Melos-Étos sa premiérovo predstaví na košickej pôde, kde druhý novembrový štvrtok prinesie slávnostný štart do 17. ročníka medzinárodného festivalu súčasnej hudby. Otvárací koncert v Košiciach sa ponesie v znamení nejednej premiéry, ktorá zaznie v podaní košických filharmonikov i sólistu Adama Svitača.
Už tento týždeň sa začína 17. ročník medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos-Étos. V termíne 7. – 14. novembra 2024 ponúka pestrý program z aktuálnych trendov súčasnej hudby. Bienálny festival Melos-Étos sa počas svojej existencie dokázal zaradiť a udržať medzi najväčšími a najvýznamnejšími stredoeurópskymi festivalmi pre súčasnú hudbu, o čom svedčí aj tohtoročná dramaturgia, ktorá ponúka 7 koncertov, vyše 40 súčasných diel, ktorých väčšina zaznie v slovenskej premiére. Festival navyše prinesie aj tri diela v svetovej premiére.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na koncertoch sa predstaví viac ako 100 interpretov a interpretiek zo Slovenska, Českej republiky, Švajčiarska, Francúzska, Južnej Kórey, Maďarska a ďalších krajín. Festival sa uskutoční nielen v Bratislave, ale premiérovo aj na košickej pôde.
Melos-Étos sa začína a prinesie aj jedinečné spojenie
Otvárací koncert 17. ročníka bude v košickej Kunsthalle a uskutoční sa v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice, ktorá aj na koncerte vystúpi. Okrem Štátnej filharmónie Košice sa pod taktovkou Mariána Lejavu predstaví ako sólista slovenský gitarista Adam Svitač, ktorý v svetovej premiére uvedie Koncert pre gitaru od slovenského skladateľa Pavla Malovca.
Otvárací koncert 7. novembra 2024 bude mimoriadny nielen svojím programom a účinkujúcimi, ale tiež aj jedným netradičným spojením. Jeho špecifikom je to, že bude križovatkou dvoch festivalov súčasnej hudby – Ars Nova a Melos-Étos. Práve Melos-Étos sa po prvýkrát vo svojej 33-ročnej histórii dostáva aj na košickú pôdu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Generálna riaditeľka Štátnej filharmónie Košice Lucia Potokárová oceňuje, že etablovaný festival súčasnej hudby Melos-Étos rozširuje svoj záber aj na východ Slovenska. „Koncert sme umiestnili do netradičného priestoru Kunsthalle, kde môže vyniknúť jeho programová pestrosť. Zážitok návštevníkov umocní rozsadenie orchestra, ale i samotných návštevníkov a tešíme sa tiež na spoluprácu s dirigentom Mariánom Lejavom, ktorý je naslovovzatý odborník v interpretácii ponúkanej dramaturgie,“ hovorí Lucia Potokárová.
Dramaturgia plná symbolov
Dramaturgia otváracieho koncertu 17. ročníka je symbolicky rozkročená medzi minulosťou a prítomnosťou. V programe zaznie šestica diel. Tri z nich pochádzajú z pera klasikov moderny minulého storočia – Igora Stravinského, Charlesa Ivesa a Giacinta Scelsiho. Ďalšia trojica je z pera žijúcich autorov ako Justė Janulytė, Pavol Malovec či Rufus Isabel Elliot. Toto rozdelenie je však skutočne symbolické, pretože zastúpené skladby Igora Stravinského, Charlesa Ivesa a Giacinta Scelsiho dodnes nestratili nič z nádychu radikálnej originality, všetky tri dodnes metaforicky komunikujú so svetom súčasnej hudby, ktorému takpovediac pripravili pôdu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V takto zostavenej dramaturgii existuje ešte jedno rozkročenie. Tentokrát čisto inštrumentálne – medzi sláčikovými a dychovými nástrojmi, čo do programu k dejinnému dynamizmu pridáva aj dynamizmus zvukového kontrastu. Stravinskij aj Scelsi siahajú po originálnych zostavách dychových nástrojov (taliansky skladateľ je pritom zaujímavo kreatívny aj vo výbere bicích), na druhej strane dve diela súčasných skladateliek strednej a mladšej generácie, zastupujúcich Litvu (Justė Janulytė) a Škótsko (Rufus Isabel Elliot), naopak, dávajú prednosť krehkým a nežným sláčikovým štruktúram, v oboch prípadoch dokonca s vylúčením basového registra. Kdesi uprostred sa nachádza Ives, u ktorého sláčikový orchester dopĺňa (presnejšie povedané, „vyrušuje“) pätica dychových nástrojov.
INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou
V premiére aj dielo Pavla Malovca s Adamom Svitačom
Netradičné obsadenie ponúka aj premiéra diela domáceho autora Pavla Malovca, v ktorom sprievod k sólovej gitare tvorí sláčikový orchester s bicími nástrojmi. Kompletný symfonický orchester teda nezaznie ani raz, no práve v tom objavila hudobná moderna jeho čaro: ako jediné tradičné teleso totiž ponúka možnosti tých najnečakanejších nástrojových zostáv.
Hlavným organizátorom festivalu Melos-Étos je Hudobné centrum – štátna príspevková organizácia Ministerstva kultúry SR. Viac informácií a kompletný festivalový program nájdete na stránke festivalu Melos-Étos a vstupenky zakúpite na webe Štátnej filharmónie Košice.
—
TS, Melos-Étos / HC, www.melosetos.sk, www.hc.sk
Foto: archív umelca, Miriama Fencíková, archív ŠFK
Zdroj: HC
Redakciu informovala Ivana Schwarz, PR manažérka festivalu Melos-Étos