Novinky

Oslava Beethovena s VENI ensemble

Oslava Beethovena s VENI ensemble

Tento týždeň sa v Bratislave oslavuje. Už v stredu môžete o niečo skôr osláviť aj vy Beethovenove narodeniny a v sobotu aj narodeniny Johna Cagea. O hudobné oslavy sa stará ISCM - Slovenská sekcia.

Jeho skladby patria k najhranejším v repertoáre klasickej hudby. Charakterizovali ho blízke vzťahy aj k územiu dnešného Slovenska. A snáď aj preto sa organizátori podujatia rozhodli, pripomenúť si narodeniny majstra klasickej hudby, ktorého 195. výročie úmrtia si tento rok pripomíname. Osláviť Ludwiga van Beethovena môžete aj vy! Či už zavítate na expozíciu do Beethovenovho pamätníka v Dolnej Krúpe, alebo na koncert do A4 – priestor súčasnej kultúry v Bratislave. Už v stredu 5.10.2022 o 20:00 hod. zažite hudbu Ludwiga van Beethovena v podaní hudobníkov z VENI ensemble. Tá zaznie v originálnom koncepte otvoreného diela „Ludwig van“ skladateľa Mauricia Kagela. 

Unikátny Ludwig v podaní VENI ensemble

Na rozdiel od ukončenej kompozície alebo nedokončeného diela (work-in-progress) je „Ludwig van“ predovšetkým ideou. Interpretovi, ale aj poslucháčovi sa pokúša povedať, že hudba minulosti sa má predvádzať aj ako hudba súčasnosti. V tomto projekte predstavujú tvorcovia predlohu pre interpretov, teda partitúru. Vidieť budete aj sériu fotografií rôznych predmetov, ktoré obalili do nôt Ludwiga van Beethovena. Tieto predmety uvidíte tiež v rovnomennom filme, ktorý počas večera premietnu. Vstup na koncert si môžete zakúpiť TU.

Veni ensemble

Projekt Ludwig van podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu, s podporou SOZA a s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia. Spoluorgnizátormi sú A4 – priestor súčasnej kultúry, Tatranská galéria v Poprade a Stanica Žilina-Záriečie. Partnermi sú Winter & Winter a IFAGE Filmproduktion. Mediálnym partnerom je Hudobný život.

PR článok

Redakciu informovala Linda Gallová, ISCM – Slovenská sekcia

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »