Novinky

Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den

Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den v réžii Terezy Vejvodovej

Keď sa klasika snúbi s jazzom. Aj tak by sme mohli charakterizovať prepojenie klasiky a jazzu, ktoré dýcha z novinky Nadchází den, ktorej videoklip z dielne režisérky Terezy Vejvodovej uzrel svetlo sveta len nedávno. Jeho autormi sú skladateľ, klavirista a klávesista spolupracujúci s najvýznamnejšími osobnosťami českej jazzovej scény - Martin Brunner a pedagogička a speváčka Markéta Foukalová. Pohybuje sa často na pomedzí žánrov od popu, jazzu až k elektronickej hudbe či do súdobej vážnej hudby, pričom nechýbajú u nej ani presahy do hudobnej či textovej tvorby.

Snové obrazy citlivo sa snúbiace s hudbou Martina Brunnera a textom poetky a prekladateľky Věry Koubovej stvárnila vo videoklipe piesne Nadchází den oceňovaná režisérka Tereza Vejvodová. Jej krátké autorské filmy už získali celý rad ocenení a nominácií na mnohých festivaloch u nás i v zahraničí. Najvýznamnejší z nich je film Vymezení. Ako tvorca videoklipu sa podpísala napríklad pod pieseň Just Be You Kláry Vytiskovej.

Nadchází den je skladbou z albumu Svou chvíli, ktorý vydal label Animal Music v júni 2022. Album obsahuje osmičku básní Věry Koubovej. Tie pre speváčku Markétu Foukalovou a Symfonický orchester Českého rozhlasu zhudobnil klavirista a skladateľ Martin Brunner. „Ako vianočný darček sme si a tiež našim poslucháčom nadelili celkom nový klip nesmierne talentovanej Terezy Vejvodovej, ktorá poéziu celej skladby krásne prepojuje a doplňuje. Máme z videa veľkú radosť,“ hovorí Markéta Foukalová.

Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den v réžii Terezy Vejvodovej

Nahrávka vznikla počas koncertu v sále multikultúrneho centra DOX v Prahe pod taktovkou dirigenta Marko Ivanoviće. Hráčov symfonického orchestra dopĺňajú dva jazzoví klaviristi Vít Křišťan a autor hudby Martin Brunner. Celkom prirodzene prepojuje svety klasickej, jazzovej a popovej hudby. Spolu s klipom tak vytvára doslova audiovizuálny zážitok. Naživo vystúpi Brunner s Foukalovou a klaviristom Janom Alešom 17. decembra v Divadelním klubu v Poličce, kde zaznie komorná podoba piesní z albumu Svou chvíli v netradičnom obsadení. Speváčku budú sprevádzať dva klávesové nástroje. Skladby predstaví vo voľnejšej podobe s väčším podielom improvizácie.

TS / PR článok

Zdroj: Anna Mašátová, PR manažérka

Preklad: Silvia Mária Petrovitsová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-05 (adm) ***

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »