Novinky

Kruh priateľov hudby v Plzni prinesie 10 výnimočných koncertov

Kruh priateľov hudby, Plzeň

Plzeňská filharmonie sa stará o Kruh priateľov hudby v Plzni prostredníctvom komorného cyklu. Koncerty sa, ako tradícia velí, konajú vždy v jednu stredu v mesiaci. Tohtoročná sezóna sľubuje celkom 10 výnimočných koncertov. Organizátori sľubujú jedinečné koncertné zážitky, majstrovských autorov, diela oplývajúcej večnou krásou a neopakovateľnými okamžikmi.

Začala sa koncertná sezóna 2022/2023. Pre svojich priaznivcov myslí aj Plzeňská filharmonie. Prostredníctvom komorného cyklu Kruh priateľov hudby (Kruh přátel hudby) v nastupujúcej sezóne prinesie 10 koncertov s pestrým a lákavým programom. V interpretácii špičkových umelcov zaznejú perly majstrov z bohatej pokladnici svetovej komornej literatúry od renesancie až po súčasnosť. Komorná hudba je svetom sui generis. Majstri minulých storočí ju nepísali pre veľké sály a divadla. Ich kúzlo tkvie v intímnom hudobnom zážitku a úzkom kontakte poslucháčov s interpretmi. A k tomu je ako stvorený krásny priestor sály Antonína Dvořáka v plzeňskom Dome hudby.

10 výnimočných komorných koncertov. To je Kruh priateľov hudby

Tešiť sa môžete nielen na recitály (klavírny, violončelový, klarinetový a vokálny), ale aj na večer husľového umenia, a to nie je všetko. Na priaznivcov čakajú hudobné stretnutia s dvojicou renomovaných trii. Vianočný čas navodí súbor domácej proveniencie. Bude sa ale aj spomínať. Dvojica koncertov pripomenú významné storočnice roku 2022. Jeden bude patriť českému husľovému virtuózovi Františkovi Ondříčkovi, druhý legende českej kultúry, hudobnému skladateľovi a spisovateľovi Iljovi Hurníkovi. Otvárací koncert tohto krásneho komorného cyklu, patrí v stredu 21. 9. 2022 o 19:30 výbornému klaviristovi Marekovi Kozákovi

Marek Kozák
Marek Kozák. Foto: Martin Faltus

Program aktuálnej sezóny stručne

21.9.2022 | Marek Kozák – klavírny recitál (s programom z diel Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina a Ferenca Liszta)

19.10.2022 | Igor Ardašev & Ivan Ženatý – klavírno-husľový komorný večer (s programom z diel Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Antonína Dvořáka a Felixa Mendelssohn-Bartholdyho)

23.11.2022 | Violončelové perly veľkých majstrov v podaní violončelistky Dory Hájkovej & klaviristky Aleny Grešlovej (s programom z diel Ludwiga van Beethovena, Roberta Schumanna, Francisa Poulenca, Sergeja Rachmaninova a Dmitrija Šostakoviča)

14.12.2022 | Musica ad Gaudium – Barokní prolínání: súbor starej i súčasnej hudby hudby Musica ad Gaudium v adventnom duchu (s programom z diel skladateľov ako Salomone Rossi, John Dowland, Marin Marais, Georg Philipp Telemann, Johann Sebastian Bach, Joseph Bodin de Boismortier, Vojtěch Frank) a chýbať nebudú ani tradičné české vianočné koledy v úpravách Jaroslava Krčka

11.1.2023 | Anna Paulová & Martin Kasík (s programom z diel Johannesa Brahmsa, Francisa Poulenca, Claudea Debussyho, Karla Pexidra a Bohuslava Martinů pre klavír a klarinet)

1.2.2023 | Krasosmutnění s Iljou Hurníkem v podaní klaviristky Věry Müllerovej a recitátorky Blanky Hejtmánkovej  

8.3.2023 | Vilímec & Vilímec „K poctě slavného českého houslisty Františka Ondříčka“ v podaní huslistu Miroslava Vilímca a klaviristu Vladislava Vilímca (s programom z diel Františka Bendu, Johana Severina Svendsena, Edvarda Griega, Františka Ondříčka, Niccola Paganiniho a Bedřicha Smetanu) – realizovaný v spolupráci s festivalom Smetanovské dny

5.4.2023 | Quasi Trio (s programom z diel Wolfganga Amadea Mozarta, Roberta Muczynskeho, Jörga Widmanna a Johannesa Brahmsa) – realizovaný v spolupráci s festivalom Smetanovské dny

17.5.2023 | Yukiko Kinjo – japonská sopranistka Yukiko Kinjo s klavírnym sprievodom Petra Smetáčka (s programom z diel Georga Friedricha Händela, Carla Heinricha Grauna, Wolfganga Amadea Mozarta, Giuseppe Verdiho, Giacoma Pucciniho, Antonína Dvořáka, Petra Smetáčka a Bedřicha Smetanu)

7.6.2023 | Lobkowicz Trio (s programom z diel Vítězslava Nováka, Josefa Suka a Antonína Dvořáka)

Vstupenky je možné zakúpiť v predpredaji vstupeniek vedľa Turistického informačného centra mesta Plzně (náměstí Republiky 41), online na www.plzenskavstupenka.cz alebo priamo na mieste v Dome hudby pred koncertom.

Zdroj: Plzeňská filharmónie

Redakciu informoval Michal Karban, Plzeňská filharmónie

 

*** Posledná aktualizácia: 2022-11-19 (adm) ***

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »