Hudobný festival Antonína Dvořáka je už tu

Hudobný festival Antonína Dvořáka

Hudobný festival Antonína Dvořáka v Příbrami je tu aj s najnovším vydaním! Tento rok festival píše svoj 53. ročník. Štartuje už 12. apríla 2022 a bude s pestrým programom.

Svojou dramaturgiou plní úlohu nositeľa výnimočnej kvality a svoje publikum aj edukuje. Predstavuje diela Antonína Dvořáka či iných skladateľských géniov. Sem-tam sa blysne aj nejaká premiéra. Tradične privíta na svojej pôde významných sólistov a ansámble. Na koncertoch doposiaľ vystúpilo cca. 240 umelcov. Predchádzajúce pandemické roky sa niesli v znamení komplikácií a presunov. Nuž dúfajme, že tento rok sa jarný festival v Příbramsku uskutoční bez problémov. A čo na nás čaká? To sa verejnosť dozvedela od organizátorov 27. januára 2022. Aj tento rok bude Hudobný festival Antonína Dvořáka v Příbrami hostiteľom významných sólistov a ansámblov. Nesie sa aj v znamení návratu či mladej hviezdy.

S viac ako polstoročnou tradíciou

Hudobný festival Antonína Dvořáka Příbram sa môže hrdiť mnohoročnou tradíciou. Za tie roky sa stal legendou a neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho vyžitia v regióne Příbramska. Vznikol roku 1969 z iniciatívy Spoločnosti Antonína Dvořáka a Okresného kultúrneho strediska v Příbrami pod vedením Františka Černého. Festivalový program tradične tvorí 13 až 15 koncertov. Na ich programe sú okrem diel Antonína Dvořáka aj skladby majstrov 18. a 19. storočia či skladby súčasných skladateľov. 

Hudobný festival Antonína Dvořáka Příbram

Program 53. ročníka prezradili na Svaté Hoře

Na VIP podujatí Soirée na Svaté Hoře organizátori už 27. januára 2022 predstavili program 53. ročníka festivalu. Odtajnila ho jeho riaditeľka Albína Dědičík Houšková spolu s pravnukom Antonína Dvořáka, Petrom Dvořákom a predsedníčkou poroty skladateľskej súťaže Sylviou Bodorovou.  Tento ročník prinesie 15 klasických koncertov vrátane Benefičného koncertu pre vilu Rusalku. Spojený bude aj s mimoriadnym otvorením vily pre verejnosť. Bude to zaujímavý koncertný program, skvelé výkony domácich umelcov a anslámblov. Je sa na čo tešiť.

Veľký návrat po desaťročiach

Otvárací koncert  festivalu s reprezentatívnym programom zaznie v Divadle v Přibrami. V podaní Českej filharmónie pod taktovkou Petra Altrichtera zaznie Dvořákova Novosvetská symfónia. Česká filharmónie sa sem vracia po viac ako 4 dekádach. Hosťom večera v Čajkovského Koncerte pre husle a orchester D dur, op. 35 bude sólista, huslista Jiří Vodička.

Hudobný festival Antonína Dvořáka opäť so známymi umelcami

V programovej ponuke nájdeme vynikajúcich interpretov, ako klaviristku Tereziu Fialovú, violončelistu Jiřího Bártu či huslistu Jiřího Vodičku. Vystúpia aj členovia Tria Českého rozhlasu (Lukáš Pavlíček – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet a Libor Soukal – fagot). Svoju koncertnú príležitosť dostane  aj Lubomír Brabec, Julie Svěcená, Jiří Rajniš ml. či Anna Paulová.

Dejiskom bude divadlo, galérie, chrámy či zámok z Princeznej z mlyna

Opäť bude mať viacero dejísk. Tým spoločným je Příbram a jeho okolie. Dejiskom sa stane Divadlo A. Dvořáka Příbram, Dům Natura, priestory Galerie Ludvíka Kuby, Galerie Fr. Drtikola či Pamätníka Antonína Dvořáka. Koncert bude hostiť aj Reprezentační sál MěÚ Březnice či priestory Waldorfskej školy Příbram. Luxusnými priestormi ho ovenčí aj malebný rokokový zámok Dobříš vo vlastníctve Colloredo-Mansfeldovcov. Jeho sály si zahrali v obľúbenej rozprávke Zdeňka Trošky – Princezna ze mlejna II. Súčasne festivalový program ovládne aj sakrálne priestory. Snáď tým najvýznamnejším je nádherný komplex mariánskeho pútnického miesta Svatá Hora. Koncerty si môžete vypočuť aj v Kostole sv. Jakuba v Příbrami či  v Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Třebsku.  

Open air koncert chýbať nebude

Ani tento rok nebude chýbať v programe návštevníkmi obľúbený piknikový open air koncert na Svaté Hoře s dirigentom Debashishom Chaudhurim. Organizátori pripravujú aj vystúpenie amerického zboru Morningside Choir. Zaujímavým spestrením budú programy, v ktorých sa hudba prepojí s hovoreným slovom. V poradí už 53. ročník legendárneho festivalu nielen v Stredočeskom kraji zakončí záverečný operný galavečer. Bude patriť súčasnej hviezde operných pódií tenoristovi Petrovi Nekorancovi. Sprevádzať ho bude PKF – Prague Philharmonia. Dirigentom večera bude šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice, Robert Jindra.

Program 53. ročníka nájdete

Zdroj: Hudební festival Antonína Dvořáka v Příbrami

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »