Očakávaná novinka: Hidden Orchestra – Creaks: Bonus, Live & Remixes

Joe Acheson by Elly Lucas / Hidden Orchestra

Doposiaľ nevydané skladby, remixy i prepracované kompozície soundtracku oceňovanej hry Creaks z dielne herného štúdia Amanita Design predstavil Hidden Orchestra 11. novembra 2022 na novom albume Creaks: Bonus, Live & Remixes. Nadväzuje tak na dosku Creaks OST z roku 2020, ktorá ostatne rovnako ako novinka vyšla u českého vydavateľstva Minority Records.

Hidden Orchestra je projekt britského skladateľa, multiinštrumentalistu a producenta Joea Achesona. Ten spracúva najrôznejší hudobné vplyvy. K tvorbe pozýva pestrú škálu umelcov, aby vzápätí stvoril svoj “skrytý orchester”. „Pre Creaks vzniklo tak veľké množstvo skvelej hudby, že sa na pôvodný album skrátka nevošlo všetko. Všimli si toho koniec-koncov i fanúšikovia, ktorým pár skladieb z hry na pôvodnom soundtracku chýbalo. S myšlienkou prišiel počiatkom roku sám Joe. Pôvodne pritom malo ísť o zbierku bonusových skladieb, ale postupne sa nám ten koncept nakysol a vznikla z toho väčšia a zaujímavejšia nahrávka,“ vraví Jakub Dvorský, zakladateľ Amanita Design.

Sedmička nevydaných skladieb

Creaks: Bonus, Live & Remixes prináša sedmičku doposiaľ nevydaných skladieb z pôvodného soundtracku Creaks. Okrem toho na ňom nájdete aj dve rozsiahle prepracované verzie pre živú kapelu a sedem remixov od rôznorodých umelcov ako sú Floex, Poppy Ackroyd, Ben Lukas Boysen či ZKA4T. „Keď sme s kapelou vystupovali tento rok v Prahe, rozvinuli sme niekoľko skladieb Creaks do nových živých verzií a ja som zistil, že sa o ne chcem podeliť. Potom sme si povedali, že by bolo fajn zaradiť Floexov remix, pretože práve vďaka nemu som sa po prvýkrát zoznámil s Amanita Design. Uvedomil som si, aký potenciál by mohol byť v reinterpretácii materiálu viacerými umelcami. To nakoniec viedlo k nápadu spojiť bonusové, živé a remixové skladby do jedného súdržného albumu,“ približuje vznik Creaks: Bonus, Live & Remixes sám Acheson.

Farebný zvukový svet Hidden Orchestra, v ktorom sa snúbia vplyvy elektroniky, folku či post-rocku, je na Creaks: Bonus, Live & Remixes obohatený o tanečné experimentálne techno, jemne vybrnkávané ambientné moderné klasické plochy i trysky basklarinetového free-jazzu.

Vo farebnom zvukovom svete Hidden Orchestra  sa snúbia vplyvy elektroniky, folku či post-rocku. Toho na Creaks: Bonus, Live & Remixes obohatili o tanečné experimentálne techno, jemne vybrnkávané ambientné moderné klasické plochy i trysky basklarinetového free-jazzu. „Joe si veľmi dobre porozumel s nástrojom FMOD, ktorý mu umožnil vytvoriť hudbu adaptívnu a generatívnu. Keď si napríklad hráč láme hlavu s jednou z hádaniek a podarí sa mu v jej riešení pokročiť, hra mu to dá elegantne najavo decentnou zmenou v hudobnom sprievode,“ objasňuje Dvorský.

Na výsledku sa podieľa taktiež umelá inteligencia

Joe Acheson
Joe Acheson. Foto: Elly Lucas

„Pre Creaks som celkom zmenil svoj pracovný postup, aby som neunavoval poslucháčov. Docielil som to pomocou softwaru určeného pre herný zvuk, musel som však vymyslieť množstvo nových kompozičných techník, aby som vytvoril hudbu neustále náhodne meniacu svoju kompozíciu. Bolo to obťažné a svojim spôsobom sa tvorba hudby pre každú úroveň hry stala hádankou sama o sebe. Nečakaným prínosom bolo zistenie, že môžem využiť umelú inteligenciu. Po naprogramovaní som výsledný aranžmán často považoval za zaujímavejší než tie, ktoré by som vytvoril sám,“ dodáva Acheson.

Hra Creaks získala ocenenia

Hra Creaks získala ocenenia Česká hra roku 2020 i Česká hra roku v kategórii Audiovizuálne spracovanie. Dostala tiež cenu Anifilmu 2021 za najlepší výtvarný počin či ocenenie CEEGA 2020 pre hry zo strednej a východnej Európy za najlepšie výtvarné spracovanie. Creaks získala nomináciu na prestížnu Golden Joystick Awards za najlepšiu nezávislú hru. Dve nominácie dostala aj na brazílskom hernom festivale BIG Festival za najlepšie výtvarné spracovanie a najlepšie vyprávanie.

Skladby z Creaks zaznejú taktiež na koncerte Hidden Orchestra v londýnskej Queen Elizabeth Hall. Stane sa tak 20.11.2022 v rámci EFG London Jazz Festivalu. Creaks: Bonus, Live & Remixes vychádza iba digitálne. V súčasnosti vypredaný soundtrack Creaks (2020) sa dočká vinylovej reedície v prvej polovici nasledujúceho roku.

TS / PR článok

Zdroj: Anna Mašátová, PR manažérka

Preklad: Mária Kleinová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-05 (adm) ***

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »