Novinky

Oslava Beethovena s VENI ensemble

Oslava Beethovena s VENI ensemble

Tento týždeň sa v Bratislave oslavuje. Už v stredu môžete o niečo skôr osláviť aj vy Beethovenove narodeniny a v sobotu aj narodeniny Johna Cagea. O hudobné oslavy sa stará ISCM - Slovenská sekcia.

Jeho skladby patria k najhranejším v repertoáre klasickej hudby. Charakterizovali ho blízke vzťahy aj k územiu dnešného Slovenska. A snáď aj preto sa organizátori podujatia rozhodli, pripomenúť si narodeniny majstra klasickej hudby, ktorého 195. výročie úmrtia si tento rok pripomíname. Osláviť Ludwiga van Beethovena môžete aj vy! Či už zavítate na expozíciu do Beethovenovho pamätníka v Dolnej Krúpe, alebo na koncert do A4 – priestor súčasnej kultúry v Bratislave. Už v stredu 5.10.2022 o 20:00 hod. zažite hudbu Ludwiga van Beethovena v podaní hudobníkov z VENI ensemble. Tá zaznie v originálnom koncepte otvoreného diela „Ludwig van“ skladateľa Mauricia Kagela. 

Unikátny Ludwig v podaní VENI ensemble

Na rozdiel od ukončenej kompozície alebo nedokončeného diela (work-in-progress) je „Ludwig van“ predovšetkým ideou. Interpretovi, ale aj poslucháčovi sa pokúša povedať, že hudba minulosti sa má predvádzať aj ako hudba súčasnosti. V tomto projekte predstavujú tvorcovia predlohu pre interpretov, teda partitúru. Vidieť budete aj sériu fotografií rôznych predmetov, ktoré obalili do nôt Ludwiga van Beethovena. Tieto predmety uvidíte tiež v rovnomennom filme, ktorý počas večera premietnu. Vstup na koncert si môžete zakúpiť TU.

Veni ensemble

Projekt Ludwig van podporil z verejných zdrojov ako hlavný partner Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu, s podporou SOZA a s finančnou podporou Bratislavského samosprávneho kraja a Nadácie mesta Bratislavy. Organizátorom podujatia je ISCM – Slovenská sekcia. Spoluorgnizátormi sú A4 – priestor súčasnej kultúry, Tatranská galéria v Poprade a Stanica Žilina-Záriečie. Partnermi sú Winter & Winter a IFAGE Filmproduktion. Mediálnym partnerom je Hudobný život.

PR článok

Redakciu informovala Linda Gallová, ISCM – Slovenská sekcia

Kam za kultúrou
Culture Divadlo Festivaly História Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 25. septembra 2023? TOTO sú naše TOP TIPY!

Nový týždeň sa už rozbieha, a tak si pozrite najnovší diel rubriky TOP tipov Kam za kultúrou v posledné septembrové dni…

Read More
Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí
Community Culture News Nezaradené Odporúčame PR

Posledná šanca: Zbierka na historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch na Donio.sk končí

Pomôžme zachrániť historický organ v Evanjelickom kostole v Pustých Úľanoch! Zbierka na Donio.sk už pomaly končí….

Read More
Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR
Culture Hudba News Odporúčame PR

Slovenský filharmonický zbor s ďalšou cenou. Získal Cenu ministerky kultúry SR

Jedným z laureátov Ceny ministerky kultúry SR sa stal aj Slovenský filharmonický zbor, ktorý sa hrdí titulom najlepší zbor Európy.

Read More
Translate »