Balet Národného divadla Košice uvedie novú inscenáciu romantického baletu Giselle

Giselle

Národné divadlo Košice pripravuje počas mája atraktívny program. Okrem derniér štvorice činoherných predstavení uvedie dve hosťujúce predstavenia a jednu atraktívnu baletnú premiéru. Do repertoáru poprednej divadelnej scény Slovenska sa vracia romantický balet Giselle. Hoci sa jej predpremiéra konala ešte pod značkou Štátneho divadla Košice, premiéry už budú mať hlavičku Národného divadla Košice. To sa počnúc 1. májom prinavrátilo k svojmu staronovému názvu. Novú inscenáciu romantického baletu Giselle uvedie v premiérach vo štvrtok 11. a v piatok 12. mája 2023.

Na javisko Historickej budovy Národného divadla Košice sa vráti v novej inscenácii vrcholné dielo svetovej baletnej tvorby – romantický balet Adolpha Charlesa Adama GISELLE. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou štylizovanej techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Druhé dejstvo inscenácie bude naopak ukážkou klasického tanca z obdobia romantizmu v choreografii Liudmyly Zhytnykovej, ktorú so súborom naštudovala Shoko Yamada. Pod réžiu inscenácie sa podpíše slovenský režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Štátne divadlo Košice (ŠDKE)
Národné divadlo Košice. Zdroj: IG ŠDKE

Návrat baletného klenotu po viac než dekáde

Romantický balet Giselle je nielen tragickým príbehom lásky vidieckeho dievčaťa k šľachticovi, ale okrem iného v sebe nesie aj možnosť predstaviť úplne rozdielne prostredia, a to kontrast medzi krásou a škaredosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, svetom víl a vidieckym prostredím. Inšpiráciou k vzniku baletu bola aj slovanská legenda opísaná Heinrichom Heinem o nevydatých dievčatách, ktoré sa po smrti premenia na víly a po nociach pocestných utancujú k smrti.

Z hudobného a dramaturgického hľadiská sú pre mňa tituly Giselle a Labutie jazero najkrajšími dielami romantickej klasickej literatúry. Pri tvorbe každého diela mám veľkú úctu k skladateľovi a autorovi literárnej predlohy. Na Giselle je zaujímavý, pre romantizmus charakteristický prvok, prechod z reálneho prostredia v prvom dejstve do sveta rozprávkového sveta ilúzie a nadčasovosti. Veľmi sa teším z toho, že košická Giselle dostane nový šat a novú scénickú výpravu, kde víly budú žiť v lotosových kvetoch a nie hroboch. Je to krásny romantický príbeh, v ktorom je dôležité dbať na charakter postáv a detaily,“ hovorí Ondrej Šoth, ktorý sa s košickým baletom vrátil k Giselle po štrnástich rokoch.

Aká bude košická Giselle?

Scénu do novej inscenácie navrhol Juraj Fábry, kostýmy Ľudmila Várossová a dramaturgičkou je Zuzana Mistríková. Na rozdiel od predchádzajúcej košickej Giselle bude v novej inscenácii tanečníkov sprevádzať živý orchester. Adamov balet s orchestrom Opery ŠDKE hudobne naštudoval šéfdirigent Peter Valentovič.

V titulnej postave vidieckeho dievčaťa Giselle alternujú sólistky Tetiana Lubskaya, Shoko Yamada a Vlada Shevchenko. V postave jej matky Berthe uvidia diváci Evu Sklyarovú (a.h.), a Liudmylu Kolimečkov Vasylyevu. Poľovníka Hilariona stvárnia Marek Šarišský a ŠimonStariňák. Sliezskym vojvodom Albertom budú Gennaro Sorbino, Igor Pashko a Tomasz Siedlecki. Jeho sprievodcu Wilfrieda stvárnia Alexander Skopintsev a Mariano Covone, postavu Princa kurónskeho Šimon Stariňák a Marek Šarišský. V postave princeznej Bathildy sa predstaví hosťujúca herečka Henrieta Kecerová a členka baletu Gabriela Sukhanová, v postave kráľovnej víl Myrthy alternujú Tetiana Lubskaya a Vlada Shevchenko. Spoluúčinkujú sólisti a zbor Baletu ŠDKE.

TS, Národné divadlo Košice,

Zdroj: NDKE

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »