Novinky

Koncerty pre Ukrajinu budú po celom Slovensku

Koncert pre Ukrajinu

Hudobná únia Slovenska organizuje v spolupráci s početnými partnermi z regionálnych kultúrnych inštitúcií, občianskych iniciatív a samospráv sériu koncertov pre Ukrajinu. Hlavným posolstvom podujatia je verejné vyjadrenie spolupatričnosti a solidarity s Ukrajinou a jej obyvateľmi. Pridať sa môže každý. Najbližšie už 3., 6. a 7. marca 2022.

Koncerty pre Ukrajinu sa stali priestorom, ako verejne odsúdiť agresiu či neprijateľnosť vojny v treťom tisícročí. Sú tiež prostriedkom ako vyjadriť podporu  Ukrajine a solidaritu s jej obyvateľmi a ľuďmi na úteku. Bratislavu už v poslednú februárovú nedeľu ovládol koncert na Hlavnom námestí. Organizoval ho Festival Pohoda. Vystúpila na ňom Katarzia, Tarasa Ševčenka s Ľubicou Čekovskou, Saténové ruky, Polemic, Sendreiovci, Lúčnica či Slovenský filharmonický zbor a mnohí ďalší. Do Bratislavy sa koncert vracia opäť 7. marca, kedy ovládne Dvoranu VŠMU so slovensko-ukrajinskými umelcami.

KONCERT PRE UKRAJINU / Košice

“Koncerty pre Ukrajinu sú spoločným vyjadrením podpory a ľudskej súnaležitosti s Ukrajinou a jej obyvateľmi. S tými, ktorí zo strachu o svoj život a život svojich najbližších práve húfne opúšťajú svoje domovy i tými, ktorí ostali a rozhodli sa brániť svoju vlasť. Je tiež venovaný kolegyniam a kolegom z ukrajinskej kultúrnej scény, s ktorými nás spájajú roky spolupráce, ľudských vzťahov a priateľstiev. Aj im budú venované tieto koncerty. Na ich podporu akoukoľvek cestou budeme apelovať, či už na koncertoch, alebo v rámci prebiehajúcich zbierok. Za každé gesto pomoci a podpory vopred ďakujeme všetkým ľuďom dobrej vôle,” povedal Lumír Mati z Hudobnej únie Slovenska.

Koncert pre Ukrajinu ovládne Košice

Už vo štvrtok 3.3.2022 ovládne táto myšlienka mesto Trenčín. Koncerty prinesie aj nedeľa do Prešova, Košíc, Banskej Bystrici, Žiliny, Trnavy a  Nitry. Košický koncert organizujú K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice, Mestom Košice a Tabačkou Kulturfabrik. Postupne sa pridávajú aj ďalší partneri a najmä hudobníci, ktorí na koncerte vystúpia bez nároku na honorár. Priestor na pódiu dostanú umelci, osobnosti a občianski aktivisti zo Slovenska a Ukrajiny. Koncert pre Ukrajinu sa uskutoční v nedeľu 6. marca 2022 o 16:00 na Dolnej bráne v Košiciach.  Účinkovať budú Katarína Knechtová, Štefan Štec, Lukáš Adamec a Viktor Špak, Lomnické Čháve, Zbor PUĽS-u, Miklei (ukrajinská dj-ka žijúca na Slovensku), Heľenine oči, sedemminut – svetelná inštalácia „Za mier“. Svojimi vystúpeniami ho podporí Štátna filharmónia Košice, Collegium Technicum, Zbor sv. Cecílie i sólistka ŠDKE – mezzosopranistka Myroslava Havryliuk, mezzosoprán.

NIE – vojne

Za podujatím Koncert pre Ukrajinu stoja kultúrni aktéri a osobnosti košického kultúrneho života. Spájajú ich spoločné hodnoty demokracie, slobody prejavu, dodržiavania ľudských práv a rešpektovania medzinárodného práva. „Považujem za správne a nutné jednoznačne a verejne vyhlásiť NIE – vojne! Sme srdcom, mysľou i činmi pri našich ukrajinských kolegoch a celej Ukrajine, priblížila Lucia Potokárová, riaditeľka ŠFKZa spoluorganizátora koncertu K13 – Košické kultúrne centrá pozýva verejnosť aj jeho riaditeľ Tomáš Petraško: „Všetkých ľudí dobrej vôle pozývame na koncert do Košíc, na ktorom tak môžu vyjadriť svoju solidaritu s Ukrajinou.“

V K13 zároveň prebieha zbierka humanitárnej pomoci. Viac info TU.

Pýtate sa ako pomôcť?

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »