmi vo veľkom dome na kopci. Má dva roky, veľa rozpráva, nerád spí, jazdí na malom bicykli a svet okolo sa mu zdá neuveriteľne zaujímavý. Jonatán je synom mojej kamarátky Lindy, ktorá sa mi raz zdôverila, že už skutočne nevie, kde hľadať pesničky na to, aby Jonatán zaspal. Vtedy som z jej slov zacítila takú tú frustráciu matky a rodiča, ktorý naozaj potrebuje pomôcť a povedala som jej – ja ti niečo nahrám,prezradila Jana Kirschner.

Pesničky pre Jonatána nie sú len pre deti

Prvú skladbu, ktorú speváčka nahrala a poslala svojej blízkej kamarátke, bola pieseň Kukulienka, kde si bola. O týždeň na to jej poslala ďalší song, tentokrát, Prší, prší len sa leje. Obe skladby mali u malého Jonatána a jeho rodičov veľký úspech. Obidve piesne som nahrala spontánne a rýchlo na telefón. Nepozerala som sa na to, ako ich kto spieval predo mnou, alebo ako by sa mali spievať. Zobrala som do rúk gitaru a vymyslela úplne jednoduchý aranž, v ktorom som Linde piesne následne poslala. Po Jonatánovej radosti ma nielen jeho rodičia začali presviedčať, aby som nahrala celý album. Keďže mám ľudové pesničky veľmi rada a svojim deťom doma často spievam, súhlasila som a pustila sa do práce. Zavolali sme našich priateľov hudobníkov, ktorí takmer všetci sú rodičia a vymysleli sme koncept, ktorý by mal dieťaťu, okrem samotných skladieb, priniesť trošku aj koncertný zážitok,“ priblížila vznik nahrávky Jana Kirschner.

Pre radosť detí

Celý album je vymyslený tak, že je zámerne nahratý veľmi jednoducho – neopiera sa o žiadne tradičné aranžmány, nesúťaží so žiadnymi ľudovými skupinami ani s ľudovými aranžmánmi, ktoré tu už boli predtým. Jana Kirschner si s kapelou vytvorila svoj vlastný zvuk.  Chceli sme nahrať tie pesničky tak, ako ich hráme my svojim deťom. To znamená, že bez akéhokoľvek váhania sme s kapelou za deň a pol nahrali celý album. Zároveň sme sa rozhodli, že tam doplníme ešte tzv. „field recordings“ – to sú nahrávky, ktoré môžete počuť medzi pesničkami. Celý album je vlastne jeden kontinuálny príbeh, ktorý začína ranným lesom a končí pri ohni. Je to určitý koncept dňa, počas ktorého môže dieťa album kedykoľvek počúvať,doplnila Jana Kirschner.

Od hudby k skladačke

Súčasťou fyzického nosiča, ktorý obsahuje 10 známych ľudových skladieb, je aj papierová skladacia hra Nebo-peklo. Ku piesňam na albume vznikol aj rozsiahli animovaný videoklip spájajúci všetky skladby v jeden ucelený príbeh. Postarala sa oň Tereza Rudavská so svojim teamom. Rozhodli sme sa vytvoriť projekt, ktorý bude pre všetkých, ktorý nebude stáť príliš veľa peňazí a zároveň bude akýmsi prvým stupienkom – pomyselnými dverami, skrz ktoré deti vkročia do toho väčšieho sveta hudby. Som totiž presvedčená, že neexistuje detská hudba, existuje len dobrá a zlá hudba, a ja verím, že sme vytvorili niečo, čo bude fungovať nielen u detí, ale aj u ich rodičov,poznamenala Jana Kirschner. Podľa Jonatánovho otca, sú Pesničky pre Jonatána najlepším uspavadlom na svete. Okrem videoklipu dostali piesne z albumu aj svoj vlastný merchandise. Jana Kirschner ho 15.12. osobne predstaví na Urban Markete v Bratislave. Kým sa tak stane, si nový merchandise pozriete na webe speváčky.

PR článok

Redakciu informoval Marek Kučera, PR manažér

*** Posledná aktualizácua: 2022-12-30 (adm)***

Slovenský komorný orchester
Hudba News Odporúčame PR

Nedeľné popoludnie v Slovenskej filharmónii, Hommage à Bohdan Warchal

Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommage à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 26. januára 2023 v Koncertnej sieni SF o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude svetovo uznávaný husľový virtuóz a dirigent Shlomo Mintz. Na nedeľnom […]

Read More
Trio Euterpe / Zimný cyklus Třeboňská nocturna
Hudba News PR

Třeboňská nocturna pozývajú dnes na Trio Euterpé

Séria Abonentných koncertov Třeboňských nocturien pozýva na progresívne Trio Euterpé už vo štvrtok 26. januára do Divadla J. K. Tyla v Třeboni. Festival taktiež spúšťa predpredaj na letný festival, ktorý prebehne v dňoch 11. – 15. júla 2023 na rôznych miestach Třebone. Na letnom festivale Třeboňska nocturna v júli 2023 vystúpi Talichovo kvarteto, PhilHarmonia Octet, Rozhlasový […]

Read More
Tip na výstavu: Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach / Pečate v Univerzitnej knižnici /
História News Odporúčame

Tip na výstavu: Pečate v Univerzitnej knižnici

Máme pre vás jeden tip na zaujímavú výstavu, ktorá určite poteší nejedného priaznivca histórie, heraldiky či sfragistiky. Je ňou výstava Zvečnení do vosku – (Takmer) všetci svätí v pečatiach. Nájdete ju v priestoroch Univerzitnej knižnice v Bratislave. Na ceste spoznávania vás prostredníctvom pečatí vo svojich fondov prevedie Štátny archív v Bratislave. My sme si boli […]

Read More
Translate »