Novinky

Koncerty pre Ukrajinu budú po celom Slovensku

Koncert pre Ukrajinu

Hudobná únia Slovenska organizuje v spolupráci s početnými partnermi z regionálnych kultúrnych inštitúcií, občianskych iniciatív a samospráv sériu koncertov pre Ukrajinu. Hlavným posolstvom podujatia je verejné vyjadrenie spolupatričnosti a solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi. Pridať sa môže každý. Najbližšie už 3., 6. a 7. marca 2022.

Koncerty pre Ukrajinu sa stali priestorom, ako verejne odsúdiť agresiu či neprijateľnosť vojny v treťom tisícročí. Sú tiež prostriedkom ako vyjadriť podporu  Ukrajine a solidaritu s jej obyvateľmi a ľuďmi na úteku. Bratislavu už v poslednú februárovú nedeľu ovládol koncert na Hlavnom námestí. Organizoval ho Festival Pohoda. Vystúpila na ňom Katarzia, Tarasa Ševčenka s Ľubicou Čekovskou, Saténové ruky, Polemic, Sendreiovci, Lúčnica či Slovenský filharmonický zbor a mnohí ďalší. Do Bratislavy sa koncert vracia opäť 7. marca, kedy ovládne Dvoranu VŠMU so slovensko-ukrajinskými umelcami.

KONCERT PRE UKRAJINU / Košice

“Koncerty pre Ukrajinu sú spoločným vyjadrením podpory a ľudskej súnaležitosti s Ukrajinou a jej obyvateľmi. S tými, ktorí zo strachu o svoj život a život svojich najbližších práve húfne opúšťajú svoje domovy i tými, ktorí ostali a rozhodli sa brániť svoju vlasť. Je tiež venovaný kolegyniam a kolegom z ukrajinskej kultúrnej scény, s ktorými nás spájajú roky spolupráce, ľudských vzťahov a priateľstiev. Aj im budú venované tieto koncerty. Na ich podporu akoukoľvek cestou budeme apelovať, či už na koncertoch, alebo v rámci prebiehajúcich zbierok. Za každé gesto pomoci a podpory vopred ďakujeme všetkým ľuďom dobrej vôle,” povedal Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska.

Koncert pre Ukrajinu ovládne Košice

Už vo štvrtok 3.3.2022 ovládne táto myšlienka mesto Trenčín. Koncerty prinesie aj nedeľa do Prešova, Košíc, Banskej Bystrici, Žiliny, Trnavy a  Nitry. Košický koncert organizujú K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice, Mestom Košice a Tabačkou Kulturfabrik. Postupne sa pridávajú aj ďalší partneri a najmä hudobníci, ktorí na koncerte vystúpia bez nároku na honorár. Priestor na pódiu dostanú umelci, osobnosti a občianski aktivisti zo Slovenska a Ukrajiny. Koncert pre Ukrajinu sa uskutoční v nedeľu 6. marca 2022 o 16:00 na Dolnej bráne v Košiciach.  Účinkovať budú Katarína Knechtová, Štefan Štec, Lukáš Adamec a Viktor Špak, Lomnické Čháve, Zbor PUĽS-u, Miklei (ukrajinská dj-ka žijúca na Slovensku), Heľenine oči, sedemminut – svetelná inštalácia „Za mier“. Svojimi vystúpeniami ho podporí Štátna filharmónia Košice, Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie i sólistka ŠDKE – mezzosopranistka Myroslava Havryliuk, mezzosoprán.

NIE – vojne

Za podujatím Koncert pre Ukrajinu stoja kultúrni aktéri a osobnosti košického kultúrneho života. Spájajú ich spoločné hodnoty demokracie, slobody prejavu, dodržiavania ľudských práv a rešpektovania medzinárodného práva. „Považujem za správne a nutné jednoznačne a verejne vyhlásiť NIE – vojne! Sme srdcom, mysľou i činmi pri našich ukrajinských kolegoch a celej Ukrajine, priblížila Lucia Potokárová, riaditeľka ŠFKZa spoluorganizátora koncertu K13 – Košické kultúrne centrá pozýva verejnosť aj jeho riaditeľ Tomáš Petraško: „Všetkých ľudí dobrej vôle pozývame na koncert do Košíc, na ktorom tak môžu vyjadriť svoju solidaritu s Ukrajinou.“

V K13 zároveň prebieha zbierka humanitárnej pomoci. Viac info TU.

Pýtate sa ako pomôcť?

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »