Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den

Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den v réžii Terezy Vejvodovej

Keď sa klasika snúbi s jazzom. Aj tak by sme mohli charakterizovať prepojenie klasiky a jazzu, ktoré dýcha z novinky Nadchází den, ktorej videoklip z dielne režisérky Terezy Vejvodovej uzrel svetlo sveta len nedávno. Jeho autormi sú skladateľ, klavirista a klávesista spolupracujúci s najvýznamnejšími osobnosťami českej jazzovej scény - Martin Brunner a pedagogička a speváčka Markéta Foukalová. Pohybuje sa často na pomedzí žánrov od popu, jazzu až k elektronickej hudbe či do súdobej vážnej hudby, pričom nechýbajú u nej ani presahy do hudobnej či textovej tvorby.

Snové obrazy citlivo sa snúbiace s hudbou Martina Brunnera a textom poetky a prekladateľky Věry Koubovej stvárnila vo videoklipe piesne Nadchází den oceňovaná režisérka Tereza Vejvodová. Jej krátké autorské filmy už získali celý rad ocenení a nominácií na mnohých festivaloch u nás i v zahraničí. Najvýznamnejší z nich je film Vymezení. Ako tvorca videoklipu sa podpísala napríklad pod pieseň Just Be You Kláry Vytiskovej.

Nadchází den je skladbou z albumu Svou chvíli, ktorý vydal label Animal Music v júni 2022. Album obsahuje osmičku básní Věry Koubovej. Tie pre speváčku Markétu Foukalovou a Symfonický orchester Českého rozhlasu zhudobnil klavirista a skladateľ Martin Brunner. „Ako vianočný darček sme si a tiež našim poslucháčom nadelili celkom nový klip nesmierne talentovanej Terezy Vejvodovej, ktorá poéziu celej skladby krásne prepojuje a doplňuje. Máme z videa veľkú radosť,“ hovorí Markéta Foukalová.

Martin Brunner a Markéta Foukalová vydávajú nový videoklip Nadchází den v réžii Terezy Vejvodovej

Nahrávka vznikla počas koncertu v sále multikultúrneho centra DOX v Prahe pod taktovkou dirigenta Marko Ivanoviće. Hráčov symfonického orchestra dopĺňajú dva jazzoví klaviristi Vít Křišťan a autor hudby Martin Brunner. Celkom prirodzene prepojuje svety klasickej, jazzovej a popovej hudby. Spolu s klipom tak vytvára doslova audiovizuálny zážitok. Naživo vystúpi Brunner s Foukalovou a klaviristom Janom Alešom 17. decembra v Divadelním klubu v Poličce, kde zaznie komorná podoba piesní z albumu Svou chvíli v netradičnom obsadení. Speváčku budú sprevádzať dva klávesové nástroje. Skladby predstaví vo voľnejšej podobe s väčším podielom improvizácie.

TS / PR článok

Zdroj: Anna Mašátová, PR manažérka

Preklad: Silvia Mária Petrovitsová

Redakciu informovala a fotografie poskytla Anna Mašátová, PR manažérka

*** Posledná aktualizácia: 2023-01-05 (adm) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »