Novinky

Balet Národného divadla Košice uvedie novú inscenáciu romantického baletu Giselle

Giselle

Národné divadlo Košice pripravuje počas mája atraktívny program. Okrem derniér štvorice činoherných predstavení uvedie dve hosťujúce predstavenia a jednu atraktívnu baletnú premiéru. Do repertoáru poprednej divadelnej scény Slovenska sa vracia romantický balet Giselle. Hoci sa jej predpremiéra konala ešte pod značkou Štátneho divadla Košice, premiéry už budú mať hlavičku Národného divadla Košice. To sa počnúc 1. májom prinavrátilo k svojmu staronovému názvu. Novú inscenáciu romantického baletu Giselle uvedie v premiérach vo štvrtok 11. a v piatok 12. mája 2023.

Na javisko Historickej budovy Národného divadla Košice sa vráti v novej inscenácii vrcholné dielo svetovej baletnej tvorby – romantický balet Adolpha Charlesa Adama GISELLE. Prvé dejstvo inscenácie bude ukážkou štylizovanej techniky ľudového tanca v choreografii Vladimíra Marušina. Druhé dejstvo inscenácie bude naopak ukážkou klasického tanca z obdobia romantizmu v choreografii Liudmyly Zhytnykovej, ktorú so súborom naštudovala Shoko Yamada. Pod réžiu inscenácie sa podpíše slovenský režisér a choreograf Ondrej Šoth.

Štátne divadlo Košice (ŠDKE)
Národné divadlo Košice. Zdroj: IG ŠDKE

Návrat baletného klenotu po viac než dekáde

Romantický balet Giselle je nielen tragickým príbehom lásky vidieckeho dievčaťa k šľachticovi, ale okrem iného v sebe nesie aj možnosť predstaviť úplne rozdielne prostredia, a to kontrast medzi krásou a škaredosťou, láskou a nenávisťou, snom a skutočnosťou, svetom víl a vidieckym prostredím. Inšpiráciou k vzniku baletu bola aj slovanská legenda opísaná Heinrichom Heinem o nevydatých dievčatách, ktoré sa po smrti premenia na víly a po nociach pocestných utancujú k smrti.

Z hudobného a dramaturgického hľadiská sú pre mňa tituly Giselle a Labutie jazero najkrajšími dielami romantickej klasickej literatúry. Pri tvorbe každého diela mám veľkú úctu k skladateľovi a autorovi literárnej predlohy. Na Giselle je zaujímavý, pre romantizmus charakteristický prvok, prechod z reálneho prostredia v prvom dejstve do sveta rozprávkového sveta ilúzie a nadčasovosti. Veľmi sa teším z toho, že košická Giselle dostane nový šat a novú scénickú výpravu, kde víly budú žiť v lotosových kvetoch a nie hroboch. Je to krásny romantický príbeh, v ktorom je dôležité dbať na charakter postáv a detaily,“ hovorí Ondrej Šoth, ktorý sa s košickým baletom vrátil k Giselle po štrnástich rokoch.

Aká bude košická Giselle?

Scénu do novej inscenácie navrhol Juraj Fábry, kostýmy Ľudmila Várossová a dramaturgičkou je Zuzana Mistríková. Na rozdiel od predchádzajúcej košickej Giselle bude v novej inscenácii tanečníkov sprevádzať živý orchester. Adamov balet s orchestrom Opery ŠDKE hudobne naštudoval šéfdirigent Peter Valentovič.

V titulnej postave vidieckeho dievčaťa Giselle alternujú sólistky Tetiana Lubskaya, Shoko Yamada a Vlada Shevchenko. V postave jej matky Berthe uvidia diváci Evu Sklyarovú (a.h.), a Liudmylu Kolimečkov Vasylyevu. Poľovníka Hilariona stvárnia Marek Šarišský a ŠimonStariňák. Sliezskym vojvodom Albertom budú Gennaro Sorbino, Igor Pashko a Tomasz Siedlecki. Jeho sprievodcu Wilfrieda stvárnia Alexander Skopintsev a Mariano Covone, postavu Princa kurónskeho Šimon Stariňák a Marek Šarišský. V postave princeznej Bathildy sa predstaví hosťujúca herečka Henrieta Kecerová a členka baletu Gabriela Sukhanová, v postave kráľovnej víl Myrthy alternujú Tetiana Lubskaya a Vlada Shevchenko. Spoluúčinkujú sólisti a zbor Baletu ŠDKE.

TS, Národné divadlo Košice,

Zdroj: NDKE

Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Juraj Valčuha / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenská filharmónia privíta Juraja Valčuhu. Uvedú Mahlerovu tretiu symfóniu

Slovenská filharmónia privíta vzácneho hosťa – svetovo uznávaného dirigenta Juraja Valčuhu. Spolu so sólistkou Ester Pavlů i ďalšími účinkujúcimi uvedú Mahlerovú Tretiu symfóniu.

Read More
Translate »